Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

ЛЕКЦИЯ 4 . Инвестиционные качества ЦБ

Читайте также:
  1. I. Определить основные критерии качества атмосферного воздуха.
  2. I.1.2. Показатели качества
  3. II. Речевая деятельность человека. Создание текста. Коммуникативные качества хорошей речи и способы их достижения
  4. V1: Современная концепция менеджмента качества
  5. V1:Сертификация продукции, услуг и систем качества
  6. VI. Контроль качества образовательного процесса.
  7. VIII. Оценка качества освоения основных образовательных программ бакалавриата
  8. VIII. Требования к оцениванию качества освоения основной профессиональной образовательной программы
  9. А) Природные качества как таковые
  10. Амплитудная селекция

 

ПЛАН

1. Роль інформації у науковій діяльності.

2. Типологія наукової інформації та основні види видань.

3. Бібліотечні фонди: основний і довідковий.

4. Методика пошуку першоджерел.

5. Правила роботи з першоджерелами.

Література:

1. Бурлачук Л.Ф., Морозов С.М. Словарь-справочник по психодиагностике.— К., 1989.

2. Городяненко В.Г. Социологический практикум. — К., 1989.

3. Скалкова Я.С. Методология и методы педагогического исследования. – М., 1989.

 

 

На початку дослідження, незалежно від його виду (історичне, теоретико-експериментальне, методичне), необхідно окреслити за­гальні контури наукового пошуку, визначити його орієнтири та основні етапи, чітко сформулювати дослідницькі завдання. Ця по­передня теоретична робота проводиться дослідником на грунті вивчення літературних джерел. Хоч ознайомлення з вихідною інформацією супроводжує весь процес дослідження, на перших етапах воно відіграє особливо важливу роль. Саме в такий спосіб отримується і накопичується певний фактичний матеріал, здійснюється аналіз, узагальнення та інтерпретація наукової інформації відповідно до теоретичної канви певного дослідження.

Вивчення та підбір наукового доробку інших авторів за своїм значенням і трудомісткістю є важливою складовою власного по­шуку, що вимагає копіткої тривалої роботи. Адже неодмінною умовою дослідницької діяльності є послідовний зв'язок між "жи­вою" працею і тією, що матеріалізована вже у проведених дослідженнях. Вчений творить, використовуючи духовну спадщи­ну своїх попередників.

Існують певні правила роботи з літературою, які треба врахову­вати молодому науковцю:

1) складання попереднього бібліографічного списку джерел;

2) підбір публікацій;

3) опрацювання публікацій.

Так, при складанні бібліографії важливо, перш за все, визначити інформаційні джерела, в яких можуть бути публікації з досліджу­ваної проблеми (книжки, статті, рецензії, газетні та журнальні періодичні видання, збірники наукових праць, матеріали конфе­ренцій, архіви тощо). Необхідно також з'ясувати коло авторів, які вивчали питання, пов'язані з обраною темою. Правильно складе­ний бібліографічній список сам по собі має пізнавальне значення. Він віддзеркалює загальну та наукову культуру автора, аргументованість і переконливість його тверджень і висновків, обізнаність з фундаментальними працями тощо. Список використаної літерату­ри є завжди цікавим для фахівців, бо розкриває їм нові, ще малодосліджені питання з певної галузі науки і нерідко буває єдиним інформаційно-тематичним джерелом. Тому бібліографія мас бути бездоганною як за своїм змістом, так і за оформленням,

У пошуку літератури суттєву допомогу надають каталоги бібліотек, використання прикнижкової та пристатейної бібліог­рафії, реферативних журналів, довідників, джерельної бази дисер­тацій.

Знайомитися з літературою слід у зворотно-хронологічному, а не прямо-хронологічному порядку. Зміст видань останніх років може охоплювати матеріали попередніх наукових розробок. Тому, почи­наючи роботу з новою літературою, дослідник запобігає можливо­го дублювання та повторного огляду тієї самої інформації.

Всі зібрані матеріали треба систематизувати, для чого виділяють певні напрямки до вивчення наукової проблеми. Кожний з цих на­прямків спрямовує критичний аналіз, який дає можливість визна­чити "білі" плями, тобто ще недостатньо досліджені ракурси про­блеми, і на цій основі окреслити свої наукові завдання.

Критичний аналіз наукових джерел вимагає ерудиції, потрібно­го рівня знань, підготовки дослідника і має розкривати:

- основну ідею автора публікації, його позицію;

- відмінність підходу певного автора від інших;

- сутність полеміки автора з іншими дослідниками;

- найаргументованіші та найпереконливіші положення;

- ті, що викликають заперечення;

- питання, котрі залишилися невисвітленими;

- перспективні напрями подальших досліджень.

[Досить часто спостерігаються випадки, коли дослідник не аналізує наукову літературу, а просто перелічує авторів та їх праці у вигляді анотації, не висловлює своєї думки з приводу наведеної інформації. Такий пасивний аналіз не відповідає вимогам науко­во-дослідної роботи, бо лише у процесі критичної оцінки прочита­ного виникають власні міркування, вирізняються актуальні пи­тання, що потребують першочергового дослідження, формується уявлення про основи майбутнього пошуку].

Іншим варіантом огляду літератури є тематичний аналіз. Він пе­редбачає систематизацію всієї інформації за різними аспектами розглядуваної теми. Накопиченню матеріалів у процесі критично­го аналізу допомагають такі засоби:

а) папки з галузевої інформації, що містять окремі аркуші з відомостями про певні публікації;

б) цитування - дослівний запис авторського тексту;

в) витяги - скорочений або повний виклад змісту окремих фраг­ментів літературного джерела;

г) складання словника нових термінів;

д) анотація - стисла характеристика публікації з точки зору її змісту, спрямування, форми тощо. Анотації зручно розміщати на окремих картках з різних питань досліджуваної теми;

е) конспекти - детальний виклад змісту інформації. Головна вимога до нього полягає в тому, щоб виділити основні положення, зафіксувати ті з них, які є найсуттєвішими для даної роботи.

Конспекти розподіляються на прості, складні та зведені.

Простий конспект складається з послідовного скороченого ви­кладу змісту роботи без її аналізу та доведення, без розділу текс­ту на супідрядні частини.

Складний - виклад матеріалу не тільки з висвітленням фактич­них даних, а й з аргументацією, аналізом, узагальненням, виснов­ками.

Зведений - єдиний цілісний виклад змісту кількох публікацій. Як правило, такі конспекти є тематичними, тобто об'єднують ма­теріали різних авторів з однієї теми.

!!!!! В усіх формах накопичення матеріалу необхідно точно вказува­ти вихідні дані інформаційного джерела, а саме: прізвище та ініціали автора, назву публікації, видавництво, місце та рік видання, відповідні сторінки тексту, загальний обсяг роботи.

[У процесі наукового пошуку дослідник звертається до великої кількості літературних джерел, в яких можна зустріти неоднакові тлумачення окремих понять. Це викликає необхідність проведен­ня теоретичної роботи з уточнення поняттєвого апарату дослідження, що передбачає вибір та осмислення тих наукових визначень, які найбільш точно характеризують поставлену про­блему. Особливого значення набуває ця вимога у роботах з педа­гогічної, зокрема художньо-педагогічної проблематики, бо вони тісно пов'язані не лише з педагогікою, а й з суміжними галузями знань. В окремих наукових дисциплінах певні поняття набувають різного змістового наповнення. Так, свою специфіку мають визна­чення художнього сприйняття в психологічній, педагогічній інтерпретації, дещо по-різному трактуються поняття ціннісних орієнтацій особистості, мистецьких інтересів тощо].

Робота над поняттєвим апаратом є дуже важливою. Слід мати на увазі, що в гуманітарних науках наукові визначення іноді ме­жують з побутовою, загальновживаною мовою, а це призводить до їх некоректного використання. Наприклад, існує кілька побуто­вих тлумачень виховання, художнього смаку, естетичної потреби, що заважає їх науковому аналізу.

Типовим недоліком є довільне вживання термінів, коли автор підганяє наукові визначення під свою особисту думку "а я так це розумію". Не можна погодитися і з досить поширеною "термінотворчістю", за якої в дослідження вводяться нові, не­звичні терміни, котрі не мають потрібної обгрунтованості та пе­реконливості.

Правильним є застосування вже апробованих, поширених, зрозумілих у педагогічному плані термінів, їх так звана "чисто­та" має суттєву ознаку високого рівня проведеного дослідження.

Цього можна досягти глибоко вивчаючи літературу, ознайомлю­ючись з різними існуючими підходами до визначення змісту певних наукових понять, вибору однієї з можливих точок зору та пояснення зробленого вибору в теоретичній частині дослідження.

В опрацюванні літератури важливо керуватися певними прави­лами роботи з книжкою. Так, треба вміти себе спрямувати на той чи інший характер опанування інформації, володіти різними ви­дами її отримання (загальне ознайомлення, гортання, читання ок­ремих фрагментів, повторення прочитаного) і використовувати той чи інший вид або всі види залежно від мети роботи з книжкою. Суттєвим є також знання існуючих способів запам'ятовування тексту: механічного, що ґрунтується на формальному повторенні та завчанні прочитаного, й смислового, який передбачає активну розумову діяльність, виділення логічних зв'язків між елементами змісту і є більш ефективним.

Варто акцентувати значення картотеки дослідника, що скла­дається у процесі накопичення інформаційних матеріалів і дає змогу контролювати та регулювати процес перегляду літератури. Поради щодо оформлення картотеки можна одержати в довідковій службі бібліотек.

Свої особливості має вивчення джерельної бази історико-педагогічних досліджень, яка охоплює величезний масив матеріалів різних епох - від перших літописів до сучасних праць, котрі зберігаються, як правило, в архівних сховищах.

Провідними архівними установами нашої країни є Центральний державний архів вищих органів влади та правління України, Цен­тральний державний архів громадських об'єднань, Центральний державний історичний архів та ін.

Архівні зберігання мають також окремі бібліотеки, музеї, науко­во-дослідні інститути, установи. Такі матеріали комплектуються за фондами, що об'єднують менші за обсягом одиниці - описи. Описи, як і фонди, нумеруються. Вони містять матеріали за неп ними ознаками: жанрами творів, що зберігаються; часовою періодизацією; ім'ям окремої особи чи групи діячів та ін.

Крім архівних джерел, історико-педагогічні дослідження ґрунтуються на інформації, отриманої з довідкових видань, зокрема:

універсальних енциклопедій;

галузевих енциклопедій;

довідників;

словників.

Універсальні енциклопедії - це багатотомні або однотомні ви­дання, в яких основні відомості з усіх галузей науки, техніки, суспільного та культурного життя викладено у вигляді статей та розміщено в алфавітному або систематичному порядку.

Систему універсальних енциклопедій доповняють енциклопедичні словники.

Галузеві енциклопедії охоплюють інформацію, об'єднану однією сферою науки чи виробництва: педагогіки, хімії, медицини, музи­ки, філософії, літератури тощо.

Довідники містять стислу інформацію наукового та прикладно­го характеру, що відрізняється різноманітністю тематики і при­значенням.

Словники - це систематизовані в певному порядку поняття, терміни з їх тлумаченням, поясненням та перекладом.

Тому для успішної роботи з літературою молодому науковцю не­обхідно знати основи бібліографії - галузі наукової та практичної діяльності, завданням якої є облік друкованої і рукописної про­дукції, а також відомостей про неї.

Вирізняють два види часової бібліографії перспективну (сучасну) та ретроспективну (спрямовану в минуле, в історію розвитку пев­ної проблеми чи питання, в літературні джерела минулих літ). Оз­найомлення з ними є винятково важливим етапом педагогічного дослідження, оскільки вони дають можливість уявити місце та значення розглядуваної проблеми в системі наукових знань.

[Довідково-бібліографічний апарат має три види каталогів: ал­фавітний, систематичний та предметний. Крім них, у кожній бібліотеці існують картотеки, довідково-бібліографічні відділи. Однак у пошуку літератури буває недостатньо ознайомитися з ка­талогами і картотеками територіальне найближчих бібліотек. Ко­рисно, а іноді навіть необхідно звернутися до бібліотек інших міст, у тому числі зарубіжних (наприклад, за допомогою Інтернету). Великі бібліотеки, як правило, видають спеціальні бібліог­рафічні посібники, довідники, показники, в яких пропонуються анотовані списки джерел за окремими темами].

Варто звернути увагу на певну етапність у роботі з літературою.

Перед тим, як розпочати діяльність в архіві, необхідно визначи­ти тему дослідження, його проблему, яка потребує розв'язання, обґрунтувати зроблений вибір, довести, що в історико-педагогічній науці ця проблема вивчена недостатньо, але є актуаль­ною, має теоретичне і практичне значення. Потім намітити орієнтовний план роботи (хоч він доповнюватиметься у процесі проведення дослідження) і ознайомитися з тими матеріалами, які є в дисертаціях, монографічній та періодичній літературі. Такий попередній екскурс певною мірою допоможе заздалегідь уточнити напрями архівного пошуку, зорієнтуватися щодо джерел, що тор­каються теми дослідження.

Важливим етапом є отримання інформації про навчально-довідковий апарат архіву, а саме: зведений довідник фондів архіву (іноді з короткою анотацією з окремих фондів); довідники і каталоги наявних в архіві матеріалів та описів справ (або "оди­ниць зберігання") - скорочено од.зб.) за фондом. Утім, дослідник має враховувати, що часом далеко не всі архівні матеріали опи­сані та оброблені, а тому доступні для роботи. З огляду на це, встановивши назву фонду (чи кількох фондів), з матеріалами яко­го треба ознайомитись (як уже зазначалося, свою назву фонд от­римує за назвою установи, що здала справи в архів, за ім'ям кон­кретної персони, папери і документи якої передали в архів після смерті та іншими ознаками), переглянувши всі описи справ, дослідник виписує на спеціальній картці архіву заявку на не­обхідні йому матеріали.

Умовою продуктивності дослідної роботи є розробка певного припущення, без якого історичній пошук втрачає цілеспрямо­ваність. У ньому дослідник передбачає, як саме він шукатиме відповідь на поставлене запитання, в яких історичних матеріалах сподівається знайти потрібну інформацію, як вона буде виявляти­ся і аналізуватися.

[Наступний крок пов'язаний з визначенням завдань дослідження та складанням плану опрацювання історичних матеріалів. У цій роботі молодого науковця слід застерегти від простого накопичен­ня розрізнених відомостей, описового переліку фактів, в якому не простежується логіка концептуального історичного аналізу. Кож­ний документ треба розглядати не ізольовано, а в системі науко­вих знань про досліджуване педагогічне явище, соціальне зумов­лені процеси його діалектичного розвитку.

Найціннішими і найвірогіднішими джерелами є оригінали. Во­ни можуть бути рукописними чи надрукованими на машинці, але обов'язково підписаними автором або керівником ор­ганізації, установи.

Копії також вважаються вірогідними тільки тоді, коли вони завірені. Якщо такий підпис відсутній, отриману інформацію не­обхідно зіставити з оригіналом або - коли це неможливо - з інши­ми копіями, що підтверджує об'єктивність історичних свідчень.

Техніку роботи з історичними архівами легко засвоїти у безпо­середньому процесі опрацювання теми].

Існує певна класифікація архівних матеріалів, що розподіляють на такі групи:

- нормативні матеріали (циркуляри, інструкції, рішення, поста­нови);

- первинні документи навчально-виховних закладів та органів освіти (класні журнали, протоколи, програми, конференції тощо);

- вторинні документи (опис, аналіз та узагальнення первинних документів);

- особові документи (анкети, нотатки, листування тощо;)

- мемуари;

- статистичні матеріали.

Кожна з цих груп архівних джерел потребує відповідних методів відбору літератури, що може бути фронтальним і вибірковим, та методів її вивчення: фронтальне, вибіркове, перехресне, науково-аналітичне, порівняльно-історичне.

[При аналізі різноманітної педагогічної діяльності за відносно короткий проміжок часу використовується фронтальний метод вивчення документів. Тоді, коли досліджується тривалий період історії розвитку освіти, доцільніше застосовувати вибірковий ме­тод вивчення архівних джерел. Як і в першому, так і в другому випадку відбір та вивчення матеріалів проводиться за хроно­логічними, географічними та тематичними ознаками.

Нерідко дослідник стикається з суперечливими твердженнями окремих документів. У цьому разі необхідно зафіксувати виявлені протиріччя і проаналізувати їх перехресним методом, пояснити можливі причини розбіжності думок, кількісних даних, мотивів оцінки педагогічних фактів тощо.

Кожне історико-педагогічне джерело відбиває печатку свого ча­су, відображає конкретні педагогічні явища, життєві позиції авто­ра документа. Тому неодмінною умовою вірного використання архівного джерела є його науковий аналіз, який передбачає виз­начення вірогідності, цінності документальних відомостей та їх інтерпретації].

У роботі над літературою минулих років оцінку історичних ідей, напрямів слід давати з урахуванням конкретних соціальних умов того періоду, а також сучасного погляду на проблеми освіти, куль­тури, мистецтва. Це дасть можливість вирізнити перспективні для нашого сьогодення підходи і водночас показати хибність окремих педагогічних теорій.

Опрацювання архівного матеріалу інколи потребує використан­ня порівняльно-історичного методу. Відбираючи історико-педагогічні джерела, що відображають явища минулого, не можна об­межуватися їх невеликою кількістю або обирати однотипні доку­менти. Це неминуче спричинить однобічність тлумачення фактів, суб'єктивність їх оцінок.

Слід попередити дослідника і щодо можливих помилок, непра­вильних висновків, узагальнень, що нерідко бувають результатом ігнорування історичної зумовленості подій, прямолінійного порівняння наукових теорій, педагогічних поглядів, притаманних різним суспільно-економічним умовам розвитку освіти.

Достатньо вивіреним має бути і ставлення дослідника до мему­арної літератури: спогадів, опису подій за згадками, характерис­тик окремих педагогів і діячів культури. Хоч ці історико-педагогічні свідчення дають вельми цінний матеріал, до них треба підходити з обережністю. Адже іноді пам'ять автора підміняється його уявленнями, він висловлює свої думки замість того, про ко­го пише, та й інтерпретація тих самих фактів буває завжди неод­наковою у людей з різними життєвими позиціями. Все це гово­рить на користь критичної оцінки дослідником мемуарних педа­гогічних джерел, необхідності їх ретельного аналізу та порівнян­ня з іншими історичними документами.

У вивченні окремих питань дослідник використовує різно­манітні статистичні матеріали, спирання на які надає історично­му дослідженню більшої обгрунтованості та доказовості. Робота з перевіреним цифровим матеріалом передбачає визначення ди­наміки досліджуваного педагогічного явища. Часом дослідник му­сить порівнювати статистичні дані за кілька років, щоб показати тенденції розвитку мережі освітніх закладів, художньої культури молоді, зміни програм з дисциплін мистецького циклу та ін. Го­тові статистичні таблиці доцільно буває доповнювати відсоткови­ми співвідношеннями між цифровими даними.

Пошук потрібного джерела і ознайомлення з ним є першим за­вданням роботи з літературою. Друге завдання полягає в тому, щоб віднайти в документі такі дані, які відображали б відповідне педагогічне явище з достатньою повнотою і об'єктивністю. Для до­сягнення цього важливу роль відіграє правильна фіксація архівних відомостей.

!!!!!! В тому випадку, коли архівне джерело є важливим, невеличким за обсягом і буде повністю наведеним у тексті, досліднику слід за­нотувати його дослівно з одночасним посиланням на назву фонду, номер опису, номер справи (одиницю зберігання). В інших випад­ках дослідник робить коротенькі витяги, нотатки фактів, цитуван­ня.

Необхідно уважно фіксувати цифровий матеріал, а також прізвища та ініціали персоналій. Недбалість дослідника, який за­був указати вихідні дані документа, перекрутив ініціали при по­силанні на історичну особу, призводить до зайвих витрат часу.

[Слід запобігати і виписувань занадто великої кількості доку­ментів, перетворюватися на "архіваріуса фактів". Адже всі ці відо­мості треба буде проаналізувати, узагальнити, дати відповідну інтерпретацію, що важко зробити не тільки тоді, коли фактів бра­кує, але і тоді, коли їх надлишок.

Коло інтересів історико-педагогічного дослідження досить широ­ке. Крім педагогів минулого, важливим є також вивчення по­глядів на освіту видатних філософів, письменників, громадських діячів, митців, які не були професіоналами у цій галузі, втім ба­гато зробили для розвитку педагогіки, окреслили перспективні цілі навчання і виховання. Причому слід акцентувати увагу на то­му новому, що було внесено ними порівняно з попередниками, на тих педагогічних ідеях, які були цінними і прогресивними для педагогічної науки і практики соціально-педагогічної роботи.

ЛЕКЦИЯ 4. Инвестиционные качества ЦБ




Дата добавления: 2014-12-23; просмотров: 80 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.013 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав