Читайте также:
|
|
Мета роботи: 1. Навчитися досліджувати і класифікувати лакофарбові покриття за зовнішніми ознаками.
2. Навчитися досліджувати термін висихання, розливання, стійкість фарби до води, покриваність, протиударну міцність, ступінь перетирання, умовну в’язкість, еластичність, фактуру і пастозність лакофарбових матеріалів, їх сировинну основу.
Матеріальне забезпечення: ГОСТ 9825 – 78, 4-5 зразків лакофарбових товарів; скляні пластинки 5 х 10 см і 15 х 15 см; 2 щітки волосяні № 14-16; вата; 2 бюкси; хімічна склянка; шафа сушильна, секундомір, папір креслярський, ваги 200 г; папір кольоровий, терези аналітичні, прилади У-ІА, прилад "Клин", віскозиметр ВЗ – 4.
Контрольні запитання
1. Як класифікується лакофарбове покриття за зовнішнім виглядом?
Як дослідити лакофарбове покриття за зовнішнім виглядом?
2. Що таке розлив фарби, яке його призначення?
Як дослідити розлив фарби?
3. Що таке "висихання фарби від пилу", "повне висихання"?
4. Як дослідити висихання фарби?
5. Яка система умовних позначок побутових та пофарбованих товарів? Як розшифровуються: фарби "НЦ", "ВА", "ПФ", "МА", "МА".
З якою метою можна використовувати лакофарбові матеріали з цифровими позначками: 00; 0; 25; 221; 132; 271; 15?
6. Як дослідити водостійкість лакофарбового покриття?
7. Як дослідити покриваність фарби?
8. Як дослідити протиударну міцність емалевого покриття?
9. Як дослідити ступінь перетирання фарби?
10. Як дослідити в’язкість фарби?
Завдання 1. Дослідження лакофарбового покриття за зовнішнім виглядом
Схема дослідження
1.1. Рівномірним тонким шаром нанесіть на скляні пластинки лакофарбові матеріали і висушіть при 120° С в сушильній шафі протягом 30 хв. Після цього зробіть класифікацію покриття за стандартами. Результати запишіть в колонки 1- 4 табл. 1.
Примітка. Тут і далі фарбуйте всю поверхню пластинки.
1.2. Дослідження розливу фарби.
Схема дослідження
Розлив – це властивість лакофарбового матеріалу рівномірно розтікатися на поверхні. Від розливу лаку чи фарби залежить, чи залишаться після нанесення покриття штрихи від щітки чи ні. Розлив визначається за часом з моменту нанесення штриха на щойно пофарбовану поверхню до повного його зникнення.
При доброму розливі термін зникнення штрихів становить менше 5 хв; при задовільному 5 – 10 хв; при уповільненому – 10 – 15 хв; при поганому – більше 15 хв.
Рівномірно нанесіть фарбу щіткою на скляну пластинку і швидко розподіліть її поздовжніми й поперечними рухами щітки по всій поверхні. Різко проведіть сірником посередині пластинки, якомога глибше занурюючи його у фарбу. Прийміть сірник від пластинки і зазначте час.
Як тільки зникнуть штрихи від сірника і поверхня стане зовсім рівною, знову зазначте час. Оцініть розлив в колонках 5 – 6 табл. 1.
1.3. Дослідження висихання фарби.
Схема дослідження
Рівномірним тонким шаром нанесіть на скляні пластинки лакофарбові матеріали і покладіть скло на полицю фарбою доверху. Зазначте час за годинником.
- А. визначте термін висихання "від пилу" для цього через кожні 15 хвилин, тримаючи пластинку на відстані 10 см від рота; дихайте на плівку. Поява матової плями (конденсація вологи) вказує, що плівка висохла "від пилу". Проміжок часу від нанесення фарби до появи матової плями і є терміном висихання "від пилу".
- Б. Визначіть повне висихання плівки. На плівку, яка висохла " від пилу", накладіть трішки вати, на вату поставте 200-грамову вагу, змініть її через півхвилини і перевірте чи до плівки пристало волокно вати. Якщо волокно пристало, повторіть те ж саме через 20 хв, поклавши вату на інше місце плівки. Якщо волокон на плівці немає, то плівка висохла повністю. Проміжок часу від нанесення фарби до цього моменту і є терміном повного висихання. Заповніть колонки 7, 8 табл. 1.
1.4. Дослідження водостійкості лакофарбового покриття.
Схема дослідження
Для дослідження використайте пофарбовані скляні пластинки після виконання роботи 1.1. Занурте ці пластинки у стакан з водою (температура 20º С) на 30 хв. Вийміть пофарбовані пластинки, зазначте, чи є на них матові плями, пухирі, зморшки, відшарування, змив фарби. Зробіть висновок про водостійкість фарбової плівки в колонках 9 – 11 табл. 1.
1.5. Дослідження протиударної міцності емалевого покриття.
Схема дослідження
1. Ознайомтесь з будовою приладу – ІА. Цей прилад складається з порожнистої прямої труби з позначками, вмонтованої вертикально на масивній плиті. Всередині труби вільно ходить вантаж масою в 1 кг. Цей вантаж за допомогою спеціального утримувача можна закріплювати на висоті 1 – 50 см над плитою. Біля основи труби – бойок. Під бойок на плиту кладеться металева пластинка, пофарбована нітроемаллю. При натисканні на кнопку, вмонтовану в утримувач, вантаж, падаючи, ударяє бойок, а бойок – пластинку, пофарбовану емаллю.
2. Нанесіть емаль на металеву пластинку і висушіть її в сушильній шафі. Повторіть цю ж операцію ще раз. Остудіть пластинку до кімнатної температури.
3. Покладіть металеву пластинку пофарбованим боком доверху на плиту приладу У-ІА під бойок. Пластинка повинна щільно пристати до поверхні плити.
4. Установіть вантаж на позначці 15 см.
5. Натиском на кнопку звільніть вантаж, який вільно впаде на бойок. Бойок передасть удар пофарбованій пластинці, яка лежить на плиті.
6.Підніміть вантаж, вийміть пластинку і роздивіться плівку в місці удару. Якщо на плівці не буде тріщин, вм’ятин, відшарувань, підніміть вантаж на 10 см вище і повторіть дослід на прикладі до моменту руйнування плівки.
Для кожного нового удару підставляйте те місце пластинки, на яке удар раніше не припадав. Міцність плівки визначається у сантиметрах щодо висоти падіння вантажу вагою в 1 кг. Заповніть колонку 12 табл. 1.
1.6. Дослідження покриваності фарби.
Схема дослідження
Конкретне покриття пігментом і фарбою визначається як кількість матеріалу, необхідного для повного перекриття попереднього кольору поверхні.
1. Виміряйте довжину і ширину скляних пластинок (в мм) і обчисліть їх площі "П" (в мм ²).
2. Зважте скляні пластинки з точністю до 0,1 г.
3. Нанесіть на скляні пластинки поздовжніми і поперечними штрихами щітки різні фарби і покладіть пофарбовані пластинки в сушильну шафу при температурі 120º С на 15 – 20 хвилин.
4.Підберіть різні пари з смужок кольорового і чорного паперу. Кольорові смужки підбирайте в тон фарбованого скла; потім покладіть кольорову і чорну смужки нахлистом на аркуш білого паперу.
5.Покладіть вийняту з сушильної шафи пофарбовану скляну пластинку на паперову пару і спостерігайте, чи проглядається через скло різниця в кольорі паперу.
4.Повторюйте операції, описані в п.п. 3 і 5 до тих пір, поки різниця в кольорі паперу перестане проглядати через скло; після того зважте пофарбовані пластинки (з точністю до 0,1 г). М1 і М2 – маси непофарбованої і пофарбованої пластинок.
Записавши всі проміжні результати в колонки 13 – 16 табл. 1. Обчисліть за нижченаведеною формулою покривність пігменту:
(1000000 – коефіцієнт для перерахунку мм² в м²)
Маючи вміст пігменту у фарбі 25 %, обчисліть покриття фарбою (колонки 17 – 18 табл. 2);
1.7. Дослідження ступеня перетирання фарби.
Схема дослідження
Ступінь перетирання характеризує дисперсність подрібнення пігменту у фарбі.
Для проведення дослідження застосовують прилад "Клин". Цей прилад складається з масивного прямокутного бруска з нержавіючої сталі на одному боці якого є клиноподібний паз із рівномірно збільшуваною глибиною. На боках є позначки від "0" до "150", які характеризують ступінь перетирання в мікрометрах.
Матеріал, який досліджується після ретельного перемішування, краплями скляною паличкою внесіть у рівчачок найглибшого місця паза приладу "Клин". Рівчак заповніть ущерть. Потім загостреною металевою скребачкою, яку поставлено перпендикулярно площині паза, несильним натиском перемістіть досліджуваний матеріал із глибокої частини у м’яку.
Відразу ж після цього спостерігається, напроти якої поділки приладу помітні нерозтерті крупинки пігменту чи наповнювача в пазу приладу. Поділка, проти якої помітні 5 і більше крупинок, характеризує ступінь перетирання досліджуваного лакофарбового матеріалу в мікрометрах. Заповніть колонку 19 табл. 1.
1.8. Дослідження умовної в’язкості фарби.
Схема дослідження
Визначення роблять віскозиметром ВЗ – 4. Віскозиметр ВЗ – 4 – це металевий або пластмасовий посуд, у дні якого є калібрований отвір ("сопло"), із якого витікає досліджуваний лакофарбовий матеріал.
За умовну в’язкість лакофарбового матеріалу, що має вільну текучість, приймають час (у секундах) безперервного витікання досліджуваного матеріалу через сопло віскозиметра ВЗ – 4, ущерть заповненого цим матеріалом. Для визначення в’язкості під сопло необхідно поставити склянку. Сопло знизу закрийте пальцем, у віскозиметр налийте ретельно перемішану фарбу так, щоб вона утворювала невелику опуклість зверху чашки. Потім відкрийте отвір сопла і одночасно ввімкніть секундомір. У момент першого переривання цівки фарби секундомір зупиніть і відрахуйте час витікання у секундах.
Результатами виміру вважайте середнє арифметичне трьох визначень різних порцій одного і того ж лакофарбового матеріалу. Результати дослідження запишіть в кол. 20 табл. 1.
1.9. У центр чистої сухої скляної пластинки розміром 150 х 150 мм зважте і насипте один грам фарби і в горизонтальному стані перенесіть на лабораторний стіл. Накрийте зверху другою такою ж пластикою так, щоб їх краї співпали. Не допускайте ковзання верхньої пластинки по нижній. Посередині верхнього скла поставте на 5 хвилин вагу 0,500 кг, позначте лінійкою діаметр кола, який утворився між пластинками фарбою, яка розтікається.
Це і є пастозність фарби (в мм).
Результати дослідження за завданням 1.9. запишіть в кол. 21 табл. 1.
Завдання 2. Вивчення товарознавчої характеристики асортименту лакофарбових виробів.
2.1. Розшифрування умовних позначень лакофарбових виробів.
Вивчіть ГОСТ 9825 – 78. Лакофарбові матеріали. Позначення. Запам’ятайте умовні позначення і групи знаків для найважливіших лакофарбових товарів. Користуючись цим ГОСТОМ, розшифруйте умовні позначення лакофарбових товарів і запишіть в табл. 2.
Таблиця 1
№ пор. | Назва лакофарбових матеріалів | Клас поверхні | Ступінь блиску | Розлив | Термін висихання | Водостійкість | Висновок про водостійкість плівки | |||||||||||
Термін повного зникнення штрихів у хв | Оцінка розливу (бали) | "Від пилу" | Повне | Зовнішній вигляд плівки | ||||||||||||||
до занурення у воду | після перебування у воді | |||||||||||||||||
Протиударна стійкість | Покриваність | |||||||||||||||||
Маса скляної пластинки | Площа пластинки, мм² | Покриваність пігменту, г/м² у пігм. | Покриваність фарби, г/м² у фарби | |||||||||||||||
до нанесення фарби | з висушеною фарбою | різниця | ||||||||||||||||
Ступінь перетирання, мкм | Умовна в’язкість, с | Пастозність, мм | ||||||||||||||||
Середнє | ||||||||||||||||||
2.2. Розрахунок необхідної кількості лакофарбових матеріалів для покриття різної поверхні
Схема дослідження
1. Необхідна кількість фарби, емалі тощо визначається, виходячи з покриваності. Покриваність – це кількість лакофарбового матеріалу, яка необхідна для повноцінного фарбування 1 м² поверхні. Наприклад, якщо покриваність фарбою дорівнює 200 г/м², то для покриття 45 м² такої фарби потрібно 200 х 45 = 9000 (г).
2. Знайдіть в каталозі, перераховані в табл. 3., матеріали, визначіть за каталогом їх покриваність і, знаючи метраж площі, яка фарбується, обчисліть необхідну кількість фарби, емалі тощо.
3. Користуючись прейскурантом № 095, виходячи із розрахування товарів, підберіть рекомендовану для продажу кількість, близьку до обчислювальної.
4. Результати роботи запишіть в табл. 3.
Таблиця 2
Розшифровка умовних позначень лакофарбових товарів | |
Умовні позначення лакофарбових товарів | Повна назва лакофарбових товарів |
Зразок: Фарба МА – 11 коричнева | Фарба масляна коричнева для зовнішніх робіт |
Емаль НЦ – 15 голуба | |
Фарба емульсійна ВА – 24 | |
Лак НЦ –221 | |
Фарба емульсійна КЧ – 27 | |
Фарба КО – 26 | |
Емаль НЦ – 132 | |
Емаль ГФ – 250 | |
Емаль ПФ – 020 | |
Білило цинкове МА – 0011 | |
Білило літопонове – МА – 21 | |
Фарба водоемульсійна – ВА – 17 | |
Фарба АК – 72 | |
Лак КО – 72 | |
Лак МЧ – 26 | |
Лак ФЛ – 271 | |
Емаль ЕП – 39 |
Таблиця 3
Обчислення витрат лакофарбових матеріалів
№ пор. | Назва лакофарбового товару | Покриваність, г/м² | Площа, яка покривається, м² | Кількість фарби обчислювання, кг | Продаж, кг |
1. | Фарба емульсійна ВА-27, біла (зразок) | ||||
2. | Емаль пентафталева марки ПФ – 57 | ||||
3. | Те саме, ПФ – 59 | ||||
4. | Фарба емалева загального вжитку ФО – (біла) | ||||
5. | Те саме, ФО – 2 (слонова кістка) | ||||
6. | Те саме ФО – 21 (червона) | ||||
7. | Лак масляний 4 – С | ||||
8. | Те саме 7 – С | ||||
9. | Лак бітумний М 177 | ||||
10. | Білило цинкове | ||||
11. | Білило літопонове | ||||
12. | Кіновар світла | ||||
13. | Сурик залізний на оліфі | ||||
14. | Охра мінеральна на оліфі | ||||
15. | Нітрогліфталева емаль ПКС | ||||
16. | Лак нітрогліфталевий № 757 | ||||
17. | Палітура шелакова світла | ||||
18. | Палітура ідіфольна | ||||
19. | Мумія емітсанітова | ||||
20. | Охра емітсанітова |
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 104 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |