Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Оперативне управління виробництвом та його завдання

Читайте также:
  1. II. Завдання та обов'язки
  2. Використання статистичних методів в сфері управління якістю. Основні інструменти контролю якості. Основні інструменти управління якістю.
  3. Виховні завдання
  4. Вправа « Знайди істину». Завдання.Віднайди у тексті повісті слова, фрази, що характеризують героїнь. Зроби висновок, як ставиться автор до цих персонажів. ( Слайд 3 ).
  5. Державний нагляд у сфері управління коштами соціального страхування
  6. Домашнє завдання уч________ 10-___ класу ____________
  7. Домашнє завдання.
  8. Економічний зміст, призначення, завдання та принципи здійснення соціального страхування на випадок безробіття
  9. Елементи системи управління якістю згідно із вимогами стандарту ДСТУ ІСО 9001:2001.
  10. Енергетичне забезпечення виробництва: завдання, нормування енергоспоживання, методи визначення потреби у видів енергії й заходи енергозбереження.

Зміст

 

Вступ. 3

РОЗДІЛ І. ТЕОРЕТИКО - МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ ОПЕРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ ВИРОБНИЦТВОМ.. 4

1.1. Оперативне управління виробництвом та його завдання. 4

1.2. Планування діяльності підприємства на основі виробничої програми. 7

РОЗДІЛ 2. ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ ПОКАЗНИКІВ ВИРОБНИЧОЇ ПРОГРАМИ НА ВАТ “КОРОСТИШІВСЬКИЙ КАР’ЄР”. 10

2.1. Організаційно-економічна характеристика ВАТ “Коростишівський кар’єр” 10

2.2. Аналіз показників виробничої програми на ВАТ “Коростишівський кар’єр” 12

РОЗДІЛ ІІ. ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ ОПЕРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ ВИРОБНИЦТВОМ НА ВАТ «КОРОСТИШІВСЬКИЙ КАР’ЄР» 23

ВИСНОВОК.. 30

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.. 32

Вступ

 

Актуальність теми. Сучасне виробництво являє собою складну інтегровану систему, що містить в собі чисельні і різноманітні структурні ланки. Прот, яку б із ланок утворення ми не розглядали, всі вони виступають у вигляді тієї чи іншої комбінації підприємств. Тому підприємство виступає як первинна, основна ланка народного господарства України. Зокрема, тут здійснюється прцес виробництва матеріальних благ, формуються одні і виявляються інші економічні відносини, переплутуються загальнолюдські, групові і особисті інтереси. А отже, для функціонування цієї складної структури потрібно виробити оптимальну систему управління. Ці положення визначають актуальність даної теми, її вивчення, аналізу і удосконалення.

Метою даної курсової роботи є доскональне вивчення питання сутності оправного управління виробництвом на прикладі ВАТ «Коростишівський кар`єр», а саме освоєння теоретичної інформації по оперативному управлінню виробництвом; навики по визначенню планово-календарних показників і вивчення методів контролю за виконанням оперативних завдань.

Предмет дослідження – оперативно-виробниче планування і регулювання роботи підприємства.

Об’єкт дослідження – господарська діяльність ВАТ “Коростишівський кар’єр”.

Завданнями дослідження є наступні:

- вивчити ступінь висвітлення аналізу проблеми оперативно-виробничого планування і регулювання роботи підприємства у літературних джерелах;

- вивчити методику оперативно-виробничого планування і регулювання роботи підприємства;

- провести аналіз показників виробничої програми на підприємстві.


РОЗДІЛ І. ТЕОРЕТИКО - МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ ОПЕРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ ВИРОБНИЦТВОМ

 

Оперативне управління виробництвом та його завдання

В умовах переходу до ринкових відносин, потрібне гнучке реагування на зміну попиту споживачів на той чи інший вид продукції, росте роль оперативно-виробничого планування. Його завдання – забезпечити чітку і безперебійну роботу підприємства і внутрізаводських підрозділів при найбільш ефективному використанні виробничих ресурсів.

Ритмічність виробництва – це ритмічна праця і рівномірний випуск продукції. Це все можна забезпечити ОВП, яке являє собою систему заходів, направлених на конкретизацію техніко-економічного плану в часі і просторі. ОВП випускає складовою частиною внутрізаводського планування і правильно забезпечує вирішення великого кругу завдань.

Завдання оперативного управління виробництвом:

· Деталізація і розподіл виробничої програми і інших показників плану економічного розвитку по місцю і часу їх виконання

· Розробка прогресивних календарно-планових нормативів

· Забезпечення робочих місць сировиною, матеріалами, заготовками, деталями, оснасткою, інструментом

· Складання графіків руху предметів праці в часі і просторі і доведення їх до виконавців

· Координація роботи цехів, участків, бригад, робочих місць

· Контроль і регулювання ходу виробництва.

Вирішення всіх цих завдань забезпечує чітку, ритмічну роботу всіх структурних підрозділів підприємства і рівномірний випуск продукції.

Виробничо-господарська діяльність підприємства вклячає в себе такі об’єкти, які необхідно запланувати і організувати:

1) виробництво товарної продукції;

2) технічна підготовка виробництва;

3) допоміжні господарства;

4) матеріально-технічне забезпечення;

5) праця, кадри і зарплата;

6) фінансова діяльність;

Кожний із перерахованих об’єктів планується і організовується окремо, але всі вони між собою взаємозв’язані і направлені на виконання головного завдання підприємства – здійснення господарської діяльності, направленої на отримання прибутку для задоволення соціальних і економічних інтересів членів трудового колективу і інтересів власника майна підприємства. Центральна ланка – це виробництво товарної продукції. Призначення всіх інших ланок – своєчасне забезпечення в достатній кількості основного виробництва засобами виробництва, матеріалами, трудовими і фінансовими ресурсами.

Реалізація плану виробництва на підприємстві досягається всіма структурними підрозділами. На результати роботи кожної виробничої ланки впливає маса факторів. Для нормального процесу виробництва потрібно виявити ці фактори і їх негативну дію, так як це не буде зроблено, то це приведе до зривів виробництва, це потребує постійного поточного контролю і управління за ходом виробництва.

Метод безперервного нагляду, контролю, управління, регулювання виробничого процесу, заснований на календарних планах і використовує технічні засоби для обміну і аналізу інформації і називається диспетчеризацією.

Оперативне управління і регулювання виконує облік, контроль і диспетчеризацію виробництва, і відповідає таким вимогам:

- забезпечує єдність показників обміну і контролю

- достовірність інформації

- своєчасність інформації

При управлінні і регулюванні ходом виробництва необхідно звести до мінімуму витрати і відхилення від плану і відновляти графіки виконання виробничих завдань.

Оперативне управління виробництвом забезпечує ефективне функціонування всього виробничого процесу, який в свою чергу дуже залежить від потужностей підприємства.

Оперативно виробниче планування призвано забезпечувати ефективне функціонування виробничого процесу, допомагати в досягненні високих кінцевих результатів.

Вибір системи ОВП визначається наступними основними факторами:

· тип виробництва

· об’єм виробництва

· складність виробництва

· ступінь уніфікації деталей

· виробнича структура підприємства

· форма внутрішньозаводських спеціалізацій

а критеріями оцінки ефективності функціонування ОВП є:

· ритмічна робота колективу

· рівномірний випуск продукції

· рівень використання засобів виробництва

· мінімальна продовжуваність технічного циклу

· мінімальні запаси незавершеного виробництва

На підприємствах з масовим типом виробництва основною формою руху предметів є попит. Для цих підприємств характерний високий рівень спеціалізації робочих місць. Робота на потоці повинна бутистрого регламентована по часу для того, щоб забезпечити безперебійну і синхронну роботу всіх ланок виробництва у відповідність з тактом випуску готових виробів.

У відповідності з річним, квартальним і місячним планами по випуску продукції розробляються плани для цехів участків, добові і погодинні графіки здачі готової продукції. Погодинні графіки передбачають випуск продукції на- протязі зміни в залежності від конкретних умов роботи.

На підприємствах серійного виробництва більш або менш стабільна номенклатура виготовлення виробів, їх випуск проходить рівномірно. На кожному робочому місці обробляється декілька найменувань деталей. В цих умовах одним з важливих факторів підвищення продуктивності праці є партійна організація виробництва.

Об’єктом ОВП служить для підприємства – виріб, між цехами – комплект деталей, а в цехах – партія деталей.

При цьому планування виробничої програми повинно забезпечити рівномірний випуск продукції у встановлені терміни, підвищення спеціалізації виробництва на кожному участку і на цій основі високий рівень продуктивності праці, найбільш повну загрузку обладнання.

На підприємствах одиничного виробництва постійно змінюється закріплення деталей за участками, цехами, а це дуже ускладнює як цехове так і міжцехове планування і приводить до нерівномірної загрузки обладнання по видах робіт.

В цих умовах застосовується послідовний вид руху деталей, що визиває їх довгий міжопераційний і міжцеховий час пролежування. Тому основною умовою і вимогою для оперативно-виробничого планування є раціональна організація руху предметів праці в процесі виготовлення визначеного виробу.

Планування діяльності підприємства на основі виробничої програми

Найбільш великим елементом державного господарства з економічної, технічної і соціальної точок зору є виробничий потенціал, що виступає у виді підприємств, фірм і т.д. Змістовна сторона діяльності таких організацій украй різноманітна і впливає на різні сторони життя суспільства. Будучи частиною цього суспільства, виробничі організації і їхні члени самі піддані процесам суспільних змін. Тому виробничі організації і їхній вплив на суспільство можна розглядати в багатьох аспектах.

Сама по собі виробнича організація як складна система, виступає у виді:

- юридично (законодавчо) оформленого суб'єктно-об'єктного органа;

- господарського об'єкта;

- соціального організму;

- організаційної структури;

- просторово-технічного організму.

Як цілісна система, об'єкт і суб'єкт різних взаємин, виробнича організація виступає як юридична особа, що має у власності, господарському веденні або оперативному управлінні відособлене майно, здійснює майнові права і відповідає за своїми обов'язками цим майном.

Як система зі складною внутрішньою структурою виробнича організація може виступати у виді організаційної, виробничої, технічної, функціональний і іншого виду структур, що характеризують взаємодію різноманітних факторів і елементів організації для досягнення її цілей.

Для досягнення ринкового успіху і для ефективного функціонування будь-яке підприємство потребує в ефективному плануванні своєї діяльності.

Конкретні функції управління тісно зв'язані зі специфікою підприємства й основних сфер його діяльності: загальне управління, фінансове управління, виробництво, маркетинг.

При плануванні діяльності підприємства перш за все потрібно вирішити певні задачі. Так до задач планування виробництва відносять: вибір технологічного процесу; планування програми виробництва; планування послідовності виробництва (оперативне планування); формування виробничих систем; зміст і експлуатацію устаткування; організацію матеріально-технічного постачання.

Одну з найголовніших ролей в плануванні виробництва підприємства відіграє виробнича програма.

Виробнича програма підприємства (план виробництва і реалізації продукції) — це система адресних завдань з виробництва і доставки продукції споживачам у розгорнутій номенклатурі, асортименті, відповідної якості і у встановлені терміни згідно договорів поставок.

Виробнича програма підприємства є: планом виробництва та реалізації продукції та основним та вихідним розділом плану господарсько-фінансової діяльності підприємства.

Розробка і складання виробничої програми повинне обов'язково опиратися на цілі, які переслідує підприємство на майбутнє та на чіткий математичний розрахунок усіх фінансових витрат на виробництво товару чи надання певних послуг. Тільки у разі переконливих позитивних показників можливої діяльності, варто втілювати дану програму в життя.

Оптимальна виробнича програма (річний план виробництва) – це програма, яка відповідає структурі ресурсів підприємства та забезпечує найкращі результати його діяльності за визначеними критеріями. Дана програма повинна включати певну номенклатуру продукції, її обсяги (у натуральних та вартісних показниках), числові значення критеріальних техніко-економічних, соціальних та інших показників, а також враховувати обмеження щодо матеріальних ресурсів, персоналу, виробничих потужностей, тощо.

Для складання оптимальної виробничої програми необхідна така методика, в основі якої лежить метод багатокритеріальної оптимізації, який дозволяє використання декількох критеріїв оптимальності. Тому процес моделювання оптимальної виробничої програми є складним і включає шість етапів: вибір та загальна характеристика асортименту підприємства, загальна характеристика документації підприємства, огляд та аналіз основних показників виробничої діяльності підприємства, вибір та обґрунтування критеріїв оптимальності, побудова економіко-математичної моделі формування виробничої програми, обґрунтування ефективності вибору оптимального варіанту річної виробничої програми підприємства.


РОЗДІЛ 2. ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ ПОКАЗНИКІВ ВИРОБНИЧОЇ ПРОГРАМИ НА ВАТ “КОРОСТИШІВСЬКИЙ КАР’ЄР”

 

2.1. Організаційно-економічна характеристика ВАТ “Коростишівський кар’єр”

 

Родовище гранiтiв та мiгматитiв було виявлено геологiчною розвiдкою в 1935р. площею 20 гектарiв. Пiдприємство було створено в 1953р., яке в 1998р. стало ВАТ “Коростишівський кар’єр”.

Структуру пiдприємства складають гiрничий цех, дробильно-сортувальний та електро-механiчний цеха. Дочiрнiх пiдприємств та фiлiй Товариство не має.

При здійсненні підприємницької діяльності підприємство керується Установчим договором та Статутом, конституцією України, законодавчими і нормативними актами.

Статутний фонд товариства становить 80 тис.грн., розподілений на 320000 простих іменних акцій, номінальною вартістю 0,25 грн. кожна, випущених у документарній формі.

Пiдприємство здiйснює добуток каменю та вироблення з нього щебеневої продукцiї рiзних фракцiй. Ринком збуту є Україна (протягом звiтного перiоду експорт не здiйснювався), зокрема в основному м.Київ та Київська область. Перелiк покупцiв є досить великим, вiд комерцiйних пiдприємств будiвельної галузi (iз значними обсягами придбання) до громадян. Враховуючи новiтнi технологiї будiвництва, якi дозволяють вести будiвельнi роботи протягом всього календарного року, що обумовлює майже стабiльно-постiйний попит на щебеневу продукцiю - сезоннi коливання збуту та випуску готової продукцiї є незначними. Пiдприємство не надає послуг з доставки продукцiї, її реалiзацiя здiйснюється покупцями самовивозом. Сировиною для виробництва щебенню є гранiти та мiгматити, якi добуваються пiдприємством в межах кар"єрного поля на пiдставi вiдповiдної лiцензiї Державного комiтету України по геологiї та використанню надр. Враховуючи наявнiсть у пiдприємства власної сировинної бази, зовнiшнi чинники суттєво не впливають на обсяги добутку сировини. Пiдприємство є єдиним виробником щебеневої продукцiї в Попiльнянському районi, тому тиску з боку конкурентiв практично не вiдчувається. Пiдприємство вiдрiзняється вигiдним мiсцерозташуванням поблизу Київської областi та м.Києва, що обумовлює високий попит на щебеневу продукцiю.

Майно Товариства складають основні та оборотні засоби, а також інші цінності, вартість яких відображена в самостійному балансі Товариства. До оборотних засобів належить майно підприємства, яке використовується протягом одного року або технологічного циклу і переносить свою вартість на готову продукцію одразу. До оборотних засобів відносяться:

– сировина та матеріали;

– малоцінні і швидкозношувальні предмети;

– грошові кошти на валютному та поточному рахунках, та в касі підприємства.

Основними виробничими потужностями пiдприємства є екскаваторна, вантажна автотранспортна технiка та дробильно-сортувальне обладнання. Все перелiчене є власнiстю пiдприємства та протягом звiтного перiоду ефективно використовувалось. Враховуючи агресивнi умови працi транспортної технiки (фiзичнi навантаження, пересування по кар’єрних грунтових дорогах, постiйна наявнiсть дрiбного твердого пилу у виглядi гранiтних частинок), дробильного обладнання, такi основнi засоби постiйно потребують обслуговування та ремонту. Всi основнi засоби знаходяться за мiсцем розташування пiдприємства - Житомирська область, м. Коростишів. Враховуючи специфiку готової продукцiї пiдприємства - екологiчнi фактори впливу на виробництво вiдсутнi. Iнформацiя щодо планiв капiтального будiвництва, розширення та суми видаткiв на даний момент вiдсутня.

Предметом діяльності кар’єру є:

1) надає послуги по подрібненню гірських порід у кар'єрах з використанням енергії вибуху,

2) виконує спеціальні підривні роботи по руйнуванню будинків, споруд, металоконструкцій, що вичерпали свій термін,

3) реалізує готову продукцію,

4) випускає запасні частини до каменеобробного обладнання.

Взагалі робота підприємства характеризується високими показниками фінансової стабільності та ліквідності, а ділова активність – низькими, що показує неоптимальне співвідношення між економічними ресурсами та обсягами товарообігу підприємства.

2.2. Аналіз показників виробничої програми на ВАТ “Коростишівський кар’єр”

 

Для сталої і добре організованої роботи підприємства необхідно скласти техніко-економічне обгрунтування його діяльності. В ході складання такого обгрунтування встановлюються основні показники економічної діяльності, розробляються плани виробництва продукції, план по праці і кадрах, план по собівартості та інше. Ці вихідні дані є основною і відправною точкою для успішної роботи підприємства в році, що планується.

Проведемо аналіз діяльності ВАТ “Коростишівський кар’єр” за І квартал 2014 р., об’єкт діяльності – виробництво запасних частин до каменооброблювального обладнання.

Таблиця 2.1

Характеристика станочного парку виробництва

ВАТ “Коростишівський кар’єр”

Найменування верстату Коефіцієнт виконання норм, % Потужність електродвигунів, кВт Ціна верстату, грн. Кількість верстатів, од.
Токарний   2,7    
Фрезерувальний   2,5    
Свердлувальний   0,4    
Шліфувальний   3,5    

 

 

Таблиця 2.2

Об’єкти та обсяги підприємницької діяльності

ВАТ “Коростишівський кар’єр”

Показники Найменування виробів Ціна матеріалу, грн. Вартість відходів,, % від ціни
Вал КМ Вал КМ 2 Вал КМ 3
Виробнича програма, шт.          
План постачання продукції, шт.          
Норма трудомісткості, нормо-год. 28,2 48,6 22,8    
Середня годинна ставка, грн. 0,964 0,945 0,955    
Норма видатку матеріалів, кг/шт.          
Сталь вуглецева         2,0
Сталь легована         2,5
Сірий чавун         4,0
Бронзове лиття         10,0

 

План виробництва та матеріально-технічного забезпечення

Таблиця 2.3

План виробництва продукції ВАТ “Коростишівський кар’єр”

Найменування виробу Виробнича програма, шт. Гуртова ціна, грн./шт. Обсяг товарної продукції, тис.грн. Обсяг товарної продукції з розбивкою по кварталах
І ІІ ІІІ ІV
К-ть сума К-ть сума К-ть сума К-ть сума
Вал КМ   468,272 622,802 322,4 150,982 317,4 148,623 347,6 162,778 342,6 160,419
Вал КМ 2   712,917 805,596 273,9 195,296 269,7 192,245 295,3 210,554 291,1 207,502
Вал КМ 3   435,088 574,316 320,0 139,228 315,0 137,053 345,0 150,105 340,0 147,930
Разом     2002,714   485,506   477,920   523,437   515,851

Кількість робочих днів поквартально: І- 64; ІІ- 63; ІІІ-69; ІV- 68.

Загальна кількість робочих днів – 264.

Річний випуск товарів поквартально:

Найменування виробу І квартал ІІ квартал ІІІ квартал ІV квартал
Вал КМ 322,4 317,4 347,6 342,6
Вал КМ 2 273,9 269,7 295,3 291,1
Вал КМ 3 320,0 315,0 345,0 340,0

 

Заповнюємо таблицю 2.4 “Норма видатку”

Таблиця 2.4

Розрахунок витрат основних матеріалів на випуск продукції

ВАТ “Коростишівський кар’єр”

Найменування виробу Найменування матеріалу Норма видатку, кг/шт. Виробнича програма, шт. Витрати, т
Вал КМ Сталь вуглецева     438,9
Сталь легована   103,74
Сірий чавун   37,24
Вал КМ 2 Сталь вуглецева     206,79
Сталь легована   128,82
Бронзове лиття   33,9
Вал КМ 3 Сталь вуглецева     213,84
Сталь легована   102,96
Бронзове лиття   68,64

 

Заповнюємо таблицю 2.5.

Таблиця 2.5

Розрахунок основних матеріалів на випуск продукції

ВАТ “Коростишівський кар’єр”

Найменування матеріалу Витрати, т Ціна, грн./т Вартість, тис.грн. Вартість відходів Вартість матеріалів за виключенням відходів, тис.грн.
% Сума, тис.грн.
Сталь вуглецева 675,00   270,000   5,400 264,600
Сталь легована 270,00   128,250 2,5 3,206 125,044
Сірий чавун 28,00   10,080   0,403 9,677
Бронзове лиття 82,00   164,000   16,400 147,600
Всього основні матеріали     572,330   25,409 546,921
Допоміжні матеріали (5%)            
сума 546,921 0,05 27,346      

 




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 81 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Физические свойства| Праця і заробітна плата

lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.015 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав