Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

КУЛЬТУРОЛОГИЯ

Читайте также:
  1. Гуревич П.С. Культурология. Учебник. М., 2003.
  2. По культурология
  3. Силичев Д.А. Культурология. Учеб. пособие. М., 2001.
  4. Силичев Д.А. Культурология. Учеб. пособие. М., 2001.
  5. Тема 1. Культурология как научная дисциплина.
  6. Тема 1.3. Культурология в системе наук
  7. Тема 2. Образовательный стандарт по специальности «культурология», квалификация «культуролог-менеджер».
  8. Трунов Д. Г. Тропологический анализ рефлексии.// Вестник Челябинского государственного университета. 2009. № 42 (180). Философия. Социология. Культурология. Вып. 15. С. 108–111.
  9. Фундаментальная культурология

Під час експерименту створюється контрольна група піддослідних з метою порівняння рівня розвитку дітей цієї групи, з дітьми з тієї групи, де проводився формувальний експеримент. Метою порівняння є виявлення результатів формувального впливу. Особливу увагу треба звернути на те, щоб діти в контрольній та експериментальній групах були в рівних умовах - такого ж віку, виховувались в подібному середовищі тощо. Крім того, кількість зібраного матеріалу повинна бути достатньою для подальшої статистичної обробки [24].

Результатом контрольного експерименту є: заповнені даними протоколи спостережень, статистично опрацьовані результати, що подані у вигляді таблиць, графіків, висновки стосовно підтвердження або відкидання гіпотези, повне формулювання гіпотези.

 

3. Математична обробка даних дослідження.

Можна виокремити етапи математичної обробки даних дослідження. Вибір математичного апарату обмірковується та визначається ще на початкових етапах дослідження [3, 6, 7].

- Після постановки проблеми та вибору гіпотези необхідно скласти математичну модель досліджуваного явища. Моделювання дає змогу виявити найбільш суттєві риси об’єкту або явища, що вивчається, відібрати систему показників, що характеризують об’єкт вивчення;

- Визначитися стосовно способу збору даних: чи буде обстежуватись вся генеральна сукупність піддослідних, чи буде застосовуватись вибірковий метод обстеження. У випадку використання вибіркового методу визначається також, яким приблизно буде об’єм вибірки (чи буде застосований метод малих вибірок, чи середніх);

- Наступним етапом є вибір статистичного апарату обробки даних дослідження;

- Заключним етапом є вибір комп’ютерного інструментарію обробки, та подання в узагальненому вигляді результатів дослідження.

Попри те, що в процесі дослідницького етапу експерименту здійснюється первинна кількісна обробка наукових фактів, отриманих в результаті констатувального, формувального, контрольного експериментів, після закінчення дослідницького етапу необхідно ще раз повернутись до обробки даних, вже тепер із врахуванням усього масиву даних.

Можна виокремити первинні та вторинні методи статистичного аналізу. Первинні методи дають можливість отримати показники, що безпосередньо характеризують результати вимірювань, здійснених в ході педагогічного експерименту. Статистична обробка на цьому етапі передбачає ранжування (тобто вибудовування фактів у певну послідовність), шкалювання, що дає можливість систематизувати дані відповідно до рівнів - високий, низький, середній тощо. Крім того, характеризують параметри отриманого розподілу випадкових величин - вибіркове середнє, вибіркову дисперсію, моду, медіану, а також його вид, форму, тип (наприклад, нормальний розподіл) тощо [3, 6, 7, 21].

Вторинні методи застосовуються для того, щоб на базі зібраних даних виявити приховані в них статистичні закономірності. Наприклад, методи дисперсійного, регресійного аналізу застосовуються для того, щоб визначити динаміку зміни окремих параметрів вибірки. Кореляційний, факторний аналіз здійснюється для встановлення статистичних зв’язків, що існують між змінними величинами, вимірюваними в експерименті. Методи тестування статистичних гіпотез та визначення довірчих інтервалів дозволяють теоретично обґрунтувати висновки стосовно параметрів та вигляду отриманого розподілу [3, 6, 27].

Статистичні методи дають можливість довести, що отримано дійсно не випадкові результати і підтвердити існування виявлених залежностей (Зразки можливих форм статистичної обробки результатів – див. Додаток).

 

4. Інтерпретація даних та формулювання висновків.

На кожному етапі проведення експерименту дослідник намагається осмислити отримані статистичні результати, проаналізувати закономірності у відповідності до існуючих теоретичних положень та практики, визначити практичне значення цих результатів. Але після того, як вже отримані всі дані, необхідно спробувати встановити зв’язки між закономірностями, виявити нові відомості, зробити узагальнення. Спробувати побачити одержані результати через призму наукових теорій, суміжних наук, що займаються вивченням даного питання. Не можна інтерпретувати результати, якщо не знати основних етапів психічного розвитку піддослідного, головних концепцій з досліджуваного питання, новітніх досліджень в обраній галузі, ставлення до проблеми представників різних наукових шкіл.

Результати педагогічного дослідження у порівнянні з уже відомими в науці даними виконують різні функції – уточнюють або розширюють окремі теоретичні чи практичні положення навчально-виховного процесу чи методики вивчення, одержані результати можуть також відкривати нові аспекти досліджуваної проблеми, виокремлювати нові елементи, не відомі раніше [19, 21].

 

5. Впровадження результатів експерименту.

На етапі завершення дослідження та підведення підсумків необхідно чітко і конкретно визначити роль отриманих результатів для практики. Треба показати, для якої саме ділянки науки чи практики можуть бути корисні висновки дослідження і якою мірою нові знання можуть викликати позитивні зміни, які наслідки можуть бути досягнуті при впровадженні результатів. До практичних результатів дослідження відносяться конкретні методичні вказівки, рекомендації щодо навчання, виховання, інших видів педагогічної діяльності. Тобто результат дослідження має бути поданий так, щоб його можна було використати в науковій практичній діяльності.

Наприклад, на основі дослідження може бути зроблена заява у пресі, стаття в науково-популярному журналі, виступи по радіо, по телебаченню - це буде популяризація. Необхідно виступати з доповідями за результатами дослідження на науково-практичних семінарах, конференціях, можна видати методичні рекомендації, розробити спецкурс по своїй проблемі для студентів педагогічних вузів, розробити та подати пропозиції для включення в стандарти загальної освіти, методики для впровадження нової технології в навчально-виховний процес.

 

ГЛОСАРІЙ.

Аналіз продуктів діяльності – метод психолого-педагогічний, за допомогою якого досліджуються об’єктивні результати діяльності людей (аналіз малюнків, щоденників, результатів музичної та літературної творчості тощо).

Анкета – Опитувальний листок, що містить набір запитань, підготовлених експериментатором, пов’язаних у єдине ціле певною дослідницькою метою,.

Анкетування - метод психолого-педагогічний, передбачає письмове (іноді усне) опитування значної кількості людей за допомогою анкет.

Бесіда – метод психолого-педагогічний, що полягає у з’ясуванні досліджуваного явища (знань, переконань, інтересів, розуміння явищ, розв’язання життєвих та навчальних завдань, ставлення до колективу та інших людей тощо) у формі вільного спілкування з учасниками, що проводиться за певним планом і переліком питань, що потребують вивчення.

Валідність – здатність тесту, процедури або приладу справді вимірювати ту ознаку, для якої їх призначено.

Гіпотеза – це припущення, можлива відповідь на запитання, яке міститься в проблемі.

Експеримент - метод пізнання, при якому психолого-педагогічні явища вивчають у спеціально створених або контрольованих умовах.

Експеримент лабораторний – вид експерименту, що проводять в лабораторних умовах, тобто за допомогою спеціальної апаратури, приладів для реєстрації рухових, мозкових, мовних та інших реакцій.

Експеримент природний – вид експерименту, що відбувається в звичайних умовах Експериментатор залучається до педагогічного процесу, під час якого здійснюється вивчення досліджуваного явища.

Експеримент психолого-педагогічний (є варіантом природного експерименту) застосовується для розв’язання важливих питань психології навчання та виховання, що досліджуються безпосередньо під час навчально-виховної діяльності.

- Перехресний психолого-педагогічний експеримент – різновид експерименту, при якому одна або декілька вибірок із популяції здійснюються в один і той самий момент часу.

- Лонгітюдний психолого-педагогічний експеримент - різновид експерименту, коли одні і ті самі досліджувані обстежуються протягом певного часу або через деякі проміжки часу, щоб визначити, які зміни у них відбуваються (успішність, рівень знань, навчальних досягнень тощо).

Експеримент констатувальний – етап (різновид) експерименту, що полягає в констатації стану або рівня розвитку тих чи інших психолого-педагогічних явищ на момент проведення дослідження.

Експеримент формувальний - етап (різновид) експерименту, що полягає у вивченні психолого-педагогічного явища в процесі його цілеспрямованого формування.

Експеримент контрольний - етап (різновид) експерименту, який проводиться з дітьми такого ж віку, як і при формувальному експерименті, які знаходяться в подібних умовах навчання та виховання, але їх не піддавали формувальним впливам.

Інструментарій діагностичний – охоплює тести, анкети, бесіди, інтерв’ю, що застосовуються в процесі дослідження для діагностики властивостей особистості.

Інтерв’ювання – метод психолого-педагогічний, різновид методу бесіди, що також проводиться за підготовленим планом, але, на відміну від бесіди, експериментатор записує відповіді співрозмовника, не висловлюючи власного судження.

Метод - спосіб побудови і обґрунтування педагогічного знання, являє собою цілеспрямовану послідовність операцій або дій, що впорядковані згідно певним чином заданої сукупності прийомів або правил.

Методика експерименту - це сукупність взаємопов’язаних методів психолого-педагогічного дослідження, спеціально підібраних відповідно до цілей та завдань експерименту.

Методологія науки - вчення про принципи, форми і методи наукового пізнання.

Методологія педагогічного дослідження – концептуальний виклад цілі, методів, принципів, концепції науково-педагогічної дослідницької діяльності.

Методологічні засади педагогічного дослідження - це сукупність теоретичних концепцій, підходів, вчень, що виступають науковим підґрунтям дослідження.

Моніторинг - метод психолого-педагогічний, передбачає відстеження досліджуваного явища протягом певного часу для виявлення його дійсного стану та тенденцій розвитку.

Надійність – характеристика тесту, вимірювальної процедури, полягає в тому, що результати експерименту постійно відтворюються для тих самих досліджуваних або за тих самих умов.

Об’єкт дослідження – це процес або явище, що існує незалежно від суб’єкта пізнання, що обраний для вивчення.

Предмет дослідження – це властивості, якості, аспекти, функції, що знаходяться в межах об’єкту дослідження.

Процедура у педагогічному дослідженні полягає у виявленні і точній фіксації послідовності кроків в процесі тестування учасників в кожній групі, при цьому складається чіткий конструктивний опис кожної процедури, який при необхідності надається учасникам дослідження.

Спостереження – метод дослідження педагогічних явищ, що полягає у їх цілеспрямованому та планомірному сприйнятті та фіксації результатів.

Технологія педагогічного дослідження – система (послідовність) взаємопов’язаних методологічних, методичних та організаційно-технічних процедур, спрямованих на отримання достовірних висновків щодо педагогічного процесу або явища, що досліджується.

Технологія експерименту комп’ютерна – сукупність комп’ютерних процедур, що здійснюються в ході реалізації експерименту (збору, зберігання, обробки, інтерпретації даних, встановлення валідності та надійності результатів тощо).

 

ІНТЕРНЕТ-ПОСИЛАННЯ.

http://www.psylist.net/index.html

Сайт PsyList.net. Психологічні, психолого-педагогічні тести, стимульний матеріал, методики, хрестоматія та статті з психолого-педагогічної тематики, словник, бібліотека.

http://azps.ru/ -

Сайт “Azps.ru A.Я.Психология”. Он-лайн тести, статті по педагогіці та психології, словник, класифікації, хрестоматія.

http://www.psdict.ru/ -

Сайт “Словарь практического психолога”. Містить понятійний апарат з основ психолого-педагогічного експерименту.

http://www.ido.edu.ru/ffec/psych/psych.html

“Педагогика и психология”. Дистанційний курс з Федерального фонду навчальних курсів Росії. Містить класифікацію методів психолого-педагогічного науково-педагогічного дослідження.

http://www.vusnet.ru/biblio/archive/nemov_psi2/ -

Немов Р.С. Психология образования. Ч.2. 1995. Електронний підручник. Містить розділ з проблем і методів педагогічної психології.

http://www.apa.org/ethics/code2002.html

APA Ethical Code. Етичний кодекс Американської психологічної асоціації, що вступив в дію в 2003 р.

http://www.mhhe.com/socscience/psychology/shaugh/index.html

Research methods in psychology / J.J.Shaugnessy, E.B.Zechmeister, J.S.Zechmeister. – 5th ed. - Boston etc.: McGraw-Hill Higher Education, 2000. – 560p. Домашня сторінка цієї книги. Містить путівник по використанню Інтернет-ресурсів в психологічних дослідженнях, керівництво по опануванню пакету прикладних програм SPSS, електронний посібник по статистиці, окремі розділи книги в електронному вигляді та корисні посилання.

http://www.vanguard.edu/faculty/ddegelman/amoebaweb/index.aspx?doc_id=853

AmoebaWeb. Research Methods. Сторінка, присвячена методам психологічних досліджень. Містить ресурси з статистичних методів обробки результатів досліджень, питань визначення валідності та надійності, різних типів методів.

http://www.socialpsychology.org/methods.htm

Research Methods and Statistics Links by Subtopic. Сторінка містить посилання на ресурси з методології соціально-психологічних досліджень, етики досліджень, статистичних методів, програмного забезпечення для обробки даних на комп’ютері користувача та дистанційно та інших.

http://www.psywww.com/resource/bytopic/software.html

Software for Psychologists and Psychology students. Сторінка сайту PsychWeb, що містить програмне забезпечення для психологічних досліджень.

http://www.psywww.com/resource/bytopic/testing.html

Testing and Assessment. Сторінка сайту PsychWeb, присвячена тестуванню та оцінюванню.

http://www.du.edu/psychology/methods/experiments.htm

Experiments in Psychology. Сторінка, присвячена психологічним експериментам. Містить програмне забезпечення вільного доступу, за допомогою якого можна відтворити низку класичних експериментів, а також корисні посилання.

http://www.du.edu/psychology/methods/concepts/index.htm

Visualizing Statistical Concepts. Сторінка містить програмне забезпечення для візуалізації основних статистичних понять.

http://psychexps.olemiss.edu/

Psychology Experiments on the Internet. Сайт містить програмне забезпечення, що надає можливість бажаючим взяти участь в Інтернет-експерименті або провести власний експеримент в мережі.

http://www.psychologie.unizh.ch/sowi/Ulf/Lab/WebExpPsyLab.html

Web Experimental Psychology Lab. Сайт містить список Інтернет-експериментів, що вже здійснено, а також тих, що є активними на цьому сайті, програмне забезпечення вільного доступу для постановки власних експериментів в мережі, публікації, посилання.

http://www.ijis.net/ -

International Journal of Internet Science. Міжнародний електронний журнал з наукових досліджень в Інтернет.

http://www.mpr-online.de/ -

Methods of psychological research on-line. Електронний журнал, присвячений методам психологічних досліджень.

http://interstat.statjournals.net/ -

InterStat: Statistics on the Internet. Електронний журнал, присвячений статистичним дослідженням в Інтернет.

 

ЛІТЕРАТУРА.

1. Боровкова Т. И., Морев И. А.Мониторинг развития системы образования. Часть 1. Теоретические аспекты: Учебное пособие. – Владивосток: Изд-во Дальневосточного университета, 2004. – 150 с.

2. Волков Б.С., Волкова Н.В. Детская психология: Логические схемы. – М.: Владос, 2002. – 256 с.

3. Глазунов А.Т. Педагогические исследования: содержание, организация, обработка результатов. – М.: Издательский центр АПО, 2003. – 41 с.

4. Гончаренко С.У. Методологічні характеристики педагогічних досліджень // Вісник АПН України. – 1993. - №1. –с.11-23.

5. Гончаренко С.У. Методика навчання і наукових досліджень у вищій школі. – Київ: Вища школа, 2003. – 323 с.

6. Грабарь М.И. Применение математической статистики в педагогических исследованиях. Непараметрические методы. – М: Педагогика, 1977. – 136 с.

7. Граничина О.А. Статистические методы психолого-педагогических исследований: Учебное пособие. – Санкт-Петербург: Издательство РГПУ им. А.И.Герцена, 2002. – 48 с.

8. Загвязинский В.И., Атаханов Р. Методология и методы психолого-педагогического исследования. – 2-е изд.: М.: Академия, 2005. – 208 с.

9. Кожухова Т.В. Основи психолого-педагогічного дослідження. – Харків: Вид-во НФаУ: Золоті сторінки, 2002. – 240 с.

10. Кушнер Ю.З. Методология и методы педагогических исследований: Учебно-методическое пособие. – Могилев: МГУ им. А.А.Кулешова, 2001. – 112 с.

11. Кэмпбелл Д. Модели экспериментов в социальной психологии и прикладных исследованиях. - М.: Прогресс, 1980. - 391с.

12. Липский И.А. Технологии реализации целей и ценностных ориентаций в социально-педагогической деятельности. – Тамбов: И-во ТГУ, 2000. - 32 с.

13. Материалы инновационного практикума “Роль экспериментальной деятельности в совершенствовании профессиональной компетентности учителя”. – Кустанай: гор. метод. кабинет, 2006.

14. Морев И. А.Образовательные информационные технологии. Часть 2. Педагогические измерения: Учебное пособие. – Владивосток: Изд-во Дальневост. ун-та, 2004. – 174 с.

15. Морозов С.М. Засоби контролю діагностичних якостей психологічних тестів: Навч. Посібник. – К.: ІСДО. – 1994. – 68 с.

16. Ніколаї Г.Ю. Методологія та технологія науково-педагогічних досліджень. – Суми: СДПУ ім.А.С.Макаренка, 1999. – 106 с.

17. Образование и педагогика. Тезаурус. - ИНИНФО-2006. – [WWW document]. http://www.mgopu.ru/ininfo/r1_thesaurus.htm (20 січня 2007 р.).

18. Образцов П.И. Методы и методология психолого-педагогического исследования. – М., С.-П., Ниж.Новгород и др., 2004. – 272 с.

19. Общая психология. Учебник для студентов пед. ин-ов под ред.А.В.Петровського. – М.: Просвещение, 1976. - 479 с.

20. Репина Т.А. Социально-психологическая характеристика группы детского сада: (Педагогическая наука – реформе школы). – М.: Педагогика, 1988. – 232 с.

21. Селевко Г.К., Басов А.В. Новое педагогическое мышление: педагогический поиск и экспериментирование. – Ярославль: Ин-т усовершенствования учителей, 1991.

22. Краткий словарь по социологии // Под общ. Ред. Д.М.Гвишиани, Н.И.Лапина. - М.: Политиздат, 1989. - 479 с.

23. Соглаева О.А. Психолого-педагогический мониторинг как система информационного сопровождения педагогического эксперимента // Фестиваль “Открытый урок 2003/2004”. - М.: Изд. Дом „Первое сентября”, 2004. – [WWW document]. URL http://festival.1september.ru/2004_2005/index.php?numb_artic=213059 (20 січня 2007 р.).

24. Чукаев О.В. Организация исследовательской работы по педагогике студентов педвузов. Учебно-методическое пособие к спецкурсу. - Тула: Центр телекоммуникационных технологий и дистанционного обучения, 2003. – [WWW document]. URL http://www.tspu.tula.ru/res/ped/ped_research/index.htm (20 січня 2007 р.)

25. Чупров Л.Ф. (9 июля 2003). Психологическая диагностика в работе практического психолога // Образование: исследовано в мире. – [WWW document]. URL http://www.oim.ru/reader.asp?nomer=347 (20 січня 2007).

26. Reips, U.-D. Standards for Internet-based experimenting // Experimental Psychology. – 2002. – vol. 49 (4). – p. 243-256.

27. Research methods in psychology / J.J.Shaugnessy, E.B.Zechmeister, J.S.Zechmeister. – 5th ed. - Boston etc.: McGraw-Hill Higher Education, 2000. – 560p.

КУЛЬТУРОЛОГИЯ

 




Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 166 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.019 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав