Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Початок Смутних часів

Читайте также:
  1. Охарактеризуйте початок перебудови в СРСР та її наслідки для України.
  2. ПОЧАТОК ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ В УКРАЇНІ
  3. Початок книгодрукування в Києві
  4. Початок консультативної взаємодії
  5. Початок правління династії Романових
  6. Розкажіть про особливості соціальної політики в Україні за часів перебування при владі Микити Хрущова.
  7. ТЕМА 7. Ринкове господарство країн Європейської цивілізації в період монополістичної конкуренції (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.).

На початку XVI ст. Московську державу охопила тяжка криза, що увійшла в історію як Смутні часи (1598—1613 рр.). Тоді Московська держава знаходилася на межі загибелі, і лише завдяки рішучим діям російського народу вона вистояла.

Після смерті Івана ІV престол посів бідний на розум його син Федір (1584—1598 рр.). Він не міг керувати державою, і поступово вся влада зосередилася в руках боярина Бориса Годунова, із сестрою якого цар Федір був одружений. Продовжуючи політику Івана ІV, Годунов суворо розправився з ворожими йому представниками боярської знаті, спираючись при цьому на широкі кола дворянства.

 

Постать в історії

Честолюбний і розумний політик, Борис Годунов протягом 10 років очолював уряд царя Федора. Він досяг значних успіхів у зміцненні міжнародного авторитету Московської держави. Годунов уклав 15-річне перемир'я з Польщею, примусив кримського хана укласти мирну угоду з Московією. Внаслідок успішної війни проти Швеції Московія отримала вихід у Балтійське море. Засноване 1584 р. на півночі, в гирлі річки Двіни місто Архангельськ стало центром торгівлі Московської держави з Англією та Голландією. Дипломатичні успіхи були пов'язані передусім з особистістю Годунова. Він дістав непогану для свого часу освіту, володів кількома іноземними мовами, мав найкращу в Москві бібліотеку. Його прагненням було перетворити Московію на європейську державу. Але цього він так і не досяг.

 

У 1591 р. за нез'ясованих обставин в Угличі помер спадкоємець московського престолу, останній син Івана ІV царевич Дмитрій. За офіційним повідомленням царевич під час гри впав на ніж і заколовся. Одначе ширилися чутки, що його було вбито за наказом Бориса Годунова. У 1598 р. помер і цар Федір. Він не мав нащадків, і з його смертю припинилася давня династія Рюриковичів у Московській державі. Почався перший період Смутних часів — доба династичної кризи (1598—1605 рр.).В історії будь-якої монархії це дуже небезпечний час. Завдяки підтримці дворянства новим царем на земському соборі було обрано Бориса Годунова (1598—1605 рр.). Він опікувався розвитком ремесла і торгівлі, розгорнув будівництво нових міст у Поволжі. Проте його плідна діяльність зійшла нанівець, коли під час голоду 1601—1603 рр. влада не спромоглася змінити ситуацію на краще, хоча й організувала роздачу хліба голодним.

У ті страшні три роки люди їли кору дерев, кішок, собак, тисячами вмирали. Селяни юрбами тікали від своїх господарів. Із селян-утікачів формувалися лихі ватаги, що грабували купців і дворян. Почалися селянські повстання. Зусібіч лунали звинувачення на адресу Годунова, який несподівано помер. Тоді Московію охопив другий етап кризи — соціальний (1605—1609 рр.) Зростання напруженості в суспільстві переростало в громадянську війну між силами, що прагнули захопити владу в державі. Нараз з'явилася людина, яка оголосила себе врятованим від смерті сином Івана ІV Дмитрієм. Оскільки, на думку більшості, він був самозванцем, за ним закріпилося ім'я Лжедмитрія І.

 




Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 83 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

1 | 2 | 3 | 4 | <== 5 ==> | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав