Читайте также:
|
|
Тромбоцити це красні кров`яні пластинки, які відіграють основну роль у зупинці кровотечі. У крові в нормі міститься 200-400-10 9/ л тромбоцитів.
Всього в організмі 1.5трлн.тромбоцитів.На мембрані та у внутрішніх гранулах тромбоцита міститься велика кількість біологічно активних сполук, частина яких утворена самим тромбоцитом, а частина надходить із плазми крові. Більшість із них задіяна у процесах згортання крові. Мембрана тромбоцитів нестійка до механічних впливів, вона легко руйнується, і тому тривалість їхнього життя в крові не перевищує 10-12 діб. Потім вони або руйнуються у селезінці, печінці, легенях, або прилипають до ендотелію кровоносних судин. У цитоплазмі тромбоцитів містяться гранули, заповнені фізіологічно активними речовинами:
- адреналіном, - гістаміном, - ферменти гліколізу, дихального циклу, АТФазою, АТФ тощо,- тромбоцитарні фактори згортання крові.
Згортання (коагуляція) крові є проявом захисної реакції організму — гемостазу, спрямованої на збереження об'єму циркулюючих рідин тіла: крові, лімфи чи гемолімфи, зокрема на запобігання крововтратам. Розрізняють два механізми гемостазу:
судинно-тромбоцитарний (первинний) і коагуляційний ( вторинний). Судинно-тромбоцитарний (первинний) гемостаз відбувається після незначних травм, ушкоджень дрібних кровоносних судин з низьким тиском крові. При цьому руйнуються не тільки тканини, а й тромбоцити, з яких у кров виходять серотонін а також адреналін і норадреналін, які звужують судини, зумовлюючи короткочасне зменшення чи навіть зупинення кровотоку в ушкодженій судині.Одночасно відбувається адгезія й агрегація тромбоцитів і утворення тромбоцитної пробки, що закриває ушкоджену мікросудину. Коагуляційний (вторинний) гемостаз відбувається в більших артеріях, де високий тиск не дає змоги закріпитися тромбоцитарним тромбам.
Тут утворюється міцніший фібриновий тромб. Коагуляційний гемостаз поділяють на три фази, Каскад ферментативних процесів починається руйнуванням клітин крові та стінки судин. ПЕРША ФАЗА - Активація- протромбінокінази ДРУГА ФАЗА- перехід неактивного протромбіну в активний тромбін за участю факторів згортання та йонів Са. ТРЕТЯ ФАЗА утворення ниток фібрину з фібриногену під впливом тромбіну та присутності йонів Са. ЧЕТВЕРТА ФАЗА -ретракції згустку під час якої нитки фібрину скорочуються, що робить тромб щільнішим і меншим. П’ЯТА ФАЗА- фібринолізу відбувається розчинення тромбу і відновлення кровотоку
Ох-те склад і властивості шлункового соку,методи дослідження та його роль в травленні. Фази регуляції шлункової секреції: мозкова,шлункова,кишкова,механізм та фізіологічне значення
Шлунковий сік — це безбарвна кисла рідина, основними компонентами якої є ферменти, хлоридна (соляна) кислота та глікопротеїди (муцин).
Склад: шлунковог соку: Вода -99.4% Рн(1-2),2-2.5л./добу. Суха речовина 0.6% Неорганічні компоненти-( соляна кислота -зумовлює набухання і денатурацію білка,регулює перехід хімусу до 12-п.кишки,запускає реакцію активації пепсиногенів,гальмує утворення гастрину,активує неактивний пепсиноген в активний пепсин) Органічні (лізоцим -знезаражує харчову грудку, муцин- огортає слиз і захищає її від дії соляної кислоти) Ферменти( пепсин,желатіназа,хімозин -розщеплюють білки до груп амінокислоти, ліпаза -розщеплює жири до гліцерину)
Фази регуляції шлункової секреції: 1ПУСКОВА- мозкова(апетитна,складно рефлекторна Вигляд, запах, підготовка їжі до споживання через рецептори зору, слуху, нюху зумовлюють виділення шлункового соку, яке триває протягом 20-25 хв і супроводжується відчуттям апетиту, голоду) умовно-рефлекторна і безумовно-рефлекторна. 2КОРИГУЮЧА -шлункова(хімічна) Вона починається через 30-40 хв від початку надходження їжі і триває протягом 6-10 год.)нервово-гуморальна та гуморально-хімічна(гістамін,гастрин). 3КИШКОВА -робота шлунка гальмується а кишок працює.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 123 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |