Читайте также:
|
|
ПЛАН
1. Роль інформації у науковій діяльності.
2. Типологія наукової інформації та основні види видань.
3. Бібліотечні фонди: основний і довідковий.
4. Методика пошуку першоджерел.
5. Правила роботи з першоджерелами.
Література:
1. Бурлачук Л.Ф., Морозов С.М. Словарь-справочник по психодиагностике.— К., 1989.
2. Городяненко В.Г. Социологический практикум. — К., 1989.
3. Скалкова Я.С. Методология и методы педагогического исследования. – М., 1989.
На початку дослідження, незалежно від його виду (історичне, теоретико-експериментальне, методичне), необхідно окреслити загальні контури наукового пошуку, визначити його орієнтири та основні етапи, чітко сформулювати дослідницькі завдання. Ця попередня теоретична робота проводиться дослідником на грунті вивчення літературних джерел. Хоч ознайомлення з вихідною інформацією супроводжує весь процес дослідження, на перших етапах воно відіграє особливо важливу роль. Саме в такий спосіб отримується і накопичується певний фактичний матеріал, здійснюється аналіз, узагальнення та інтерпретація наукової інформації відповідно до теоретичної канви певного дослідження.
Вивчення та підбір наукового доробку інших авторів за своїм значенням і трудомісткістю є важливою складовою власного пошуку, що вимагає копіткої тривалої роботи. Адже неодмінною умовою дослідницької діяльності є послідовний зв'язок між "живою" працею і тією, що матеріалізована вже у проведених дослідженнях. Вчений творить, використовуючи духовну спадщину своїх попередників.
Існують певні правила роботи з літературою, які треба враховувати молодому науковцю:
1) складання попереднього бібліографічного списку джерел;
2) підбір публікацій;
3) опрацювання публікацій.
Так, при складанні бібліографії важливо, перш за все, визначити інформаційні джерела, в яких можуть бути публікації з досліджуваної проблеми (книжки, статті, рецензії, газетні та журнальні періодичні видання, збірники наукових праць, матеріали конференцій, архіви тощо). Необхідно також з'ясувати коло авторів, які вивчали питання, пов'язані з обраною темою. Правильно складений бібліографічній список сам по собі має пізнавальне значення. Він віддзеркалює загальну та наукову культуру автора, аргументованість і переконливість його тверджень і висновків, обізнаність з фундаментальними працями тощо. Список використаної літератури є завжди цікавим для фахівців, бо розкриває їм нові, ще малодосліджені питання з певної галузі науки і нерідко буває єдиним інформаційно-тематичним джерелом. Тому бібліографія мас бути бездоганною як за своїм змістом, так і за оформленням,
У пошуку літератури суттєву допомогу надають каталоги бібліотек, використання прикнижкової та пристатейної бібліографії, реферативних журналів, довідників, джерельної бази дисертацій.
Знайомитися з літературою слід у зворотно-хронологічному, а не прямо-хронологічному порядку. Зміст видань останніх років може охоплювати матеріали попередніх наукових розробок. Тому, починаючи роботу з новою літературою, дослідник запобігає можливого дублювання та повторного огляду тієї самої інформації.
Всі зібрані матеріали треба систематизувати, для чого виділяють певні напрямки до вивчення наукової проблеми. Кожний з цих напрямків спрямовує критичний аналіз, який дає можливість визначити "білі" плями, тобто ще недостатньо досліджені ракурси проблеми, і на цій основі окреслити свої наукові завдання.
Критичний аналіз наукових джерел вимагає ерудиції, потрібного рівня знань, підготовки дослідника і має розкривати:
- основну ідею автора публікації, його позицію;
- відмінність підходу певного автора від інших;
- сутність полеміки автора з іншими дослідниками;
- найаргументованіші та найпереконливіші положення;
- ті, що викликають заперечення;
- питання, котрі залишилися невисвітленими;
- перспективні напрями подальших досліджень.
[Досить часто спостерігаються випадки, коли дослідник не аналізує наукову літературу, а просто перелічує авторів та їх праці у вигляді анотації, не висловлює своєї думки з приводу наведеної інформації. Такий пасивний аналіз не відповідає вимогам науково-дослідної роботи, бо лише у процесі критичної оцінки прочитаного виникають власні міркування, вирізняються актуальні питання, що потребують першочергового дослідження, формується уявлення про основи майбутнього пошуку].
Іншим варіантом огляду літератури є тематичний аналіз. Він передбачає систематизацію всієї інформації за різними аспектами розглядуваної теми. Накопиченню матеріалів у процесі критичного аналізу допомагають такі засоби:
а) папки з галузевої інформації, що містять окремі аркуші з відомостями про певні публікації;
б) цитування - дослівний запис авторського тексту;
в) витяги - скорочений або повний виклад змісту окремих фрагментів літературного джерела;
г) складання словника нових термінів;
д) анотація - стисла характеристика публікації з точки зору її змісту, спрямування, форми тощо. Анотації зручно розміщати на окремих картках з різних питань досліджуваної теми;
е) конспекти - детальний виклад змісту інформації. Головна вимога до нього полягає в тому, щоб виділити основні положення, зафіксувати ті з них, які є найсуттєвішими для даної роботи.
Конспекти розподіляються на прості, складні та зведені.
Простий конспект складається з послідовного скороченого викладу змісту роботи без її аналізу та доведення, без розділу тексту на супідрядні частини.
Складний - виклад матеріалу не тільки з висвітленням фактичних даних, а й з аргументацією, аналізом, узагальненням, висновками.
Зведений - єдиний цілісний виклад змісту кількох публікацій. Як правило, такі конспекти є тематичними, тобто об'єднують матеріали різних авторів з однієї теми.
!!!!! В усіх формах накопичення матеріалу необхідно точно вказувати вихідні дані інформаційного джерела, а саме: прізвище та ініціали автора, назву публікації, видавництво, місце та рік видання, відповідні сторінки тексту, загальний обсяг роботи.
[У процесі наукового пошуку дослідник звертається до великої кількості літературних джерел, в яких можна зустріти неоднакові тлумачення окремих понять. Це викликає необхідність проведення теоретичної роботи з уточнення поняттєвого апарату дослідження, що передбачає вибір та осмислення тих наукових визначень, які найбільш точно характеризують поставлену проблему. Особливого значення набуває ця вимога у роботах з педагогічної, зокрема художньо-педагогічної проблематики, бо вони тісно пов'язані не лише з педагогікою, а й з суміжними галузями знань. В окремих наукових дисциплінах певні поняття набувають різного змістового наповнення. Так, свою специфіку мають визначення художнього сприйняття в психологічній, педагогічній інтерпретації, дещо по-різному трактуються поняття ціннісних орієнтацій особистості, мистецьких інтересів тощо].
Робота над поняттєвим апаратом є дуже важливою. Слід мати на увазі, що в гуманітарних науках наукові визначення іноді межують з побутовою, загальновживаною мовою, а це призводить до їх некоректного використання. Наприклад, існує кілька побутових тлумачень виховання, художнього смаку, естетичної потреби, що заважає їх науковому аналізу.
Типовим недоліком є довільне вживання термінів, коли автор підганяє наукові визначення під свою особисту думку "а я так це розумію". Не можна погодитися і з досить поширеною "термінотворчістю", за якої в дослідження вводяться нові, незвичні терміни, котрі не мають потрібної обгрунтованості та переконливості.
Правильним є застосування вже апробованих, поширених, зрозумілих у педагогічному плані термінів, їх так звана "чистота" має суттєву ознаку високого рівня проведеного дослідження.
Цього можна досягти глибоко вивчаючи літературу, ознайомлюючись з різними існуючими підходами до визначення змісту певних наукових понять, вибору однієї з можливих точок зору та пояснення зробленого вибору в теоретичній частині дослідження.
В опрацюванні літератури важливо керуватися певними правилами роботи з книжкою. Так, треба вміти себе спрямувати на той чи інший характер опанування інформації, володіти різними видами її отримання (загальне ознайомлення, гортання, читання окремих фрагментів, повторення прочитаного) і використовувати той чи інший вид або всі види залежно від мети роботи з книжкою. Суттєвим є також знання існуючих способів запам'ятовування тексту: механічного, що ґрунтується на формальному повторенні та завчанні прочитаного, й смислового, який передбачає активну розумову діяльність, виділення логічних зв'язків між елементами змісту і є більш ефективним.
Варто акцентувати значення картотеки дослідника, що складається у процесі накопичення інформаційних матеріалів і дає змогу контролювати та регулювати процес перегляду літератури. Поради щодо оформлення картотеки можна одержати в довідковій службі бібліотек.
Свої особливості має вивчення джерельної бази історико-педагогічних досліджень, яка охоплює величезний масив матеріалів різних епох - від перших літописів до сучасних праць, котрі зберігаються, як правило, в архівних сховищах.
Провідними архівними установами нашої країни є Центральний державний архів вищих органів влади та правління України, Центральний державний архів громадських об'єднань, Центральний державний історичний архів та ін.
Архівні зберігання мають також окремі бібліотеки, музеї, науково-дослідні інститути, установи. Такі матеріали комплектуються за фондами, що об'єднують менші за обсягом одиниці - описи. Описи, як і фонди, нумеруються. Вони містять матеріали за неп ними ознаками: жанрами творів, що зберігаються; часовою періодизацією; ім'ям окремої особи чи групи діячів та ін.
Крім архівних джерел, історико-педагогічні дослідження ґрунтуються на інформації, отриманої з довідкових видань, зокрема:
універсальних енциклопедій;
галузевих енциклопедій;
довідників;
словників.
Універсальні енциклопедії - це багатотомні або однотомні видання, в яких основні відомості з усіх галузей науки, техніки, суспільного та культурного життя викладено у вигляді статей та розміщено в алфавітному або систематичному порядку.
Систему універсальних енциклопедій доповняють енциклопедичні словники.
Галузеві енциклопедії охоплюють інформацію, об'єднану однією сферою науки чи виробництва: педагогіки, хімії, медицини, музики, філософії, літератури тощо.
Довідники містять стислу інформацію наукового та прикладного характеру, що відрізняється різноманітністю тематики і призначенням.
Словники - це систематизовані в певному порядку поняття, терміни з їх тлумаченням, поясненням та перекладом.
Тому для успішної роботи з літературою молодому науковцю необхідно знати основи бібліографії - галузі наукової та практичної діяльності, завданням якої є облік друкованої і рукописної продукції, а також відомостей про неї.
Вирізняють два види часової бібліографії перспективну (сучасну) та ретроспективну (спрямовану в минуле, в історію розвитку певної проблеми чи питання, в літературні джерела минулих літ). Ознайомлення з ними є винятково важливим етапом педагогічного дослідження, оскільки вони дають можливість уявити місце та значення розглядуваної проблеми в системі наукових знань.
[Довідково-бібліографічний апарат має три види каталогів: алфавітний, систематичний та предметний. Крім них, у кожній бібліотеці існують картотеки, довідково-бібліографічні відділи. Однак у пошуку літератури буває недостатньо ознайомитися з каталогами і картотеками територіальне найближчих бібліотек. Корисно, а іноді навіть необхідно звернутися до бібліотек інших міст, у тому числі зарубіжних (наприклад, за допомогою Інтернету). Великі бібліотеки, як правило, видають спеціальні бібліографічні посібники, довідники, показники, в яких пропонуються анотовані списки джерел за окремими темами].
Варто звернути увагу на певну етапність у роботі з літературою.
Перед тим, як розпочати діяльність в архіві, необхідно визначити тему дослідження, його проблему, яка потребує розв'язання, обґрунтувати зроблений вибір, довести, що в історико-педагогічній науці ця проблема вивчена недостатньо, але є актуальною, має теоретичне і практичне значення. Потім намітити орієнтовний план роботи (хоч він доповнюватиметься у процесі проведення дослідження) і ознайомитися з тими матеріалами, які є в дисертаціях, монографічній та періодичній літературі. Такий попередній екскурс певною мірою допоможе заздалегідь уточнити напрями архівного пошуку, зорієнтуватися щодо джерел, що торкаються теми дослідження.
Важливим етапом є отримання інформації про навчально-довідковий апарат архіву, а саме: зведений довідник фондів архіву (іноді з короткою анотацією з окремих фондів); довідники і каталоги наявних в архіві матеріалів та описів справ (або "одиниць зберігання") - скорочено од.зб.) за фондом. Утім, дослідник має враховувати, що часом далеко не всі архівні матеріали описані та оброблені, а тому доступні для роботи. З огляду на це, встановивши назву фонду (чи кількох фондів), з матеріалами якого треба ознайомитись (як уже зазначалося, свою назву фонд отримує за назвою установи, що здала справи в архів, за ім'ям конкретної персони, папери і документи якої передали в архів після смерті та іншими ознаками), переглянувши всі описи справ, дослідник виписує на спеціальній картці архіву заявку на необхідні йому матеріали.
Умовою продуктивності дослідної роботи є розробка певного припущення, без якого історичній пошук втрачає цілеспрямованість. У ньому дослідник передбачає, як саме він шукатиме відповідь на поставлене запитання, в яких історичних матеріалах сподівається знайти потрібну інформацію, як вона буде виявлятися і аналізуватися.
[Наступний крок пов'язаний з визначенням завдань дослідження та складанням плану опрацювання історичних матеріалів. У цій роботі молодого науковця слід застерегти від простого накопичення розрізнених відомостей, описового переліку фактів, в якому не простежується логіка концептуального історичного аналізу. Кожний документ треба розглядати не ізольовано, а в системі наукових знань про досліджуване педагогічне явище, соціальне зумовлені процеси його діалектичного розвитку.
Найціннішими і найвірогіднішими джерелами є оригінали. Вони можуть бути рукописними чи надрукованими на машинці, але обов'язково підписаними автором або керівником організації, установи.
Копії також вважаються вірогідними тільки тоді, коли вони завірені. Якщо такий підпис відсутній, отриману інформацію необхідно зіставити з оригіналом або - коли це неможливо - з іншими копіями, що підтверджує об'єктивність історичних свідчень.
Техніку роботи з історичними архівами легко засвоїти у безпосередньому процесі опрацювання теми].
Існує певна класифікація архівних матеріалів, що розподіляють на такі групи:
- нормативні матеріали (циркуляри, інструкції, рішення, постанови);
- первинні документи навчально-виховних закладів та органів освіти (класні журнали, протоколи, програми, конференції тощо);
- вторинні документи (опис, аналіз та узагальнення первинних документів);
- особові документи (анкети, нотатки, листування тощо;)
- мемуари;
- статистичні матеріали.
Кожна з цих груп архівних джерел потребує відповідних методів відбору літератури, що може бути фронтальним і вибірковим, та методів її вивчення: фронтальне, вибіркове, перехресне, науково-аналітичне, порівняльно-історичне.
[При аналізі різноманітної педагогічної діяльності за відносно короткий проміжок часу використовується фронтальний метод вивчення документів. Тоді, коли досліджується тривалий період історії розвитку освіти, доцільніше застосовувати вибірковий метод вивчення архівних джерел. Як і в першому, так і в другому випадку відбір та вивчення матеріалів проводиться за хронологічними, географічними та тематичними ознаками.
Нерідко дослідник стикається з суперечливими твердженнями окремих документів. У цьому разі необхідно зафіксувати виявлені протиріччя і проаналізувати їх перехресним методом, пояснити можливі причини розбіжності думок, кількісних даних, мотивів оцінки педагогічних фактів тощо.
Кожне історико-педагогічне джерело відбиває печатку свого часу, відображає конкретні педагогічні явища, життєві позиції автора документа. Тому неодмінною умовою вірного використання архівного джерела є його науковий аналіз, який передбачає визначення вірогідності, цінності документальних відомостей та їх інтерпретації].
У роботі над літературою минулих років оцінку історичних ідей, напрямів слід давати з урахуванням конкретних соціальних умов того періоду, а також сучасного погляду на проблеми освіти, культури, мистецтва. Це дасть можливість вирізнити перспективні для нашого сьогодення підходи і водночас показати хибність окремих педагогічних теорій.
Опрацювання архівного матеріалу інколи потребує використання порівняльно-історичного методу. Відбираючи історико-педагогічні джерела, що відображають явища минулого, не можна обмежуватися їх невеликою кількістю або обирати однотипні документи. Це неминуче спричинить однобічність тлумачення фактів, суб'єктивність їх оцінок.
Слід попередити дослідника і щодо можливих помилок, неправильних висновків, узагальнень, що нерідко бувають результатом ігнорування історичної зумовленості подій, прямолінійного порівняння наукових теорій, педагогічних поглядів, притаманних різним суспільно-економічним умовам розвитку освіти.
Достатньо вивіреним має бути і ставлення дослідника до мемуарної літератури: спогадів, опису подій за згадками, характеристик окремих педагогів і діячів культури. Хоч ці історико-педагогічні свідчення дають вельми цінний матеріал, до них треба підходити з обережністю. Адже іноді пам'ять автора підміняється його уявленнями, він висловлює свої думки замість того, про кого пише, та й інтерпретація тих самих фактів буває завжди неоднаковою у людей з різними життєвими позиціями. Все це говорить на користь критичної оцінки дослідником мемуарних педагогічних джерел, необхідності їх ретельного аналізу та порівняння з іншими історичними документами.
У вивченні окремих питань дослідник використовує різноманітні статистичні матеріали, спирання на які надає історичному дослідженню більшої обгрунтованості та доказовості. Робота з перевіреним цифровим матеріалом передбачає визначення динаміки досліджуваного педагогічного явища. Часом дослідник мусить порівнювати статистичні дані за кілька років, щоб показати тенденції розвитку мережі освітніх закладів, художньої культури молоді, зміни програм з дисциплін мистецького циклу та ін. Готові статистичні таблиці доцільно буває доповнювати відсотковими співвідношеннями між цифровими даними.
Пошук потрібного джерела і ознайомлення з ним є першим завданням роботи з літературою. Друге завдання полягає в тому, щоб віднайти в документі такі дані, які відображали б відповідне педагогічне явище з достатньою повнотою і об'єктивністю. Для досягнення цього важливу роль відіграє правильна фіксація архівних відомостей.
!!!!!! В тому випадку, коли архівне джерело є важливим, невеличким за обсягом і буде повністю наведеним у тексті, досліднику слід занотувати його дослівно з одночасним посиланням на назву фонду, номер опису, номер справи (одиницю зберігання). В інших випадках дослідник робить коротенькі витяги, нотатки фактів, цитування.
Необхідно уважно фіксувати цифровий матеріал, а також прізвища та ініціали персоналій. Недбалість дослідника, який забув указати вихідні дані документа, перекрутив ініціали при посиланні на історичну особу, призводить до зайвих витрат часу.
[Слід запобігати і виписувань занадто великої кількості документів, перетворюватися на "архіваріуса фактів". Адже всі ці відомості треба буде проаналізувати, узагальнити, дати відповідну інтерпретацію, що важко зробити не тільки тоді, коли фактів бракує, але і тоді, коли їх надлишок.
Коло інтересів історико-педагогічного дослідження досить широке. Крім педагогів минулого, важливим є також вивчення поглядів на освіту видатних філософів, письменників, громадських діячів, митців, які не були професіоналами у цій галузі, втім багато зробили для розвитку педагогіки, окреслили перспективні цілі навчання і виховання. Причому слід акцентувати увагу на тому новому, що було внесено ними порівняно з попередниками, на тих педагогічних ідеях, які були цінними і прогресивними для педагогічної науки і практики соціально-педагогічної роботи.
ЛЕКЦИЯ 4. Инвестиционные качества ЦБ
Дата добавления: 2014-12-23; просмотров: 80 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |