Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Сутність і прояв комп'ютерних вірусів

3. Класифікація вірусів

4. Антивірусні програми

5. Висновок

6. Список викристаної літератури

7. Контрольні питання

 

Вступ

У наш час багато областей діяльності людини пов'язані з застосуванням комп'ютера. Ці машини щільно ввійшли в наше життя. Вони мають колосальні можливості, дозволяючи тим самим звільнити мозок людини для більш необхідних і відповідальних завдань. Комп'ютер може зберігати й обробляти дуже велику кількість інформації, яка в даний час є одним з найдорожчих ресурсів.

У міру розвитку та модернізації комп'ютерних систем та програмного забезпечення зростає обсяг і підвищується уразливість що зберігаються в них даних.Одним з нових факторів, різко підвищили цю уразливість, є масове виробництво програмно-сумісних потужних персональних ЕОМ, що стало однією з причин появи нового класу програм-вандалів - комп'ютерних вірусів.Найбільша небезпека, що виникає у зв'язку з небезпекою зараження програмного забезпечення комп'ютерними вірусами, полягає в можливості спотворення або знищення життєво-важливої інформації, яка може призвести не лише до фінансових і тимчасових втрат, а й спричинити людські жертви.

Комп'ютерні віруси одержали дуже широке поширення, і боротьба з ними доставляє рядовому користувачеві велику «головний біль». Тому важливо розуміти способи поширення і характер появи вірусів, і способи боротьби з ними.

Найкращі результати в даний час досягнуті у створенні антивірусних програм і методик їх застосування. Ряд розробок доведено до рівня програмних продуктів і широко використовуються користувачами.

 

Сутність і прояв комп'ютерних вірусів.

 

Комп'ютерним вірусом називається спеціально написана програма, здатна мимовільно приєднуватися до інших програм, створювати свої копії та впроваджувати їх у файли, системні області комп'ютера і в обчислювальні мережі з метою порушення роботи програм, псування файлів і каталогів,створення всіляких перешкод у роботі на комп'ютері.

Причини появи і розповсюдження комп'ютерних вірусів, з одного боку, ховаються в психології людської особистості та її тіньових сторонах (заздрості, помсти, пихатість невизнаних творців, неможливість конструктивно застосувати свої здібності), з іншого боку,обумовлені відсутністю апаратних засобів захисту та протидії з боку операційної системи персонального комп'ютера.

Основними шляхами проникнення вірусів у комп'ютер є знімні диски (гнучкі та лазерні), а також комп'ютерні мережі. Зараження жорсткого диска вірусами може статися під час завантаження комп'ютера з дискети, що містить вірус.Таке зараження може бути і випадковим, наприклад, якщо дискету не витягнув з вашого приводу і перезавантажили комп'ютер, при цьому дискета може і не бути системною. Заразити дискету набагато простіше.На неї вірус може потрапити, навіть якщо дискету просто вставили в дисковод зараженого комп'ютера і, наприклад, прочитали її зміст.

Заражений диск - це диск, в завантажувальному секторі якого знаходиться програма - вірус.

Після запуску програми, яка містить вірус, стає можливим зараження інших файлів. Найбільш часто заражаються вірусом завантажувальний сектор диска і виконувані файли, що мають розширення ЕХЕ, СОМ, SYS або ВАТ. Вкрай рідко заражаються текстові та графічні файли.

Заражена програма - це програма, яка містить впроваджену в неї програму-вірус.

При зараженні комп'ютера вірусом дуже важливо вчасно його виявити. Для цього слід знати про основні ознаки прояву вірусів. До них можна віднести наступні:

• припинення роботи або неправильна робота раніше успішно функціонуючих програм;

• повільна робота комп'ютера;

• неможливість завантаження операційної системи;

• зникнення файлів і каталогів чи спотворення їх вмісту;

• зміна дати і часу модифікації файлів;

• зміна розмірів файлів;

• несподіване значне збільшення кількості файлів на диску;

• істотне зменшення розміру вільної оперативної пам'яті;

• висновок на екран непередбачених повідомлень або зображень;

• подача непередбачуваних звукових сигналів;

• часті зависання і збої в роботі комп'ютера.

Перераховані вище явища необов'язково викликаються присутністю вірусу, а можуть бути наслідком інших причин. Тому завжди утруднена правильна діагностика стану комп'ютера.

 

Класифікація вірусів

 

Безліч комп'ютерних вірусів, що існують на сучасному етапі можна розділити на кілька груп.

Середовище існування

 

 


Мережеві віруси розповсюджуються по різних мережах, тобто при передачі інформації з одного комп'ютера на інший, з'єднані між собою мережею, наприклад Інтернет.

Файлові віруси заражають виконавчі файли і завантажуються після запуску тієї програми, в якій він знаходиться.Файлові віруси можуть впроваджуватися і в інші файли, але записані в таких файлах, вони не отримують управління і втрачають здатність до розмноження.

Завантажувальні віруси впроваджуються в завантажувальний сектор дискет або логічних дисків, що містить програму завантаження.

Файлово-завантажувальні віруси заражають одночасно файли і завантажувальні сектори диска.

За способом ураження середовища існування

 

 


Резидентний вірус при зараженні комп'ютера залишає в оперативній пам'яті свою резидентну частина, яка потім перехоплює звертання операційної системи до об'єктів зараження (файлів, завантажувальним секторів дисків і т.п.) і впроваджується в них. Резидентні віруси знаходяться в пам'яті і є активними аж до вимикання або перезавантаження комп'ютера.

Нерезидентні вірус не заражає пам'ять комп'ютера і є активним обмежений час. Активізуються в певні моменти, наприклад під час обробки документів текстовим процесором.

 

За руйнівними можливостями

 

 


Нешкідливі віруси виявляються тільки в тому, що зменшують обсяг пам'яті на диску в результаті свого поширення.

Безпечні, так само зменшують обсяг пам'яті, не заважають роботі комп'ютера, такі віруси породжують графічні, звукові й інші ефекти.

Небезпечні віруси, які можуть привести до різних порушень в роботі комп'ютера, наприклад до зависання або неправильної друку документа.

Дуже небезпечні, дія яких може призвести до втрати програм, даних, стирання інформації в системних областях пам'яті і навіть приводити до виходу з ладу рухомих частин жорсткого диска при введенні в резонанс.

 

За особливостями алгоритму

 


Паразитичні - це один з найпростіших вірусів. Вони змінюють вміст файлів і секторів диска і можуть бути досить легко виявлені і знищені.

Віруси-станції (черв'яки) поширюються по комп'ютерних мережах, обчислюють адреси мережних комп'ютерів і записують за цими адресами свої копії.

Віруси невидимки (стелс-віруси) - віруси, які дуже важко виявити та знешкодити, так як вони перехоплюють звертання операційної системи до уражених файлів і секторів дисків та підставляють замість свого незаражені ділянки диска.

Мутанти (привиди) містять алгоритми шифрування-розшифровки, завдяки яким копії одного і того ж вірусу не мають ні одного повторюється ланцюжка байтів. Такі віруси самі складні у виявленні.

Троянські програми (квазівіруси) не здатні до самопоширення, але дуже небезпечні, тому що, маскуючись під корисну програму, руйнують завантажувальний сектор та файлову систему дисків.

Супутники - вірус, який не змінює файл, а для здійсненних програм (exe) створюють однойменні програми типу com, які при виконанні вихідної програми запускаються першими, а потім передають керування вихідній виконуваної програмі.

Студентські віруси являють собою найпростіші і легко виявляються віруси.

Проте чіткого поділу між ними не існує, і всі вони можуть становити комбінацію варіантів взаємодії - вірусний своєрідний "коктейль".

 

Антивірусні програми

 

Для виявлення, видалення і захисту від комп'ютерних вірусів розроблені спеціальні програми, які дозволяють виявляти і знищувати віруси. Такі програми називаються антивірусними.Сучасні антивірусні програми являють собою багатофункціональні продукти, що поєднують в собі як превентивні, профілактичні засоби, так і засоби лікування вірусів і відновлення даних.

 




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 211 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

ОСНОВНІ БЛОКИ IBM PC | ЛОГІЧНІ ПРИСТРОЇ КОМП'ЮТЕРА | Прогрмане забезпечення ЕОМ | Тема: Операційна система Windows 9х, призначення, основні поняття, файлова система. Панель керування Windows | Файлова система MS-DOS | Встановлення конфігурації NC | ПРограма WordPad | Дефрагментація диска | Microsoft Office Project | Робота з Internet |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав