|
Історичні назви
Земель України
Бессарабія
- історична область між Прутом, Дністром і гирлом Дунаю. Значна частина Бессарабії входить до складу Молдови. Землі на крайньому півдні та півночі Буковини належать до України. Територія Буковини здавна заселялася племенами скіфів, гетів, даків, антів, уличів, тиверців. У ІХ-Х ст. Бессарабія була у складі Київської держави, пізніше Галицько-Волинського князівства. З середини ХІV ст. увійшла до складу Молдовського князівства. Після зруйнування 1775 Запорізької Січі козаки заснували на півдні Бессарабії Задунайську Січ. За Бухарестським мирним договором у 1812 р. Бессарабія увійшла до складу Російської імперії. В умовах румунської окупації бессарабський парламент Сфатул Церій (Рада Країни) проголосив 25 листопада 1918 р. приєднання Бессарабії до Румунії. У вересні 1924 р. у Бессарабії відбулося Татарбунарське повстання 1924 р., яке завершилось кривавою розправою на учасниками виступу і політичним процесом у 1925 р. у Кишиневі над керівництвом повстання. 2 серпня 1940 р. територія Бессарабія увійшла до складу СРСР. Акерманський, Ізмаїльський і Хотинський повіти відійшли до УРСР.
Брацлавщина
- історична область в Україні у XIV-XVІІІ ст. Займала територію сучасної Вінницької і частини Хмельницької областей України. Назва походить від міста Брацлав - її адміністративного центру. У 1362 р. землі Брацлавщини були захоплені великим князем литовським Ольгердом. У 60-х рр. XV ст. було створено Брацлавське воєводство, яке після укладання Люблінської унії 1569 р. відійшло до Польщі. Населення Брацлавщини брало активну участь у національно-визвольних повстання проти польських загарбників під проводом К.Косинського, С.Наливайка, М.Жмайла, Т.Федоровича, П.Павлюка У 1648 р. на визвольній від польської шляхти Брацлавщині було створено нову адміністративну одиницю - Брацлавський полк, козаки якого брали участь у всіх битвах української армії під проводом Б.Хмельницького. За умовами Андрусівського перемир'я (1667) Україна була поділена між двома державами - Річчю Посполитою і Московським царством. Брацлавщина відійшла до Польщі. У 1796 р. після ліквідації намісництв у Росії територія Брацлавщини увійшла до складу Подільської та Київської губерній.
Бойківщина
- історико-етнографічна область України, що охоплює гірські райони сучасної Львівської та Івано-Франківської областей між верхів'ями річок Сяну і Лімниці та Закарпатської області між річками Ужем і Торцем. Назва вперше з'явилася у літературі 1811 р. Походить від найменування населення області - бойків, етнографічні групи українського народу. Щодо походження назви бойки існує ряд гіпотез, але походження всеодно залишається нез'ясованою й досі. Культура і побут населення Бойківщини мають деякі особливості в порівнянні з іншими регіонами України, що зумовлено історичними обставинами. Тут не було кріпацтва, населення сплачувало тільки чинш (продуктову і грошову ренти) зі скотарсько-лісового господарства. Через територію Бойківщини проходив головний військовий та торговельний шлях з України в Угорщину та Західну Європу. Незважаючи на багатовікову приналежність галицької та закарпатської частини Бойківщини до різних державних утворень, звичаєве право відзначається однотипністю норм та інститутів. З бойківщиною пов'язані такі державно-правові події, як існування Бойківської Республіки. З Бойківщини походить такі визначні українські діячі, як Юрій Дрогобич, Петро Сагайдачний, А.Чайковський, Іван Франко та ін.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 64 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |