Читайте также:
|
|
1. Конституційні процедури призначення суддів Конституційного Суду України.
2. Пленарні засідання та засідання Конституційного Суду України.
3. Акти пленарних засідань Конституційного Суду України.
1. Конституційні процедури призначення суддів Конституційного Суду України.
Конституційний Суд України складається з вісімнадцяти суддів. Для забезпечення незалежності. Конституційного Суду України від будь-якого державного органу або іншого суб'єкта у формуванні його складу беруть участь Президент України, Верховна Рада України та з'їзд суддів України. Кожен із названих суб'єктів призначає по шість суддів Конституційного Суду України. Кожен суддя Конституційного Суду України призначається на дев'ять років без права бути призначеним на повторний строк.
Такий порядок призначення суддів Конституційного Суду покликаний забезпечити участь у його формуванні законодавчої, виконавчої і судової гілок влади, які представляють, відповідно, Президент України, Верховна. Рада України і з'їзд суддів України.
Заборона повторного призначення особи на. посаду судді Конституційного Суду України покликана запобігати виникненню ситуації, коли суддя, щоб забезпечити продовження своїх повноваження на новий строк, піддається, впливові органу, що його призначив.
Кандидат у судді Конституційного Суду України повинен відповідати ряду вимог, а саме:
♦ бути громадянином України;
♦ досягти сорокарічного віку;
♦ мати вищу юридичну освіту;
♦ мати стаж роботи за юридичною спеціальністю не менш як десять років;
♦ проживати в Україні протягом останніх двадцяти років;
♦ володіти державною (українською) мовою.
Цікаво зазначити, що до кандидата в судді Конституційного Суду України Конституція України встановлює більші за кількістю й жорсткістю вимоги, ніж до кандидата в Президенти України. Ця обставина ще раз підкреслює велику роль і значення Конституційного Суду для нашої держави та суспільства.
На суддів Конституційного Суду України повною мірою поширюються гарантії незалежності й недоторканності, а також підстави для звільнення, з посади та вимоги щодо несумісності, закріплені Конституцією України стосовно професійних суддів.
У залежності від суб'єкта призначення суддів Конституційного Суду України основні етапи процедури цього процесу мають певні відмінності.
Основні етапи процедури призначення суддів Конституційного Суду України Президентом України:
1) консультації Президента з Прем'єр-міністром та Міністром юстиції щодо кандидатур на посади суддів Конституційного Суду України.
У ході цих консультацій Міністр юстиції допомагає Президенту визначитись щодо професійної (юридичної) кваліфікації кандидатів у судді Конституційного Суду, а Прем'єр-міністр, як керівник вищого органу виконавчої влади (Кабінету Міністрів) України, уособлює гілку виконавчої влади, від імені якої Президент фактично призначає суддю Конституційного Суду;
2) контрасигнація указу Президента (попереднє скріплення) підписами Міністра юстиції та Прем'єр-міністра, яка покликана відігравати дві ролі. По-перше, підпис Міністра юстиції засвідчує необхідну юридичну кваліфікацію кандидата на посаду судді Конституційного Суду, а підпис Прем'єр-міністра — підтримку цього кандидата виконавчою гілкою влади.
По-друге, наявність підписів Прем'єр-міністра та Міністра юстиції на Указі Президента про призначення судді Конституційного Суду України означає, що не Президент України, а вказані посадові особи несуть відповідальність за якість і наслідки роботи судді, який призначається;
3) видання Президентом України Указу, який попередньо скріплений підписами (контрасигнований) Прем'єр-міністра та Міністра юстиції, про призначення особи на посаду судді Конституційного Суду України.
У разі припинення повноважень судді Конституційного Суду, який призначався Президентом, останній у місячний строк призначає іншу особу на цю посаду.
Основні етапи процедури призначення суддів Конституційного Суду Верховною Радою України:
1) внесення пропозицій щодо кандидатур на посади суддів Конституційного Суду України.
Ці пропозиції можуть вноситись Головою Верховної Ради України або не менш як 1/4 народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради України, тобто не менш як 113 народними депутатами. Кожен депутат має право поставити підпис під пропозицією про висунення лише однієї кандидатури, і ці підписи депутатів не можуть відкликатись;
2) розгляд внесених в установленому порядку кандидатур на посади суддів Конституційного Суду України у відповідному комітеті Верховної Ради, який визначає і подає Верховній Раді свої висновки щодо кожної з них;
3) розгляд Верховною Радою висновків комітетів щодо кожної кандидатури на посаду судді Конституційного Суду України;
4) призначення Верховною Радою України суддів Конституційного Суду України.
Призначення здійснюється таємним голосуванням шляхом подання бюлетенів. За результатами голосування Голова Верховної Ради України підписує постанову Верховної Ради про призначення суддів Конституційного Суду України.
Призначеними на посади суддів Конституційного Суду України вважаються кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів, але більше половини голосів депутатів від конституційного складу Верховної Ради України. Якщо кілька кандидатів набрали однакову кількість голосів і в разі їх призначення було б перевищено необхідне число суддів, щодо цих кандидатів проводиться повторне голосування;
5) у разі припинення повноважень судді Конституційного Суду України, який призначався Верховною Радою України, вона у місячний строк призначає іншу особу на цю посаду.
Основні етапи процедури призначення суддів Конституційного Суду з'їздом суддів України:
1) висування делегатами з'їзду суддів України пропозицій щодо кандидатур для включення в бюлетені для таємного голосування з метою заміщення посад суддів Конституційного Суду України;
2) визначення з'їздом суддів України шляхом відкритого голосування кандидатур, які вносяться в бюлетені для таємного голосування з метою заміщення посад суддів Конституційного Суду України;
3) призначення з'їздом суддів України суддів Конституційного Суду України.
Призначення здійснюється шляхом таємного голосування. Призначеним на посаду судді Конституційного Суду України вважається кандидат, який у результаті таємного голосування одержав більшість голосів від числа обраних делегатів з'їзду суддів України.
За результатами голосування головуючий і секретар з'їзду підписують рішення з'їзду суддів України про призначення суддів Конституційного Суду України;
4) якщо голосування проводиться щодо більше як шести кандидатур, призначеними вважаються ті, які набрали більше голосів, ніж інші кандидати;
5) у разі припинення повноважень судді Конституційного Суду, який призначався з'їздом суддів, з'їзд у тримісячний строк призначає іншу особу на цю посаду.
Цей строк більший, ніж строк (один місяць), що визначається для призначення в такій ситуації суддів Конституційного Суду Президентом або Верховною Радою, і обумовлений необхідністю певного часу для скликання з'їзду суддів.
2. Пленарні засідання та засідання Конституційного Суду України.
Конституційний Суд України на пленарних засіданнях:
- розглядає справи, ухвалює рішення і дає висновки у справах за конституційними поданнями, конституційними зверненнями;
- затверджує положення про постійні комісії;
- приймає рішення про утворення тимчасових комісій, затверджує їх персональний склад і призначає голів цих комісій.
Пленарне засідання Конституційного Суду України є повноважним, якщо на ньому присутні не менш як дванадцять суддів Конституційного Суду України.
Рішення, висновок Конституційного Суду України вважаються прийнятими, якщо за них проголосувало не менше десяти суддів Конституційного Суду України.
Пленарне засідання Конституційного Суду України скликається з ініціативи Голови Конституційного Суду України, його заступників, колегії суддів, постійних комісій або не менше трьох суддів Конституційного Суду України.
Пленарне засідання Конституційного Суду України скликає Голова Конституційного Суду України не пізніше ніж у двотижневий строк з дня надходження ініціативи про його скликання.
Про дату скликання і порядок денний пленарного засідання Конституційного Суду України керівник Секретаріату Конституційного Суду України повідомляє суддів Конституційного Суду України та учасників конституційного провадження.
Голова Конституційного Суду України визначає порядок денний пленарного засідання Конституційного Суду України, який затверджується на пленарному засіданні Конституційного Суду України.
На пленарному засіданні Конституційного Суду України головує Голова Конституційного Суду України, за його відсутності - старший за віком заступник Голови Конституційного Суду України, а в разі відсутності і заступників - старший за віком суддя Конституційного Суду України.
Конституційний Суд України на засіданнях:
- затверджує Регламент Конституційного Суду України, вносить зміни та доповнення до нього;
- затверджує положення про Секретаріат, Архів, Бібліотеку та інші самостійні структурні підрозділи Конституційного Суду України, вносить зміни та доповнення до них;
- призначає за поданням Голови Конституційного Суду України керівника Секретаріату Конституційного Суду України і приймає рішення про звільнення його з посади;
- приймає рішення про утворення постійних комісій, затверджує їх персональний склад;
- затверджує персональний склад колегій суддів та призначає секретарів колегій суддів;
- розглядає пропозиції щодо обсягу фінансування Конституційного Суду України, затверджує проект кошторису на кожний фінансовий рік;
- затверджує структуру і штатний розпис Конституційного Суду України;
- заслуховує інформацію Голови Конституційного Суду України про використання бюджетних асигнувань;
- приймає рішення про дострокове звільнення з посади Голови Конституційного Суду України, його заступників;
- розглядає питання про припинення повноважень судді Конституційного Суду України;
- заслуховує не менше одного разу на рік інформацію керівника Секретаріату про діяльність Секретаріату Конституційного Суду України, а також звіти секретарів колегій суддів;
- приймає за необхідності рішення про невідкладність відкриття конституційного провадження за конституційним поданням у конкретній справі;
- приймає рішення про персональний склад делегацій Конституційного Суду України та їх керівників;
- дає згоду на призначення заступників керівника Секретаріату Конституційного Суду України, керівників самостійних структурних підрозділів;
- вирішує інші питання, які не є предметом розгляду пленарного засідання Конституційного Суду України.
Засідання Конституційного Суду України є повноважним за наявності на ньому не менш як одинадцяти суддів Конституційного Суду України.
Рішення Конституційного Суду України вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини суддів Конституційного Суду України, які брали участь у засіданні.
Засідання Конституційного Суду України скликається з ініціативи Голови Конституційного Суду України, його заступників, колегії суддів, постійних комісій або не менше трьох суддів Конституційного Суду України.
Засідання Конституційного Суду України скликається не пізніше ніж у двотижневий строк з дня надходження ініціативи про його скликання.
Про дату скликання і порядок денний засідання Конституційного Суду України керівник Секретаріату Конституційного Суду України повідомляє суддів Конституційного Суду України та його учасників.
Голова Конституційного Суду України визначає порядок денний засідання Конституційного Суду України, який затверджується на засіданні Конституційного Суду України.
3. Акти пленарних засідань Конституційного Суду України.
Залежно від питань, що вирішуються на пленарному засіданні Конституційного Суду України, акти Конституційного Суду України поділяються на процесуальні (щодо розгляду справ і вирішення конституційних спорів по суті) та непроцесуальні (які не стосуються розгляду справ).
Процесуальними актами Конституційного Суду України є ухвали (в тому числі протокольні), рішення, висновки.
Ухвали приймаються Конституційним Судом України під час розгляду справ. У разі припинення конституційного провадження у справі Конституційний Суд України приймає ухвалу, що є актом, яким завершується розгляд справи.
Рішення Конституційний Суд України ухвалює за результатами розгляду справ щодо відповідності Конституції України (конституційності) законів та інших правових актів і щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів України.
Висновки Конституційний Суд України дає за результатами розгляду справ щодо:
- відповідності Конституції України (конституційності) чинних міжнародних договорів України або тих міжнародних договорів, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов'язковість;
- додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту;
- відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157, 158 цієї Конституції; про порушення Верховною Радою Автономної Республіки Крим Конституції України або законів України.
Конституційний Суд України ухвалює рішення і дає висновки іменем України.
Рішення, висновки Конституційного Суду України мають бути належно обґрунтовані.
Суддя Конституційного Суду України, який підписав рішення, висновок Конституційного Суду України, має право, незалежно від того, голосував він "за" чи "проти" прийняття рішення або надання висновку, викласти у письмовій формі свою окрему думку у справі у семиденний строк від дня голосування.
Рішення, висновки Конституційного Суду України офіційно оголошує головуючий на пленарному засіданні Конституційного Суду України.
Це оголошення є офіційним оприлюдненням рішення, висновку Конституційного Суду України, передбаченим у статті 67 Закону України "Про Конституційний Суд України".
Конституційний Суд України після офіційного оприлюднення рішення, висновку може з власної ініціативи або за заявою однієї із сторін конституційного провадження виправити допущені у рішенні, висновку неточності, описки, редакційні або технічні огріхи.
Рішення, висновок Конституційного Суду України можуть бути роз'яснені Конституційним Судом України за клопотанням однієї із сторін конституційного провадження.
Суддя-доповідач протягом місяця здійснює підготовку питання та направляє матеріали Голові Конституційного Суду України для подальшого внесення на пленарне засідання.
Ухвала Конституційного Суду України про виправлення неточностей у рішенні, висновку або про їх роз'яснення приймається на пленарному засіданні Конституційного Суду України та розсилається відповідно до статей 67, 70 Закону України "Про Конституційний Суд України".
Копії рішень, висновків Конституційного Суду України надсилаються наступного робочого дня після їх офіційного оприлюднення.
Копії рішень (з організаційних питань), прийнятих на засіданнях Конституційного Суду України, надсилаються після їх підписання.
Копії ухвал Конституційного Суду України про відкриття конституційного провадження у справах, об'єднання (роз'єднання) конституційних проваджень, припинення конституційного провадження, припинення розгляду конституційного подання, конституційного звернення, відмови у відкритті конституційного провадження у справі надсилаються після їх підписання суб'єктам права на конституційне подання, конституційне звернення.
Копії окремої думки судді Конституційного Суду України стосовно рішення, висновку Конституційного Суду України розсилаються після її подання відповідно до статті 67 Закону України "Про Конституційний Суд України".
Окрема думка судді Конституційного Суду України публікується у "Віснику Конституційного Суду України" та в інших офіційних виданнях України і розміщується на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України.
Копії рішень, висновків, ухвал Конституційного Суду України засвідчуються печаткою "Секретаріат Конституційного Суду України N 1" та надсилаються відповідно до покажчика розсилки згідно з Інструкцією з діловодства.
Рішення, висновки Конституційного Суду України, ухвали Конституційного Суду України про припинення конституційного провадження (розгляду) та про відмову у відкритті конституційного провадження у справах розміщуються на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України.
Лекция 5. Базы данных и системы управления базами данных
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 62 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |