Читайте также:
|
|
Метрологія (гр. metron – міра, і logia – наука, знання) – наука про вимірювання, методи і засоби забезпечення їх єдності та досягнення потрібної точності.
До основних питань метрології належать: загальна теорія вимірювань; одиниці фізичних величин та їх системи; методи і засоби вимірювань; методи визначення точності вимірювань; основи забезпечення єдності вимірювань і одноманітності засобів вимірювань; методи передачі розмірів одиниць від еталонів або зразкових засобів вимірювань робочим засобам вимірювань.
Метрологія ділиться на три розділи: 1.) теоретична; 2.) законодавча; 3.) прикладна.
Теоретична метрологія – це загальні теоретичні проблеми: а.) теорія вимірювань; б.) методи обробки результатів спостереження з метою оцінки їх точності; в.) теорія величин та їх одиниць; г.) теорія відтворення і передачі розмірів одиниць.
Законодавча метрологія – це розробка комплексів взаємопов’язаних і взаємозумовлених загальних правил, вимог і норм, а також інших питань, що потребують регламентації і контролю із сторони держави, спрямованих на забезпечення єдності вимірювань і одноманітності засобів вимірювань.
Прикладна метрологія – це практичні вимірювання і забезпечення єдності вимірювань.
Технічні вимірювання є складовою частиною прикладної метрології.
Процес вимірювання характеризується, з однієї сторони, сприйняттям і відображенням фізичної величини, а з іншої – нормуванням, тобто присвоєнням їм певного числового значення (розміру), яке виражається в прийнятих одиницях.
Значення величини не слід ототожнювати з розміром.
Розмір фізичної величини даного об’єкта існує реально і незалежно від того, знаємо ми чи ні, виражаємо його в яких-небудь одиницях чи ні. Значення ж фізичної величини з’являється тільки після того, як розмір величини даного об’єкта виражено за допомогою певної одиниці.
Значення фізичної величини дістають внаслідок вимірювання, або обчислення.
Метрологія – наукова основа якості. Прикладні дисципліни цієї науки дають змогу нормувати кількісні характеристики якості продукції і процесів, виявляти ступінь точності й надійності результатів вимірювань, необхідних для по елементарного контролю якості продукції на всіх етапах її проектування, виготовлення і експлуатації.
Державна система забезпечення єдиних умов вимірювань (ДСВ) дає змогу дістати гарантовані достовірні результати вимірювань, необхідні для успішного розв'язання проблеми підвищення якості виробів, елементів, складових частин. Забезпечення достовірності результатів вимірювань - найскладніший аспект проблеми якості. Його складність полягає в тому, що, на відміну від конструкторських робіт і технологічних операцій, результати вимірювання практично не контролюються.
Державна система забезпечення єдиних умов вимірювань - це комплекс взаємопов'язаних правил і положень, які визначають організацію і методику метрологічної підготовки та виконання, обробки і оформлення результатів вимірювання, комплекс заходів щодо забезпечення єдності вимірювань, які здійснюються державною і відомчими метрологічними службами відповідно до цих правил і положень.
Головна мета державної системи забезпечення єдиних умов вимірювань - забезпечити оцінку точності результатів вимірювань у державі з гарантованою імовірністю.
Основні завдання державної системи забезпечення єдиних умов вимірювань: а.) визначення одиниць вимірювання фізичних величин, що допускаються до застосування в державі; б.) розробка раціональної системи передачі розмірів одиниць вимірювання фізичних величин від еталонів до робочих засобів вимірювань; в.) прийняття однозначної системи нормування метрологічних характеристик засобів вимірювань, а також показників точності й достовірності результатів вимірювань; г.) встановлення єдиних правил виконання всіх робіт із забезпечення єдності вимірювань (правил законодавчої метрології), своєчасної заміни і доповнення правил законодавчої метрології відповідно до змін потреб народного господарства держави, а також у зв'язку з новими науковими відкриттями і досягненнями. Здійснення постійного контролю за виконанням правил законодавчої метрології в усіх галузях народного господарства держави; д.) визначення прав і обов'язків державних і відомчих органів метрологічної служби щодо забезпечення єдності вимірювання. Гарантування єдності вимірювань має не тільки велике побутове значення, воно необхідне для обороноздатності країни, безпеки руху транспорту тощо.
Дата добавления: 2014-12-15; просмотров: 201 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |