|
Режим праці учнів при роботі з ПК регламентується відповідно ДСанПіН 5.5.6.009-98 «Державні санітарні правила та норми влаштування і обладнання кабінетів комп'ютерної техніки в навчальних закладах та режими праці учнів на персональних комп'ютерах».
До занять з ПК учні повинні бути допущені після інструктажу ч техніки безпеки.
Раціональний режим навчальних занять учнів передбачає дотримання регламентованої тривалості безперервної роботи з ПК, регламентованих перерв і їх вчасне проведення. Сигнали про початок перерви слід подавати на екрані монітора. Робота з ПК повинна проводитись в індивідуальному режимі.
Безперервна робота за монітором ПК повинна тривати не більше:
- для учнів Х-ХІ класів на 1-й годині занять до 30 хвилин, на 2-й годині занять 20 хвилин;
- для учнів VIII-IX класів - 20-25 хвилин;
- для учнів VI-YII класів - до 20 хвилин;
- для учнів II-V класів - 15 хвилин.
При навчанні дітей віком 6 років роботі з ПК безперервні заняття в індивідуальному ритмі не повинні бути довші 10 хвилин.
Після безперервної роботи за екраном монітора повинні проводитись вправи протягом 1-2 хвилин для профілактики зорової втоми; через 45 хвилин роботи з використанням комп'ютерів -фізичні вправи для профілактики загальної втоми.
Безперервна робота з ПК учнів Х-ХІ класів при спарених уроках не повинна бути більше на першому уроці 25-30 хвилин; на другому - 15-20 хвилин. Дозволяється для них варіант організації занять з основ інформатики і обчислювальної техніки, при якому передбачається одна академічна година теоретичних занять, друга година - практичних занять. Практичні заняття містять:
- безперервну роботу за монітором ПК - 25-30 хвилин;
- виконання комплексу вправ для профілактики зорової і статичної втоми - 5 хвилин;
- продовження роботи з комп'ютером до кінця занять - 10-15 хвилин.
При виробничому навчанні учнів старших класів програмуванню з використанням ПК в навчально-виробничому комбінаті 50% часу слід відводити теоретичним заняттям, 50% часу - практичним.
Заняття в гуртках програмування з використанням ПК проводити не раніше, ніж через годину після закінчення навчальних занять в школі. Заняття проводяться в гуртках не більше 2-х разів на тиждень, тривалість яких для учнів 7-10 років не повинна бути більше 45 хвилин; 11-13 років - не більше 60 хвилин. Для профілактики втоми школярів в середині занять необхідно проводити перерву тривалістю не менше 10 хвилин, під час якої організовувати фізичні вправи, в тому числі гімнастику для очей і рухові ігри. Комп'ютерні ігри в гуртках повинні проводитись не частіше 1 -2 разів на тиждень тривалістю до 10 хвилин для дітей молодшого шкільного віку і до 15 хвилин - для дітей середнього і старшого шкільного віку.
В період шкільних канікул організовуються заняття в школах «Юних програмістів» тривалістю від 2-х до 4-х тижнів. Загальна тривалість роботи з ПК під час канікул повинна становити на протязі дня:
- для школярів 8-10 років - 1 заняття тривалістю 45 хвилин;
- для школярів 11-13 років - 2 заняття по 45 хвилин;
- для школярів 14-16 років - 3 заняття по 45 хвилин.
Заняття з ПК в школах «Юних програмістів» для учнів 10 років слід проводити в ранкові години, для учнів 11-13 років - одне заняття проводити в першій половині дня і одне - в другій, для учнів 14-16 років два заняття проводити в першій половині дня і одне - в другій. Комп'ютерні ігри в школі «Юних програмістів» слід проводити не більше одного разу на день з тривалістю не більше 10 хвилин для дітей молодшого шкільного віку і 20 хвилин для дітей середнього і старшого шкільного віку. Регламентовані перерви для відпочинку під час канікул слід проводити тривалістю 5 хвилин через кожні 20 хвилин роботи і 10-15 хвилин - через кожні 45 хвилин роботи. Перерви слід проводити на відкритому повітрі з використанням спортивних ігор.
Питання для контролю та самоконтролю
1. Які ви знаєте гігієнічні вимоги до організації і обладнання робочих місць з ПК?
2. Які ви знаєте вимоги до режимів праці і відпочинку при роботі з персональними комп’ютерами?
3. Які існують санітарно-гігієнічні вимоги до параметрів навколишнього середовища кабінетів і класів з ПК?
4. Які вимоги до мікроклімату ви знаєте?
5. Які вимоги до освітлення приміщень та робочих місць?
6. Що включають в себе вимоги, що забезпечують захист учнів від шуму і вібрації?
7. Як здійснюється захист учнів від впливу іонізуючих та неіонізуючих електромагнітних полів та випромінювання моніторів?
8. Які вимоги до режимів праці учнів при роботі з персональними комп'ютерами?
9. Яка визначена загальна тривалість роботи з ПК під час канікул на протязі дня?
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 136 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |