|
З поняттям «унія» ми вже зустрічались, розглядаючи рівноправний союз між двома групами нехалкідонітів.
Значення слова «ипіо» неточно відтінює зміст, який вкладають у нього католицькі богослови.
Католики єдині з православними в розумінні того, що Християнська Церква, очолювана самим Ісусом Христом, зберігає внутрішню суттєву єдність. Київському митрополитові Платону Городецькому (1803-1891 рр.) належать відомі слова про те, що «перегородки між церквами не сягають неба». З обох боків, і з православної, і з католицької церкви, існує єдність у поглядах на людські гріхи як на головну причину численних церковних розколів. Але православні вважають, шо єдиним шляхом подолання цих розколів є повернення до стану, в якому перебувала Церква до 1054 року. Католики ж вбачають цей шлях у догматичному та адміністративному підпорядкуванні Римському єпископу при збереженні православними своїх обрядів. Такий стан вони називають унією.
Умови для укладення уній складалися за певних історичних умов. Коли віруючі східних й орієнтальних православних церков були поставлені перед вибором повної втрати своєї культурної й національної ідентичності або збереження її. але під іншою духовною юрисдикцією, звичайно, обирали останнє. Так було на українських землях, шо перебували в складі Речі Посполитої, а потім Австро-Угорщини. На Близькому Сході в такі умови були постав- лені православні греки, араби, вірмени, інші народи в період хрестових походів, а потім — Османської імперії, влада якої підтримувала католиків латинського та східних обрядів, примушуючи послідовників інших конфесій до прийняття Ісламу. Але повністю приєднати певну східну церкву до системи католицьких церков вдавалося рідко.
З понад 100 таких спроб об'єднання християнських церков у єдину Церкву лише одна увінчалася успіхом: 1580 року папі Римському Григорію XIII вдалося приєднати до католицького напряму в християнстві маронітів. В інших же випадках унія, призводячи до загострення стосунків між католиками та православними, протистояння в міжиерковних зносинах і конфліктів на релігійному грунті, зумовила виникнення на місці однієї з східних церков двох — уніатської та православної, а в Індії — навіть чотирьох. Тобто не всі вірні тієї чи Іншої східної або орієнтальної церкви хотіли укладення унії й переходили до неї. Часто-густо більша частина, а серед ассирійців і християн св. Фоми — менша частина віруючих залишилася православними.
На жаль, нині серед українських греко-католиків в Україні та Польщі, словацьких греко-католиків, які проживають у великих містах, йде поступова латинізація обрядовості.
У червні 1994 року повноважні представники православних і католицьких церков, багато видатних богословів з обох боків зустрілися в Белемонтському монастирі неподалік від Триполі (Антіохійська Православна Церква, Ліван) для прийняття документа про поліпшення взаємин між Східною і Західною Церквами. Римську Католицьку Церкву представляв кардинал Едуард Кассіді, президент Папської ради з питань сприяння християнській єдності. З боку православних співголовою конфереції був митрополит Паризький, Примас Галльської митрополії Ієремія (Константинопольська Православна Церква). В прийнятому документі вказувалось на недопустимість прозелітизму у стосунках між православними та католиками. Наголошувалось на тому, шо уніатизм не повинен бути прикладом для наслідування або моделлю об'єднання, якого прагнуть обидві церкви. Однак, хоча унія більше не є засобом об'єднання християн, церкви східних й орієнтальних обрядів, що історично склалися, мають право на існування і діяльність. До цього можна додати лише точку зору деяких православних делегатів про те, шо таке формулювання дає змогу Ватикану значно активізувати діяльність щодо латинізації уніатів, а в тих випадках, де цей процес почався давно (Словаччина, Польща, уніати діаспори в Америці, Авст- ралії, тобто там, де єпархії уніатів підпорядковуються не главам помісних уніатських церков, а безпосередньо Святому Престолу в Римі), закріпити становище, що склалося.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 67 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |
<== предыдущая лекция | | | следующая лекция ==> |
Римська Католицька Церква | | | Часть первая 1 страница |