Читайте также:
|
|
Мета роботи: Навчити готувати розчини клею для склеювання і дослідження; дослідити однорідність клею; якість клею; чистоту; короблення; час висихання склеювання.
Матеріальне забезпечення: Зразки клею, склянки хімічні, палички скляні, водяна баня, електроплита, терези лабораторний набір ваг, човники фарфорові, папір фільтрувальний, каталоги-проспекти, секундомір
Контрольні питання
1. Як дослідити розчинність твердого і порошкоподібного клею, зовнішній вигляд і однорідність його розчину?
2. Назвіть характерні розпізнавальні ознаки клею: кісткового, міздрового, казеїнового, декстринового, силікатного, гумового, ПВА, шпалерного, синтетичного, БФ, нітроцелюлозного.
3. Яка схема підготовки паперового клею до дослідження?
4. Як дослідити споживчі властивості клею: чистоту склеювання; короблення склеювання; клеєздатність; опір розшарування, стійкість склеювання при нагріванні; стійкість склеювання до вологи; термін практичного висихання клею; вміст жиру в клею тваринного походження?
5. Яка схема визначення комплексного показника якості клею?
Завдання 1. Дослідження хімічної природи клею
Характерні відмітні ознаки клею такі:
- клей тваринного походження (мездровий, кістковий) при прожарюванні має запах паленого рогу;
- клей декстриновий – при прожаруванні звуглюється начорно і пахне паленим цукром, клей силікатний – при прожаруванні спучується, дуже збільшується в об’ємі й застигає у вигляді білих крихких бульбашок;
- клей резиновий – має запах бензину;
- клей ПВА (полівінлацетатний) – за зовнішнім виглядом – це біла емульсія, яка нагадує рідку сметану, пахне оцтом;
- клей шпалерний, синтетичний – за зовнішнім виглядом це пухкі білі волокна, які нагадують розволокнений фільтрувальний папір;
- клей ВФ – має запах етилового спирту;
- клей нітроцелюлозний – пахне ацетоном, при прожарюванні спалахує;
- казеїновий клей – при прожарюванні має запах горілого молока;
- клей на основі перхлорвінілу і на комбінованій основі пахне етил, – бутилацетоналом та іншими органічними розчинниками.
Схема дослідження
Користуючись перерахованими вище ознаками, визначить основу запропонованих зразків клею.
Спочатку досліджувати консистенцію клею, його зовнішній вигляд, колір, запах. Коли ці ознаки не визначають достовірно сировинну основу клею, його потрібно прожарити. Для цього внесіть скляною паличкою 3-4 краплі рідкого клею або насипте декілька крупинок твердого клею у фарфорові човники і поставте їх на нагріту електроплиту. При цьому стежте за змінами, які відбуваються з клеєм, відмітьте їх запах.
Результати дослідження запишіть у табл. 1.
Таблиця 1
№ зразків | Консистенція (твердий, порошок, емульсія тощо) | Колір клею | Запах клею | Зовнішній вигляд залишку після прожарювання | Сировинна основа клею човники фарфорові, |
Завдання 2. Дослідження споживних властивостей клею
2.1.Дослідження часу повного розчинення твердого і порошкоподібного клею, зовнішнього вигляду і однорідності заготовлених розчинів.
Схема дослідження
Приготуйте 10 %-ні розчини твердого і порошкоподібного клею. Для цього налийте в склянки по 50 мл теплої води і насипте по 5 г зразків твердого і порошкоподібного клею. Розмішайте скляною паличкою і поставте склянки в киплячу водяну баню, періодично помішуючи паличкою. Зазначте термін розчинення кожного клею. Склянки з клеєм охолоджуються. Визначте зовнішній вигляд і однорідність готових рідких і заготовлених Вами розчинів клею зануренням у клей і підняттям скляною паличкою. При стіканні з неї клею не повинно бути грудочок і домішок.
Результати дослідження внести до табл. 2.
Таблиця 2
№ пор. | Назва клею | Термін повного розчинення | Зовнішній вигляд і однорідність розчину клею |
Схема підготовки зразків до дослідження
Підготуйте для кожного клею по 10 смужок паперу із зошита розміром 2 х 8 см; розділіть їх навпіл поздовж. Рівномірно нанесіть скляною паличкою на одну з половинок восьми паперових смужок тонкий шар клею, накладіть намазаними смужками одна на іншу, прогладьте їх рукою через папір і поставте на 1 годину в сушильну шафу при температурі 80 ° С. Напишіть на папері, яким клеєм вони склеєні. Кожним клеєм треба склеїти по 4 пари паперових смужок. Дві паперові смужки, які залишилися, використовуються для визначення часу практичного висихання клею, як описано нижче в п. 2.7.
2.1. Дослідження чистоти склеювання. Розгляньте склеєні смужки паперу і відмітьте чистоту їх поверхні. Після висихання клей не повинен змінювати колір паперу і залишати на ньому плями.
2.2. Дослідження шкарублення склеювання.
Дослідіть шкарублення за допомогою зовнішнього огляду. Оцініть шкарублення за 5-баловою системою (нешкарублення – 5; злегка пошкарублення – 4 тощо).
2.3. Дослідження клеючої здатності.
Використайте по одному склеюванні для кожного клею. Взявшись за кінці склеювання повільно роздирайте склеєні смужки. Відмітьте, як відбувається роздирання: за клеєм чи за волокнами паперу. Оцініть міцність склеювання за 5 – баловою системою (роздирання за папером – 5; відстає легко й рветься за клеєм – 2).
2.4. Дослідження опору склеювання розшаруванню
Використайте по 1 склеюванні для кожного клею. За допомогою затискача до одного з кінців склеювання прикріпіть попередньо зважену тарілку технічних терезів. Затискнувши другий кінець склеювання пальцем, повільно навантажуйте тарілку терез вагами. Відмітьте, з якого навантаження почнеться розшарування або розірветься смужка паперу. Опір склеювання розшаруванню "С" обчисліть за формулою:
,
де Р – загальна маса тарілки і ваг у грамах.
2.5.Дослідження стійкості склеювання до нагрівання.
Використайте по 1 склеюванні кожного клею. Протягом 1 хвилини потримайте склеювання над нагрітою електроплитою, а потім роздирайте його і робіть спостереження і оцінюйте, як в п. 2.3., порівнюючи результати обох дослідів.
2.6. Дослідження стійкості склеювання до вологи.
Використайте по одному склеюванні для кожного клею, занурте склеювання у воду на 10 секунд. Через 5 хвилин проводьте спостереження і оцінюйте, як в п.2.3, порівнюючи результати обох дослідів.
2.7. Дослідження часу практичного висихання клею.
Для кожного клею використайте по 2 смужки паперу, залишені спеціально для цього дослідження. Нанесіть на обидві смужки клею, як описано вище; відмітьте час, покладіть смужки на стіл клеєним доверху. Через кожні 5 хвилин – для клею з органічними розчинниками, і через кожні 10 хвилин – для водного клею, з’єднуйте поклеєним обидві смужки. Терміном висихання (у хвилинах) вважається час з моменту нанесення клею на смужки паперу до моменту, коли вони перестануть склеюватись одна з одною.
2.8. Дослідження вмісту жиру в клеї тваринного походження.
Нанесіть на фільтрувальний папір декілька крапель 10 % розчину клею і обведіть це місце олівцем. Просушіть фільтрувальний папір в сушильній шафі й розгляньте його на світлі.
Якщо в місцях нанесення клею є прозорі просвітлення, то вміст жиру в клею вище норми (0,0 – 0,5 % до абсолютно сухої маси клею). Такий клей для використання не придатний.
Результати запишіть в табл. 3.
Таблиця 3
Споживні властивості клею
№ пор. | Назва клею | Чистота склеювання паперу, бали | Шкарублення склеєного паперу, бали | Клеюча спроможність, бали | Опір склеювання розшаруванню, бали | Стійкість склеювання при прожарюванні | Стійкість склеювання до вологи, бали | Термін практичного висихання клею, бали | Вміст жиру в клею тваринного походження (%) |
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 156 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |