Читайте также:
|
|
За визначенням ВООЗ, цей рівень медичної допомоги потребує обслуговування особливого характеру, вторинна медична допомога більш витончена і складна ніж допомога, яку надає лікар загальної практики; вона включає допомогу, яка надається спеціалізованими службами за направленням первинних ланок медичної служби.
Вторинну медичну допомогу забезпечують у містах головним чином багатопрофільні міські об'єднані лікарні та медико-санітарні частини, у селах - центральні районні та районні лікарні, інколи на цьому рівні трапляються деякі спеціалізовані диспансери - протитуберкульозний, онкологічний тощо.
Первинна та вторинна медичні допомоги у нас, на відміну від більшості розвинутих країн, не мають чіткого адміністративного розмежування; вторинна медична допомога включає первинну як свій компонент.
Місткість міських та районних лікарень коливається у великих межах, що залежить від кількості мешканців, яких обслуговують ці лікарні, та потужності стаціонарів. Однак усі вони мають спільні структурні та функціональні характеристики.
У багатопрофільній міській об'єднаній лікарні виділяються такі структурні підрозділи: амбулаторно-поліклінічний, стаціонар, лікувально-допоміжний підрозділ та господарська служба.
Амбулаторно-поліклінічний підрозділ вважається провідним у системі вторинної медичної допомоги. Сюди щорічно звертається більшість мешканців тієї території, яку обслуговує певний заклад. До 75 % відвідувачів цього підрозділу проходять тут повністю діагностику, лікування та реабілітацію; четверта частина відвідувачів направляється для дообстеження та лікування в стаціонар.
У поліклініках міських та центральних районних лікарень проводиться прийом за 15-20 спеціальностями Є два шляхи прийому пацієнтів: через звернення жителів в амбулаторії і поліклініки та шляхом профілактичних оглядів.
У роботі амбулаторій та поліклінік перевага надається диспансеризації або активному обслуговуванню пацієнтів. Суть її полягає в тому, що пацієнта обстежують не лише за його скаргами, а й згідно з певною програмою, яка включає скринінгові обстеження, огляди лікарями певних фахів, а надалі — активне спостереження і оздоровлення виявлених хворих.
Стаціонар. Складається із приймального відділення та спеціалізованих лікувальних відділень. Потужність стаціонарів міських лікарень на початку 90-х років становила в середньому 250 ліжок, а районних лікарень - 350 ліжок.
Лікування хворих у стаціонарі ведуть лікарі - ординатори. За існуючими сьогодні нормативами на 1 посаду лікаря припадає пересічно 25 ліжок. Кожне спеціалізоване відділення очолює його завідувач.
Основним помічником завідувача відділення є старша медична сестра, яка призначається із числа найбільш досвідчених і кваліфікованих медичних сестер.
У зв'язку з реформою сестринської освіти України на ці посади бажано приздачати осіб з бакалаврською медсестринською освітою.
Основними функціональними обов'язками старшої медсестри є:
- Раціональна організація праці середнього медперсоналу шляхом його правильної постановки і ефективного використання малої механізації;
- складання щомісячних графіків чергувань медперсоналу і табелів, своєчасної заміни медсестер і санітарок на період їх тимчасової відсутності;
- контроль за правильністю обліку, зберігання і використання дефіцитних, сильнодіючих, отруйних і наркотичних медикаментів;
- керівництво складанням палатними медсестрами вимог на медикаменти, медичний інструментарій, перев'язувальний матеріал, інструменти та засоби догляду за хворими, підписує їх;
- ведення документації відділення (журнал поступлення і виписки хворих із відділення);
- складання порційних листків на харчування хворих, спостереження за якістю і своєчасною роздачею їжі хворим;
- своєчасна доставка медичної документації в оперативний центр (історія хвороби, епікризи, вимога на медикаменти, заявки на консультації), а також заявок на дрібний ремонт;
- здійснення щоденних обходів відділення і присутність під час приймання і здачі медичними сестрами змін;
- проведення заходів з підвищення кваліфікації медичних сестер та молодших медпрацівників;
- проведення інструктажу медичного персоналу з питань дотримання санітарно-епідемічного режиму;
- при потребі надавати допомогу палатній медсестрі. Безпосереднім помічником головного лікаря і його заступника з лікувальної роботи є головна медична сестра лікарні.
У зв'язку з реформою сестринської освіти України на ці посади бажано призначати осіб з бакалаврською медсестринською освітою, яка має організаторські здібності. Головна медична сестра лікарні підпорядковується
головному лікарю і є головою ради медичних сестер.
її основними функціональними обов'язками є:
- проведення заходів з раціональної організації праці й підвищення кваліфікації молодшого медперсоналу та медичних сестер; - перевірка їх роботи шляхом постійних обходів відділень лікарні вдень і періодично в нічний час;
- контроль за своєчасною випискою, правильністю обліку, зберігання і витрачання лікарських засобів і перев'язувального матеріалу у відділеннях і кабінетах;
- проведення інструктажу медичного персоналу з питань дотримання санітарно-епідемічного режиму та його контроль.
Результати лікування хворих у стаціонарі значною мірою залежать від якості догляду за ними. Безпосередньо він здійснюється підготовленими медичними сестрами, які працюють у відділеннях, як правило, за змінним графіком (денні й нічні чергування). У середньому для обслуговування 20-25 хворих (один пост) потрібно 5 медичних сестер. Щоденно, спілкуючись із лікарями, медичні сестри знають стан хворих, отримують вказівки лікарів у випадках, що потребують індивідуального догляду.
Медичні сестри під час чергування знаходяться у коридорі відділення. Тут організовується сестринський пост. У відділеннях інтенсивної терапії і реанімації виділяється окрема сестра для чергування безпосередньо у палаті.
Основні напрямки роботи палатної медичної сестри такі:
I. Створення сприятливих умов для хворих.
Ці умови для стаціонарних хворих визначаються в основному матеріально-технічною базою лікарні. Однак від палатної сестри багато в чому залежить, якими будуть ці умови. Зокрема, вона може запропонувати раціональне використання палат, розміщення лікарняного інструментарію та меблів, передбачити створення затишку у відділеннях, безумовно, з дотриманням необхідних санітарно-гігієнічних вимог.
II. Догляд та спостереження за хворими:
- створення і підтримання належного санітарно-гігієнічного середовища в палаті;
- догляд за важкохворими і надання їм необхідної допомоги при зміні положення тіла, протирання шкіри камфорним спиртом для запобігання пролежнів, проведення систематичних підмивань, вологих обтирань тіла, чищення зубів, полоскання рота, стрижки нігтів, миття рук, годування;
- вимірювання температури тіла вранці й ввечері та занесення показників температури до температурного листка;
- підрахунок частоти серцевих скорочень та частоти дихання за 1 хв.;
- вимірювання діурезу;
- збирання матеріалів для аналізів згідно з призначеннями лікаря та доставка їх в лабораторію;
- долучення результатів аналізів до історії хвороб;
- складання порційних вимог;
- контроль за отриманням хворими призначеної дієти;
- підготовка до відвідання ними діагностичних та лікувальних кабінетів;
- прийом хворих, які поступають на лікування;
- перевірка проведеної в приймальному відділенні санітарної обробки хворих;
- ознайомлення пацієнтів з правилами внутрішнього розпорядку і особистої гігієни;
- ретельне виконання призначень лікаря.
Певні особливості має робота операційної медичної сестри:
- готує до кожної операції перев'язувальний матеріал та хірургічні інструменти, лікарські засоби, білизну і забезпечує стерильність усіх матеріалів, інструментів, розчинів, якими користуються під час операції;
- вживає заходів щодо систематичного бактеріологічного контролю за приміщенням операційних і їх повітрям, не допускає порушення антисептики;
- своєчасно одержує перев'язувальний матеріал, інструменти, лікарські засоби;
- веде облік всього операційного обладнання в операційній;
- своєчасно здає в ремонт інструменти та апарати;
- бере участь у хірургічних операціях (подає інструменти та матеріали);
- перевіряє підготовку хворого до наркозу та операції;
- супроводжує хворого в післяопераційну палату і передає його черговій палатній сестрі;
- виконує перев'язки під наглядом лікаря;
- підготовляє хворих до накладання гіпсових пов'язок.
Медична сестра-анестезист має також певну специфіку своїх професійних обов'язків:
- готує до роботи наркозну та дихальну апаратуру, слідкує за її роботою;
- готує системи і засоби для інфузійної та трансфузійної терапії, а також засоби для наркозу;
- допамагає лікарю-анестезіологу;
- спостерігає і доглядає за післяопераційними хворими, які знаходяться в палаті інтенсивної терапії;
Допоміжні лікувально-діагностичні підрозділи, як правило, спільні для поліклініки і стаціонару. Вони містять у своєму складі рентгенівське відділення, лабораторії, відділення функціональної діагностики, кабінет лікувальної фізкультури, патологоанатомічне відділення, фізіотерапевтичне відділення.
Професійні обов'язки медичної сестри фізіотерапевтичного кабінету:
- проводить під керівництвом лікаря-фізіотерапевта лікувальні процедури із використанням спеціальної апаратури;
- слідкує за станом хворого під час проведення процедури;
- при появі реакцій на фізіотерапевтичне лікування повинна надати першу допомогу;
- слідкує за станом апаратури, вимірювальних приладів.
У кожній лікарні є оргметодкабінет, до складу якого входять лікарі-статисти, лікарі-методисти, медичні статисти з середньою медичною освітою, працівники обчислювальної техніки, які відіграють основну роль у інформаційному забезпеченні управління закладом (збір, обробка та аналіз статистичної інформації). Крім цього, до додаткових підрозділів належать: бухгалтерія, бібліотека, інженерна служба, юридичні працівники.
Господарська служба забезпечує постачання твердого та м'якого інвентарю, опалення, освітлення, гарячої води, проведення ремонтних робіт, прання білизни, транспортне обслуговування, службу зв'язку, продуктів харчування.
Медична сестра з дієтхарчування:
- Складає меню лікувального харчування на підставі лікарських призначень;
- обчислює калорійність страв;
- слідкує на кухні за кулінарною обробкою їжі;
- контролює санітарний стан кухні, їдальні для хворих;
- слідкує за роздачею їжі в палатах;
- здійснює контроль за дотриманням правил гігієни персоналом кухні і буфету.
Загалом первинна та вторинна медична допомога зосереджують у нас 90% обсягу амбулаторно-поліклінічної та 80% обсягу стаціонарної роботи.
Дата добавления: 2015-04-20; просмотров: 128 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |