Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Метеорити, кратери, астроблеми

Якщо метеорне тіло має значний розмір і масу, то воно може не зруйнуватися в атмосфері повністю. У цьому випадку на поверхню Землі випадає його залишок, який називається метеоритом. У біль­шості випадків маса метеорита за час польоту в атмосфері дуже змен­шується. Від сильного опору повітря метеорит нерідко розколюється і з гуркотом випадає на Землю у вигляді уламків. (Сіхоте-Ллінський метеорний дощ— 12 лютого 1947 р. в уссурійську тайгу впало близь­ко ЗО тон залізних фрагментів метеороїда, зруйнованого на висоті 9 км від поверхні Землі. І Іе склало близько третини його початкової маси).

При падінні на поверхню Землі метеорита утворюються ударні або вибухові кратери. Ударні кратери утворюються при невеликих швид­костях падіння тіл (до 4 км/с), і метеорити, залежно від міцності фун­ту, знаходяться або на поверхні, або на деякій глибині. Наприклад, Сіхоте-Ллінський метеорит, уламки якого утворили невеликі кратери, або метеорит Гоба (60 тонн, Південно-західна Африка), який практич­но не заглибився і знайдений па поверхні.

Дуже великі метеорити (масою десятки і сотні тисяч тонн) при великій швидкості падіння на Землю (більше 4 км/с) вибухають і утворюють вибухові метеоритні кратери, що нагадують місячні. При цьому, як правило, повністю випаровується не лише сам метеорит, а й значна маса гранту. Яскравим прикладом є Аризоиський кратер діа­метром 1200 м і завглибшки 175 м. Метеорит, що утворив цей кратер, мав масу не менше 200 тис. тони і діаметр 100 м.

5. Сліди у вигляді метеоритних кратерів на поверхні нашої планети отримали назву астроблеми («зоряні рани»). На поверхні нашої пла­нети зараз відомо близько 200 «викопних» вибухових кратерів віком від десятків до сотень мли років. На сьогодні вони змінили свій зовнішній вигляд, а виявляють їх за знімками з космосу та методами геологічних досліджень. Найстаріші і найбільші астроблеми: кратер Садбері в Ка­наді (діаметр 200 км, вік 1,8 млрд років) і кратер Вредсфорд в Південній Америці (діаметр 200 км, вік 2 млрд років). На території України відомо сім таких вибухових утворень — астроблем. Найдавніша — Іл-лінська астроблема (Вінницька область). її вік близько 400 мли років, глибина кратера 700 м. Початковий діаметр цієї астроблеми становив 7 км. Нині вона мас менші розміри — її діаметр дорівнює 3,2 км.

Залежно від хімічного складу метеорити поділяються на залізні, кам'яні та залізно-кам'яні.

Запізні метеорити (5 %) складаються переважно з нікелистого за­ліза. В земних гірських породах природний сплав заліза з нікелем не трапляється.

Кам'яні метеорити мають вкраплення нікелистого заліза, тому космічні камені, як правило, важчі від земних. Виділяють кам'яні хон­дрити (85 %) і кам'яні ахондрити (7 %). Характерною ознакою хон­дритів (віл гр. «хоидрос» — «зерно») є наявність всередині них ма­леньких кулястих залізно-магнієвих включень у вигляді зерен.

Вважається, що метеорити є осколками малих планет — астеро­їдів, які утворюються, коли орбіти астероїдів перетинають орбіту Землі. Припускається, що речовина метеоритів являє собою первинну речовину з часів утворення Сонячної системи, її вік близько 4,6 млрд років.

 

 




Дата добавления: 2014-11-24; просмотров: 101 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.01 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав