Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Поняття про здоров’я. Види та ознаки.

Читайте также:
  1. I. Поняття зворотної дії в часі закону про кримінальну відповідальність.
  2. III. Поняття комунікації, комунікаційного процесу, методи його удосконалення
  3. Адиктивна поведінка: поняття і сутність
  4. Адміністративні стягнення: поняття та види
  5. Буття як поняття та категорія. Проблема буття в історико-філософському окресленні. Категоріальні визначення буття.
  6. Види тлумачення норм права: поняття, мета
  7. Визначення поняття
  8. Визначення поняття економічна безпека та його суть
  9. Визначте поняття держави. Проаналізуйте класифікацію держави за формою правління та устрою, за політичними режимами.
  10. Відмінності між поняттями „виключення” і „ви­хід” учасника з ТзОВ

Вступ.

Всі добре уявляють собі, що «здоров'я - добре, а хвороба - погано». Пояснити сутність здоров'я набагато складніше, ніж сутність хвороби.

Тим більше питання це важке і тому, що з приводу нього ще дотепер немає повної одностайності серед вчених: біологів і фізіологів, медиків і філософів. Проте проблема оцінки здоров'я досить важлива для практики. Для медичного працівника, лікаря і медичної сестри поняття «здоров'я» відповідає насамперед формі заперечення наявності в людини хвороби, патологічного стану або процесу, яким «здоров'я» протиставляється. Проте медичні працівники повинні розуміти, що самостійне значення має й оцінка самого «здоров'я» як передумови до прогнозу життєдіяльності людини в особливих або екстремальних умовах, у штучному середовищі існування або при підвищених навантаженнях. Така оцінка допускає, по-перше, умовну градацію якості або повноти здоров'я по відношенню до теоретичного абсолютного здоров'я, по-друге, використання визначених критеріїв оцінки здоров'я, наприклад, кількості і значимості виявлених його ознак. Одним із показників фізичного здоров'я суспільства вважається тривалість життя людей - довголіття.

Добробут людини в середовищі існування виявляегься як суб'єктивними - відсутністю яких-небудь скарг, так і об'єктивними показниками - його високою працездатністю. Для медичного працівника об'єктивні труднощі оцінки повноти і якості здоров'я визначили необхідність використання в медичній практиці поряд з поняттям «здорова» людина також поняття «практично здорова». Це поняття використовується як діа.гностичний висновок у тих випадках, коли сукупність клініко-анатомічних даних, одержуваних при доступному повному обстеженні людини, не вказує на наявність хворобливого стану або прогресуючих порушень структури органів. Варто сказати, що контингент «практично здорових» становить більшість населення нашої планети, які представляють людей різних вікових груп, які не страждають хронічними хворобами і які перенесли гострі хвороби або травми без істотних дефектів «здоров'я».

Поняття про здоров’я. Види та ознаки.

Здоров'я - комплексний показник стану організму, який залежить від багатьох показників - стану середовища, умов життя, праці, соціального положення людини. Вивчає показники здоров'я валеологія - наука про здоров'я людини, як про об'єктивний стан і суб'єктивне почуття духовного, фізичного, психічного, репродуктивного і соціального комфорту на різноманітних рівнях екосистеми, вікових стадій і умов, що багато в чому збігається з визначення здоров'я Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Таке трактування важливе тим, що воно показує тісні зв'язки здоров'я людини від якісного стану навколишнього середовища.

До головних чинників здоров'я, або його ознак слід віднести:

1. Рівень освіченості - виховання, навчання, розвиток людини;

2. Рівень свідомості - вікового, групового, фахового, національного;

3. Рівень культури - почуттів, поводження, культури особистості, соціальної і санітарної;

4. Життєва позиція і спосіб життя особи - творча активність і розумний спосіб життя (нормальний, безпечний і здоровий), включаючи харчування - раціональне, збалансоване, безпечне та творчу діяльність - фізичну, розумову, комплексну;

5. Комплексна безпека - екологічна, соціально-економічна, військово-політична;

6. Адаптаційні (тобто пристосувальні) можливостіі людини до інформаційних, психічних, фізичних, хімічних і комплексних впливів. Ці можливості залежать від рівня імунітету, інтелекту людини, індивідуальних особливостей біохімічних реакцій в організмі, його генетичної стійкості.

Здоров'я забезпечує активне довголіття, яке включає такі важливі його аспекти:

1. Моніторинг, оптимізація і запобігання виникненню небезпечних чинників здоров'я, навколишнього середовища - руйнуючих, що забруднюють і заражають.

2. Діагностика, збереження і відновлення здоров'я при різноманітних захворюваннях - спадкових, придбаних і природне старіння.

3. Профілактика захворювань, дотримання вимог гігієни і продовження життя за допомогою адаптаційних можливостей.

4. Дії людини в надзвичайних обставинах з порятунку і наданню долікарняної допомоги постраждалим у небезпечних антропогенних, стихійних, аварійних і військових ситуаціях.

Ще наприкінці 19 століття засновник сучасної фізіології та психології І.М. Сєченов в наукове визначення організму включав і середовище, яке впливає на нього. Стан здоров'я населення України відображено на карті (рис. 3).

 

Рис. 3. Залежність стану здоров'я від екологічних характеристик

Існує зв'язок між індивідуальним розвитком людини та якістю навколишнього середовища, перед усім його хімічним, фізико-хімічним забрудненням. Фізична інертність, малорухомий спосіб життя призводить до слабкості м'язової системи.

Отже, безпека людини залежить від природжених властивостей - генетичних, які характеризують її валеологічні характеристики та стану оточуючого середовища - екологічного. Середовище може бути нормальним ("здоровим") або ж забрудненим, а соціальні умови - сприятливими або несприятливими для збереження здоров'я людини, тобто комфортним або дискомфортним.




Дата добавления: 2015-01-29; просмотров: 133 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.053 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав