Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Права людини

Читайте также:
  1. CИСТЕМА ПРАВА
  2. Cоборное уложение 1649 год. О государственном устройстве России. Оформление крепостного права
  3. Cубъективные права и юридические обязанности субъектов правоотношений.
  4. D)& предупреждение, штраф, конфискация предмета, явившегося орудием совершения правонарушения, лишение специального права, административный арест
  5. quot;Философия права".
  6. VIII. Права и обязанности налогоплательщиков и налоговых органов.
  7. А Рика все повторял, что понимает и не имеет никакого права его задерживать.
  8. А) Имущественные права
  9. А. Причины отмены крепостного права
  10. Авторские права

План

1. Вступ. Мета дисципліни, її методологічна основа.

2. Міжнародні організації в сфері охорони праці (МОП, МАГАТЕ, ВООЗ, СНД, Європейський Союз) і законодавство з охорони праці

3. Соціальне партнерство і соціальний діалог в Європейському Союзі й Україні

4. Міжнародні стандарти SA 8000 «Соціальна відповідальність» і ISO 26000 «Настанова по соціальній відповідальності»

 

Мета вивчення дисципліни «ОПГ» ‒ формування у майбутніх фахівців умінь та компетенцій для забезпечення ефективного управління охороною праці та поліпшення умов праці з урахуванням досягнень науково-технічного прогресу та міжродного досвіду, а також в усвідомленні нерозривної єдності успішної професіійної діяльності з обовʼязковим дотриманням усіх вимог безпеки праці у конкретній галузі.

Охорона праці – система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів і засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Основними суб’єктами охорони праці є працівник, роботодавець і держава.

Методологічною основою дисципліни є науковий аналіз умов праці, виробничих процесів та обладнання, робочих місць, трудових операцій, організації виробництва з метою виявлення і дослідження шкідливих і небезпечних виробничих чинників, виникнення можливих аварійних ситуацій, і на цій підставі розробка і реалізація заходів з попередження і усунення несприятливих виробничих чинників та створення безпечних і нешкідливих умов праці.

Одним із загальновизнаних міжнародною спільнотою прав людини є право на безпечну працю.

Якщо Україна приймає участь в міжнародних програмах та угодах і при цьому вимоги міжнародних норм по охороні праці є вищими за вимоги законодавства України, то повинні виконуватися міжнародні вимоги по охороні праці.

Основними інституціями міжнародного співробітництва в сфері охорони праці є:

- Організація Об’єднаних Націй;

- Міжнародна організація праці;

- Всесвітня організація охорони здоров’я;

- Міжнародне агентство з атомної енергії;

- Європейський Союз;

- Співдружність незалежних держав.

 

Організація Об’єднаних Націй (ООН) – заснована 24 жовтня 1945 р. До компетенції ООН, згідно з її статутом, входить всебічний розгляд проблем у галузі прав людини. Генеральна Асамблея ООН приймає з цих питань резолюції (серед них особливо важливе значення мають декларації) і договори.

10.12.1949 р. ООН прийняла Декларацію прав людини (Хартію прав людини), яка зобов’язала держави, що підписали її, гарантувати кожній людині право на життя», а також «право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі й сприятливі умови праці».

Зазвичай питання, які стосуються прав людини, включаються в її порядок денний за рекомендацією Економічної і Соціальної ради (ЕКОСОС) або за пропозицією держав-членів. Більшість таких питань Генеральна Асамблея передає на розгляд у свій Третій комітет (з соціальних, гуманітарних і культурних питань), який готує щодо них проекти резолюцій, що приймаються Генеральною Асамблеєю.

Економічна і Соціальна Рада ООН приймає з питань прав людини резолюції або проекти резолюцій (у тому числі декларацій) і договорів, які передає для ухвалення до створених при ЕКОСОС Комісії з прав людини й Комісії з положення жінок.

Спеціалізованою установою ООН, що опікується проблемами поліпшення життя людей у країнах, що розвиваються, і у країнах з перехідною економікою на основі розвитку їхньої промисловості, є ООН по промисловому розвитку (ЮНІДО).

Послуги, що надаються ЮНІДО, покликані допомогти цим країнам перебороти труднощі в соціальній та економічній областях і домогтися більше широкої участі на світовому ринку, використовуючи свій власний фундамент дострокового стійкого розвитку. Вона відіграє роль каталізатора у здійсненні змін і надає промислові послуги, які мають важливе значення для споживачів, допомагають їм забезпечувати власний економічний добробут і розвивати національний потенціал.

Міжнародна Організація Праці (МОП) – одна з найдавніших міжурядових організацій – була створена у 1919 році і розвивалась спочатку як автономна інституція при Лізі Націй, а з 1946 року – як перша спеціалізована установа ООН. Штаб-квартира МОП – Міжнародне бюро праці (МБП) – розташована в Женеві, Швейцарія. Сьогодні членами МОП є 170 країн. Україна є членом МОП з 1954 року.

Головною метою МОП, згідно з її Статутом, є сприяння встановленню загального і міцного миру на основі соціальної справедливості, поліпшення умов праці й життя працівників усіх країн.

Особливість МОП – це її тристороння структура: в діяльності організації від усіх країн-членів МОП на рівних засадах беруть участь:

- представники урядів;

- представники організацій працівників;

- представники організацій роботодавців.

Вищим органом МОП є Генеральна конференція – Міжнародна конференція праці; виконавчий орган – Адміністративна рада.

До основних завдань діяльності МОП належать:

- регламентація робочого часу;

- регламентація набору робочої сили;

- боротьба з безробіттям;

- гарантії заробітної платні, яка забезпечує нормальні умови життя;

- захист працівників від професійних захворювань і нещасних випадків на виробництві;

- захист дітей, юнаків і жінок;

- регламентація питань соціального страхування і соціального забезпечення;

- організація професійно-технічної освіти.

Конвенція (франц. convention (лат. conventio – договір, погодження) МОП - це міжнародний договір на рівні урядів держав в питаннях трудових стосунків (включаючи охорону праці), передбачливе дотримання загальновизнаних, погоджених правил, який приймається щорічно на Міжнародній конференції праці.

Рекомендація МОП – міжнародний документ, який розроблений і прийнятий МОП і розширює зміст тієї чи іншої Конвенції.

МОП прийнято 179 конвенцій і 184 рекомендації. Вони охоплюють практично всі аспекти трудового права і права у сфері соціального забезпечення. 50 конвенцій було ратифіковано СРСР, з них 43 продовжують діяти в РФ. Україною за станом на 2007 р. ратифіковано 62 Конвенції МОП.

В МОП діє система контролю за застосуванням у країнах-членах Організації конвенцій і рекомендацій. Кожна держава подає звіти про застосування на своїй території ратифікованих Конвенцій, а також інформацію про стан законодавства і практики з питань, що порушуються в окремих, не ратифікованих нею конвенціях.

МОП активно працює в Україні з початку 90-х років. Нею вже здійснено проекти пов’язані з аналізом стану соціальної політики, кризового стану ринку праці в Україні (1995 рік), розвитком соціального партнерства. Протягом усього часу МОП надає допомогу Урядові України в експертній оцінці законопроектів, ознайомленні урядовців, представників профспілок і роботодавців з міжнародними стандартами статистики праці та її національною систематизацією.

Нині МОП здійснює в Україні важливі проекти, пов’язані з розробкою моделі соціального бюджету, ринком праці та професійним навчанням безробітних, розвитком малого та середнього підприємництва, соціального партнерства і діалогу.

 

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) створена у 1946 році на Міжнародній конференції з охорони здоров’я у Нью-Йорку. Статут набув чинності 7 квітня 1948 р. Ця дата щорічно відмічається як Всесвітній день здоров'я. Штаб-квартира розміщена у Женеві (Швейцарія). У ВООЗ входять 190 держав.

Головною метою ВООЗ є сприяння забезпеченню охорони здоров'я населення усіх країн світу. Текст Уставу ВООЗ можна коротко сформулювати як «Право на здоров'я». Основні напрямки її діяльності: боротьба з інфекційними хворобами; розробка карантинних і санітарних правил; вирішення проблем соціального характеру. В сфері охорони праці ВООЗ координує розробку нормативів якості виробничого середовища.

Вищим органом ВООЗ є Всесвітня Асамблея охорони здоров’я до якої входять представники усіх країн – членів організації. Вона скликається щороку.

Виконавча рада ВООЗ, яка складається з представників 31 держави, що вибираються Асамблеєю на 3 роки, збирається не рідше 2 разів на рік. Виконавча рада виконує рішення Асамблеї, визначає порядок денний засідань Асамблеї, створює комітети, вживає заходи надзвичайного характеру. Адміністративним органом Виконавчої ради є Секретаріат на чолі з генеральним директором.

Представники ВООЗ знаходяться в кожній країні-членові ВООЗ – і на місцях відповідають за діяльність ВООЗ у країнах перебування, консультують уряди щодо розробки й реалізації національних програм охорони здоров’я.

Для того, щоб подолати значні відмінності у показниках здоров’я, що існують між країнами Заходу і Сходу Європи, було започатковано програму «Євроздоров’я». Її мета – надати суттєву допомогу країнам Центральної та Східної Європи. Для успішного виконання цієї програми у кожній з країн, яким надається допомога, створено бюро ВООЗ.

Бюро ВООЗ в Україні створене у 1994 році. Впроваджуючи програми співробітництва між Урядом України та Європейським регіональним бюро ВООЗ, бюро ВООЗ в Україні має такі цілі:

- координація використання технічної допомоги ВООЗ в Україні;

- розвиток міжнародного співробітництва в сфері охорони здоров’я із широким залученням міжнародного співтовариства, мобілізація ресурсів і оптимізація їх використання;

- обмін необхідною інформацією;

- ознайомлення громадськості з проблемами охорони здоров’я.

Особливо важливими у роботі ВООЗ є спільні з МОП Декларація і Програма дій, прийняті на міжнародному саміті по соціальному розвитку, що проходив у Копенгагені в 1995 році. Декларація пропонує націям домагатися повної продуктивної зайнятості на основі вільного вибору роботи як основного пріоритету економіки і соціальної політики. Завдання полягає не в тім, щоб створити нові робочі місця, а в поліпшенні їхньої якості, гарантії основних прав і інтересів працівників. Створення якісних робочих місць включає заходи щодо гарантій здорового й безпечного виробничого середовища, усунення небезпек для здоров’я, пов’язаних з навколишнім середовищем, забезпеченню гігієни і безпеки праці. Гігієна праці допомагає здійснювати активне партнерство в галузі працевлаштування, охорони здоров’я та навколишнього середовища з метою стійкого розвитку.

 

Міжнародна агенція з атомної енергії МАГАТЕ (International Atomic Energy Agency — IAEA)

Ця міжурядова організація в галузі використання атомної енергії була створена за рішенням ООН на міжнародній конференції у Нью-Йорку. Статут Агенства був прийнятий 26 жовтня 1956 року і набув чинності 29 червня 1957 року. Штаб-квартира знаходиться у Відні (Австрія). В організацію входять 150 держав, в тому числі й Україна.

Агентство ставить своєю метою сприяти розвитку міжнародного співробітництва в галузі світового використання атомної енергії і забезпечувати, аби запропонована МАГАТЕ допомога не використовувалася у військових цілях.

Вищий орган МАГАТЕ – Генеральна конференція, що складається з представників усіх держав-членів, які збираються щорічно на чергові сесії. Генеральна конференція здійснює загальне керівництво політикою й програмами МАГАТЕ. Оперативним керівництвом усією діяльністю МАГАТЕ займається Рада управляючих. До її складу входять 35 держав, з яких 22 вибираються Генеральною конференцією, а 13 обираються Радою з числа найбільш розвинутих країн в галузі технології атомної енергії, включаючи виробництво сировинних матеріалів.

Секретаріат МАГАТЕ здійснює адміністративно-технічне керівництво організацією. Він очолюється генеральним директором, який призначається на чотири роки Радою управляючих та затверджується Генеральною конференцією.

МАГАТЕ має два постійних комітети: з адміністративних і бюджетних питань, а також із технічної допомоги. До МАГАТЕ входить також Науково-консультативний комітет, що складається з 15 авторитетних вчених у галузі атомної енергії. Комітет розробляє рекомендації для генерального директора з науково-технічних програм діяльності Агенства.

Основні напрямки діяльності МАГАТЕ:

- встановлення стандартів ядерної безпеки і захисту довкілля;

- організація й координація досліджень і розробок у галузі ядерної енергетики, радіаційної безпеки;

- надання технічної допомоги державам-членам Агенства;

- здійснення контролю (гарантій) за світовим використанням атомної енергії;

- заохочення обміну науковою і технічною інформацією щодо ядерної енергії.

Одна з головних функцій МАГАТЕ полягає в застосуванні системи гарантій для забезпечення того, щоб ядерні матеріали, призначені для мирних цілей, не використалися для озброєння. Система гарантій складається з трьох блоків:

• звітність про використання атомних матеріалів;

• технічні засоби контролю за контейнерним зберіганням матеріалів;

• інспекції.

Прийняття гарантій є добровільною справою. Але якщо держава підписала угоду про гарантії, то вона повинна надавати Агенції всю інформацію про використання атомної енергії й науково-практичні роботи в цій галузі, а також допускати інспекторів МАГАТЕ для перевірки. Гарантії розповсюджуються як на ядерні, так і на неядерні держави, які використовують атомні матеріали в мирних цілях (наприклад, мають атомні електростанції, що працюють на довізній сировині).

Інспектуванню підлягають усі держави-члени МАГАТЕ, за винятком великих держав. Але в добровільному порядку США, Росія, Китай, Франція й Велика Британія також поставили деякі свої ядерні установи під гарантії Агенції. Угоду про гарантії повинні укладати з МАГАТЕ держави, які не мають зброї, але є учасниками Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), Договору про заборону ядерних випробувань у Латинській Америці (Договір Тлателолко) або Договору про утворення без’ядерної зони в південній частині Тихого океану (Договір Раротонга).

Останніми роками представники МАГАТЕ ретельно перевіряли наявність ядерної зброї в Іраку (напередодні озброєного втручання в Міжнародні організації як регулятор міжнародних економічних відносин... цю країну низки держав), але не знайшли її. У 2006 р. виник конфлікт навколо атомних програм Ірану, й МАГАТЕ зайняла рішучу позицію недопущення процесу збагачення атомної сировини в цій країні, бо це об’єктивно створює умови для виготовлення ядерної зброї.

Технічна допомога — інший важливий напрям діяльності МАГАТЕ. Вона призначена для становлення й розвитку національних систем ядерної енергетики для мирних цілей. Технічна допомога включає:

• надання послуг експертів;

• підготовку національних кадрів в галузі атомної енергетики;

• поставку обладнання для АЕС та наукових лабораторій.

Технічне співробітництво фінансується Фондом технічної допомоги й співробітництва, а також коштами ПРООН.

Серед функцій МАГАТЕ є також: розроблення планів ядерної безпеки; знешкодження діяльності атомних установок; радіаційний захист; використання атомних матеріалів (ізотопів тощо) в медицині, фармацевтиці, сільському господарстві; теоретичні дослідження в галузі ядерної фізики, радіобіології та ін. МАГАТЕ є спонсором Міжнародного центру теоретичної фізики в Трієсті (Італія), має Лабораторію морського середовища в Монако. Агенція поширює інформацію про можливості використання атомної енергії в мирних цілях. Зокрема разом з АЯЕ, вона публікує «Червону книгу» з інформацією про ресурси, виробництво урану й попит на нього. МАГАТЕ пропонує також цілу серію програм та послуг по заходам безпеки на АЕС. Ці програми набувають особливого значення після Чорнобильської катастрофи.

Європейський Союзекономічна асоціація країн Європи. В ЄС утворений єдиний внутрішній ринок, зняті обмеження на вільне переміщення товарів, капіталів, робочої сили між країнами, створена єдина валютна система.

Початково ЄС був заснований по Римському Договору 1957 року, як спільний ринок 6 європейських держав. Остаточне створення Європейського Союзу було затверджено Трактатом 7 лютого1992 року в Маастрих (Нідерланди).

Виконавчим органом ЄС є Європейська Комісія – вона складається з 20 членів, які призначаються на 5 років національними урядами, але повністю незалежні у виконанні своїх обов’язків. Склад комісії затверджується Європарламентом.

Європарламент – це зібрання із 626 депутатів, які напряму вибираються громадянами країн – членів ЄС терміном на 5 років. Він приймає спільні рішення з Радою Міністрів по конкретним питанням і контролює роботу Рад ЄС і Європейської Комісії

Соціальний аспект розвитку ЄС має таке саме значення, як і економічний. Про це свідчить схвалений в Страсбурзі у 1989 році «Статут про соціальні права».

Практичні результати втілення Статуту пов’язані з розробленими програмами дій, у відповідності до яких найбільша кількість обов’язкових директив була підготовлена саме з питань ОП.

Забезпечення гарних умов праці на робочому місці – одна із головних цілей Статуту про соціальні права. Статут підкреслює також право працівників на отримання інформації, особливо при зміні трудових умов.

Законодавство Євросоюзу в сфері охорони праці можна умовно розділити на дві групи:

· директиви ЄС щодо захисту працівників;

· директиви ЄС щодо випуску товарів на ринок (включаючи обладнання, устаткування, машини, засоби колективного та індивідуального захисту, які використовують працівники на робочому місці).

Законодавство Євросоюзу про охорону праці згруповане таким чином:

· загальні принципи профілактики та основи охорони праці (Директива Ради 89/391/ЄЕС);

· вимоги охорони праці для робочого місця (Директива Ради 89/654/ЄЕС щодо робочого місця; Директива Ради 92/57/ЄЕС щодо тимчасових чи пересувних будівельних майданчиків; Директива Ради 92/91/ЄЕС щодо охорони праці на підприємствах, де здійснюється видобування мінеральної сировини через свердловини, Директива Ради 92/104/ЄЕС щодо охорони праці на підземних і відкритих гірничодобувних підприємствах; Директива Ради 93/103/ЄС під час роботи на борту риболовних суден; Директива Ради 1999/92/ЄС Європейського парламенту та Ради щодо захисту працівників, які піддаються потенційній небезпеці у вибухонебезпечних середовищах);

· вимоги охорони праці під час використання обладнання (Директива Ради 89/655/ЄЕС щодо використання працівниками засобів праці; Директива Ради 89/656/ЄЕС щодо використання засобів індивідуального захисту на робочому місці; Директива Ради 90/269/ЄЕС щодо ручного переміщення вантажів, коли є ризик пошкодження спини у робітників; Директива Ради 90/270/ЄЕС щодо роботи за екранами дисплеїв; Директива Ради 92/58/ЄЕС щодо використання знаків про загрозу безпеці та/чи здоров'ю на роботі);

· вимоги охорони праці під час роботи з хімічними, фізичними та біологічними речовинами (Директива Ради 90/394/ЄЕС щодо захисту працівників від ризиків, пов'язаних з впливом канцерогенних речовин на роботі; Директива Ради 2000/54/ЄС Європейського парламенту та Ради щодо захисту робітників від ризиків, пов'язаних із застосуванням біологічних робочих матеріалів під час роботи; Директива Ради 9824/ЄС щодо захисту працівників від шкідливого впливу хімічних робочих речовин на робочому місці; Директива Ради 96/82/ЄС про запобігання значних аварій, пов'язаних з небезпечними речовинами; Директива 2002/44/ЄС Європейського парламенту та Ради щодо захисту робітників від ризиків, пов'язаних з вібрацією, Директива Ради 36/ 188/ЄЕС про захист працівників від небезпеки, пов'язаної з дією шуму на виробництві (скасовується Директивою 2003/10/ЄС від 15.02.2006 р.); Директива 2003/10/ЄС Європейського парламенту та Ради щодо захисту працівників від ризиків, пов'язаних із шумом; Директива Ради 83/477/ЄЕС про захист працівників від небезпеки, спричиненої на робочому місці азбестом);

· захист на робочому місці певних груп робітників (Директива Ради 92/85/ЄЕС щодо захисту на робочому місці вагітних працівниць, породіль і матерів-годувальниць; Директива Ради 94/33/ЄС щодо захисту молоді на роботі; Директива Ради 91/383/ЄЕС щодо працівників, які перебувають у тимчасових трудових відносинах);

· положення про робочий час (Директива Ради 93/104/ЄС щодо певних аспектів організації робочого часу).

· вимоги до обладнання, машин, посудин під високим тиском тощо (Директива 98/37/ЄС Європейського парламенту та Ради щодо машин; Директива Європейського парламенту та Ради 89/688/ЄЕС щодо засобів індивідуального захисту; Директива Європейського парламенту та Ради 94/9/ЄС щодо обладнання та захисних систем, призначених для використання у вибухонебезпечних середовищах; Директива Ради 87/404/ЄЕС щодо простих посудин, які працюють під тиском; Директива 97/23/ЄС Європейського парламенту та Ради щодо загальної безпеки продукції).

Окрім нормативно-правових актів, у Євросоюзі широко застосовуються заходи незаконодавчого характеру (наприклад, кожні п'ять років приймаються програми дій з охорони праці на робочому місці).

Європейська Комісія має намір інтенсифікувати роботу з міжнародними організаціями, такими як ВООЗ і МОП. Крім того Комісія сприяє роботі Співтовариства в країнах третього світу і виконанню угод, укладених із країнами Центральної і Східної Європи. Щодо останніх, то передбачають наближення їхніх законодавств у сфері ОП до відповідних законодавств Європейського Союзу. Комісія Євросоюзу має намір працювати над поліпшенням умов виробничого середовища у цих країнах.

Налагоджується співробітництво в галузі ОП України із Європейським Союзом. На саміті «Україна - ЄС» в 2010 році був підписаний протокол до Угоди про партнерство і співробітництво по основним принципам участі в програмах ЄС.

Співдружність Незалежних Держав – СНД

Співдружність Незалежних Держав (СНД) утворилася в 1991 р. після розпаду Радянського Союзу. До неї увійшло 12 з 15 колишніх радянських республік: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Україна. В 1992 р. було підписано Статут СНД, який визначив цілі й принципи діяльності Співдружності. В 2008 р. Грузія вийшла із Співдружності.

СНД не є державою і не має наднаціональних повноважень. Всі органи СНД мають виключно консультативні та координаційні функції. Членство в СНД є добровільним, і, згідно зі ст.10 Угоди про Співдружність Незалежних Держав, кожен з учасників має право призупинити чи припинити своє членство, повідомивши про це її учасників за рік.

Головною метою СНД задекларовано співробітництво в політичній, економічній, гуманітарній, екологічній та культурній областях для всебічного й збалансованого економічного й соціального розвитку держав-членів. Таке співробітництво має перетворитися в майбутньому на Економічний союз.

Принципи СНД: держави-члени суверенні й рівні, держави-члени є самостійними й рівноправними суб’єктами міжнародного права.

Передбачалося, що СНД стане потужним економічним об’єднанням на кшталт Європейського співтовариства. Для цього, здавалося, були об’єктивні підстави. Промисловий потенціал держав СНД становить 10% від світового, запаси основних видів природних ресурсів – 25, експортний потенціал – 4,5%, простір СНД має досить розвинуту транспортну інфраструктуру

В 1992 році в Алма-Аті було засновано Міжпарламентську Асамблею СНД як консультативний орган для підготовки проектів законодавчих документів, що являють взаємний інтерес держав-учасниць. В 1995 році глави держав СНД підписали Конвенцію про Міжпарламентську Асамблею, відповідно до якої МПА одержала офіційний статус міждержавного органу.

Штаб-квартира Міжпарламентської Асамблеї держав – Таврійський палац у Санкт-Перебурзі.

У своїй діяльності МПА найбільше значення надає питанням, пов’язаним з гармонізацією та зближенням законодавств держав Співдружності. Ця робота втілюється в прийнятих МПА модельних законодавчих актах і рекомендаціях, при створенні яких враховується досвід парламентів країн Співдружності і міжнародних парламентських організацій.

При Виконавчому комітеті СНД функціонує Консультативна Рада з питань праці, міграції та соціального захисту населення держав-учасників СНД. Вона створена відповідно до Міжурядової угоди (Москва, 1992 рік). Україна не є учасником Угоди, але бере активну участь практично у всіх засіданнях Консультативної Ради як спостерігач. Цілями Консультативної Ради є:

- вироблення узгодженої політики шляхом консультацій та обміну думками з проблем, що представляють взаємний інтерес;

- гармонізація законодавства держав – учасників Співдружності і врегулювання питань, пов’язаних із трудовими відносинами, міграцією, зайнятістю, соціальним захистом та ОП;

- розробка позицій і парафування проектів міждержавних угод із цих питань.

Основними завданнями Консультативної Ради є: сприяння формуванню узгодженої політики та заходів по її здійсненню в сфері трудових відносин і соціального партнерства, ОП, взаємодії в рішенні проблем міграції й зайнятості, соціального захисту населення та охорони здоров’я громадян, які піддалися впливу радіації.

Основними напрямами діяльності Ради є:

- формування спільного ринку праці і регулювання міграції робочої сили;

- визначення правового статусу трудящих-мігрантів і членів їхніх родин;

- створення і удосконалення нормативної бази з питань праці для країн СНД;

- пенсійне забезпечення громадян-учасників СНД;

- регулювання соціально-трудових відносин у транснаціональних корпораціях;

- проведення скоординованої політики в галузі умов і ОП з урахуванням загальноприйнятих міжнародних правил;

- рішення проблем інвалідності й інвалідів;

- соціальний захист ветеранів, громадян, що постраждали в результаті радіаційних катастроф і аварій.

Радою підготовлені та прийняті такі міжурядові угоди:

- Про співробітництво в галузі трудової міграції і соціального захисту трудящих-мігрантів (1994 рік);

- Про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди, заподіяної працівникам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров’я, пов’язаним з виконанням трудових обов’язків (1994 рік);

- Про співробітництво в галузі охорони праці (1994 рік);

- Про порядок розслідування нещасних випадків на виробництві, що відбулися із працівниками при знаходженні їх поза державою проживання (1994 рік);

- Про співробітництво в рішенні проблем інвалідності й інвалідів (1996 рік)

- Про порядок розробки й дотримання погоджених норм і вимог з ОП до продукції, яка взаємно поставляється (1996 рік);

- Про регулювання соціально-трудових відносин у транснаціональних корпораціях, що діють на території держав-учасників СНД (1997 рік);

- Про співробітництво по застосуванню Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт і професій робітників і Кваліфікаційного довідника посад службовців (1999рік).

В рамках Угоди про співробітництво в галузі ОП фахівці України разом із фахівцями інших держав СНД проводять спільну роботу щодо удосконалення Системи стандартів безпеки праці, узгодження та розробки нормативної бази в сфері ОП для країн СНД.

Кожна зі Сторін цієї Угоди також визнає (без легалізації) дипломи, посвідчення та інші документи з питань ОП, видані державними та іншими уповноваженими на те органами про освіту працівників, їх кваліфікацію і допуск до виконання робіт підвищеної небезпеки.

В рамках СНД розвиваються також двосторонні контакти в галузі ОП, зокрема, між Україною та іншими державами – членами СНД.

На сьогодні Україна уклала угоди про взаємне працевлаштування громадян з Литвою, Росією, Молдовою, Білоруссю, Латвією, Вірменією. Укладені також двосторонні угоди у сфері соціального забезпечення з Латвією, Литвою, Білоруссю, Вірменією, Грузією, Естонією, Молдовою, Росією.

-2-

В Україні основними суб’єктами охорони праці є працівник, роботодавець і держава.

У роботодавця і працівника – свої інтереси до охорони праці та природне прагнення дотримувати їх з найменшими для себе втратами. Держава покликана встановити гарантії прав й обовʼязків кожного із субʼєктів і створити механізм виконання встановлених норм ОП, для чого видаються закони й утворюються органи управління та нагляду за охороною праці. Але й, міжнародний досвід доводить, що якою б сильною не була законодавча складова системи ОП, все-таки найдієвішим залишається шлях переговорів, спільний пошук шляхів вирішення проблем ОП в організації.

Сьогодні в процесі трудових відносин ми все частіше зіштовхуємося з поняттям «соціальне партнерство». Воно прийшло до нас із міжнародного досвіду трудових стосунків і поступово стає нормою нашого життя.

Соціальне партнерство – взаємодія органів державної влади, об’єднань роботодавців і профспілок у визначенні і проведенні в життя узгодженої соціально-економічної політики, політики в галузі трудових стосунків, а також двосторонні стосунки між роботодавцями і профспілками, спрямовані на забезпечення узгодження їхніх інтересів.

Процес досягнення згоди між сторонами трудових стосунків визначається як соціальний діалог. Закон України «Про соціальний діалог в Україні» від 23 грудня 2010 року дає таке визначення:

Соціальний діалог – процес визначення та зближення позицій, досягнення спільних домовленостей та прийняття узгоджених рішень сторонами соціального діалогу, які представляють інтереси працівників, роботодавців та органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, з питань формування та реалізації державної соціальної та економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних стосунків.

Соціальний діалог здійснюється на національному, галузевому, територіальному та локальному (підприємство, установа, організація) рівнях на тристоронній або двосторонній основі.

Субʼєктами (сторонами) соціального партнерства (діалогу) є:

- працівники – в особі профспілок;

- роботодавці – в особі обʼєднань роботодавців;

- держава – в особі органів державної влади.

Ідея соціального партнерства, зокрема в галузі ОП, є основоположною в діяльності міжнародних організацій. Міжнародна організація праці (МОП) вцілому має унікальну тристоронню структуру, визнану компетенцію і багатий досвід у соціальній сфері, тому вона відіграє важливу роль у розробці принципів, якими керуються уряди, організації роботодавців і організації працівників.

В Європейському Союзі соціальна політика також побудована на принципах соціального партнерства.

-3-

Соціальне партнерство в документах Євросоюзу часто позначають терміном «соціальний діалог». В Євросоюзі соціальному діалогу, зокрема, в сфері охорони праці, надають істотне значення. Актуальним вважають завдання щодо інтенсифікації консультації із представниками урядів держав-членів і із соціальними партнерами – тобто з працівниками та роботодавцями.

Основну роль у цих консультаціях відіграють Комісія з безпеки і гігієни праці та Консультативний комітет з безпеки, гігієни й охорони здоровʼя.

Кожен субʼєкт економічної діяльності має брати на себе відповідну соціальну відповідальність перед державою, суспільством, працівниками та довкіллям.

Соціальна відповідальність – це відповідальність організації за вплив її рішень і діяльності на суспільство і довкілля через прозору і етичну поведінку, яка

- сприяє стійкому розвитку, здоровʼю і добробуту суспільства;

- враховує очікування зацікавлених сторін;

- відповідає діючому законодавству і узгоджується з міжнародними нормами поведінки;

- інтегрована в діяльність всієї організації і реалізується нею на практиці.

Основними принципами соціальної відповідальності є:

1. Підзвітність. Організація повинна бути підзвітною, тобто здатною відзвітувати іншим за вплив на суспільство та довкілля.

2. Прозорість. Організації варто бути прозорою в її діяльності, яка впливає на інших. Організація повинна розкрити в зрозумілій, збалансованій і правдивій формі політику, прийнятті рішення і свою діяльність, за які вона несе відповідальність, включаючи фактичний і можливий вплив їх на суспільство і довкілля.

3. Етична поведінка. Поведінка організації повинна рунтуватися на принципах і правилах, що базуються на цілісності, чесності, рівності, розумному керівництві, добропорядності. Із цих етичних принципів випливає турбота про оточуючих людей і довкілля, а також зобовʼязання задовольняти потреби зацікавлених сторін.

4. Організація поважає і розглядає інтереси її зацікавлених сторін. Зацікавлені сторони організації – це особи або групи, які мають інтерес у якій-небудь діяльності організації.

5. Організація поважає правові норми, тобто дотримує всіх застосовних законів і правил.

6. Організація повинна поважати міжнародні норми, у тих випадках, коли ці норми є ліпшими для стійкого розвитку та добробуту суспільства.

7. Організація повинна визнавати важливість і загальність прав людини. Права людини прописані у Всесвітній Декларації по правах людини.

 

Одним зі значущих світових орієнтирів в розвитку питань корпоративної соціальної відповідальності стала Міжнародна ініціатива ООН – Глобальний Договір ООН (Global Compact). Ідею Глобального Договору запропонував Генеральний секретар ООН Кофі Аннан на Всесвітньому економічному форумі 1999 року. Дію Договору спрямовано на залучення корпорацій до розв’язання глобальних проблем цивілізації.

Глобальний договір ООН є добровільною ініціативою, яка об’єднує приватні компанії, агенції ООН, бізнес асоціації, неурядові організації та профспілки у єдиний форум задля сталого розвитку через відповідальне та інноваційне корпоративне лідерство. Десять універсальних принципів Глобального Договору орієнтовані на втілення практик відповідального бізнесу у сферах прав людини, стандартів праці, екологічної відповідальності та боротьби із корупцією.

Глобальний Договір не передбачає якогось «нагляду» чи суворої оцінки діяльності компанії. Він базується виключно на добровільних ініціативах бізнесу щодо підтримки принципів сталого розвитку, прозорої діяльності, публічної звітності, втілення принципів Глобального Договору в ділову стратегію, корпоративну культуру та повсякденну ділову практику.

 

10 Принципів Глобального Договору

Права людини

Принцип 1: Комерційні компанії повинні забезпечувати та поважати захист прав людини, проголошених на міжнародному рівні.

Принцип 2: Комерційні компанії повинні забезпечувати, щоб їхня власна діяльність не сприяла порушенню прав людини.

Принципи праці

Принцип 3: Комерційні компанії повинні підтримувати свободу зібрань і дієве визнання права на колективні угоди.

Принцип 4: Комерційні компанії повинні сприяти викоріненню примусової праці.

Принцип 5: Комерційні компанії повинні сприяти ефективному викоріненню дитячої праці.

Принцип 6: Комерційні компанії повинні сприяти викоріненню дискримінації у сфері зайнятості та працевлаштування.

Екологічні принципи

Принцип 7: Комерційні компанії повинні дотримуватися превентивних підходів до екологічних проблем.

Принцип 8: Комерційні компанії повинні ініціювати поширення екологічної відповідальності.

Принцип 9: Комерційні компанії повинні стимулювати розвиток і розповсюдження екологічно чистих технологій.

Антикорупційні принципи

Принцип 10: Комерційні компанії повинні протидіяти будь-яким формам корупції, включаючи здирництво.

В Україні Глобальний Договір був започаткований у квітні 2006 року. Зараз кількість учасників Глобального Договору в Україні перевищує 130, які заснували національну мережу з метою поширювати ініціативи корпоративної соціальної відповідальності в Україні, обміну досвідом, освіти та спільних дій.

-4-

Існує Міжнародний стандарт SA 8000 «Соціальна відповідальність», який був опублікований у 1997 році, переглянутий – у 2001 році. Мета стандарту – сприяти постійному поліпшенню умов наймання і здійснення трудової діяльності, виконання етичних норм цивілізованого суспільства.

Стандарт SA 8000 був створений для того, щоб компанії могли підтвердити використання соціально-відповідальних підходів у своїй діяльності.

Стандарт ISO 26000 «Настанова по соціальній відповідальності» – це добровільна настанова з соціальної відповідальності і не є документом, що передбачає сертифікацію, Згідно ISO 26000 компанія включає такі компоненти, як захист прав людини, навколишнього природного середовища, безпеку праці, права споживачів та розвиток місцевих общин, а також організаційне управління та етику бізнесу. Тобто у керівництві враховані усі принципи, які зазначені у Глобальній ініціативі ООН (документі, до якого приєдналося 6 тисяч компаній та організацій, серед яких 130 українських).

Цей міжнародний стандарт надає інструкції щодо основних принципів соціальної відповідальності, ключових тем та питань, що мають відношення до соціальної відповідальності, а також щодо шляхів впровадження соціально відповідальної поведінки до існуючих стратегій, систем, практик та процесів організації. Він наголошує на важливості результатів та діяльності у сфері соціальної відповідальності та її удосконалення.

Цей міжнародний стандарт замислений як такий, що буде корисним для всіх типів організацій у приватному, державному та неприбутковому секторах, для компаній великих і малих, діючих у розвинутих країнах або країнах, що розвиваються. Хоча не всі розділи цього міжнародного стандарту будуть однаково корисними для всіх типів організацій, всі основні аспекти є придатними для кожного типу організацій. Кожна організація самостійно визначає, що є придатним та важливим для неї шляхом власних оцінок та діалогу з зацікавленими сторонами.

Використання цього міжнародного стандарту підтримує кожну організацію у прагненні стати більш соціально відповідальною, брати до уваги інтереси її членів, відповідати чинному законодавству та поважати міжнародні норми поведінки.

Визнаючи, що організації знаходяться на різних щаблях розуміння та впровадження соціальної відповідальності, цей міжнародний стандарт запланований для використання тими, хто тільки розпочинає розглядати питання соціальної відповідальності, а також і для тих, хто має досвід її впровадження. Широке впровадження на підприємствах, в організаціях та установах вимог міжнародного стандарту ISO 26000 сприятиме зростанню показників сталого розвитку України

 


Тема: Система управління охороною праці в організації

План

1. Основні вимоги до побудови і функціонування системи управління охороною праці (СУОП). Державні, галузеві та регіональні системи управління ОП.

2. Розробка системи управління охороною праці (СУОП) в організації

3. Планування заходів з ОП. Плани локалізації і ліквідації аварійних ситуацій та аварій.

4. Контроль стану ОП.

5. Системи менеджменту гігієни і безпеки праці. OHSAS 18001: 2007

1. Основні вимоги до побудови і функціонування системи управління охороною праці (СУОП)

 

Наказом Мінпраці від 22.10.2001 р. № 432 затверджена Концепція управління охороною праці, яка визначає, що управління охороною праці – це підготовка, прийняття та реалізація правових, організаційних, науково-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних та лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на збереження життя, здоров’я та працездатності людини в процесі трудової діяльності.

СУОП в умовах конкретної організації, на конкретному об'єкті завжди є багаторівневою системою управління, у якій верхнім рівнем є державне управління, а нижнім – управління охороною праці на конкретному об'єкті. Як проміжні рівні управління можуть виступати відомче, регіональне управління, а також управління в об'єднанні, тресті тощо.

 

Залежно від спрямування вирішуваних завдань всі ланки СУОП можна розділити на дві групи:

· ланки, що забезпечують вирішення законодавчо-нормативних, науково-технічних, соціально-економічних та інших загальних питань охорони праці;

· ланки, до функціональних обов'язків яких входить забезпечення безпеки праці в умовах конкретних організацій, підприємств.

До першої групи належать органи державної законодавчої ініціативи та органи державного управління охороною праці:

– Верховна Рада України;

– Кабінет Міністрів України;

– Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України);

– міністерства та інші центральні органи державної виконавчої влади ( Міністерство праці і соціальної політики України здійснює також державну експертизу умов праці, визначає порядок і здійснює контроль за якістю проведення атестації робочих місць згідно з їх відповідністю нормативним актам про охорону праці, бере участь у розробці нормативних документів про охорону праці);

– Фонд соціального страхування від нещасних випадків і профзахворювань (здійснює профілактику нещасних випадків і профзахворювань, а також координацію всієї страхової діяльності, пов’язаної з охороною праці);

– місцева державна адміністрація, органи місцевого самоврядування.

До другої ланки – управлінські структури підприємства, служба ОП підприємства.

 

В цілому, управління охороною праці в країні поділяється на рівні:

загальнодержавний;

регіональний (обласний, районний, міський, районний у місті, селищі, селі);

галузевий;

виробничий (рівень підприємств).

Відповідно до статті 31 ЗУ «Про ОП» державне управління охороною праці в Україні здійснюють:

- Кабінет Міністрів України забезпечує реалізацію державної політики в сфері охорони праці, виходячи із стану охорони праці в державі, організує розробку загальнодержавних програм відповідно до поліпшення цього стану, затверджує ці програми і контролює їх виконання, визначає функції органів виконавчої влади щодо вирішення питань охорони праці і нагляду за охороною праці.

Для вирішення цих питань при Кабінеті Міністрів України функціонує Національна рада з питань безпечної життєдіяльності населення, яку очолює віце-прем'єр-міністр України.

- Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з нагляду за ОП - Держгірпромнагляд України (Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України) здійснює комплексне управління охороною праці на державному рівні, реалізує державну політику в цій сфері, розробляє за участі відповідних органів державної програми в сфері охорони праці, координує роботу державних органів і об'єднань підприємств із питань безпеки праці, розробляє і переглядає разом з компетентними органами систему показників і обліку умов і безпеки праці, здійснює міжнародне співробітництво з питань охорони праці і нагляд за охороною праці в державі тощо.

Рішення Держгірпромнагляду України, що відноситься до її компетенції, обов'язкові для виконання всіма міністерствами, іншими центральними органами державної виконавчої влади, місцевими державними адміністраціями, місцевими радами народних депутатів і підприємствами.

- Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади;

- Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.

Регіональна система управління ОП – це комплекс органів управління адміністративно-територіальною одиницею, який здійснює цілеспрямовану діяльність щодо виконання встановлених завдань з ОП з метою збереження життя, здоров’я і працездатності працівників підприємств, установ і організацій на підпорядкованій території.

Управління ОП на регіональному рівні здійснюють:

- в області – обласна державна адміністрація;

- в районах – районні державні адміністрації;

- в містах, селищах та селах – виконавчі органи відповідних рад.

Підготовку управлінських рішень з ОП виконують:

- на рівні області – відділ ОП обласної держадміністрації;

- на рівні району – служба ОП районної держадміністрації;

- на рівні села, селища, міста – представники об’єднання спеціалістів з ОП.

Галузевий рівень:

Управління ОП в галузі створюється і функціонує, як правило, на основі галузевого стандарту, а також інших нормативно-правових актів.

Наприклад, СУОП в галузі освіти і науки України визначається на основі «Положення про організацію роботи з ОП учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти», затвердженого наказом Міносвіти і науки України від 1 серпня 2001р. № 563.

Галузева система управління ОП – це скоординована система взаємодії центрального державного органу управління галуззю, державних регіональних органів управління галуззю, місцевих органів управління та організацій цієї галузі, спрямована на реалізацію державної політики в сфері ОП, збереження життя, здоров’я і працездатності працівників у процесі трудової діяльності.

Метою галузевої системи управління ОП є:

- формування безпечних і здорових умов праці;

- ергономізація параметрів виробничого середовища;

- ліквідація небезпечних і шкідливих виробничих чинників;

- мінімізація психофізичних чинників важкості та напруженості праці.

Організаційна структура галузевої системи управління ОП включає 4 рівні управління:

1. Загальнодержавний – здійснюється галузевим міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади.

2. Регіональний – державним органом управління в області.

3. Рівень місцевого самоврядування – місцевим органом управління.

4. Рівень управління організації – безпосередньо роботодавцем.

Управлінські структури підприємств забезпечують в умовах конкретних виробництв реалізацію вимог законодавчих і нормативних актів про охорону праці з метою створення безпечних і нешкідливих умов праці, попередження виробничого травматизму і професійних захворювань, вирішують весь комплекс питань з охорони праці, пов'язаних з даним виробництвом.

У своїй діяльності стосовно охорони праці управлінські структури підприємств взаємодіють з комісією з питань охорони праці підприємства (за наявності такої), з профспілками підприємства та уповноваженими трудових колективів.

 

4. Розробка системи управління охороною праці (СУОП) в організації

 

Відповідно до Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен забезпечити функціонування Системи управління охороною праці (СУОП). Він очолює роботу з управління охороною праці та несе безпосередню відповідальність за її функціонування в цілому на підприємстві.

Роботодавець забезпечує функціонування СУОП:

- створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення питань ОП;

- розробляє і реалізує комплексні заходи для підвищення рівня ОП;

- забезпечує виконання профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

- впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, позитивний досвід з ОП тощо;

- забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування;

- забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань;

- організовує проведення аудиту ОП, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих виробничих чинників;

- розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з ОП, що діють у межах підприємства, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з ОП;

- здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з ОП;

- організовує пропаганду безпечних методів праці;

- вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Для допомоги роботодавцю у створенні та впровадженні системи управління ОП Держгірпромнагляд розробив «Рекомендації щодо побудови, впровадження та удосконалення системи управління ОП», які затверджені Головою Держгірпромнагляду 7.02.2008р. Ці Рекомендації визначають мінімальні вимоги до заходів суб’єкта господарювання щодо забезпечення безпечних та здорових умов праці найманих працівників.

Підготовку управлінських рішень щодо функціонування СУОП на виробництві забезпечує служба ОП.

СУОП організовується таким чином, щоб здійснювалося адекватне та постійне управління безпекою з урахуванням усіх чинників, що впливають на стан охорони праці. СУОП орієнтується передусім, на проведення превентивних, запобіжних дій, що унеможливлюють виникнення небезпечних ситуацій.

Для розробки і впровадження СУОП створюється координаційна рада за участю вищих керівників, служби ОП, профспілок або уповноважених найманими працівниками осіб.

При створенні СУОП необхідно:

- визначити нормативно-правові акти, що містять вимоги щодо охорони праці, які розповсюджуються на діяльність організації;

- виявити небезпечні та шкідливі виробничі чинники та відповідні ризики;

- визначити політику в сфері ОП;

- визначити завдання в сфері ОП та встановити пріоритети;

- розробити організаційну схему та програму для реалізації політики та досягнення її завдань.

Тому СУОП передбачає:

- планування заходів з ОП;

- контроль виконання поточного та оперативних планів;

- здійснення корегувальних та попереджувальних дій;

- адаптацію до обставин, що змінилися;

- інтеграцію в загальну систему управління.

Структура, завдання СУОП, порядок взаємодії структурних підрозділів з питань ОП, періодичність і порядок внутрішніх перевірок, відповідальність керівників служб та підрозділів, а також працівників мають бути викладені в Положенні про СУОП підприємства.

 

Роботодавець розробляє і затверджує Положення про систему управління охороною праці, що встановлює СУОП як невід’ємну складову частину загальної системи управління підприємством.

В Положенні про СУОП підприємства мають бути викладені:

- Структура СУОП;

- Завдання СУОП;

- Порядок взаємодії структурних підрозділів з питань ОП;

- Періодичність і порядок внутрішніх перевірок стану ОП;

- Відповідальність керівників служб та підрозділів, а також працівників;

- Та інші питання.

Положення про СУОП містить такі розділи:

П1. Політика у сфері ОП.

П2. Планування та фінансування заходів з ОП.

П3. Обов’язки та відповідальність.

П4. Управління документацією.

П5. Компетентність та підготовка.

П6. Моніторинг та оцінка результативності.

П7. Організація інформаційної роботи.

П8. Управління ресурсами.

П9. Аналіз і попередження загроз життю і здоров’ю працівників.

П10. Попереджувальні та коригувальні заходи.

П11. Мотиваційне регулювання.

П12. Удосконалення СУОП.

 

3. Планування заходів з ОП

Планування заходів з ОП – це організаційний управлінський процес, який здійснюється з метою забезпечення прав працівників на безпечні і здорові умови праці

Планування роботи з ОП поділяється на перспективне, поточне та оперативне.

Перспективне планування (період 3,5, 10 та більше років) вміщує найбільш важливі, трудомісткі і довгострокові заходи з ОП.

Можливість виконання заходів перспективного плану повинна бути підтверджена розрахунком матеріально-технічного забезпечення і фінансових витрат. Основною формою перспективного плану з ОП є комплексний план покращення стану ОП на підприємстві.

Керівництво повинно визначити і документально оформити комплексну програму поліпшення умов та безпеки праці, яка має стати складовою частиною програми економічного і соціального розвитку підприємства. Програму рекомендується розробляти на 3 роки з обговоренням її положень на зборах трудового колективу, виборному профспілковому органі, комісії з питань ОП підприємства або іншому представницькому органі, уповноваженому трудовим колективом.

Планові заходи повинні бути конкретними та пов’язаними з обсягами і джерелами фінансування.

Метою програми є створення здорових і безпечних умов праці для кожного працівника. Ця мета досягається в основному шляхом рішення наступних завдань:

- виявлення причин і чинників, які приводять або можуть привести до погіршення умов праці;

- вибір пріоритетних напрямків, що дозволяють у короткий термін, з найменшими витратами забезпечити найкращий результат;

- розробка і реалізація відповідних організаційних, технічних, санітарно-гігієнічних, лікувально-профілактичних, соціально-економічних заходів.

Зміст перспективної комплексної програми поліпшення умов й охорони праці включає:

1) організаційні заходи.

2) технічні заходи.

3) заходи щодо забезпечення належних санітарно-побутових умов лікувально-профілактичної роботи.

4) соціально-економічні заходи.

5) заходи, пов’язані із проведенням науково-дослідних робіт.

Поточне планування здійснюється в межах календарного року через розробку відповідних заходів у розділі «ОП» колективного договору.

Оперативне планування роботи з ОП (квартал, місяць, декада, тиждень) здійснюється за підсумками контролю стану ОП в структурних підрозділах і на підприємстві в цілому.

Оперативні заходи передбачають усунення виявлених недоліків і зазначаються безпосередньо поточними управлінськими рішеннями керівника підприємства. Оперативні плани складаються, зокрема, по результатам розслідування нещасних випадків, на виконання приписів державного нагляду за ОП тощо.

 

План локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій – ПЛАС

Потенційно небезпечні підприємства, а також підприємства, що мають потенційно небезпечні об’єкти, повинні розробляти плани локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій.

Потенційно небезпечне підприємство – промислове підприємство, що використовує у своїй діяльності або має на своїй території потенційно небезпечні об’єкти.

Метою плану локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій є планування дій (взаємодії) персоналу підприємства щодо локалізації і ліквідації аварій і зм'якшення їхніх наслідків.

Аварія – раптова подія, така як потужний викид небезпечних речовин, пожежа або вибух, внаслідок порушення експлуатації підприємства (об'єкта), що приводить до негайної або наступної погрози для життя і здоров'я людей, навколишнього середовища, матеріальних цінностей на території підприємства або за його межами.

Аварії залежно від їх масштабу можуть бути трьох рівнів: А, Б й В.

На рівні «А» аварія характеризується розвитком аварії в межах одного виробництва (цеху, відділення, виробничої ділянки), що є структурним підрозділом підприємства.

На рівні «Б» аварія характеризується переходом за межі структурного підрозділу і розвитком в межах підприємства.

На рівні «В» аварія характеризується розвитком і переходом за межі території підприємства, можливістю впливу уражаючих чинників на населення, інші об’єкти, а також на довкілля.

 

Для забезпечення ефективної боротьби з аварією на всіх рівнях її розвитку наказом створюється штаб, функціями якого є:

· збір і реєстрація інформації про хід розвитку аварії й ужитих мір щодо боротьби з нею;

· поточна оцінка інформації і прийняття рішень щодо оперативних дій у зоні аварії і поза її межами;

· координація дій персоналу підприємства і всіх притягнутих підрозділів і служб, що беруть участь у ліквідації аварії.

 

Загальне керівництво роботою штабу здійснює відповідальний керівник робіт щодо локалізації і ліквідації аварій (далі – ВК).

Обов’язки відповідального керівника виконують:

- на рівні розвитку аварії «А» - начальник виробництва (цеху, відділення, дільниці);

- на рівні розвитку аварії «Б» - керівник підприємства;

- на рівні розвитку аварії «В» - посадова особа, призначена рішенням органа місцевої виконавчої влади.

Повноваження й обов'язки відповідального керівника робіт

Керівництво роботами по ліквідації аварії, рятуванню людей і зниженню впливу небезпечних факторів аварії на майно (власність), людей і на навколишнє середовище здійснює ВК. З метою полегшення виявлення ВК серед осіб, що перебувають у місці розташування органа керівництва локалізацією аварії, він повинен мати одяг (каску, куртку і т.д.) яскравого жовтогарячого кольору. Забороняється іншим особам, крім ВК, носити одяг, що пофарбована в аналогічний колір.

ПЛАС необхідно переглядати кожні 5 років.

ПЛАС складається з двох частин:

· аналітичної частини, у якій проводиться аналіз небезпек, можливих аварій і їх наслідків;

· оперативної частини, що регламентує порядок взаємодії і дій персоналу, спецпідрозділів і населення (при потребі) в умовах аварії.

Зміст оперативної частини міняється залежно від рівня аварії, на який вона поширюється;

ПЛАС ґрунтується:

· на прогнозуванні сценаріїв виникнення аварій;

· на постійному аналізі сценаріїв розвитку аварій і масштабів їх наслідків;

· на оцінці достатності існуючих мір, що перешкоджають виникненню і розвитку аварії, а також технічних засобів локалізації аварій;

· на аналізі дій виробничого персоналу і спеціальних підрозділів щодо локалізації аварійних ситуацій (аварій) на відповідних стадіях їхнього розвитку.

Аналіз небезпеки підприємства

Аналіз небезпеки підприємства проводиться на підставі розгляду його стану відповідно до вимог типового Положення, міжгалузевої і галузевої нормативної документації, рекомендацій довідкової і науково-технічної літератури, а також з урахуванням аварій і аварійних ситуацій, що відбувалися на аналогічних підприємствах (об'єктах).

На підприємстві виконується остаточне складання і перевірка продукції з застосуванням електромонтажних робіт з використанням комплектуючих, протиральних і пакувальних матеріалів, контрольно-вимірювальної апаратури.

Основною небезпекою на підприємства може бути пожежа як наслідок загоряння устаткування або матеріалів.




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 152 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.093 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав