|
Економічний аналіз тісно пов'язаний з багатьма економічними та неекономічними дисциплінами: політичною економією, бухгалтерським обліком, аудитом, статистикою, плануванням, галузевими економіками, маркетингом, організацією виробництва й управління, фінансуванням і кредитуванням підприємств, економіко - математичними методами.
Політична економія - теоретичне визначення системи економічних показників і понять, таких як ціна, прибуток, собівартість та ін. Користуючись теоретичними визначеннями, можна кількісно виразити ці показники і проводити їх аналіз, встановлювати відхилення, тенденції змін, відповідності вимогам ринку, бачити можливі диспропорції і способи їх подолання.
Економічний аналіз досліджує дію економічних законів, які виражають головний, магістральний напрям розвитку того чи іншого господарства та проявляються в закономірностях і тенденціях його стратегії.
Бухгалтерський облік - відображення всіх ресурсів підприємства, господарських засобів, а також їх рух, зміни, використання в процесі здійснення господарських операцій, широке застосування в процесі аналізу бухгалтерських прийомів дослідження. Насамперед мова йде про використання в економічному аналізі балансового та сальдового прийомів.
Дані оперативного та бухгалтерського обліку, бухгалтерська звітність є головним джерелом інформації для аналізу господарської діяльності підприємства, причому джерелом, що забезпечує документальне обґрунтування аналітичних висновків.
Статистика - використання методології визначення багатьох показників, певних статистичних прийомів та статистичної інформації для аналітичних розрахунків: середніх та відносних величин, показників динамічного ряду, теоретичні основи яких розробляє статистика.
Для потреб економічного аналізу використовується багато статистичної інформації (особливо це стосується звітності), формі і правила складання якої визначають органи статистики. Потім проводиться аналіз звітів, установлення відхилень, які потребуватимуть з'ясування причин їх виникнення.
Статистика розробляє і теоретично вдосконалює правила й можливості застосування тих чи тих прийомів (метод аналітичних групувань, індексний метод, прийоми кореляції) у конкретних ситуаціях, вимоги до таблиць і способи їх побудови.
Аудит - результати економічного аналізу узагальнюються, опрацьовуються заходи для поліпшення стану економічної роботи та впровадження виявлених резервів у виробництво; узагальнення аналітичних результатів є найважливішим етапом аналізу, необхідним для аудиторських висновків.
Завданням аудиту є документальна перевірка правильності ведення бухгалтерського обліку, достовірності й повноти фінансової звітності та її відповідності вимогам чинного законодавства.
Економічний аналіз фінансового становища, аналіз платоспроможності й фінансової стійкості,.ліквідності балансу, інших фінансових показників підприємств різних форм власності - кінцева мета аудиту.
Планування є економічною наукою зі своїм специфічним предметом і методом. Складання науково обґрунтованих планів чи розроблення прогнозів на всіх рівнях неможливі без економічного аналізу. Вплив і дія аналізу виявляються не тільки в удосконаленні методів розробки планів, а й в організації їх виконання.
В удосконаленні планування роль економічного аналізу є двоякою.
По-перше, лише за даними аналітичних розрахунків можна встановити тенденції зміни тих показників, за якими розробляється прогноз.
По-друге, за допомогою аналізу простежуються темпи змін у середньому за рік.
На стадії виконання плану економічний аналіз забезпечує виявлення рівня цього виконання в певний конкретний момент, виявлення недоліків і причин їх виникнення. Особливо важливо з ясувати причини, що гальмують досягнення передбачених показників.
Вільна ринкова економіка, її організація та управління нею неможливі без використання маркетингових принципів, таких як:
- виробництво продукції відповідно до потреб покупців з урахуванням ринкової ситуації; - задоволення потреб і запитів замовників;
- реалізація продукції і послуг на певних ринках у передбачених обсягах, у встановлені терміни, у конкретний період.
Ці принципи покладаються в основу маркетингових програм, розроблення і контролювання яких неможливе без проведення економічного аналізу стану ринку, покупців і споживачів, конкурентної ситуації, ринкових цін, кінцевих фінансових результатів.
Зв'язок економічного аналізу та математики визначається тим, що обидві галузі знань вивчають кількісні відносини.
Застосування математики в економічних дослідженнях і розрахунках поширюється насамперед на область змінних величин, пов'язаних між собою функціональною залежністю. Однак, зв'язок між економічними явищами й показниками далеко не завжди виражено у функціональній формі.
Отже, економічний аналіз можна назвати синтезованою наукою, яка сформувалася внаслідок інтеграції багатьох наук і об'єднала окремі їх елементи. У свою чергу результати аналізу використовуються іншими науками. Безперечно, усі ці зв'язки є багатоплановими, реальними, об'єктивними і мають бути використані для всебічного розвитку діяльності підприємств.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 212 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |