Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Тема 8. Поведение потребителей в рыночной экономике. Термін маркетинг походить від англійського слова “market” – ринок і означає діяльність у сфері ринку

Читайте также:
  1. I. В экономике
  2. I. Правомерное поведение личности.
  3. IV. Поведение потребителей
  4. Lt;variant>. поведение субъектов права, сообразующаяся с предписаниями юридических норм
  5. quot;О защите прав потребителей" 0
  6. V2: Концепция маркетинга и ее роль в рыночной экономике.
  7. А37. В обществе с рыночной экономикой государство воздействует на экономическую жизнь через
  8. А47. Верны ли суждения о роли потребителя в рыночной экономике?
  9. АА особенности И-П для потребителей.
  10. Агропромыш. комплекс (АПК), его роль в экономике страны. Структура АПК. Перспективы развития АПК Беларуси

Термін маркетинг походить від англійського слова “market” – ринок і означає діяльність у сфері ринку, збуту. Однак за­раз у термін маркетинг вкладається ширше поняття. Мар­кетинг відрізняється від збуту товарів і послуг тим, що збут визначається і починається з виробництва товарів, а мар­кетинг виходить зі споживчих потреб, цілей та ресурсів фірми і спрямований на задоволення цих потреб і запитів.

Маркетинг являє собою систему організації діяльності фірми з розробки, виробництва і збуту товарів на основі вив­чення запитів споживачів із метою одержання високого прибутку. Пов’язати виробника й споживача, допомогти їм знай­ти один одного – у цьому полягає основна мета будь-якої маркетингової діяльності.

Маркетинг – це теорія і практика прийняття управ­лінських рішень відносно продуктово-ринкової стратегії організації на основі дослідження факторів зовнішнього мар­кетингового середовища з метою якомога повнішого задово­лення потреб споживачів і реалізації інтересів виробника.

У рамках маркетингу вирішуються такі завдання:

§ комплексне вивчення ринку;

§ виявлення потенційного попиту і незадоволених потреб;

§ планування товарного асортименту й цін;

§ розробка заходів для найбільш повного задоволення існуючого попиту;

§ планування й здійснення збуту;

§ інформування покупця, стимулювання споживання (реклама);

§ розробка заходів для вдосконалювання управління й організації виробництва.

Основні види маркетингу:

1. Внутрішній – пов'язаний з реалізацією товарів та послуг в межах однієї країни.

2. Експортний – пов'язаний із додатковим дослідженням закордонних ринків збуту, створенням зарубіжних маркетингових служб.

3. Імпортний – пов'язаний із закупкою товарів із закордону.

4. Науково-технічний – стосується продажу і закупок в результаті НТ діяльності (патентів, ліцензій).

5. Залежності від товару: промисловий, споживчий.

6. Залежно від рівня економіки: мікро та макро маркетинг.

Основні функції маркетингу:

1. Комплексне дослідження ринку, яке включає:

- вивчення маркетингового середовища;

- аналіз сукупних характеристик ринку

- аналіз споживчих властивостей товару чи послуги, а також уявлень споживачів про товар;

- аналіз форм і методів збуту;

- виявлення і вивчення ринкових сегментів;

- вивчення споживачів.

2. Аналіз виробничо-збутових можливостей – співставлення вимог та запитів ринку з власними виробничо-збутовими можливостями підприємства.

3. Розробка маркетингової стратегії та програми - на основі виробничо-збутових можливостей формуються стратегічні та тактичні плани виробничо-збутової діяльності, які включають прогнози розвитку кон’юнктури ринку, цілі, стратегію і тактику поведінки фірми на ринку, його товарну, збутову, цінову політики.

4. Здійснення товарної політики – розробка нових видів та асортименту товарів та послуг, які би повністю задовольняли запити споживачів.

5. Здійснення цінової політики – визначення цінової стратегії поведінки фірми на ринку в розрахунку на тривалу перспективу і цінової тактики на більш короткий період відносно кожної групи та конкретного товару, та конкретного сегменту ринку.

6. Здійснення збутової політики – планування і формування каналів збуту товарів по прямому чи непрямому методу.

7. Комунікаційна політика – планування та здійснення комплексних заходів, спрямованих на просування товарів та послуг на ринок.

8. Організація маркетингової діяльності – створення спеціальних служб маркетингу.

9. Контроль маркетингової діяльності – здійснюється у процесі маркетингової діяльності у формі співставлення фактичних результатів із запланованими.

Елементи практичної маркетингової діяльності з’явилися наприкінці XIX ст. Маркетинг як ринкова теорія у своїх перших проявах формувався в 1902 році, коли в провідних університетах США (Гарвардський, Пенсільванський, Пітсбургський) започатковано курс лекцій з проблем раціональної організації товароруху. З 1911 року провідні компанії започаткували створення у своєму складі служб маркетингу.

“Стихійним маркетологом” називають Томаса Едісона, оскільки він уміло відбирав технічні ідеї і доводив їх до потреб ринку, отримуючи за рахунок цього винагороду у вигляді прибутку. 1926 р. є роком створення наукової організації викладачів мар­кетингу, а в 1937 р. засновано Американську асоціацію маркетингу. Період формування сучасної концепції маркетингу – 30-50-ті роки XX ст.

Загалом еволюцію маркетингу можна простежити на прикладі формування його концепцій. Зміна даних концепцій зумовлена в першу чергу розвитком ринкової економіки та її трансформацією. Виділяють п’ять основних етапів розвитку, а отже п’ять концепцій маркетингу:

концепція вдосконалення виробництва. Споживачі бу­дуть прихильні до товарів, які широко розповсюджені і до­ступні за ціною, а тому керівництву слід спрямувати свої зусилля на удосконалення та підвищення ефективності ви­робництва і системи розподілу;

концепція вдосконалення товару. Споживачі будуть при­хильні до товарів, які мають найвищу якість, найкращі екс­плуатаційні якості і характеристики, а тому організація має спрямувати свою енергію на постійне вдосконалення товару;

концепція інтенсифікації комерційних зусиль. Спожи­вачі не прихильні до товарів підприємства в достатній мірі, якщо воно не докладає належних зусиль у сфері збуту і про­сування;

концепція маркетингу. Запорукою досягнення мети організації є визначення потреб цільових ринків, мотивацій споживачів і забезпечення задоволення цих потреб більш ефективними і більш продуктивними методами, ніж у кон­курентів.

За концепцією маркетингу всі ділові рішення здійсню­ються через призму інтересів клієнтів фірми. Концепція мар­кетингу не відкидає питання підвищення ефективності ви­робництва. Навпаки, вона спирається на задоволення потреб споживачів більш ефективними методами, ніж у конкурентів;

концепція соціально-етичного маркетингу. Завданням організації є встановлення потреб та інтересів цільових ринків і забезпечення бажаного задоволення більш ефективними і більш продуктивними, ніж у конкурентів, методами з од­ночасним підвищенням якості життя членів суспільства в цілому.

Тема 8. Поведение потребителей в рыночной экономике

1. Теория потребительского выбора: кардиналистский подход.

2. Теория потребительского выбора: ординалистский подход. Кривая безразличия. Бюджетное ограничение.

3. Потребительское равновесие. Эффект дохода и эффект замещения.

 

 

Вопрос 1. Большое значение для развития производства товаров и их предложения имеет поведение потребителя.

Потребительское поведение — это процесс формирования спроса потребителей на разнообразные товары и услуги.

Условия потребительского выбора:

· рациональное (разумное) поведение потребителя;

· независимость принятия решений;

· отчетливая система предпочтений;

· бюджетное сдерживание, т.е. ограниченность денежных доходов потребителей;

· фиксированный уровень цен.

Рациональный потребитель стремится максимизировать совокупную полезность приобретаемых благ при минимизации затрат.

Современная наука определяет поведение потребителя с помощью теории предельной полезности и методом кривых безразличия.

Рассмотрим сначала объяснение поведения потребителя с позиции теории предельной полезности. Авторы теории предельной полезности: Герман Генрих Госсен; Карл Менгер; Фридрих Визер; Ойген Бём-Баверк; Уильям Стенли Джевонс и др.

Они различали общую и предельную полезность.

Общая полезность (TOTAL UTILITI – TU) — это оценка потребителем полезности всего доступного ему запаса блага.

Предельная полезность (MARGINAL UTILITI – MU) – оценка потребителем полезности последней (предельной) единицы из этого запаса (т.е. такой единицы, которая удовлетворяет наименее насущную потребность).

Закон убывающей предельной полезности (первый закон Госсена): полезность каждой последующей единицы блага, получаемой в данный момент, меньше полезности предыдущей единицы (предельная полезность блага убывает с увеличением запаса).




Дата добавления: 2014-12-19; просмотров: 109 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав