Читайте также:
|
|
Система протипожежного захисту — це сукупність організаційних заходів, а також технічних засобів, спрямованих на запобігання впливу на людей небезпечних факторів пожежі та обмеження матеріальних збитків від неї.
Попередження розповсюдження пожеж, в основному визначається пожежною безпекою будівель та споруд і забезпечується: правильним вибором необхідного ступеня вогнестійкості будівельних конструкцій; правильними об'ємно-планувальними рішеннями будівель та споруд; розташуванням приміщень та виробництв з урахуванням вимог пожежної безпеки; встановленням протипожежних перешкод в будівлях, системах вентиляції, паливних та кабельних комунікаціях; обмеженням витікання та розтікання горючих рідин при пожежі; улаштуванням протидимного захисту; проектуванням шляхів евакуації; заходами щодо успішного розгортання тактичних дій по гасінню пожежі.
До системи пожежного захисту належить:
- використання негорючих та важкогорючих речовин і матеріалів;
- обмеження у використанні та відповідне зберігання горючих та вибухонебезпечних речовин та матеріалів;
- ізоляція горючого і вибухонебезпечного середовища;
- засоби запобігання розповсюдженню вогню за межами осередку пожежі;
- використання будівельних конструкцій з регламентованими межами вогнестійкості і відповідних засобів пожежогасіння;
- засоби колективного та індивідуального захисту, які забезпечують безпеку працюючих протягом усього часу дії небезпечних чинників пожежі.
Система пожежного захисту включає облаштування шляхів евакуації людей, систему протидимного захисту, засоби пожежної сигналізації та засоби повідомлення про пожежу, а також організацію пожежної охорони об’єктів.
Система пожежного захисту має передбачати механічні засоби, які мають зберігати свої функціональні якості протягом розрахункового часу, необхідного для гасіння пожежі (драбини, зовнішні пожежні драбини, аварійні виходи, захищені ліфти та ін.).
На кожний конкретний об’єкт та виробничий процес має бути розрахована нормативно-проектна документація, яка чітко регламентує необхідні засоби вибухопожежного захисту.
57. Система попередження пожеж. Призначення, концептуальні засади системи попередження пожеж.
Система попередження пожежоб'єднується загальним поняттям — пожежна профілактика.
Пожежна профілактика — це комплекс організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання можливого виникнення пожежі чи зменшення її негативних наслідків і створення умов для пожежогасіння.
Пожежна профілактика передбачає оцінку пожежної і вибухово-виробничої небезпеки та здійснення різних способів і засобів захисту:
• технологічних (автоматичне блокування, сигналізація і ін.);
• будівельних (димовидалення, легкорозбірні конструкції, шляхи евакуації, брандмауери і ін.);
• організаційних (створення пожежно-рятувальних частин, газорятувальних служб і ін.).
Призначеня системи попередження пожеж має забезпечувати необхідний рівень безпеки працюючих і матеріальних цінностей. Її призначення полягає у тому, щоб:
• унеможливити виникнення пожеж;
• у разі виникнення пожежі гарантувати максимальну безпеку людей;
• забезпечувати одночасну пожежну безпеку як для працюючих, так і для матеріальних цінностей;
• попереджувати та не допускати негативного впливу на працюючих небезпечних чинників пожежі.
Система засад запобігання пожежі включає такі два основні напрями:
- запобігання утворенню горючого середовища; Досягається: застосуванням герметичного виробничого устаткування; максимально можливою заміною в технологічних процесах горючих речовин та матеріалів негорючими; обмеженням кількості пожежо- та вибухонебезпечних речовин при використанні та зберіганні, а також правильним їх розміщенням; ізоляцією горючого та вибухонебезпечного середовища; організацією контролю за складом повітря в приміщенні та контролю за станом середовища в апаратах; та ін.
- запобігання виникненню в горючому середовищі (чи внесенню в нього) джерела запалювання.
Досягається: використанням устаткування та пристроїв, при роботі яких не виникає джерел запалювання; використанням електроустаткування, що відповідає за виконанням класу пожежо- та вибухонебезпеки приміщень та зон, груп і категорії вибухонебезпечної суміші; виконанням вимог щодо сумісного зберігання речовин та матеріалів; використанням устаткування, що задовольняє вимоги електростатичної іскробезпеки; улаштуванням блискавкозахисту; організацією автоматичного контролю параметрів та ін..
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 304 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |