Читайте также:
|
|
В ринковому механізмі діють сили, які повертають у разі відхилення ринкову ціну до рівноважного значення, відновлюючи відповідність між попитом і пропозицією.
Якщо ціна стане вище рівноважної, наприклад, підніметься до рівня Р 1, то на ринку утворюється надлишок товару. Надлишкові запаси примусять продавців знижувати ціну. Це буде відбуватися до тих пір, поки надлишок не ліквідується, тобто ринок не досягне стану рівноваги.
Якщо ціна встановиться нижче рівноважної (Р 2 < Р Е), покупці захочуть купити більшу кількість дешевого товару. Проте продавці захочуть продати меншу кількість товару за низькою ціною. Утвориться дефіцит товару. конкуренція між покупцями змусить їх пропонувати вищу ціну. Вслід за підвищенням ціни буде збільшуватись і кількість запропонованого на ринку товару. Так буде тривати доти, поки ринок не досягне рівноваги.
Аналогічно буде діяти механізм відновлення рівноваги і в разі зміщення кривих попиту чи пропозиції. Ринкова рівновага буде встановлюватись в новій точці перетину кривих попиту і пропозиції.
Якщо при виникненні незначних змін зовнішнього середовища ситуація докорінно змінюється, така рівновага називається нестійкою, але якщо рівновага відновлюється, то вона називається стійкою.
У результаті встановлення ціни рівноваги виграш отримують як виробники, так і споживачі, тому що рівноважна ціна менша, ніж максимально пропонована ціна споживачами, та вища, ніж мінімальна ціна, яку могли б запропонувати найбільш передові фірми. Виграш споживача називають надлишком споживача, а виграш виробника – надлишком виробника.
Надлишок споживача – додаткова економія, яку отримують ті споживачі, які могли б купувати товар дорожче, але купують за ринковою ціною.
Надлишок виробника – додатковий дохід, який отримують ті виробники, що готові були продавати товар дешевше, але продають його за ринковою ціною.
![]() |
P
S
D
Q
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 63 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |