Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Свердління отворів ручними інструментами

Тема. СВЕРДЛІННЯ ОТВОРІВ РУЧНИМИ ІНСТРУМЕНТАМИ.

ДОВБАННЯ І РІЗАННЯ СТАМЕСКАМИ

План

Свердління отворів ручними інструментами

Довбання і різання стамесками

Правила безпечної роботи при довбанні і різанні стамесками

Література. Л.В.Пивоваров, В.П.Степанко, О.Я.Задніпровський. Основи обробки деревини і пластмас.–К.: Рад. Школа, 1979.– С. 107-112

 

Свердління отворів ручними інструментами

 

Основним робочим інструментом для свердління є свердло. Кожне свердло (мал. 4-26) складається з робочої частини 1, що має різальні елементи, стержня 2 і хвостовика З, яким за­кріплюють інструмент. Деревину свердлять ложковим, центро­вим, спіральним і пробковим свердлами.

Ложкове, або перове, свердло (мал. 4-26, а) — це стальний жолобчастий стержень. У нього немає чітко виявленого центра, тому отвори виходять неточними. Тепер ложкові свердла засто­совують зрідка.

Центрове свердло (мал. 4-26, б) дає більш точні отво­ри з чітко виявленим центром. Робоча частина свердла скла­дається з центра 4, що виступає вперед відносно інших елемен­тів, різця-дорожника 6, що під­різує волокна деревини по ко­лу, й другого радіального різ­ця 5, який знімає стружку. Всі ці елементи працюють послідовно. Спочатку в деревину встромлюється центр свердла, потім дорожник окреслює боро­зенку відповідного радіуса і нарешті радіальний різець знімає шар деревини в межах окресленого кола.

Працюючи ложковими й центровими свердлами, треба до­кладати значних зусиль, крім того, ці свердла не видаляють стружку з отвору і доводиться періодично припиняти роботу, щоб очищати отвір.

Цих недоліків не має спіральне свердло (мал. 4-26, в). Його центр має конічну спіральну різьбу, яка забезпечує рівномірну подачу свердла в осьовому напрямку. Стружка під час роботи по гвинтових канавках видаляється з отвору назовні. Спіральні свердла бувають однозахідні й багатозахідні. Однозахідне свердло має одну гвинтову канавку для виведення стружки, один дорожник і один радіальний різець, а багатозахідні — 2—3 гвинтових канавки, відповідну кількість різців-дорожників і радіальних різців.

Пробкове свердло (мал. 4-26, г)має циліндричну робочу частину з діаметральною перегородкою. Нижня кромка стінки циліндра має підрізувач, діаметральна перегородка — плоский різець. Подача пробкового свердла здійснюється великим осьо­вим зусиллям. Ручні пробкові свердла бувають діаметром 15-50 мм, а машинні — до 100 мм. Такими свердлами роблять круглі гнізда під шипи, видаляють сучки тощо.

 

Конічні заглибини в готових отворах під головки гвинтів роблять зенкувальними свердлами або зенківками (мал. 4-27). Робоча частина зенківки конічна з поздовжніми канавками, на поверхні.

Для ручного свердління іноді користуються буравами (мал. 4-28), які приводять у рух за допомогою дерев'яного воротка, встановленого у вушко. Прості бурави (буравчики) мають гвин­топодібний стержень з конічною різьбою на кінці. Робоча ча­стина великих буравів зроблена як однозахідне спіральне сверд­ло. При ручному свердлінні користуються різними пристроями, найпростішими з яких є колово­рот і дриль.

Коловорот (мал. 4-39, а) — ко­лінчастий стержень 2 з оберто­вою ручкою 3 в- середній частині і грибоподібною рукояткою 1 на верхньому кінці. На нижньому кінці стержня — патрон 4 з кулач­ками 5, між якими затискується свердло.

Гвинтовий дриль (мал. 4-29, б) складається з стального стержня 1, що має гвинтову різьбу з великим кроком, гайки 2, яка є циліндричною рукояткою, і ручки-грибка 3, що вільно оберта­ється на верхньому кінці стержня. На нижньому кінці стер­жня — патрон для свердла. Ко­ли гайка 2 переміщується вго­ру і вниз, її зворотно-посту­пальний рух перетворюється в обертовий рух стержня, що пе­редається свердлу. Гвинтовий дриль застосовують для сверд­ління отворів діаметром до 5 мм.

Шестеренчасті дрилі бу­вають різної конструкції. Одну з них подано на мал. 4-29, в. Принцип роботи тако­го дриля полягає в тому, що обертання рукоятки через пару конічних шестерень (систему зубчастих коліс) передається вертикальному валику і далі пат­рону й свердлу. Центр майбутнього отвору намічають двома перехресними рисками або наколюють шилом. Коли свердлять у вертикаль­ному напрямі, коловорот тримають лівою рукою за грибок, од­ночасно натискаючи на нього, а правою обертають рукоятку, а коли свердлять у горизонтальному напрямі, верхню частину ко­ловорота підтримують лівою рукою і притискують тулубом, а правою рукою обертають рукоятку.

Перед тим як свердлити отвір, заготовку міцно закріплюють. Якщо свердлять наскрізний отвір, заготовку щільно притис­кують до дерев'яної підкладки, щоб запобігти відколюванню деревини в момент, коли свердло виходитиме на протилежний бік. Наскрізні отвори можна свердлити з двох боків. Плоскі різці свердел заточують на брусках і дрібнозернистих наждачних точилах, а потім остаточно доводять на бруску. Різці, які на бруску заточити неможливо, заточують бархатним напилком. Заточуючи свердла, треба стежити, щоб їх розміри, що визначають діаметр отворів, не змінювалися. Так само, й центр свердла заточують рівномірно з усіх боків, не допускаючи його зміщення в якийсь бік. Дорожник заточують з внутрішнього боку знизу, а горизонтальний різець — тільки зверху, нижню його грань лише злегка підшліфовують. Правильність заточу­вання свердел перевіряють шаблонами.

 




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 93 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Компоненты и периферийные устройства ПК| Довбання і різання стамесками

lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав