|
Лекція 4-5.
Тема. Видавнича продукція та критерії поділу її на види
1. Поняття “видавнича продукція”
2. Критерії поділу видавничої продукції:
а) періодичність;
б) характер інформації;
в) знакова природа інформації;
г) матеріальна конструкція;
ґ) мовна ознака;
д) формат;
Е) повторність випуску.
Інші критерії.
1. Поняття “видавнича продукція”
Головною метою діяльності видавництва чи видавничої організації є підготовка і випуск у світ видавничої продукції.
Видавнича продукція — це сукупність різноманітних за формою, змістом, зовнішнім виглядом, обсягом, характером інформації, структурою, періодичністю та призначенням видань, випущених видавцем або групою видавництв за певний часовий період.
Видавцеві-початківцю варто навчитися чітко уявляти розмаїття палітри друку, глибоко засвоїти перелік видань передусім за основними їх видами, розпізнавати і виокремлювати їх складові. Для чого це потрібно?
По-перше, без знання типологічного ряду неможливо зробити досконалим оригінал-макет нового видання з точки зору змісту, структури, способу викладу відомостей, стилю, зовнішнього оформлення. Іншими словами, кожен вид видання, відповідно до наявних стандартів, традицій потребує власного зовнішнього і внутрішнього стилю представлення.
По-друге, неврахування специфіки видання при підготовці внутрішнього і зовнішнього його оформлення може призвести до зайвих матеріальних витрат на етапі поліграфічного виготовлення.
По-третє, випуск друкованого продукту неналежної якості з точки зору змісту і форми створить видавцеві репутацію непрофесіонала, що негативно позначиться на його прагненні ствердитися на видавничому ринку.
Стандартизовані терміни та визначення видів видань, необхідні для упорядкування розвитку видавничої справи, містяться у відповідних міжнародних і національних стандартах. В Україні такий стандарт набув чинності з 1 січня 1996 року і називається ДСТУ 3017-95 “Видання. Основні види”.
З урахуванням міжнародних, національних стандартів та видавничої практики спробуємо виокремити основні види видавничої продукції за рядом узагальнених ознак.
В основу поділу різних видів друків на окремі групи, в яких це спільне переважатиме, візьмемо суттєві, типові або видові ознаки. Згрупуємо їх за такими критеріями.
1. Періодичність випуску.
2. Характер інформації.
3. Форма знаків.
4. Матеріальна конструкція або зовнішня будова видань.
5. Мовна ознака.
6. Повторність випуску.
7. Формат.
Спробуємо тепер детальніше розглянути типологію видань у межах кожної, означеної вище, групи.
а) Періодичність означає регулярність випуску видань, що визначаються кількістю його чисел чи випусків за певний проміжок часу. У цьому контексті видання діляться на неперіодичні та серіальні.
Неперіодичне видання — це видання, яке виходить одноразово, продовження якого не передбачене.
Це листівки, брошури, книги. До неперіодичних видань належать і багатотомні книжкові видання.
Серіальне видання — це видання, яке виходить протягом певного часу, має спільну назву, однотипне оформлення, дату чи нумерацію випусків.
Серіальне виданняподіляється на два підвиди: періодичне і продовжуване.
Періодичне видання — це підвид серіального видання, що постійно виходить з певною часовою періодичністю (один раз у квартал, місяць, тиждень через день, щоденно і т. д.) з наростанням нумераціії, з неповторюваним інформаційним матеріалом, під однією назвою, в однотипному художньому оформленні.
П родовжуване видання виходить у світ без визначених наперед проміжків часу, а за мірою редакційно-видавничої підготовки матеріалів, однак, має свою нумерацію і типове художньо-технічне оформлення.
Періодичні і продовжувані видання мають власний типологічний ряд. Його головними складовими є: газета; журнал; бюлетень; календар.
Газета — це періодичне видання, що має постійну назву, виходить через короткі проміжки часу, містить, відповідно до своєї програми, оперативну інформацію, різножанрові текстові та зображальні матеріали.
Слово газета походить від італійського gazetta - дрібна венеціанська монета, за яку в XVI столітті у Венеції можна було придбати зведені в рукописному вигляді останні новини дня.
За системністю викладу матеріалів газети поділяють на:
• загальнополітичні (домінує тема внутрішньої та зовнішньої політики держави, міжнародного життя);
• спеціалізовані (призначені певним категоріям читачів, яких цікавлять окремі проблеми громадського, суспільного, світського життя, науки, культури, освіти тощо).
Газети також розрізняють за:
• місцем випуску (загальнодержавні, місцеві, районні, міські);
• ім’ям засновника (держава; партія; підприємство; організація, приватна особа);
• читацькою адресою (для дітей та юнацтва, для пенсіонерів тощо).
Журнал (інша назва — часопис) — це періодичне зброшуроване видання, що має постійну назву, виходить через триваліші проміжки часу (здебільшого місяць), містить, відповідно до своєї програми, різноманітні матеріали як інформаційного, так і аналітичного характеру, зазвичай у обкладинці.
На відміну від газети, співвідношення інформаційних і аналітичних матеріалів у журналі на користь останніх.
Типологічний ряд цього виду періодичних видань такий:
• громадсько-політичний;
• науковий;
• науково-популярний;
• виробничо-практичний журнал;
• популярний журнал;
• літературно-художній журнал;
• реферативний журнал.
Бюлетень — видання оперативного характеру з постійними рубриками (періодичне або продовжуване), що містить різноманітні матеріали організації-засновника.
Слово бюлетень походить від французького bulletin, що первинно означало записку, аркуш. Розрізняють такі види бюлетенів:
• нормативний (матеріали нормативного, директивного чи інструктивного характеру, що видаються здебільшого державним органом);
• довідковий або інформаційний (інформаційні або довідкові матеріали, розміщені за алфавітним чи проблемно-тематичним принципами);
• рекламний (реклама для населення послуг, товарів, заходів);
• бюлетень-хроніка (регулярні повідомлення про діяльність організації-засновника);
• бюлетень-таблиця (різноманітні фактичні дані, викладені у вигляді таблиці);
• статистичний (статистичні дані з тієї чи іншої сфери життя та діяльності суспільства).
Календар — періодичне або неперіодичне видання, в якому у чіткій послідовності зазначаються дні, тижні, місяці конкретного року, а також вміщується різноманітна інформація, що має безпосереднє відношення до тієї чи іншої дати.
Розрізняють такі види календарів:
• відривний або перекидний календар;
• табель-календар;
• календар книжкового типу;
• календар знаменних і пам’ятних дат.
б) характер інформації;
Існує комплекс ознак, за якими відображаються особливості твору, що готується до друку. Йдеться про характер інформації, її призначення та спосіб викладу. У цій групі розрізняють видання за такими видами:
Наукові та науково-популярні видання
В основі текстового матеріалу наукових видань — результати досліджень у тій чи іншій галузі знань. Сюди належать також історичні документи, першо- чи передруки пам’яток культури, науки, літератури та мистецтва, доповнені, як правило, науковими примітками, коментарями, атрибуцією текстів. (Наприклад, серії “Пам’ятки історичної думки України”, “Літературні пам’ятки України”.)
Близькими до попередніх є науково-популярні видання. Призначаються вони здебільшого для широкого кола читачів, які не є спеціалістами конкретної галузі знань, тому головною вимогою для їх створення є доступний стиль викладу. (Наприклад, серії “Популярно про складне”, “Бесіди про науку”, “Еврика”.)
Наукові видання мають такі підвиди:
• монографія (всебічне дослідження певної теми/проблеми, що належить одному чи кільком авторам);
• автореферат дисертації (авторський виклад основних положень самостійно проведеного дослідження, що подається на здобуття наукового ступеня кандидата чи доктора наук);
• препринт (попередня публікація матеріалів до виходу в світ видання, де вони будуть уміщені повністю);
• тези доповідей (повідомлень) наукової конференції, з’їзду або симпозіуму (друкуються у збірнику напередодні відкриття роботи наукового заходу);
• матеріали конференції, з’їзду або симпозіуму (друкуються доповіді, резолюції, рекомендації, які відображають підсумки роботи цього заходу;
• збірник наукових праць (індивідуальні або колективні статті, авторами яких виступають науковці, викладачі, аспіранти, здобувачі, студенти наукових установ, навчальних закладів чи наукових товариств).
Офіційні та нормативні виробничо-практичні видання
Офіційними є видання, які складаються з текстів документів офіційних органів чи організацій різних рівнів. Це закони, постанови, укази органів влади, стенограми засідань, доповіді та матеріали з’їздів, пленумів, інших офіційних зібрань. Такими є, зокрема, “Відомості Верховної Ради України”, “Закони України” тощо. Друкуються вони окремими назвами, серійними виданнями та зібраннями томів, що продовжуються.
Нормативні видання вміщують норми, вказівки і вимоги, розроблені і введені в дію уповноваженими на те органами. До нормативних виробничо-практичних видань належать різноманітні інструкції, прейскуранти, стандарти, технічні умови, статути, паспорти (на виріб), практичні посібники, практичні порадники, пам’ятки.
Навчальні видання
Це особливий вид видань, покликаний допомогти широкому загалу конкретного користувача (учня, студента, викладача) в оволодінні ним певним навчальним предметом. Зовнішньою ознакою навчального видання є зазначення на його вихідних даних рекомендаційного грифа відповідного освітнього міністерства, відомства, навчального чи наукового закладу, а також проходження рецензування. Навчальні видання мають кілька підвидів із чітко обумовленими характеристиками й вимогами:
• навчальна програма (визначає зміст, мету, завдання, обсяг, порядок вивчення і викладання певної навчальної дисципліни, містить перелік основних модулів, списки рекомендованої літератури тощо);
• підручник (містить систематизований виклад дисципліни в повному обсязі, що відповідає програмі та офіційно затверджений як такий);
• навчальний посібник (частково доповнює або замінює підручник та офіційно затверджений як такий);
• навчальний наочний посібник (здебільшого адресується вчителеві, містить образотворчі матеріали, що сприяють кращому викладанню чи вихованню);
• навчально-методичний посібник (містить методику викладання навчальної дисципліни чи методику виховання);
• хрестоматія (подана в скорочену варіанті збірка літературно-художніх, історичних та інших творів, які вивчаються за програмою);
• методичні рекомендації або вказівки (містять роз'яснення з певної теми та визначають методику виконання окремих завдань чи певного виду робіт);
• курс лекцій (повний виклад тем навчальної дисципліни, яка вивчається в навчальному закладі);
• конспект лекцій (стислий виклад курсу лекцій чи окремих розділів навчальної дисципліни);
• практикум (сукупність завдань практичного характеру або вправ з матеріалу навчальної дисципліни, які сприяють засвоєнню набутих знань, умінь і навичок);
• робочий зошит (містить особливий дидактичний матеріал, що сприяє самостійній роботі учня);
• самовчитель (виклад матеріалу, який здатний засвоїти учень чи студент самостійно без допомоги викладача);
• буквар (перший підручник для навчання грамотності).
Довідкові видання
Ці видання у доступній читачеві формі подають стислі відомості щодо того чи іншого поняття, предмета, терміна, події, персонали. Матеріали довідкових видань мають зручну форму розміщення, здебільшого за абетковим принципом, що дає можливість швидко віднаходити їх і не потребує суцільного читання. Підвиди цієї групи:
• енциклопедія (містить в узагальненому вигляді основні відомості з однієї чи всіх галузей знань і практичної діяльності, викладені у відпрацьованих за певною схемою статтях);
• довідник (містить різноманітні відомості, призначені для вибіркового читання);
• словник (поданий в абетковому порядку перелік слів, словосполучень, термінів, імен з відповідними тлумаченнями чи коментарями).
Рекламні видання
Цільове призначення цієї групи видів видавничої продукції — від імені конкретного виробника, рекламодавця чи спонсора якнайкраще представити потенційному споживачеві товари, ідеї, послуги. Особливістю підготовки до друку цього виду видань є те, що за їх зміст і форму відповідає замовник. Вкладаючи власні кошти за продукування таких текстів він часто виступає проти видавничого втручання в текст. Тому значна їх кількість є, м’яко кажучи, недосконалою. Толерантний і небайдужий видавець завжди мусить знайти спосіб порозуміння з рекламодавцем для поліпшення такого тексту. Масив цієї продукції складають:
• афіша (містить інформацію щодо певного культурного, спортивного чи громадсько-політичного заходу і призначена для розклеювання);
• проспект (містить повідомлення про товари чи послуги, про діяльність підприємств, установ чи організацій);
• путівник (містить відомості щодо пам’яток історії, культури, конкретного географічного об’єкта, установи чи закладу, призначений здебільшого для туристів);
• каталог (містить систематизований перелік товарів і послуг).
Літературно-художні видання
Це видання, що об’єднують усі твори художньої літератури, різноманітні за жанрами, часом і місцем їх появи у світ. До них належать:
• наукове літературно-художнє видання (підготовлені з найбільшою повнотою, з урахуванням попередніх редакцій і варіантів, ретельно прокоментовані і призначені для дослідницької роботи твори художньої літератури);
• науково-масове літературно-художнє видання (містить найбільш значні твори письменника, збагачене вступною статтею, примітками, коментарями і призначене для поглибленого вивчення творчості письменника);
• масове літературно-художнє видання (містить окремі твори письменника, здебільшого без вступної статті, приміток чи коментарів і призначене широкому колу читачів); різновидом масових літературно-художніх видань може бути альманах, антологія, документально-художнє видання, науково-художнє видання.
в) знакова природа інформації;
Текстові видання
Це найпоширеніший у цій групі вид друку. Формою і основним засобом передачі їх змісту є словесний, цифровий, формульний чи змішаний текст.
Нотні видання
Головним знаковим матеріалом таких видань є нотні знаки, за допомогою яких фіксуються музичні твори для збереження їх і навчання іншими користувачами.
Картографічні видання
Ці видання творяться у відповідній проекції зменшеного і узагальненого зображення поверхні Землі чи якогось іншого небесного тіла за допомогою певної системи умовних знаків. Підвидами цієї продукції є карти, карти-схеми, глобуси.
Зображальні видання
Складають ту частину друкованої продукції, де домінує зображальний матеріал, а текст виконує лише допоміжну, пояснювальну функцію. Можна виділити такі підвиди: альбом (художній, технічний, фотоальбом), атлас (анатомічний, ботанічний, географічний, зоологічний, мовознавчий, медичний), карта, карта-схема, гравюра, естамп, екслібрис, етикетка, літогравюра, ксилографія (дереворит), офорт, художня репродукція, образотворчий плакат, плакат.
Видання для сліпих
Специфічний вид видань, призначений для сприйняття незрячими текстів завдяки створеній французьким педагогом Л. Брайлем рельєфно-крапковій системі письма — шрифту Брайля, який читається з допомогою дотику пальцями рельєфно-крапкового зображення літер і малюнків. Для цієї категорії читачів видаються також рельєфно-графічні посібники.
г) матеріальна конструкція;
Книжкові видання
Це найпоширеніший вид друкованої продукції, що складає основний предмет діяльності переважної більшості видавництв. Являють собою неперіодичні видання у вигляді скріплених у корінці друкованих аркушів (кодексу), обтягнутих оправою або обкладинкою.
Журнальні видання
Періодичні ілюстровані видання кодексного типу певного формату і обсягу, що містять у собі відповідну кількість оригінальних творів, рефератів і документів, об'єднаних певним тематичним змістом.
Газетні видання
Періодичні ілюстровані видання у вигляді одного або декількох, як правило, не зшитих аркушів паперу, що містять різножанрові, специфічні для журналістики, матеріали інформаційного й аналітичного характеру. Мають свою розвинуту типологію.
Буклетні видання
Переважно багатокольорові аркушеві друки, складені в два або декілька згинів. До такого виду друкованої продукції найчастіше звертаються туристичні агенції, виробники промислових і продовольчих товарів, організації та установи в період відзначень ювілеїв, подій чи проведення інших знакових заходів.
До блока видавничої продукції за ознакою матеріальної конструкції слід віднести: плакат, карткове видання, поштова картка, комбіноване видання, комплектне видання, книжка-іграшка.
Електронні видання
Нині цивілізоване суспільство переживає інформаційну революцію, головним чинником якої є стрімкий розвиток комп’ютерних мереж. З кожним роком зростає ринок електронних видань у різних їх форматах — як для мобільних платформ, так і для стаціонарних комп’ютерів. Електронні видання — це видання у вигляді електронних даних, що мають вихідні відомості, містять призначену для поширення в незмінному вигляді інформацію, яка пройшла редакційно- видавниче опрацювання.
ґ) мовна ознака;
Одна з характерних ознак видання — мовна.
У цій групі розрізняють:
• оригінальні видання (містять оригінальний твір і вийшли мовою оригіналу);
• перекладні видання (містять твір або збірку творів, перекладені з іноземної мови мовою національності, якій адресується видання);
• багатомовні видання (текст повністю або частково публікується кількома мовами);
• паралельні видання (окремі видання, випущені в ідентичному оформленні, але в перекладі іншою мовою);
• видання з паралельним текстом (текст твору надрукований двома мовами — оригінальною і в перекладі на одну з іноземних).
![]() |
д) формат;
Мініатюрні видання
Відповідно до світової книговидавничої практики, такими книгами прийнято вважати видання, висота і ширина яких — менше 80 мм. Найменша на Земній кулі книга — українська. Її створив київський майстер Микола Сядристий: його “Кобзар”, скріплений звичайною павутиною, має розмір 0,6 кв. мм. Перегортати її можна кінчиком загостреної волосинки, а прочитати — з допомогою мікроскопа. Мініатюрна книга, як вид видання, особливо популярна серед бібліофілів.
Кишенькові видання
Малоформатні видання, якими можна зручно користуватися в похідних умовах.
Фоліанти
На противагу мініатюрним, видаються великого розміру і обсягу,нерідко в половину паперового аркуша.
е) повторність випуску;
Перше видання — твір, що з’являється в світ уперше.
Перевидання. Повторний випуск видання, яке вже побачило світ. Має кілька підвидів: доповнене видання (додано автором чи видавництвом нові глави, параграфи чи навіть абзаци); виправлене видання (усунені виявлені граматичні і фактологічні помилки, неточності); перероблене видання (значна частина тексту зазнала суттєвих змін); розширене видання (виклад матеріалу розширений за рахунок урізноманітнення тематичного блоку, кількості прикладів тощо); переглянуте видання (до тексту внесені зміни редакційного характеру — уточнення, зміни формулювань, заміни застарілого матеріалу новим).
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 299 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |