Читайте также:
|
|
Вибір споживача залежить не тільки від його переваг, але і від економічних факторів. Споживач намагається максимізувати корисність, але він обмежений бюджетом. Бюджет – це кількість грошей, яка доступна споживачеві для витрат у певний період часу. Тому вибір споживача визначається його доходом та цінами товарів. Для аналізу бюджетних обмежень та їх впливу на вибір споживача зробимо такі припущення:
1. Весь свій дохід споживач витрачає тільки на придбання товарів X і Y.
2. Споживач не робить заощаджень та не залучає до витрат попередні заощадження.
3. Споживач не дає і не бере кредити.
Якщо весь свій фіксований дохід (І) споживач витратить на купівлю товарів Х та У кількістю Qx і Qy за цінами Рх і Ру, то рівняння бюджетної лінії може бути записано наступним чином:
І=Px*Qx + Py*Qy | (3.5) |
де Px, Py – ціни товарів Х і У;
Qx, Qy – придбана кількість товарів Х і У.
Бюджетна лінія – це всі можливі набори (комбінації) товарів Х і У, купівля яких вимагає однакових витрат при умові повного використання доходу та незмінних цінах.
Рисунок 3.6 – Бюджетна лінія
Чим далі бюджетна лінія розміщена від початку координат, тим більші бюджетні можливості споживача вона ілюструє. Вона ділить координатну площину на дві частини: праву, де набори є недосяжними, і ліву, де набори є досяжними, але такими, що не вичерпують бюджет.
т. А і В – максимальна кількість товарів Y та X, які споживач міг би придбати повністю витративши свій дохід тільки на товар Х або Y (І/Рх, І/Ру);
т. С – товарний набір коштує дешевше, або це недовикористання доходу;
т. Д – товарний набір коштує дорожче, тому він є недосяжним на теперішній момент.
Нахил бюджетної лінії до осі Х визначається як tg α, тобто як співвідношення цін відповідних благ:
tg α = Px / Py | (3.6) |
Властивості бюджетної лінії:
1. Зміна величини бюджету при незмінних цінах приводить до паралельного зсуву бюджетної лінії, але не викликає зміни її нахилу (рис. 3.7). Зростання номінального бюджету споживача зсуває її вправо і вгору (А1В1), а скорочення – вліво і вниз (А2В2).
![]() |
Рисунок 3.7 – Паралельний зсув бюджетної лінії у випадку зміни величини бюджету споживача або одночасної і пропорційної зміни цін благ у наборі споживача
2. При зміні ціни одного товару та незмінному доходу споживача змінюється кут нахилу бюджетної лінії. Така ситуація спостерігається, коли номінальний бюджет споживача залишається незмінним, а реальний – або зростає, або скорочується (в залежності від зміни ціни). Наприклад, при зменшенні ціни товару Х т. А переміщується в т. А1.
Рисунок 3.8 – Зміна кута нахилу бюджетної лінії у випадку зміни ціни одного з благ та незмінній величині бюджету споживача
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 89 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |