Читайте также:
|
|
Інститут авторського та суміжного прав регулює правовідносини, що виникають у зв’язку із створенням творів науки, літератури і мистецтва, створення фонограм, відеограм, передач організацій мовлення тощо.
Основними принципами інституту авторських та суміжних прав є:
- свобода творчості, що несумісна з примусом та цензурою: автори вільні у виборі тем, сюжетів, жанрів і форм втілення ідей чи художніх образів;
- заборона (дозвіл) автора будь-кому використовувати свій твір за відповідну матеріальну (моральну) компенсацію, яка забезпечує поєднання особистих інтересів автора з інтересами суспільства;
- заборона на відчуження немайнових прав, яка полягає в тому, що авторство не може бути успадковане чи передане іншій особі навіть за згодою автора.
- можливість передавання майнових прав іншим особам.
Інститут патентних прав регулює правовідносини, що виникають у зв’язку із створенням об’єктів промислової власності, а також набуттям, здійсненням та захистом правна них. Інститут стимулює створення та комерціалізацію об’єктів промислової власності, забезпечує їх охорону та захист.
Основні принципи інституту патентних прав є наступними:
- проведення кваліфікаційної науково-технічної експертизи для надання правової охорони та визначення внеску об’єкта в існуючий рівень техніки.
- правова охорона тільки тих об’єктів, які отримали охоронні документи, що діють певні терміни. Післяприпинення дії охоронних документів, об’єкти переходять у власність суспільства.
- визнання за патентовласником монопольного права на використання свого об’єкту, а також виключного права на надання дозволів на його використання іншим особам.
Очевидно, що інститут авторського права має ряд суттєвих відмінностей від інституту патентних прав.
Інститут прав на позначення товарів і послуг покликаний забезпечувати належну індивідуалізацію товарів та послуг, які виробляються різними суб’єктами господарювання і складається з прав на позначення виробників продукції та прав на позначення товарів і послуг.
Фірмова назва є комерційним іменем суб’єкта підприємницької діяльності і нерозривно пов’язане з його діловою репутацією. Якщо комерційне ім’я фірми заслужило довіру споживачів, воно не тільки забезпечує власнику додаткові дивіденди, а й неабияку повагу та ринковий імідж. Тому право на фірмове найменування розглядається і як особисте немайнове благо.
Знаки для товарів та послуг в якості реклами сприяють просуванню та утриманню останніх на відповідних ринках, а в якості торговельної марки слугують для захисту продукції від підробок.
Аналогічні функції виконує зазначення походження товару, яке виступає гарантією наявності в товарі неповторних властивостей, зумовлених географічним місцем його виробництва.
Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 130 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |