Читайте также:
|
|
Вміле і своєчасне застосування засобів індивідуального захисту дає можливість повністю уникнути ураження населення хімічною і біологічною зброєю, послабити дію світлового випромінювання ядерного вибуху і уникнути ураження радіоактивним порохом.
До засобів індивідуального захисту відносяться фільтруючі і ізолюючі протигази, респіратори, протипилові тканинні маски, ватно-марлеві пов'язки, спеціальний ізолюючий захисний одяг і пристосований одяг та медичні засоби захисту.
Всі ЗІЗ від ЗМУ можуть бути поділені в залежності від їх призначення, застосування і принципу захисної дії. За призначенням ЗІЗ поділяються на засоби захисту органів дихання (ЗЗОД), засоби захисту очей (ЗЗО) і засоби захисту шкіри (ЗЗШ), комплекти засобів індивідуального захисту (КЗІЗ). За принципом дії ЗІЗ бувають фільтруючі та ізолюючі.
2.1.Індивідуальні засоби захисту органів дихання (ЗЗОД)
Захисні характеристики сучасних ЗЗОД тісно пов`язані з можливою дією уражаючих факторів ЗМУ та промислових аварій. Так, радіоактивний пил, який випадає після ядерного вибуху, забруднює шар приземного повітря і поступово осідає на місцевість. Крім того, він може переходити повторно у завислий стан разом з пилом під дією вітру, при пересуванні людей, транспорту. В цьому випадку РР будуть потрапляти в органи дихання особового складу, якщо він не використовує ЗЗОД.
Високотоксичні отруйні речовини при бойовому застосуванні чи в результаті аварій можуть перебувати у вигляді крапель, різнодисперсного аєрозолю чи в газоподібному стані. В атмосфері, зараженій ОР в стані газу чи аерозолю, за один подих людина може отримати декілька смертельних доз.
Не виключена можливість застосування як зброї бактеріальних аерозолів, які складаються з мікроорганізмів особливо небезпечних інфекцій. При розмірі аерозольних частинок 1-5 мкм вони дуже легко проникають у легеневі тканини.
Сучасний протигаз надійно захищає органи дихання від усіх вище наведених факторів.
До основних ЗЗОД відносяться: протипилові тканинні маски, ватно-марлеві пов’язки, респіратори (найбільш поширені Р-2 і ШБ-1 («Пелюсток»)), фільтруючі протигази для дорослого населення – ЦП-5, ЦП-5М, ЦП-7, ЦП-7В; для дітей – ПДФ-Д, (ПДФ-2Д) – для дітей від 1,5 до 7 років ПДФ-Ш, (ПДФ-2ПІ)- для дітей шкільного віку, КЗД (камера захисна дитяча), ізолюючі протигази: ІП-4, ІП-5, шолом для поранених у голову ШР.
Фільтруючі протигази складаються із шолом-маски і системи фільтрації повітря та поглинання отруйних речовин. Вони призначені для очищення повітря, що вдихається, від аерозолів і парів ОР, радіоактивного пилу, бактеріальних аерозолів.
Очищення повітря від аерозолів здійснюється протиаерозольним фільтром. Він являє собою спресований картон (целюлоза), в який доданно до 3 вагових процентів асбесту.
Необхідно також пам`ятати, що фільтруючі протигази не ізолюють дихальні шляхи людини від атмосфери і не збагачують повітря, що вдихається, киснем, тому можуть бути використані в середовищі з вмістом кисню не менше 17% (за об'ємом).
Абсолютні протипоказання до застосування фільтруючих протигазів:
- кома, шок, колапс (різке зниження кров'яного тиску, занепад серцевої діяльності);
- легенева, носова, шлункова кровотечі;
- безперервне блювання;
- судоми;
- гостра серцево-судинна і легенева недостатності;
- набряк легенів, поверхневе дихання;
- струс головного мозку в гострому періоді.
Ізолюючі протигази. На підприємствах, діяльність яких пов'язана з виробництвом, використанням і транспортуванням СДОР, при аваріях, стихійному лихові можливі випадки зараження великих територій високими концентраціями небезпечних речовин на довгий час. Все це створює великі труднощі при проведенні рятувальних і інших невідкладних робіт тому, що треба забезпечити надійний захист органів дихання людей, які працюють в осередку ураження. Використання протигазів фільтруючого типу, як цивільних так і виробничих, при високих концентраціях СДОР, а також при нестачі кисню недопустиме.
У таких випадках використовують ізолюючі протигази ІП-4, ІП-5, які забезпечують захист органів дихання, очей, шкіри обличчя від будь-яких СДОР незалежно від особливостей і концентрації. Вони дозволяють працювати навіть там, де повністю відсутній кисень в повітрі. Використовуючи протигази ІП-5, можна виконувати легкі роботи під водою на глибині до 7 м.
До роботи в ізолюючих протигазах допускаються люди, які пройшли медичну комісію. Не допускаються до роботи в ізолюючому протигазі люди, які хворіють на туберкульоз легенів, всі форми ендокринної недостатності будь-якого ступеня, залишкові явища після закритої травми мозку, нейроінфекцію, глакуому, дерматит, екзему і т.п.
Респіратори застосовуються для захисту органів дихання від радіоактивного і грунтового пилу і під час воєнних дій у вторинній хмарі бактеріальних (біологічних) засобів. У військах використовуються респіратори Р-2. Респіратор Р-2 - це фільтрувальна напівмаска з двома клапанами вдиху, одним клапаном видиху з захисним екраном, наголовачем, що складається з еластичних шворок, які не розтягуються, і носовим затискачем.
Респіратори, протипилові тканинні маски і ватно-марлеві пов'язки від отруйних речовин не захищають.
Шолом для поранених в голову ШР. При пораненнях в голову створюються специфічні умови, що перешкоджають використанню штатних протигазів: болючість тканини, наявність пов'язки із фільтруючого матеріалу, що утруднює герметизацію, можливість блювання і.т.п. Тому для захисту поранених в голову використовують спеціальний шолом для поранених в голову.
Шолом ШР - це гумовий каптур з вмонтованими в нього окулярами, дихальними клапанами і гофрованою трубкою. В нижній частині шолома розміщено обтюратор (обтюратор являє собою смужку тонкої еластичної гуми і служить для утворення герметичності), з допомогою якого здійснюється герметизація шолома в ділянці шиї. Для зменшення шкідливого простору використовуються три пари шворок, які зав'язуються ззаду. ШР приєднується до коробки загальновійськового протигазу. Одягнення шолома ШР на пораненого не перевищує 1,5 хвилини, а первинна герметизація створюється за 10-30 секунд.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 106 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |