Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Прилади для геометричного нівелювання

Читайте также:
  1. Нормування метеороглогічних умов. Прилади для вимірювання метеорологічних умов.
  2. Прилади радіаційної розвідки
  3. Прилади хімічної розвідки

Види нівелювання

Перевищенням називають різницю висот точок земної поверхні або будівельних конструкцій.

Перевищення можна обчислити за різницею позначок точок з карти, плану чи будівельних креслень. На місцевості перевищення між заданими суміжними точками визначають за допомогою нівелювання.

Нівелювання – вид геодезичних робіт для вимірювання перевищень між точками земної поверхні чи споруд.

За методами розрізняють такі види нівелювання:

1) геометричне – використовується принцип горизонтальності візирного променя зорової труби;

2) тригонометричне – використовується принцип нахиленого променя зорової труби;

3) гідростатичне – грунтується на властивості вільної поверхні рідини у сполучених посудинах знаходитися на однаковому рівні;

4) барометричне - грунтується на залежності зміни атмосферного тиску від зміни висоти точки;

5) автоматичне – використовується принцип перетворення похилого вектора переміщень приладу на вертикальні складові за допомогою спеціальних приладів (велосипеди, автомобілі і т ін.);

6) стереофотограмметричне – грунтується на вимірюванні переміщень за моделлю об’єкта, отриманого в результаті розглядання стереопари фотознімків місцевості.

В інженерно-будівельній справі переважно використовуються геометричне, тригонометричне, та гідростатичне нівелювання.

Геометричне нівелювання зручне для використання і забезпечує необхідну точність вимірювання перевищень як під час виконання геодезичних робіт, так і під час розв’язання інженерних задач при зведенні споруд.

Прилади для геометричного нівелювання

Для геометричного нівелювання використовують нівеліри, нівелірні рейки, штатив, костилі, башмаки.

Нівелір – це оптико-механічний прилад для побудови у просторі горизонтального променя.

Законструкцією розрізняють:

1) нівеліри з циліндричним рівнем біля зорової труби;

2) нівеліри з компенсатором для автоматичного приведення візирної осі зорової труби в горизонтальне положення;

3) електронні нівеліри.

Залежно від точності виділяють три групи нівелірів:

високоточні нівеліри типу Н-05, Н-1, Н-2;

точні ­­­— типу Н-3, Н-3К, Н-3КЛ;

технічні — типу Н-10.

Буква Н означає нівелір, цифри — середню квадратичну похибку вимірювання перевищення на 1 км відстані, буква Л — нівелір з лімбом, К — з компенсатором, КЛ — з компенсатором і лімбом.

На рис. 7.1 показано точний нівелір Н-3 з циліндричним рівнем на зоровій трубі. Круглий рівень 7 призначений для попереднього, наближеного, приведення осі обертання нівеліра у вертикальне положення.

Він є скляною ампулою радіусом (R) у металевій коробці, верхня внутрішня поверхня якої відшліфована. Чим більше значення радіуса, тим точніший круглий рівень. За «нуль-пункт» береться центр кола в середині ампули. Чутливість круглих рівнів становить 3′— 5′. В «нуль-пункт» бульбашка рівня приводиться одночасним обертанням трьох підйомних гвинтів підставки 4. Еліваційний гвинт 6 слугує для приведення бульбашки циліндричного рівня в «нуль-пункт».

За конструкцією циліндричний рівень 12 скріплений із зоровою трубою 1.

Рис. 7.1. Нівелір Н-3: а — загальний вигляд; б — вигляд з боку камери циліндричного рівня; 1 — зорова труба; 2 — закріпний гвинт труби; 3 — навідний гвинт труби; 4 — підставка нівеліра з підйомними гвинтами; 5 — виправні гвинти круглого рівня; 6 — еліваційний гвинт труби; 7 — круглий рівень; 8 — гвинт фокусування (кремальєра) труби; 9 — камера циліндричного рівня; 10 — виправні гвинти циліндричного рівня; 11 — заслінка циліндричного рівня; 12 — циліндричний рівень; 13 — штатив.

 

Зображення кінців бульбашки циліндричного рівня оптичною системою призм передається в полу зору труби і зображується у площині сутки ниток (рис. 7.2). Такий рівень називають контактним. Під час обертання еліваційного гвинта 6 кінці бульбашки рівня в полі зору труби будуть переміщатися. У момент, коли вони зійдуться, бульбашка рівня буде в «нуль-пункті», а вісь циліндричного рівня і візирна вісь труби займуть горизонтальне положення.

 

Рис. 7.2. Сітка ниток нівеліра Н-3: 1 — вертикальна нитка; 2 — віддалемірні нитки; 3 — горизонтальна нитка; 4 —зображення кінців бульбашки циліндричного рівня

 

Нівелір Н-3КЛ з компенсатором і лімбом (рис. 7.3) має оптичну систему, яка після попереднього приведення осі обертання нівеліра у вертикальне положення за допомогою круглого рівня автоматично встановлює зорову вісь труби в горизонтальне положення. Лімб призначений для вимірювання горизонтальних кутів і напрямків.

 

На рис. 7.4 зображено цифровий електронний нівелір типу «DINI» (фірма «Karl zess», Німеччина).

Цифровий електронний нівелір — це економічно ефективна вимірювальна система збору та обробки даних у цифровому вигляді, що забезпечує ефективне виконання робіт завдяки використанню сучасних технологій.

Приведення візирної осі в горизонтальне положення виконується за допомогою механічного компенсатора. Автоматичне регулювання компенсатора забезпечує встановлення візирної осі в межах робочого діапазону для візуальних електронних вимірів.

Нівелір має електронний лімб (mβ ± 5″) та зовнішній горизонтальний лімб з поділками через 1° і похибкою відліку 0,1°.

Наявність електронного пристрою дає змогу в автоматичному режимі знімати з високою точністю відліки за допомогою спеціальної штрихової рейки. Наявність пакета програм дає змогу виконувати вимірювальні роботи, оброблення їх результатів та розмічувальні роботи.

Рис. 7.4 цифровий електронний нівелір "DINI" (Німеччина)

Для встановлення нівеліра на задану, зручну для спостерігача, висоту використовують геодезичний штатив.

Робочими мірами для вимірювання перевищень є нівелірні рейки. Відповідно до стандарту ГОСТ 10528-90 випускаються три типи рейок: РН-05, РН-3, РН-10. Шифр «РН» означає «рейка нівелірна», а число вказує на середню квадратичну похибку вимірювання перевищень на 1 км подвійного ходу.

 




Дата добавления: 2015-01-30; просмотров: 171 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав