Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Глосарій. Активність іонів – ефективна умовна концентрація, згідно з якою іони діють у хімічних реакціях.

Читайте также:
  1. Глосарій
  2. ГЛОСАРІЙ
  3. ГЛОСАРІЙ
  4. ГЛОСАРІЙ

Активність іонів – ефективна умовна концентрація, згідно з якою іони діють у хімічних реакціях.

Атом – електронейтральна частинка, що складається з додатньозарядженого атомного ядра та від’ємно заряджених електронів.

Валентність – здатність атома утворювати певну кількість хімічних зв'язків, тобто віддавати або приєднувати певне число електронів.

Відновлення – приєднання електронів, що супроводжується зниженням ступеня окиснення елементів.

Відновник – речовина, до складу якої входять атоми, що під час хімічної реакції віддають електрони, тобто є донорами електронів.

Відносна атомна маса (Аr) – величина, що дорівнює відношенню середньої маси атома природного ізотонічного складу елемента до 1/12 маси атома Карбону 12С.

Відносна молекулярна маса (Мr) – величина, що дорівнює відношенню середньої маси молекули природного ізотонічного складу речовини до 1/12 маси атома Карбону 12С.

Внутрішньомолекулярні ОВР – реакції, в яких атоми, що відновлюються та окислюються знаходяться в одній і тій ж самій молекулі.

Внутрішня сфера комплексної сполуки – центральний атом та ліганди комплексного іону.

Водневий зв'язок – хімічний зв'язок, що реалізується за донорно-акцепторним механізмом між двома ковалентно зв'язаними атомами з великим значенням електронегативності (О, N, F) за посередництвом атома гідрогену.

Водневий показник (рН) – величина, що показує міру активності іонів водню (Н+) в розчині, тобто ступінь кислотності або лужності цього розчину.

Гібридизація – зміна форми та енергії орбіталей атома при утворенні ковалентного зв’язку для досягнення більш ефективного перекривання орбіталей.

Гідроліз – реакція обмінного розкладу між речовиною й водою з утворенням слабких кислот та слабких основ.

Диполь – сукупність двох точкових електричних зарядів, рівних за величиною та протилежних за знаком, які знаходяться на деякій відстані один від одного.

Ебуліоскопічна константа – молярне підвищення температури кипіння, що визначається за стандартною розчиненою речовиною з точно відомою молекулярною масою.

Еквівалент – це умовна чи реальна частка, яка може вивільняти, приєднувати або будь-яким іншим способом бути еквівалентна катіону гідрогену, який бере участь в іонно-обмінних реакціях, або електрону в окиснювально-відновних реакціях.

Еквівалентна маса – маса одного еквівалента даної речовини.

Електроліти – хімічні речовини або їх системи, в яких проходження електричного струму зумовлене переміщенням іонів.

Електролітична дисоціація – розпад молекул електролітів на іони при розчиненні їх у полярному розчиннику.

Електронегативність – хімічна властивість атома, кількісна характеристика здатності атома в молекулі притягати до себе спільні електронні пари.

Електронні аналоги – елементи, що мають подібну електронну будову.

Енергія активації – та надлишкова кількість енергії (у порівнянні з середньою величиною), яку повинні мати молекули у момент зіткнення, щоб прореагувати.

Зовнішня сфера комплексної сполуки – молекули або іони, які оточують комплексний іон.

Ізотонічний коефіцієнт (коефіцієнт Вант-Гоффа) – величина, що показує, у скільки разів збільшується кількість часток при дисоціації порівняно з недисоційованою речовиною.

Іонний добуток води – стала величина добутку концентрацій іонів водню та гідроксид-іонів при незмінній температурі.

Іонний зв’язок – хімічний зв'язок, при якому електрони переходять із одного атома до іншого, й основний вклад в притягання вноситься електростатичною взаємодією.

Кислоти – складні речовини, що складаються з одного чи декількох атомів Гідрогену та кислотного залишку.

Ковалентний зв’язок — хімічний зв’язок, який здійснюється між атомами за рахунок електронних пар, що однаковою мірою належать обом атомам.

Концентрація – фізична величина, що показує яка кількість речовини або яка маса речовини міститься в одиниці об'єму розчину.

Концентрований розчин – розчин,у якому кількості розчиненої речовини і розчин­ника виражені співставними величинами.

Константа електролітичної дисоціації – фізична величина, що дорівнює відношенню добутку концентрацій іонів, на які дисоціював електроліт, до концентрації недисоційованих молекул електроліту.

Координаційне число – число лігандів, що оточують центральний атом.

Комплексні сполуки – хімічні сполуки, кристалічні решітки яких складаються з комплексних груп, утворених внаслідок взаємодії іонів або молекул, здатних існувати самостійно.

Комплексоутворювач – центральний атом чи іон (звичайно додатньо заряджений), до якого приєднуються нейтральні молекули або аніони.

Константа хімічної рівноваги – величина, яка показує в скільки разів швидкість прямої реакції більша за швидкість зворотної.

Кріоскопічна константа – фізична величина, яка чисельно дорівнює зниженню температури кристалізації одномоляльного розчину.

Ліганди (аденди) – молекули або іони, які координуються навколо комплексоутворювача.

Металічний зв'язок – тип хімічного зв'язку, при якому валентні електрони атомів делокалізуються і притягуються до всіх ядер іонів кристалічної гратки.

Міжмолекулярні ОВР – реакції, в яких атоми, що відновлюються та окиснюються знаходяться в різних молекулах.

Молекула – найменша частинка даної речовини, що має її хімічні властивості.

Моль – кількість речовини, що містить стільки структурних одиниць (молекул, атомів, іонів, електронів чи інших), скільки атомів міститься в 0,012 кг ізотопу Карбону 12С.

Молярна маса – величина, що дорівнює відношенню маси речовини до кількості речовини (г/моль).

Насичений розчин – розчин, який перебуває у динамічній рівновазі з надлишком розчиненої речовини.

Ненасичений розчин – розчин, у якому вміст розчиненої речовини менший, ніж у насиченому за даної температури.

Необоротні хімічні реакції –хімічні реакції, які відбуваються лише в прямому напрямку до повного витрачання вихідних реагентів.

Оборотні хімічні реакції – реакції, які одночасно відбуваються в прямому і в зворотному напрямках.

Окиснення – хімічний процес, під час якого елемент (або сполука) втрачає електрони, при цьому ступінь окиснення її елементів підвищується.

Окисник – атом, молекула чи іон, які в ході хімічної реакції здатні отримувати електрони від відновника.

Окисно-відновні реакції (ОВР) – хімічні реакції, що відбуваються зі зміною ступеня окиснення атомів, які входять до складу реагентів, і реалізуються перерозподілом електронів між атомом-окисником та атомом-відновником.

Оксиди – складні речовини, утворені двома елементами, одним з яких є Оксиген.

Основи – складні сполуки, що складаються з катіона, та гідроксид-іона.

Пасивація – утворення на поверхні деяких металів (напр., алюмінію) плівки окису, яка щільно прилягає до металу, захищаючи його від подальшого окислення.

Пересичений розчин – розчин, що містить розчиненої речовини більше, ніж насичений за даної температури.

Полярність зв’язку – характеристика хімічного зв’язку, що показує перерозподіл електронної щільності в просторі поблизу ядер в порівнянні з вихідним розподілом цієї щільності в нейтральних атомах, утворюючих даний зв’язок.

Проста речовина – речовина, утворена з атомів одного елемента.

Реакції диспропорціонування (самоокиснення-самовідновлення) – реакції, в яких атоми одного елементу перетворюються на речовину (речовини) зі змінною ступенів окиснення.

Розведений розчин – розчин, у якому вміст розчиненої речовини значно менший, ніж вміст розчинника.

Розчини – однорідні суміші з двох (або кількох) речовин, в яких молекули (або іони) одної речовини рівномірно розподілені між молекулами другої речовини.

Сильні електроліти – речовини, що повністю розпадаються на іони при розчиненні у воді.

Складна речовина – речовина, утворена з атомів різних елементів.

Слабкі електроліти – речовини, які лише частководисоціюють на іони при розчиненні у воді.

Солі – речовини, до складу молекул яких входять кислотні залишки (аніони), поєднані з катіонами різного походження (атоми металів, металоподібні групи, як NH4+, та ін.).

Ступінь гідролізу (α) – ставлення частини солі, яка піддається гідролізу, до загальної концентрації її іонів у розчині.

Ступінь дисоціації – відношення числа молекул, що розпалися на іони, до загального числа молекул розчиненої речовини.

Ступінь окиснення – умовний електростатичний заряд, який приписують атому в молекулі, припускаючи, що електронні пари, які здійснюють зв'язок, повністю зміщені в бік більш електронегативних атомів.

Температурний коефіцієнт хімічної реакції – величина, що показує, у скільки разів зросте швидкість реакції у разі підвищення температури на 10 градусів.

Хімічний елемент – тип (вид, сорт) атомів з однаковим зарядом атомних ядер (тобто однаковою кількістю протонів в ядрі атому) і певною сукупністю властивостей.

Хімічний зв’язок – взаємодія атомів, що призводить до утворення ядерно-електронних систем, що вміщують два або більше атомних ядер.

Число Авогадро – кількість структурних одиниць (атомів, молекул або інших) в одному молі.

Швидкість хімічної реакції – зміна кількості одного з реагуючих речовин (або продукту реакції) за одиницю часу в одиниці реакційного простору.

 

 




Дата добавления: 2015-01-07; просмотров: 110 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав