Читайте также: |
|
Міра реакції величини попиту чи пропозиції на зміну ціни характеризує їх еластичність. Для різних товарів вона може бути різною.
Еластичність попиту - процентна зміна величини попиту, яка викликана процентною зміною ціни. Еластичність попиту характеризується коефіцієнтом еластичності. Коефіцієнт еластичності попиту (Е D ) - це відношення відсоткової зміни величини попиту до відсоткової зміни ціни. Коефіцієнт еластичності попиту розраховується за формулою:
.
Розраховану за такою формулою еластичність називають точковою еластичністю. Точкову еластичність розраховують при незначних змінах величини попиту і ціни (∆Q і ∆Р). При значних змінах (понад 5%) розраховують дугову еластичність. Її розраховують за формулою:
Коефіцієнт цінової еластичності ED завжди величина від’ємна, що відображає обернену залежність величини попиту від ціни, проте часто в теорії його беруть по модулю.
Оскільки на попит впливають як цінові так і нецінові чинники, розраховують також еластичність попиту за цими чинниками: цінову еластичність попиту; перехресну еластичність попиту; еластичність попиту за доходом.
Цінова еластичність попиту характеризує зміну величини попиту, яка викликана зміною ціни товару. Коефіцієнт цінової еластичності розраховується за вище приведеними формулами.
Якщо одинична зміна ціни викликає більшу ніж одинична зміну величини попиту, то попит називають еластичним. Коефіцієнт цінової еластичності | ED | > 1.
Якщо одинична зміна ціни викликає меншу ніж одинична зміну величини попиту, то попит називають нееластичним. Коефіцієнт цінової еластичності 0 < | ED | < 1.
Якщо одинична зміна ціни викликає таку ж одиничну зміну величини попиту, то попит називають одинично еластичним. Коефіцієнт цінової еластичності | ED | = 1.
Головним критерієм для оцінки цінової еластичності попиту є залежність виручки продавця від зміни ціни.
Попит називають еластичним якщо зменшення ціни викликає збільшення виручки продавця.
![]() |
P
Q
Попит називають нееластичним якщо зменшення ціни викликає зменшення виручки продавця.
![]() |
P
Q
Попит називають одинично еластичним якщо зміна ціни не викликає зміни виручки продавця.
![]() |
P
Q
У теорії розглядають також випадки абсолютно еластичного та абсолютно нееластичного попиту. Абсолютно еластичним вважають попит, якщо мінімальне зниження ціни викличе збільшення продаж до безконечності. Коефіцієнт еластичності у такому разі | Е D | = ∞.
![]() |
P
Q
Абсолютно нееластичним вважають попит, якщо за будь-якої ціни обсяги продаж залишаються незмінними. Коефіцієнт еластичності у такому разі | Е D | = 0.
![]() |
P
Q
Крива попиту має неоднакову еластичність на своїх ділянках. У верхніх ділянках вона еластична. Це означає, що при високих цінах попит є еластичним і продавцям вигідно зменшувати ціну. В нижніх ділянках вона нееластична. Це означає, що при низьких цінах попит є нееластичним і продавцям вигідно піднімати ціну. В середніх ділянках вона одинично еластична. Це означає, що для продавця вигідна будь-яка ціна.
![]() |
P | ED | > 1
| ED | = 1
| ED | < 1
Q
Перехресна еластичність попиту характеризує зміну величини попиту на товар X, яка викликана зміною ціни товару Y (товару замінника чи комплементу). Коефіцієнт перехресної еластичності розраховується за формулою:
де QX - величина попиту на товар Х, PY - ціна на товар Y.
Попит на товар також може змінюватись у результаті зміни цін на інші товари. Таку залежність демонструє перехресна еластичність попиту.
Перехресна еластичність попиту характеризує зміну величини попиту на товар X, яка викликана зміною ціни товару Y (товару замінника чи комплементу). Коефіцієнт перехресної еластичності розраховується за формулою:
де QX - величина попиту на товар Х, PY - ціна на товар Y.
Перехресна еластичність відображає характер зв’язку між товарами у споживанні, тобто ступінь їх замінюваності або доповнюваності. Якщо товари Х і Y є взаємозамінними, тобто субститутами, то коефіцієнт перехресної еластичності ЕХY > 0, тобто величина додатна. Це означає, що підвищення ціни на товар Y викличе заміну його у споживанні товаром Х, а отже збільшить величину попиту на нього.
Якщо товари Х і Y є взаємодоповнюючими, тобто комплементами, то коефіцієнт перехресної еластичності ЕХY < 0, тобто величина від’ємна. Це означає, що підвищення ціни на товар Y викличе зменшення споживання доповнюю чого його товару Х, а отже зменшить величину попиту на нього.
Якщо коефіцієнт перехресної еластичності ЕХY = 0, це означає, що товари Х і Y є незалежними у споживанні. Тобто підвищення ціни на товар Y ніяк не вплине наспоживання товару Х.
Еластичність попиту за доходом характеризує зміну величини попиту на товар, яка викликана зміною величини доходу покупця І. Еластичність попиту за доходом - показник відсоткової зміни обсягу попиту при зміні доходу споживача на 1 %. Коефіцієнт еластичності за доходом розраховується за формулою:
Еластичність попиту за доходом, подібно еластичності попиту за ціною, залежить також від оцінки товару споживачем.
Нормальні товари — товари, попит на які збільшується при зростанні доходів. До них належать насамперед ті, що забезпечують основні потреби людини: продукти харчування, стандартні промислові товари. При початковому збільшенні доходів попит на них досить швидко підвищується, але потім швидкість зростання попиту зменшується. Прискореними темпами зростає попит на послуги, пов'язані з мандрівками, розвагами та отриманням освіти. Високу еластичність попиту за доходом мають високоякісні товари тривалого користування. Для цієї групи товарів ЕІ > 0.
Нормальні товари поділяють на три категорії:
Товари першої необхідності. Для них 0< ЕІ < 1. Це означає, що попит на ці товари зростає повільніше, ніж дохід споживача.
„Товари другої необхідності” Для них ЕІ = 1. Попит на ці товари зростає пропорційно зростанню доходу споживача.
Предмети розкоші. Для них ЕІ > 1. Зростання попит на ці товари перевищує зростання доходів, що характерно для предметів розкоші.
Нейтральні товари - обсяги споживання цих товарів не залежать від доходу споживача, це в основному дешеві товари, які не мають ефективних субститутів.
Неякісні товари — їх споживання зменшується за умови зростання доходу споживача. Для цієї групи товарів ЕІ < 0.
Але нормальні, неякісні і нейтральні товари - це не властивості речей, а оцінка споживачів. Причому в одних країнах це благо є нормальним, в інших - неякісним або предметом розкоші. Це залежить від життєвих стандартів, які визначаються загальним економічним розвитком країни.
Еластичність попиту за доходом має широке застосування. По-перше, для визначення значення і ролі товару у споживанні й провадженні відповідної державної політики: в політиці оподаткування (наприклад, введення акцизів на споживання предметів розкошу); у соціальній політиці (виділення товарів першої необхідності). По-друге, у прогнозуванні фірмами змін обсягів продаж в умовах зростання або зменшення доходів населення.
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 78 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |