Читайте также:
|
|
Рекомендована література
1. Абрамович С.Д. та ін. Риторика загальна та судова: Навч. посібник. - К.: Юрінком Інтер, 2002. - С. 182-276.
2. Абрамович С.Д., Чікарькова М.Ю. Риторика: Навч. посібник. - Львів: Світ, 2001,-С. 133-204.
3. Вандишев В.М. Риторика: екскурс в історію вчень і понять: Навч. посібник.-К.: Кондор, 2003.-С. 155-193.
4. Карнеги Д. Как вырабатывать уверенность в себе и влиять на людей, выступая публично. -М., 1989.
5. Наумовець А.Г. Ви віч-на-віч з аудиторією: дещо про „технологію" наукових доповідей, популярних лекцій, дисертаційних промов і конкурсних проектів. - К.: Наук, думка, 2003. - 56с.
6. Ньемантсвердрит Дж. В. Подготовка успешного устного выступления // Протокол и этикет. - 2003. -№4. - С.36-42.
7. Томан 1. Мистецтво говорити. -К.: Політвидав України, 1989. - 293с.
Практичні завдання:
1. Виразно прочитайте текст, звертаючи увагу на зміни звуків у мовному потоці. Зробіть короткий усний коментар тексту. Поспостерігайте за мовленням Ваших колег під час читання.
Молодість це не вік людини, тільки стан її душі, твердість волі, сила уяви, змога захопиюватися, - це перевага відваги над страхом, нахил до пригод, нехіть до безділля Ніхто не стає старшим через те, що прожив якусь кількість років. Люди старіють лише тоді, коли позбуваються своїх ідеалів. Роки морщать чоло, але втрата ентузіазму лишає зморшки на душі...
Як довго Ваше серце сприймає голос краси, радості, відваги, величі та сили від Землі, Людини і Вічного, - так довго Ви молоді...
А коли всі нитки порвались і коли найінтимніша частина Вашого серця покрилася снігом песимізму і льодом цинізму, - тоді Ви справді постаріли...
(Напис на стіні Головної Квартири генерала Макартура на Філіппінах)
2. Проведіть репетицію виходу до аудиторії зі своїми товаришами. Відзначайте один в одного всі можливі недоречності (заціплення, скутість жестів, незграбну поставу, кам'яне обличчя, переляканий погляд, невпевнену або занадто швидку ходу тощо). Намагайтеся позбутися цих недоліків; вправляйтеся також наодинці перед великим дзеркалом.
3. Спробуйте сконцентрувати свій погляд на якомусь об'єкті. Вирахуйте, скільки часу ви можете тримати погляд зафіксованим. Якщо це не вдається, сконцентруйте погляд на полум'ї свічки в темному приміщенні. Якщо вам вдається фіксувати погляд протягом 5-10 хвилин, вважайте, що ви цією вправою оволоділи.
4. Спробуйте "намалювати очима" величезну плоску цифру 8 (яка наче лежить ребром до вас) на рівні очей аудиторії, коли ви виступаєте. У вас має створитися враження, що ви зустрілися очима з кожним з присутніх. Повторюйте час від часу цей прийом під час промови.
5. Підберіть декілька етикетних формул початку промови, вимовте їх перед вашими товаришами, вкладаючи в ці формули різні почуття.
6. Під час виступу оратор почув шум в аудиторії. Придумайте фразу, з якою він звернеться до слухачів, і вимовте її по-різному: з гнівом, з погрозою, з подивом, докором, у вигляді прохання, байдуже, з образою тощо.
7. Гра „Під збільшуваним склом".
Складіть двохвилинну промову „Мої життєві засади визначають такі афоризми".
Проведіть колективний аналіз ораторських виступів колег, „призначивши" рецензентів-фахівців: лінгвіста-ортолога (стежить за правильністю мови), фахівця з культури мовлення (оцінює комунікативну доцільність, етичність висловлення), педагога-логіста (виявляє дидактичні риси, визначає доступність тексту), психолога (характеризує особливості сприйняття матеріалу слухачами, установлення контакту), естета (оцінює зовнішній вигляд, манеру триматися, культуру поведінки, акустичні якості промови).
Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 122 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |