|
Навчальна мета.
Знати: класифікацію засобів, що діють на ЦНС
Вміти: виписувати препарати у рецептах та вимогах лікувально –
профілактичних закладів.
Виховна мета: виховувати чуткість, уважність до хворих, зосередити увагу на правилах безпечного зберігання препаратів.
ПЛАН.
1. Загальна характеристика анальгетичних засобів.
2. Наркотичні анальгетичні засоби.
3. Ненаркотичні анальгетичні засоби.
І
Анальгетичними засобами називають лікарські речовини, які послаблюють або знімають біль (грецьк. Algos- біль, an - без). Вони не вимикають свідомість, не пригнічують інших видів чутливості. За хімічною структурою, характером і механізмами фармакологічної активності анальгетичні засоби ділять на дві основні групи: наркотичні й ненаркотичні.
В основі поділу лежать такі критерії:
Критерії | Наркотичні анальгетики | Ненаркотичні анальгетики |
1. Сила і характер анальгетичної дії. | Знімають будь-який біль. | Пригнічують больові відчуття, зумовлені запаленням. |
2. Здатність спричинювати ейфорію, сон, лікарську залежність. | Зумовлюють ейфорію, сонливість, лікарську залежність. | Не зумовлюють ейфорію, лікарську залежність, сонливість. |
3. Вплив на центр дихання. | Пригнічують центр дихання. | Не пригнічують центр дихання. |
ІІ
Наркотичні анальгетичні засоби за походженням ділять на:
1) природні сполуки, які одержують з опію - морфін, омнопон;
2) сполуки, одержані шляхом синтезу- промедол, фентаніл.
Морфіну гідрохлорид
Морфін - основний алкалоїд опію. Він легко всмоктується з травного каналу і підшкірної основи, проходить крізь плацентарний бар'єр. Морфін знижує больові відчуття при повному збереженні свідомості. Отже, морфін вибірково пригнічує центри кори і підкірки, яким належить провідна роль у сприйманні і відтворенні больових відчуттів, змінюючи структуру фосфоліпідів, мембран нейронів, що є рецепторами морфіноподібних сполук, у тому числі природних анальгетиків пептидної природи (енкефалінів та ендорфінів). Вже в малих дозах вибірково пригнічує центр дихання, завдяки чому зменшується частота дихання. Морфін сильно звужує зіниці, що пояснюється збудженням окорухового нерву, знижує збудливість кашльового центру, підвищує тонус блукаючого нерва і тому дещо сповільнює частоту скорочень серця. Морфін на початку своєї дії збуджує блювотний центр і викликає блювання, а згодом пригнічує його функцію. Під впливом морфіну скорочуються м'язи, при тривалому застосуванні виникає хронічний запор, порушуються функції ряду органів і систем.
Застосовується морфін тільки як анальгетичний засіб при травмах, після операції, хворим у шоковому стані, при інфаркті міокарда, опіках, злоякісних пухлинах. При болю, що пов'язаний зі спазмами непосмугованих м’язів внутрішніх органів, спочатку вводять атропін, а потім морфін.
Протипоказанням до введення морфіну є пригнічене дихання, бронхіальна астма, гострий біль у животі.
Гостре отруєння морфіном у людей може спричинити навіть одноразове введення препарату у дозі понад 0.05 г. При отруєнні великими дозами морфіну настає втрата свідомості та коматозний стан, поступово падає тонус серцево-судинної системи. При асфіксії зіниці раптово розширюються. Смерть настає від паралічу дихання.
Допомога:
Ø промивання шлунка 0,05 - 0,1 % розчином калію перманганату незалежно від шляху введення;
Ø прийом 20-30г активованого вугілля;
Ø призначають сольове проносне;
Ø для стимуляції дихання призначають атропін, кордіамін.
Ø внутрішньовенне і внутрішньом’язове введення антагоніста – налоксону;
Ø штучне дихання і зігрівання пацієнта.
Якщо смерть не настала в перші 6-12 год., то прогноз позитивний, оскільки більша частина препарату інактивується.
При повторних введеннях морфіну у людей виникає психічна та фізична залежність - наркоманія. Лікування морфінізму складне і здійснюється в стаціонарних умовах. Це методи детоксикації, введення антагоністу опіоїдів – налтрексону, симптоматичних засобів та здійснення заходів для запобігання контактам наркомана зі звичним середовищем. Однак радикальне виліковування досягається у невеликому відсотку випадків. У більшості пацієнтів виникають рецидиви, тому важливим є проведення профілактичних заходів.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 139 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |