Читайте также:
|
|
Засідання Координаційної Ради КонфТС - основного органу організації - відбувається кілька разів на рік. Керівництво між засіданнями Ради здійснюється Правлінням. Низові регіональні товариства входять до своєї "головної" (національної, обласної) організації, з одного боку, з другого - безпосередньо, як повноправний член, до КонфТС.
При КонфТС діє ряд професійних спеціалізованих служб.
Так, інформаційне агентство формує банк даних: про якість продукції, виробників й імпортерів товарів, про рейтинг та порівняльні характеристики різних, фірм та їх виробів, а також збирає дані про незалежні лабораторії, що контролюють стандарти споживчих товарів. Накопичується юридична інформація (рішення судів, коментарів до законодавства), що стосується споживачів та ін. Необхідні матеріали на договірній основі надають КонфТС, а також отримують від неї регіональні товариства споживачів, експертні лабораторії, підприємці.
Юридична фірма "Адвокат потребителя" мету своєї діяльності вбачає у захисті прав й інтересів споживачів як на території Російської Федерації, так і за кордоном, а також у сприянні створенню солідної правової основи для розвитку цивілізованих форм ринкових відносин.
Головне дітище Редакційно-видавничого центру КонфТС - журнал "СПРОС (абревіатура якого розшифровується таким чином: (рос) Советы Потребителям. Рейтинги. Обзоры. Ситуации.). Журнал виходить один раз на два місяці. Всі спеціалізовані служби і підрозділи КонфТС мають в ньому свої рубрики.
Проблему фінансування своєї діяльності КонфТС вирішує самостійно. Частина коштів надходить від продажу розроблених професійними структурами методик та юридичних послуг. Іноді, намагаючись допомогти малоімущим, фірма "Адвокат потребителя" і юристи товариств споживачів - членів організації - звільняють своїх клієнтів від внесення авансу за ведення справи, проводять експертизу за свій рахунок. Деякий прибуток приносять інформаційні видання. Хоча вони, відповідно до правил міжнародного консюмеризму, не публікують реклами.
4. Міжнародна конференція товариств споживачів. Стратегія та напрямки діяльності.
Сучасна стратегія КонфТС передбачає перехід від створення власних підроздільних структур до сприяння у формуванні постійних спеціалізованих організацій та кооперації з ними. Так, активно розвивається співробітництво з Громадською Радою з реклами, Бюро конкретного бізнесу, Лігою захисників споживачів, Центром банкрутств, Асоціацією споживчої освіти тощо.
Координаційна Рада КонфТС:
Правління:
1) Спеціалізовані служби:
Інформаційне агентство; Юридична фірма «Адвокат потребителя»; Редакційно-видавничий центр «Консул-інфо»; Журнал «СПРОС»; Інститут консюмерської політики; Відділ консюмерської освіти; Служба з питань захисту споживачів фінансових послуг та ін.
2) Члени Конф ТС:
А) Національні консюмерські організації країн СНД;
Б) Регіональні та місцеві організації країн СНД
Ефективність політики КонфТС відтворена у багатьох громадських компаніях. Так, у 1993 р. Адвокат Діана Сорк, яка згодом очолила фірму "Адвокат потребителя", виграла перший в Росії позов щодо компенсації моральних збитків. Споживач-потерпілий не тільки отримав нову мікрохвильову піч замість дефектної, але й половину її вартості як компенсацію за моральні збитки. До кінця 1993 р. на рахунку лише московських юристів КонфТС було близько 4 тис. виграних судових процесів, а також 8 тис. врегульованих ще до суду справ.
Оперативність професійних служб КонфТС разом з організаціями-членами виявилася також в кампанії 1993 р. за відміну постанови уряду щодо підвищення акцизних ставок на деякі товари, у тому числі на автомобілі. Громадський тиск сприяв тому, що уряд РФ відмовився від підвищення тарифів на ввезення продуктів харчування, автомобілів та ін., як міри, що не відповідає інтересам споживачів. Певних покращань споживачам принесли також такі акції КонфТС: компанія за визнання банкрутами деяких фінансових компаній і повернення грошей їх власникам (літо 1995 p.); кампанія на захист споживачів з метою зниження розцінок на доставку поштою передплатних видань (осінь 1995 p.); кампанія на захист власників валютних збережень (весна 1996 p.), кампанія на захист власників автомобілів, що постраждали в Москві від діяльності "евакуаторів"' (осінь 1996 p.); кампанія проти фірм, які користуються недоброякісною рекламою (березень 1997 p.); кампанія за зміни у політиці сертифікації, яка передбачала дорогі та неефективні заходи щодо обов'язкового маркування споживчих товарів голографічними знаками (липень-вересень 1997 р.) та ін.
Зберігаючи неполітичний характер своєї діяльності. КонфТС в той же час взаємодіє з різними політичними силами: вона веде діалог як з урядом, так і з опозицією, як з виконавчою, так і з законодавчою владою. Відмова від прямої співдії з політичними партіями, від прив'язки до будь-якої партійної ідеології зовсім не означає, що Конфедерація уникає участі в різного роду комітетах та комісіях, що розробляють консюмерське законодавство. Вона наполягає на розширенні такої співпраці. Одночасно КонфТС звертається до політиків, які претендують на презентацію інтересів виборців, з вимогою включати у свої передвиборні програми питання захисту прав й інтересів споживачів тощо.
Важливу допомогу КонфТС надають досвідчені консюмерські організації Англії, Німеччини, США, а також міжнародний консюмеризм, особливо СІ, членом якої КонфТС стала в 1994 р. Як вже було сказано, в рамках СІ розроблена спеціальна програма "PROECT", націлена на сприяння розвитку консюмеризму в Центральній та Східній Європі.
Заслуговує на увагу також допомога, що надається колишнім республікам СРСР з боку Європейського Союзу. Зокрема, розроблена Програма Технічної допомоги в галузі захисту прав споживачів, що фінансується Програмою TACIS. TACIS - це програма, яка реалізується з 1991 р. і запроваджена для 12-ти країн колишнього Радянського Союзу: Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Російської Федерації, Таджикистану, Туркменистану, України та Узбекистану. В 1994 р. ще однією країною-партнером по TACIS стала Монголія. Мета TACIS - сприяння розвитку гармонійних та міцних економічних та політичних зв'язків між Євросоюзом і країнами-партнерами, а також підтримка зусиль країн-партнерів у створенні суспільства, заснованого на політичних свободах та економічному процвітанні. TACIS прямує до мети шляхом надання субсидій (безвідплатного фінансування) для передачі "ноу-хау", підтримуючи таким чином процес демократизації суспільства і переходу до ринкової економіки. Наприклад, тільки в перші чотири роки своєї діяльності, 1991-1994 pp., TACIS безвідплатно надала своїм партнерам 1 млрд. 757 млн. екю, що дало можливість фінансувати 2 тис. проектів, у тому числі консюмерського напрямку. Важливим наслідком співдії з міжнародним консюмеризмом стало також підписання між органами Євросоюзу та урядами країн - членів СНД - "Угоди про партнерство та співробітництво". У 1994 і 1995 pp. були узгоджені два довгострокових проекти консультацій з Європейською службою експертизи з метою зробити певний внесок у розвиток законодавства в сфері захисту прав й інтересів споживачів тощо.
Курс на розбудову незалежних держав у колишніх республіках Радянського Союзу, активна допомога міжнародного співтовариства у справі створення демократичного суспільства, заснованого на принципах ринкової економіки, зумовили в 90-х pp. необхідність розробки і реалізації в них ефективного механізму захисту прав та законних інтересів споживачів. Створення такого механізму в регіоні розпочалося з розробки і прийняття відповідного консюмерського законодавства. Так, у травні 1991 р. першою серед колишніх республік СРСР Верховна Рада України прийняла Закон "Про захист прав споживачів" (нова редакція – 2005 p.). Закони на захист прав споживачів були прийняті в Російській Федерації (1992 p.), Казахстані (1991 p.), Киргизстану (1992 p.), Білорусі (1993 p.), Молдові (1993 р.). В структурі СНД кожні два роки відбуваються наради на вищому рівні з питань консюмерської політики. Між країнами СНД розроблений типовий проект Закону "Про захист прав споживачів". Спостерігається пожвавлення взаємодії на двосторонній основі. До прикладу, між консюмсрськими організаціями України і Росії 24 травня 1994 р. був укладеним Договір про співробітництво в сфері захисту прав споживачів.
Одним з найважливіших напрямків консюмерського співробітництва в рамках СНД є проведення узгодженої політики в галузі стандартизації і сертифікації. Так, в березні 1992 р. Головами Урядів країн - членів СНД - була підписана "Угода про проведення узгодженої політики в галузі стандартизації, метрології й сертифікації". Відповідно до цієї Угоди була створена Міжнародна Рада з стандартизації, метрології й сертифікації(МДР), засідання якої відбуваються двічі на рік. Як міжнародний орган МДР бере участь в роботі Міжпарламентської Асамблеї держав-членів СНД по розробці модельних законодавчих актів і рекомендацій в сфері стандартизації, метрології й сертифікації.
В рамках МДР працюють понад 300 міждержавних технічних комітетів із стандартизації. Сьогодні ними розроблено, а МДР прийнято понад 1000 міждержавних стандартів, порядків та рекомендацій в сфері міждержавної стандартизації. Важливим є рішення МДР щодо визначення діючих раніше в СРСР стандартів «ГОСТ» як міждержавних в рамках СНД. Це надало можливість використання як міждержавних понад 20 тис. державних стандартів колишнього Радянського Союзу.
В жовтні 1995 р. Міжнародна організація з стандартизації (ISO) визнала МДР як міждержавну регіональну організацію з стандартизації.
Таким чином, у державах СНД існували історичні традиції споживчого руху та системи контролю якості продукції (XVIII - початок ХХ ст.).
У колишньому СРСР не було єдиної державної політики, а також законодавства і спеціалізованих відомств на захист прав споживачів. Однак існували певні доробки в галузі запровадження систем якості, радянського варіанта "гуртків якості", роботи відповідних державних контролюючих структур, що займалися перевіркою якості продукції, додержанням правил торгівлі і громадського харчування, побуту тощо.
У державах - колишніх республіках СРСР - з кінця 80-х pp. реально існує і розвивається консюмерський рух. Із "екзотичної" теми, яким він був в регіоні ще на початку 90-х pp., консюмеризм перетворився в предмет зацікавленості державних структур і спеціалізованих громадських організацій. Сотні товариств, асоціацій, клубів, союзів споживачів діють на місцях. Консюмерські проблеми знаходяться в центрі уваги центральної та місцевої преси, радіо, телебачення. З консюмерської тематики організуються наукові і практичні семінари, конференції (часто за участю міжнародного консюмеризму). Ефективно діє в регіоні міжнародна структура, яка об'єднує консюмерські організації країн СНД - КонфТС.
Консюмеризм країн регіону набув міжнародного визнання і отримує солідну підтримку і допомогу міжнародного співтовариства. Він всіляко підкреслює своє намагання слідувати Керівним принципам ООН, використовувати великі доробки міжнародного консюмеризму.
Даний етап розвитку консюмеризму в регіоні можна кваліфікувати як початковий (або як перехідний), тому що не можна ще говорити про вироблення й функціонування в цих країнах ефективного національного механізму захисту прав і законних інтересів громадян-споживачів. Як в самих концепціях консюмеризму, так і в заходах щодо їх впровадження в країнах СНД існують поки що безліч недоробок. Вони пов'язані насамперед з неконтрольованим ринком, слабкою інформативною, освітянською та законотворчою основами подальшого розвитку цивілізованого консюмерського руху з регіоні. Відіграє свою негативну роль в цьому плані і низька купівельна спроможність основної маси громадян.
Тема 3. Смежные права.
Конвенция об охране интересов производителей фонограм от незаконного воспроизводства их фонограм (Женева 29 октября 1971 г.) (ВВР. – 1999. - № 32 Ст. 265).
Международная конвенция об охране интересов артистов-исполнителей, производителей фонограм и вещательных организаций (Рим 26 октября 1961 г.)
План.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 100 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |