Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Білорусь

Важливою ознакою книговидання у Білорусі є державна підтримка. У цій країні створена потужна законодавча база щодо книговидання. У 2000 р. прийнято Указ Президента Білорусі «Про деякі заходи з забезпечення населення республіки книжковою продукцією та про державну підтримку національного книговидання». У державі працює програма «Розвиток системи книжкової торгівлі 2006-2010». Два з половиною роки у Білорусі існували сприятливі умови для книговидання: звільнення виробників книжки від ПДВ та податку на прибуток. Ці пільги зняли, тепер він становить 5%.

Видачі ліцензії на видавничу діяльність здійснюється Міністерством інформації відповідно до Декрету Президента Республіки Білорусь від 14 липня 2003 р. «Про ліцензування окремих видів діяльності» і Положенням про ліцензування видавничої діяльності від 20 жовтня 2003 р. Для роз’яснення процедури створення видавничого підприємства, Національна книжкова палата Республіки Білорусь видала «Практичний посібник з видавничої діяльності».

Держава досить добре сприяє білоруським видавцям у випуску соціально значущої літератури. Національна програма держзамовлення у Білорусі дуже велика, сумарні субсидії, що виділяються на її здійснення, значні й упродовж останніх п’яти років не скоротилися. І, крім обов’язкового сегмента підручників та іншої навчальної книжки, білоруські видавці формують цю програму самі – держава не обмежує їх ані в тематиці, ані в художньому оформленні. Так було випущено 18-томну «Білоруську енциклопедію». Пропозиції на внесення того чи іншого книжкового проекту до плану держзамовлення завжди ґрунтуються на ретельному вивченні загальнонаціональних потреб, потреб конкретних категорій читачів. Єдине, що, звичайно, і за найбільшого фінансування на все, що хочеться надрукувати, грошей не вистачить, тому учасники реалізації держзамовлення у Білорусі мусять рахуватися з реаліями.

Причому виконавцями державних замовлень виступають як державні видавництва, так і приватні. У країні залишилося 6 державних видавництв, найбільше з яких «Бєларусь». Держзамовлення у їхньому річному плані становить приблизно 30% (а це часом вдвічі-втричі більше, ніж в українських колег), решта плану – госпрозрахункова, тобто комерційна діяльність. Приватних (різних форм власності) зареєстровано близько 500, з яких реально діють 100-150. Із них 10-15 підприємств щільно працюють і за держзамовними проектами теж. Комерційні видавництва достатньо охоче йдуть назустріч замовникам від держави: часто маючи ширші можливості щодо закупівлі видаткових матеріалів, забезпечення технологічного рівня виконання, вони несуть нижчі видатки, ніж їхні колеги з держвидавництв, завдяки менш громіздкій інфраструктурі.

Щороку у Білорусі друкується у середньому 6 тис. найменувань книжок загальним накладом близько 5 млн. примірників, тобто на душу одного середньостатистичного білоруса припадає не більше двох книжок

Частка імпортної книжки на білоруському ринку досить значна. За офіційними даними Республіки Білорусь, книжковими магазинами реалізується приблизно 70% завезеної літератури

Як виявилося, такої широкої пропаганди читання у республіці поки що не ведеться, але Міністерство інформації Білорусі в цьому плані щойно закінчило певний етап. Спочатку було видано серію пригодницької літератури, яка нараховує близько сотні томів і в друкуванні якої брали участь усі видавництва. А впродовж останніх років восьми реалізувалася державна програма «Шкільна бібліотек шкільна бібліотека». Видавництво «Народная асвета» продовжило випуск літературно-художніх видань шрифтом Брайля. Під однойменною назвою було видано багатотомне зібрання творів білоруської і світової класики, а також кращих зразків літератури сучасної, знов-таки, як світової, так і національної. Звичайно, наклади «Шкільної бібліотеки» не обмежувалися двома-трьома тисячами – друкувалося по 20-30 тисяч примірників кожного тому. Тож таким скарбом володіє кожна з 4,5 тисяч білоруських книгозбірень! Білорусі книгарні звільнені від орендної плати.

Утім примірників держзамовних видань на всі бібліотеки країни не вистачає, незважаючи на те, що існує система централізованого їх комплектування найзначущими речами: бібліотечна частка держзамовлення становить, як правило, 1-2 тис. примірників.




Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 82 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Білет 19 | Тематичний спектр та особливості книговидання Білорусі ХХІ ст. | Видавнича діяльність університетів Великобританії. | Характеристика провідних російських видавництв. | Видавнича справа США ХХ ст. | Книжковий Клуб Bertelsmann. | Книгорозповсюдження у Росії. | Франція | Південна Європа | Іспанія |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав