Читайте также:
|
|
Під технологічною (основною) нормою відбору розуміють максимальний дебіт свердловини, що допускається умовами раціональної експлуатації покладів нафти, що забезпечується продуктивною характеристикою свердловини і відповідає умовам регулювання розробки на даній стадії.
Під технічною нормою відбору розуміють максимально допустимий, але забезпечений технічними можливостями обладнання дебіт по свердловині, якщо він з тієї чи іншої причини обмежений у порівнянні з технологічною нормою або дорівнює їй. Технічна норма може бути нижче технологічної. Одна з причин цього полягає в недостатній продуктивності устаткування, яке застосовується для підйому рідини і не відповідності продуктивності пласта. Іншою причиною можуть бути обмеження, пов'язані з вимогами безаварійної експлуатації свердловин. Технічні норми відбору зазвичай залишаються постійними тривалий час і змінюються тільки після проведення будь-яких геолого-технічних заходів, таких, як зміна устаткування, обробка прнзабойной зони свердловини, додаткова перфорація і т. п.
У технологічних режимах повинні прийматися технологічні норми відбору по свердловинах, що забезпечують оптимальні умови раціональної розробки. Норми відбору, встановлювані з урахуванням продуктивності свердловин, повинні також відповідати певним принципом регулювання розробки об'єкта..
При встановленні норм відбору видобувні свердловини підрозділяють на дві категорії: з необмеженим і обмеженим відбором.
До категорії свердловин з необмеженим відбором відносять: свердловини, у яких технічні норми нижче технологічних; малодебітних, експлуатуючі виснажені пласти, експлуатованих в умовах форсованого відбору рідини, при відсутності ускладнень, пов'язаних з пробкоутворенням.
До свердловин з обмеженим відбором відносять свердловини, за якими технологічні норми відбору нижче потенційно можливих з метою: забезпечення реалізованого принципу регулювання проходження контурів нафтоносності і фронту закачиваемой води.
У технологічних режимах поряд з нормами відбору нафти по свердловинах встановлюються норми відбору рідини, які визначаються з урахуванням забезпечення оптимальної динаміки.
При законтурному і приконтурного заводненні або розрізанні покладів на широкі смуги враховується так: на I стадії розробки покладів, коли обводненість по свердловинах зазвичай невелика, її можна не враховувати! при встановленні технологічних норм відбору. До кінця II стадії, при підході внутрішнього контуру нафтоносності або фронту закачиваемой води до зовнішнього видобувному ряду, з метою вирівнювання фронту і уповільнення обводнення свердловин цього ряду доцільно зменшити норми відбору з них, одночасно збільшивши норми відбору з безводних свердловин внутрішніх рядів. На III стадії розробки значна частина скв. зовнішніх рядів у зв'язку з їх високою обводненістю.виводиться * з експлуатації. Це викликає необхідність подальшого збільшення відбору рідини з свердловин внутрішніх рядів. На IV! стадії на ділянках з підвищеною неоднорідністю пластів доцільним є форсування відборів рідини як по діючим, так і по раніше зупиненим свердловинах.
. У забезпеченні запроектованих рівнів видобутку нафти і нафтовіддачі основне значення набуває поступове нарощування відбору рідини по всьому фонду діючих свердловин, яка обумовлює уповільнення падіння дебіту нафти і більш ефективну промивку пласта.
Стан пластового тиску при встановленні норм відбору враховується в основному на I стадії розробки при дефіциті закачування води і істотному зниженні пластового тиску на окремих ділянках поклади. по добувним свердловинам, розташованим на ділянках з пониженим пластовим тиском, норми відбору повинні обмежуватися, з тим щоб не допустити зниження пластового тиску нижче тиску насичення більше ніж на 10-15% і тим самим запобігти розвитку режиму розчиненого газу, що веде до зниження нафтовіддачі.
При розробці покладів нафти з заводнением в її регулюванні важливу роль відіграє нормування закачування води як но кожній свердловині, так і по кожному пласту многопластового об'єкта в цілому.
При великих розмірах покладу і значною неоднорідністю об'єкта розробки з метою забезпечення найбільш повноти охоплення пласта впливом за площею норми закачування води слід встановлювати спочатку для груп нагнітальних свердловин, розташованих на ділянках з різними характеристиками пласта, і тільки після цього в межах ділянок –по кожній свердловини.
Ділянки виділяють на основі детального вивчення будови пластів і взаємодії нагнітальних і видобувних скважин.
Дата добавления: 2015-09-10; просмотров: 88 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |