Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Гепатит.

Таблиця 1

Критерії диференціальної діагностики ХАТ вірусної і аутоімунної етіології

 

Ознаки ХАГ вірусної етіології Аутоімунна Х-ІГ
Етіологічний фактор вірусна інфекція відсутній
Клінічний перебіг Нерідко повільний із схильністю до спонтанних ремісій безперервно-прогресуючий в цироз з частими загострен-нями і жовтяницею
Системні позапечінкові прояви рідко часто  
Активність амінотрансфераз сироватки крові як правило, коливання субнормальних до підвище-них цифр Стійко підвищена в 5 і більше разів
Гіпергамаглобулінемія часто помірна різко виражена (20 г/л)
Маркери вірусної реплікації в сироватці крові і в тканині печінці часто находять відсутні
Органоспецифічні аутоан- титіла в сироватці крові рідко часто
Гепатоспецифічні аутоан- титіла до мембран рідко часто  
Співвідношення супресорів до хелперів Підвищена (переважно супресорна активність) Знижена (переважно хелперна активність)
Частота гепатоцитів АН-АІ нормальна підвищена
Ефективність лікування глюкокортикостероїдів майже постійна відносно виражена

 

Чим раніше розпочата комбінована терапія глюкокортикоїдами та імуносупресорами, тим більше шансів попередження розвитку цирозу печінки.

Діти з аутоімунним ХАГ і ХАГ вірусної природи підлягають пожиттевому активному диспансерному нагляду з обов'язковим визна­ченням активності запального процесу в печінці не рідше одного разу в квартал і при виникненні ознак рецидиву (гіперамінотрансфераземія, гіпергамаглобулінемія, гіпербілірубінемія) признача­ється лікування.

Дітям з ХАГ будь-якого походження санаторно-курортне ліку­вання протипоказане.

Неспецифічний реактивний гепатит (НРГ) - найбільш поширене хронічне запальне ураження печінки.

Патогенез цієї патології пов’язаний із антитоксичною функцією печінки по відношенню до токсинів, антигенів, різних метаболітів, які поступають з током крові через систему ворітної вени чи печінкової артерії.

Морфологічно при НРГ знаходять помірно виражені зміни печін­кової мезенхіми і печінкових клітин, які не мають тенденції до прогресування, не переходять в інші форми хронічного гепатиту і, як правило, не приводять до печінкової недостат­ності.

Реактивний або вторинний гепатит часто розвиваться при хро­нічних захворюваннях органів системи травлення (шлунка, тонкого і товстого відділів кишківника, підшлункової залози і також завжди при холециститі, холецистохолангіті), глистних інвазіях (опісторхоз, ехінококоз, фасциольоз та ін.), хронічній патології бронхолегеневої системи. Будь-яке сис-темне захворювання втягує в патологічний процес печінку.

У зв’язку з цим клініко-лабораторні зміни виражені незначно, а нерідко гепатомегалія виявляється випадково при оформленні дитини в садочок чи школу.

Тому детальне обстеження дозволяє виявити

· зниження апетиту

·, у старших дітей - нудоту,

· болі у верхній частині живота, в правому підребер’ї при фізичному на­вантаженні,

· збільшення і ущільнення печінки,

· позитивний симптом Ортнера,

· рідше - субіктеричність.

· Функціональні проби печінки в межах норми або незначно змінені.

Прогноз сприятливий, ліквідація основного захворювання веде до повної зворотності НРГ. Проведення терапевтичних заходів спрямоване на нормалізацію змін у печінці.

 

Лікувальне харчування має на меті зменшення навантаження на печінку важких метаболітів, а також підвищення функціональної здатності. У зв'язку з цим призначається хімічно щадна дієта з різким обмеженням тугоплавких жирів (свинина, гуска, качка, жир­ні сорти яловичини), включення в щоденне меню достатньої кілько­сті фруктів і овочів за рахунок обмеження каш і макаронів.

В руховому режимі слід передбачати виключення елементів зма­гань, денний сон, прогулянки з максимальним перебуванням на сві­жому повітрі.

Проведення тюбажів, особливо з сорбітом чи ксилітом, сприяє не тільки попередженню, але й ліквідації явищ холестазу, покра­щує функції гепатоцитів, шлунка, кишківника. Показаними є озо­керитові чи грязьові аплікації, гальвано-грязьові тюбажі, пиття мінеральних вод, рідше апаратна фізіотерапія (індуктотермія, УВЧ, СВЧ та ін.). Таким дітям показане лікування як у місцевому сана­торії, так і на курорті.

Токсичні гепатити. Поліпрагмазія, екологічна катастрофа, що насувається, зумовлює новий вид ураження печінки, на який ще не­давно мало звертали увагу. Відомо, що будь-яка лікарська речови­на, яка використовується довго і в значних дозах, може змінити структуру і функцію печінкової клітини. Найбільш значні прояви спостерігаються при дії токсичих речовин.

· отруєння блідою поганкою.

· Гепатопатіі з переважанням цитолізу (Л. Алявиш, Н.Одьевер, 1992).

Ампіцилін, метотрексат, карбеніцилін, оксацилін, хлороформ, оксифенізатин, фуросемід, парацетамол, фторотар, фенобарбітал, індометацин, рифампіцин, ахронхазил, саліцилати, ізоніазид, еуфілін, 6-меркаптопурин.

· глистна інвазія,

· важкі і незворотні неврози.

· Цитостатичні речовини,

· тетрацикліни,

· великі дози вітамі­ну А викликають гепатопатії з переважанням стеатозу.

Для клініки характерно

· збільшення печінки, ущільнення і болючість при пальпації, позитивний симптом Ортнера.

· Гістологічні дослідження біоптату печінки виявляють некроз, стеатоз, запальних інфільтратів ураження гепатоцитів. Однак ці зміни не є специфічними.

Для діагностики гепатопатії токсичного походження у певній пригоді можуть стати такі дані: гепатотоксичність адсорбованої речовини відома, гепатопатія не прогресує після її відміни, ві­русологічні тести, характерні для ХАГ негативні. Провокаційні тести допустимі лише при легкому ступені ураження печінки і то лише четвертою часткою застосованого раніше лікарського засобу.

Тактика побудови терапевтичних заходів залежить від вираженості ураження печінки. Вона може відповідати тяжкій формі вірус­ного гепатиту при клінічній картині обширного некротичного пошкодження (гормональна, дезінтоксикаційна терапія), а при незначних і доброякісних гепатопатіях обмежується відміною пошкоджуючого засобу, щадним руховим режимом і дієтичним харчуванням.

Вроджені гепатити (ВГ).

При цьому виді гепатитів печінка пошкоджується внутрішньоутробно внаслідок інфікування плода або спадкових аномалій обміну речовин. Висока концентрація персистенції збудника в організмі вагітної приводить до ураження пла­центи, оболонок плода, обсіменіння навколоплідної рідини з на­ступним зараженням плода і виникненням гепатиту. В анамнезі для вроджених гепатитів характерний зв’язок із захворюванням вагітної і наявністю клінічних проявів з перших днів після на­родження але не пізніше перших шести тижнів життя.

Різноманіття етіологічних факторів ВГ обумовлює деякі відмін­ності їх клінічних проявів. Однак, для всіх їх характерна

· гепатомегалія,

· жовтяниця (переважно кон'югаційна),

· забарвлення стільця,

· темна сеча

· геморагічний синдром.

· Додаткові методи обстеження підтверджують гепатоцелюлярне пошкодження.

Лікування неоднозначне і залежить від етіологічного фактора.

Так, терапія стафілококового гепатиту тотожна лікуванню при сеп­сисі. При токсоплазмозному гепатиті призначають специфічні етіотропні препарати (хлорадин та ін.). Терапія ВГ вірусної етіоло­гії, в т.ч. і вірусного гепатиту В, залежить від важкості процесу і не відрізняється від лікування гострого вірусного гепатиту.

Видужання наступає через 2-6 тижнів, а іноді через кілька місяців. Нерідко відмічаються такі ускладнення, як холестаз, по­рушення трофіки, виражені прояви рахіту, рідше цироз печінки.

Лікування залежить від активності патологічного процесу, ста­дії, етіології захворювання. Наявність активного патологічного процесу при компенсованих і початкових етапах субкомпенсованого ЦП вірусного чи аутоімунного походження обумовлює терапію, реко­мендовану при ХАГ. При кожній формі і стадії ЦР значно обмежують­ся фізичні навантаження. Розвиток ЦС при атрезії жовчних шляхів може бути попереджений, зупинений чи навіть ліквідований тільки хірургічним шляхом. Терапія спрямована на покращення відтоку жовчі і кровообігу в печінці, має допоміжне значення. Спадкова патологія, яка супроводжується цирозом печінки, потребує лікуван­ня основного захворювання. Так, виключення при галактоземії га­лактози з вигодовування дитини з перших днів життя попереджує розвиток ЦП. Декомпенсована стадія ЦП лікується симптоматичними засобами. В їжі обмежується білок, при асциті застосовують сечо­гінні препарати, при кровотечах вживають заходів для їх зупинки і та ін. Призначення глюкокортикостероїдів і цитостатиків (азатіоприну) в цій стадії не показане, тому що швидко розвиваються різ­ні ускладнення, в тому числі й сепсис.

Печінкова енцефалопатія (ПЕ) проявляється психічними і нервово-м’язевими порушеннями, обумовленими важкою печінковою недо­статністю. Вона спостерігається при пізніх стадіях цирозу печін­ки, блискавичних формах гострого вірусного гепатиту, гострому токсичному гепатиті.

Експериментальні і клінічні дослідження показали, що енцефалопатія є результатом токсичного впливу на центральну нервову систе­му продуктів метаболізму азотистих сполук, які в нормі знешкоджуються печінкою (аміак, ароматичні амінокислоти, метіонін, похідні фенолу, індолу).

Інтернаціональна асоціація (1997) по вивченню печінки виділяє 4 стадії ПЕ. Перша (продромальна) стадія характеризується порушен­ням поведінки (збудження чи пригнічення), погіршення сну, зниженням пам’яті. Друга - приєднуються глибокі неврологічні і психічні зміни у вигляді бездумних і безцільних дій аж до агресивності, стереотипні рухи, симптом астериксису (хляпавного тремору). Третя стадія характеризується наявністю загальномозкових, пірамідних та екстрапірамідних розладів, вираженим порушенням свідомості (сту­пор), з’являється печінковий запах з ротової порожнини (легкі аро­матичні сполуки кишкового походження, які в нормі метаболізуються печінкою, - індоли, меркаптани, жирні кислоти з коротким ланцюгом). Четверта стадія є проявом власне печінкової коми. Характерна втра­та свідомості, спочатку з періодами ясної свідомості чи збудження, звуження зіниць, почащення дихання, в глибокій фазі зникають рефлекси і больова чутливість.

Лікування проводиться в палаті інтенсивної терапії і спрямо­ване на:

1 - виключення з їжі білків - джерела аміачної інтоксикації і пе­чінкової гіперазотемії.

Вихід дитини з коми є основою для по­ступового введення білка (з 0,5 до І,5 г/кг);

2 - пригнічення аміногенної кишкової флори шляхом введення перорально чи в клізмі

антибіотиків (неоміцин, мономіцин, ханашцин) і дактулози (дисахарид);

3 - інфузійна терапія (5% розчин глюкози з інсуліном, аскорбі­нова кислота, кокарбоксилаза,

хлорид калію, глюконат кальцію, актовегін);

4 - дефіцит факторів згортання крові компенсується свіжозамороженою плазмою,

фібриногеном, вітаміном К;

5 - виключення поліпрагмазії і глюкокортикостероїдів, ліпотропних засобів,

метилтестостерону, саліцилатів та інших препаратів, які обтяжують печінкову

енцефалопатію.

 

Захворювання жовчовивідних шляхів.

Зміни з боку жовчовивідних шляхів можуть бути вродженими (ано­малії розвитку) і набутими (запальні та функціональні порушення) з ураженнями жовчного міхура і жовчовивідних ходів.

Аномалії розвитку жовчовивідних шляхів і жовчного міхура є ре­зультатом спотворення ембріогенезу на 4-8 тижні вагітності під впливом несприятливих факторів зовнішнього середовища або захворю­вань жінки.

Відсутність жовчного міхура спостерігається в 0,03-0,075% від загальної кількості аномалій жовчовидільної системи. Як гіпоплазія міхура, так і його відсутність практично не мають клінічних ірентгенологічних проявів (М.А.Сміян, 1988) і не діагностуються. Агенезія міхура, яка виявляється на секції, свідчить про схиль­ність хворих до розвитку холангіту, утворення камінців у більш старому віці.

Блукаючий (рухомий) жовчний міхур схильний до завороту, за­щемлення, перегину, травми і проявляється клінікою гострого живо­та. У половини хворих утворюються камінці. Лікування полягає в не­гайній лапаротомії.

Роздвоєння жовчного міхура зустрічається рідко і при відсутно­сті запального процесу, дискінезіі чи камінців нічим не проявля­ється. Ця патологія проявляється у двох варіантах:

1- є два міхурі з двома жовчними протоками;

2 - міхурі два, а протока одна.

Внутрішньоміхурові перетинки (перетяжки) рентгенологічне час­тіше виявляються в ділянці дна і тіла. Якщо поздовжні перетинки не викликають ніяких клінічних проявів, то поперечні можуть супровод­жуватися приступоподібними болями в правій верхній частині живота, відчуттям важкості після прийому їжі, ускладнюються запальним про­цесом і розвитком холестазу. При тяжких клінічних проявах - холецистектомія.

Перегини і перетинки жовчного міхура можуть бути вродженого і набутого характеру. Це найчастіша патологія міхура. Часто на цьому фоні розвивається запальний процес, жовчокам’яна хвороба. Патологічні зміни діагностуються рентгенологічними та ультразвуко­вими методами. Тільки виражені анатомічні зміни в поєднанні із стійкими клінічними проявами потребують хірургічної корекції.

Характерними об’єктивними проявами - гострого холангіту є різке збільшення кислот, а також збільшення кількості виділення жовчі і зменшення часу її отримання після лікування.

Інтоксикаційний синдром при захворованнях печінки і жовчо­вивідних шляхів характеризується головними болями, втомлюваністю, відставанням в масі і рості, блідісті носогубного трикутника, функціональними змінами в серці, порушенням окисновідновних процесів в бік підвищення рівня піровиноградної кислоти і нестерифікованих жирних кислот у сироватці крові хворих. Вираженість цього синдрому пропорційна глибині уражень печінки.

Рентгеніологічні, ультразвукові і радіоізотопні дослідження дозволяють уточнити топографічні, банальні і функціональні зміни з боку гепатобіліарної системи.

Гепатит.

Етіологія:

1. Після вірусного гепатиту.

2. Бактеріальні.

3. Паразитарні.

4. Вторинні.

Перебіг:

І. Рецидивуючий.

2. В’ялий.

3. Латентний.

Активність процесу:

І. Активна стадія.

2. Неповна ремісія.

3. Клініко-лабораторна ремісія.

Лікування.

· Руховий режим різко обмежується (ліжковий) при загостренні запального процесу на 3-5-7 днів. Надалі він швидко розширюється

· Протягом 2-4 тижнів, коли дозволяються ігри без елементів змагання, помірна праця і навіть туризм до 3-5 км в період стійкої ремісії.

Лікувальне харчування повинно включати всі необхідні інградієнти для нормального розвитку дитини.

· В період загострення їжа повинна бути хімічно і механічно щадною, а проміжки між її прийомами - не менше 4 год.

· на тривалий період (не менше 1 року) виключаються не тіль­ки прянощі, копченості, консерви, тугоплавкі жири, жарене, але й цитрусові, кава, шоколад, харчові продукти, які викликають у дітей алергічні реакції.

· В період ремісії лікувальне харчування слід наблизити до звичайного. Дозволяється тушковане м’ясо, кар­топля, легко піджарені котлети, раз на тиждень солоний огірок, помідор, вимочений оселедець, необхідно вводити в щоденний ра­ціон свіжі овочі, фрукти.

Боротьба з застоєм жовчі проводиться протягом захворювання, але не менше 6 міс. після зникнення всіх клінічних і морфоло­гічних проявів. Найбільш ефективним і нешкідливим терапевтичним заходом слід рахувати дуоденальні дренажі (тюбажі, сліпі зонду­вання травлення.

Таким чином, дуоденальний дре­наж слід розцінювати не тільки як місцеву процедуру, але й як захід сприятливого впливу на обмінні процеси у всьому організмі.

Розроблені і впроваджені в дитячу практику тюбажі, які мо­жуть використовуватися довготривало, не викликаючи побічних дій, нормалізують обмінні процеси, мають достатній жовчогінний ефект (Я.С.Сміян. 1993). Враховуючи той факт, що для тюбажів викорис­товують різноманітні речовини, їх можна замінювати, тому що тривале застосування одного подразника знижує збудливість нерво­вої системи, і відповідна реакція зменшується.

Методика дуоденального зондування така. Дитина випиває пев­ну кількість речовини (сорбіт, ксиліт), розчиненої в 50-200 мл гарячої (40-45 °С) маломінералізоваиої води, лягає на правий бік з гарячою грілкою на ділянку печінки на 30-90 хв., після чо­го легка зарядка і сніданок. Дана процедура сприяє посиленому виділенню жовчі, одночасно із жовчю видаляється слиз, лейкоцити, мікроби, що веде зо зменшення запального про­цесу в жовчних шляхах.

Сорбіт і ксиліт є багатоатомними спиртами. Вони не токсич­ні, приємні на смак, мають жовчогінну і послаблюючу дію, сприяють нормалізації порушених функцій печінки. Ксиліт має кращі смакові якості і терапевтична доза його менша, ніж сорбіту. На одну процедуру ксиліту треба 0,2-0,4 г/кг, сорбіту – 0,3-0,5 г/кг. При схильності до закрепів рекомендується максимальна доза, при схильності до проносів - мінімальна. Необхідну кіль­кість препарату розчиняють в 100-200 мл (залежно до віку) гаря­чої маломінералізованої води (Слав’янівська, Смирновська, Трускавецька, Березовська, Тернопільська, Духанська та ін.) і да­ють дитині натще випити (можна розчинити у звичайній питній перевареній воді). Такі процедури проводять 2-3 тижні в умовахлікарні через день, а тоді продовжують дома 1 раз на тиждень.

З фруктових соків краще використати для тюбажів яблучний, з овочевих – чорної редьки з медом, розведені в гарячій мінераль­ній воді, в кількості 100-200 мл. Процедура тюбажу така ж. Ко­рисно для тюбажів використовувати різні салати, які склада­ються з комбінованих овочевих соків (томатний, капустяний та ін.) з додаванням рослинного масла 5-15 мл. Салати теж підігрі­вають до 40-45°С і дають натщесерце. Фруктові і овочеві соки не тільки забезпечують жовчовиведення, але й збагачують організм дитини вітамінами, солями, мікроелементами.

Дітям дошкільного і молодшого шкільного віку з успіхом можна використовувати для тюбажів тільки мінеральну воду. Для цьо­го можна рекомендувати води середньої мінералізації (Єсентуки 17 та ін.), 100-250 мл, з температурою 40-45°С. Ці дренажі можна проводити в необмеженій кількості і дуже довго.

Кращим варіантом слід вважати чергування різних за характе­ром тюбажів. Наприклад: хронічний ангіохолецистит середньої важкості, фаза загострення. На першому тижні призначають щоденно тюбажі з фруктовим соком, на другому: зеленим салатом, - третій-четвертий тиждень - з ксилітом, через день, а в домашніх умовах - щотижня протягом року, дотримуючись принципу черговості.

З цією ж метою можна використовувати настої і відвари лі­карських трав (безсмертник, кукурудзяні рильця, плоди шипшини та ін.). холосас, жовчовмісні препарати (холензим, алохол, ліобіл та ін.). Слід пам’ятати, що роль жовчовмісних препаратів особливо велика при зниженні жовчних кислот у жовчі. Виходячи з цього, їх дозування залежить від рівня зниження кислот: при зниженні на 30-50% - звичайна вікова доза, при зниженні в 2-3 рази дозу збільшують в 1,5-2 рази і застосовують до 3-4 тижнів. Таким способом досягається покращення процесів гідролізу і всмоктування речовин в кишках.

Антибактеріальна терапія у вікових дозах (гентаміцин, карбоніцилін, ампіцилін та ін.) призначається у виключних випадках, коли наявні виражені прояви запалення в жовчовивідних шляхах (висока температура тіла, зсув лейкоцитарної формули вліво, прискорення ШОЕ). При виражених дискінетичних проявах (больовий синдром) іноді призначають спазмолітики коротким курсом.

При ураженні печінки, порушенні її функції призначають пре­парати з метою корекції цих порушень.

Санаторно-курортне лікування. Відбір і підготовка дітей на курорт проводиться досить активно на основі оцінки клінічних і лабораторних показників. По можливості, сануються хронічні вог­нища інфекції, особливо ротової порожнини і носоглотки.

Показаннями для санаторно-курортного лікування є

· хронічний холецистит,

· холецистохолангіт,

· гепатохолецистохолангіт,

· гепатит у фазі повної клінічної ремісії,

· реконвалесценти після вірусного гепатиту

 

Протипоказання: хронічні захворювання печінки і жовчовивід­них шляхів у період загострення й протягом 3 міс. після нього, цироз печінки з клінічними симптомами декомпенсації і порталь­ною гіпертензією.

 

Санаторно-курортний режим.

Санаторно-курортне лікування є достатньо ефективним тільки за умов дотримання хворими режиму, в основі якого лежать принципи періодичності, властиві нор­мальній життєдіяльності організму і чергування сну і активності, діяльності і відносного спокою, праці і відпочинку.

. Лікування на питтєвих курортах ді­тей з цирозом печінки без ознак портальної гіпертензії і не в активній фазі також ефективне. З метою нормалізації обмінних процесів з організмі, ліквідації запального процесу в жовчному міхурі слід направляти дітей з жовчокам’яною хворобою, якщо їм не показане хірургічне втручання, де є

· маломінералізовані води (Трускавець, Железноводськ, Березовські мінеральні води).

· мінеральні води (Слав’янківського, Лєрмонтовського, Смирновського джерел,

· Єсентуки 4, Нафтуся та інші)

· "Барбара", вихідним матеріалом для отримання якої служить хлоридно-сульфатно-натрієва вода Трускавеиького джерела № 4.

 

Головні принципові положення, які повинні бути враховані при побудові розпорядку дня в санаторії, зводяться до таких:

1. Тривалість сну (в тому числі і денного) для дітей шкільного віку повинна складати 11,5-І2 год на добу.

2. Лікувальні і діагностичні заходи треба проводити в першу половину дня і в один і той самий час.

3. Навчально-педагогічну роботу треба проводити в другу половину дня.

4. Необхідно забезпечити максимальне перебування дитини на свіжому повітрі в усі пори року.

 

Лікувальне харчування.

У зв’язку а тим, що хронічні захворювання органів травної системи відзначаються тривалим протіканням, якісний склад їжі (білки, жири, вуглеводи, вітаміни) повинен за­безпечувати нормальне функціонування, в тім числі ріст і розвиток дитячого організму.

Тому в основу лікувального харчування таких дітей повинні бути покладені фізіологічні вікові норми, розроб­лені Інститутом харчування АМН України з

· підвищенням добової енер­гетичної цінності їжі на 15-20%,

· збільшенням вмісту вітамінів у 1,5-2 рази,

· введенням у щоденне меню продуктів, які містять ліпотропні речовини (сир, риба, вівсяна каша і т.ін.).

· Приготування їжі повинно бути хімічно щадним.

· На тривалий час (не менше 1 ро­ку) виключають із раціону копченості, соління,

· різко обмежують введення екстрактивних речовин,

· змінюють методи приготування їжі.

· Різко обмежують туго­плавкі жири (яловичий, баранячий, свинячий, гусячий, качачий)

маси тіла цих дітей.

 

 

Протипоказанням для призначення мінеральних ванн є

· загострен­ня основного захворювання,

· іктеркурентні хвороби

· виражені зміни в органах кровообігу.

Грязелікування успішно застосовується для терапії хронічних захворювань печінки і жовчевих шляхів в умовах курорту.

Озокеритні лікування. При захворюваннях печінки і жовчного мі­хура у дітей рекомендується призначати на курс лінування від 5 до 15 аплікацій сзстериг/ через день (табл. 3).

Лікувальна фізкультура.

 

 

Цироз печінки.

Цироз печінки (ЦП) являє останню стадію прогресуючого перебігу хронічного гепатиту і морфологічно характеризується глибокою перебудовою всіх структур печінки внаслідок фібросклерозу, розвитку вузликів регенерації, внутрішньо- і поза печінкових портокавальних анастомозів.

У дитячому віці ЦП зустрічається значно рідше, ніж у дорослих, і перебігає відносно більш сприятливо.

Міжнародна асоціація по вивченню печінки запропонувала класифікацію (1974), яка є вдосконаленим варіантом Кубинської (Гавана,1956) класифікації і відображає етіологію та морфологічний тип ЦП.

 

Морфологічна класифікація цирозів печінки.

1. Мікронодулярний (дрібнозернистий) цироз.

2. Макронодулярний (крупнозернистий) цироз.

3. Змішаний тип (мікро- макронодулярний) цироз.

4. Неповний септальний або мультинодулярний цироз.

 

Етіологічна класифікація цирозів печінки.

І. Цирози внаслідок генетичних розладів:

1. Галактоземія.

2. Глікогеном (амілопектиноз).

3. Тирозином.

4. Спадкова непереносимість фруктози.

5. Альфа-1-антитрипсинова недостатність.

6. Таласемія і деякі інші генетично зумовлені анемії (піридоксинова

недостатність, трансферинемія).

7. Хвороба Вільсона-Коновалова.

8. Гемохроматоз.

9. Біліарний цироз печінки при муковісцидозі.

10. Спадкова геморагічна телеангіектазія (хвороба Ослера-Рандю-

Вебера).

11. Беталіпокротеінемія

12. Інші причини.

ІІ. Хімічні цирози.

ІІІ. Алкогольні цирози.

ІV. Інфекційні цирози.

V. Аліментарно зумовлені цирози.

VІ. Вторинний і біліарний цирози.

VІІ. Застійний (конгестивний) цироз.

VІІІ. Криптогенні цирози.

ІХ. Первинний біліарний цироз.(хронічний негнійний

деструктивний холангіт).

Х. Індійський дитячий цироз.

ХІ. Саркоїдозні цирози (грнульоматозні).

ХІІ. Інші.

Патогенез відрізняється різноманіттям і залежить від першопричини ЦП. Наприклад, для ЦП, який розвивається після вірусного гепатиту, характерні імунологічні спадкові дефекти і розвиток аутоімунних процесів, для вторинного міліарного цирозу печінки – прогресуючі явища холестазу і т.д. У зв’язку з цим морфологічні дослідження біоптату печінки будуть виявляти переважно ті чи інші зміни (некроз, портальний і пери портальний фіброз, розширення жовчних каналів та ін.).

Клініка характеризується

· інтоксикаційним (слабість, в’ялість, субфебрильна температура при супутньому холангіті чи холецистохолангіті),

· диспепсичним (поганий апетит, зміни характеру стільця) і больовим (тупий, у верхній половині живота, більше справа) синдромами.

· Діти відстають у фізичному розвитку,

· шкіра суха, бліда,

· визначаються судинні зірочки, внутрішкірне розширення і звивистість капілярів верхньої частини спини,

· печінкові долоні.

Об’єктивні показники завжди чітко виражені.

· Печінка завжди збільшена

· (деякі автори бачили її зменшення – атрофію),

· щільна, з нерівномірною поверхнею і гострим краєм.

· При активному запальному процесі вона різко болюча,

· позитивний симптом Ортнера.

· спостерігається обкладеність язика,

· пальпаторна болючість у підложечній ділянці по ходу товстої кишки.

· Селезінка збільшена, щільна, здебільшого неболюча.

· Субіктеричність і ікречність слизових і шкіри характерна практично для всіх форм ЦП

· при декомпенсації, а в стадії компенсації вона спостерігається у дітей з міліарним цирозом.

· Геморагічний синдром більш характерний для суб- і некомпенсованої стадії цирозу.

· для галактоземії характерні ранні прояви з боку печінки (перші місяці життя), жовтяниця, катаракта, затримка психомоторного розвитку.

Виключно важливе значення для прогнозу і призначення лікування має ступінь активності і характер патологічного процесу в гепатобіліарній системі. Для цього слід використовувати посиндромний підхід до оцінки біохімічних проб.

 

Біохімічні синдроми при хронічних захворюваннях печінки(А.С.Логвинов, Ю.Е.Блок, 1987)

Синдром Зміни біохімічних показників сироватки крові
Цитоліз АсАТ↑, АлАТ↑, ГДГ↑, залізо↑, ЛДГ↑, вітамін В12
холестаз кон’югований білірубін↑, ЛФ↑, альфа-ГТП↑, ЛАП↑, 5-нуклеоотидаза↑, холестерин↑
Поліклональна гамапатія Загальний білок ↑, глобуліни↑, β- і α-глобулі-ни ↑, І ġ G ↑, І ġ L↑, І ġ А↑, осадкові колоїдні проби +
Недостатність синтетичної функції печінки Альбуміни ↓, протромбіновий комплекс↓, холінестераза↓, холестерин↓.
Пеінкова гіперазотемія аміак↑, загальний амінний азот↑, феноли↑, індикан↑, ароматичні амінокислоти (феніл-аланін, тирозин, триптофан)↑.

 

Однак, бувають випадки латентного протікання ЦП, коли його діагностують при поступленні дитини в садочок чи школу, а іноді уже при появі ознак декомпенсації. І.В.Дворяковський та інші (1987) стверджують, що ультразвукове обстеження дозволяє не тільки підтвердити діагноз ЦП, але й визначити його тип і стадію. Реогепатограма дозволяє виявити різке зниження інтенсивності і підвищення тонусу внутрішньо печінкових судин. Характер, тип, а до певної міри, й активність процесу підтверджується дослідженням біопунктату печінки.

Прогноз при ЦП несприятливий, особливо при виражених проявах аліментарного, гематологічного, електролітного і морфологічного характеру. Проте, в окремих випадках вдається досягти стійкої стабілізації позитивного ефекту.

Лікування залежить від активності патологічного процесу, стадії, етіології захворювання. Наявність активного патологічного процесу при компенсованих і початкових етапах субкомпенсованого ЦП вірусного чи аутоімунного походження обумовлює терапію, рекомендовану при ХАГ. При кожній формі і стадії ЦП значно обмежується фізичні навантаження. Розвиток ЦП при атрезії жовчних шляхів може бути попереджений, зупинений чи навіть ліквідований тільки хірургічним шляхом. Терапія, спрямована на покращення відтоку жовчі і кровообігу в печінці, має допоміжне значення. Спадкова патологія, яка супроводжується цирозом печінки, потребує лікування основного захворювання. Так, виключення при галактоземії галактози з вигодовування дитини з перших днів життя попереджує розвиток ЦП. Некомпенсована стадія ЦП лікується симптоматичними засобами. В їжі обмежується білок, при асциті застосовують сечогінні препарати, при кровотечах вживають заходів ждля їх зупинки і т.д. Призначення глюкокортикостероїдів і цитостатиків (азатіоприну) в цій стадії не показане, тому що швидко розвиваються різні ускладнення, в тому числі й сепсис.

 

 




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 93 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Что такое гепатит? | Подробнее о гепатите С | Общие сведения | Внутрішня медицина | ХРОНІЧНІ ГЕПАТИТИ | Хронічний вірусний гепатит D. | Розрізняють чотири стадії НАСГ. |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.035 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав