|
1. Конституція України // ВВР України. - 1996. - № 30. - Ст. 141.
2. Господарський кодекс України // Голос України. - 2003. - 14 березня.
3. Закон України «Про господарські товариства» // ВВР України. -№ 49. - Ст. 682.
4. Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» // Юридичний вісник України. - 2003. -№ 28.
5. Закон України «Про інноваційну діяльність» // Офіційний вісник України. - 2002. - № 31. - Ст. 147.
6. Закон України «Про кооперацію» // Юридичний вісник України. -2003. - № 35.
7. Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію» // Урядовий кур'єр. - 1997. ~ 14 серпня.
8. Цивільний кодекс України // Голос України. - 2003. - 12-13 березня.
Матеріали судової практики
1. Визнання установчих документів суб'єктів господарювання недійсними // Вісник господарського судочинства. - 2001. - № 1. -С.106-108.
2. Постанови Верховного Суду України та Вищого Господарського Суду у господарських справах. - Вин. 1. - К.: Ін Юре, 2003. - 176 с.
3. Постанови Верховного Суду України та Вищого Господарського Суду у господарських справах. - Вип. 2. - К.: Ін Юре, 2003. - 212 с.
Юридична література
1. Вінник О.М., Щербина В.С. Акціонерне право: Навчальний посібник. - К.: Атіка, 2000.
2. Вінник О.М. Господарське право: Курс лекцій. - К.: Атіка, 2005. -634 с.
3. Гайворонський В.М., Жушман В.П. Господарське право України. -X.: Право, 2005. - 384 с.
4. Горевий В.І., Завальний В.М. Правове забезпечення діяльності підприємств: Методичні рекомендації. - Суми: Вид-во Сумського національного аграрного університету, 2004. - 212 с.
5. Саниахметова Н.А. Предпринимательское (хозяиственное) право Украиньї: Учебное пособие. - X.: Одиссей, 2004. - 480 с.
6. Сенчик В.І. Кооперативне право: Підручник. - К.: Ін Юре, 1998.
7. Щербина О.В. Правове становище акціонерів за законодавством України. - К.: Юрінком Інтер, 2001. - 160 с.
8. Щербина В.С. Господарське право: Підручник. - К.: Юрінком Інтер, 2003. - 480 с.
Наукові статті
1. Архіпова О.В. Припинення юридичної особи й права, що виникають з її участі в інших підприємствах // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. - 2002. - № 2. - С. 62-64.
2. Баранцев П. Ліквідація підприємств: правове регулювання, оподаткування // Право України. - 2000. - № 12. - С. 77-80.
3. Беляневич О.А. Відокремлені підрозділи підприємств як учасники господарського обороту // Вісник Вищого арбітражного суду України. - 1998. - № 2. - С. 248-251.
52
РОЗДІЛ 2.
МІЖДІСЦИПЛІНАРНІ ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ
РОБОТИ
Тема 2.1. Соціологічні технології в соціальній роботі. Системна, екологічна, соціально-радикальна моделі соціальної роботи. Теорія ролей.
План лекції:
Взаємозв'язок соціології та соціальної роботи.
Технологія моніторингу системи соціального обслуговування.
Ознаки соціологічного мислення соціальних працівників.
Системна модель соціальної роботи.
Екологічна модель соціальної роботи.
Взаємозв'язок соціології та соціальної роботи.
У підготовці соціальних працівників соціологія займає одне із провідних місць. Соціологія вивчає суспільство саме під кутом зору, що має принципове значення для соціальної роботи. Дві головні особливості соціології, що пізнає світ і людину, об'єктивно зближують її з соціальною роботою: 1) вивчення реального стану суспільства; 2) дослідження емпіричним шляхом соціальних відносин.
Вивчаючи суспільство в цілому, всі види суспільних відносин, соціологія покликана дослідити, насамперед, соціальні аспекти суспільних процесів, соціальні явища, соціальні відносини як відносини, що визначаються життєдіяльністю, способом життя, соціальним становищем людини, груп, прошарків, класів у суспільстві.
Соціологія покликана допомагати соціальним працівникам орієнтуватися у тому, в якому соціальному середовищі здійснюється соціальна діяльність (тобто що собою являє конкретне суспільство, в якому живуть люди, його основні інститути), якою є соціальна структура цього суспільства в цілому і що собою являють ті групи і прошарки, які вважаються не досить соціально захищеними. Соціальна робота як наука порівняно з соціологією є переважно прикладною чи, можна сказати, більшою мірою прикладною, ніж соціологія (хоча рівень прикладної, емпіричної соціології також є достатньо вагомим у загальній системі соціологічного знання).
Говорячи про провідну роль соціології як методології соціальної роботи, слід також враховувати вагомий вплив знань соціальної роботи як науки на соціологію. Вони допомагають конкретизувати не лише зміст поняттєвого апарату соціології, поглиблюючи (опредмечуючи) філософсько-соціологічне трактування соціальних інститутів, соціальних явищ і процесів. Знання соціальної роботи як науки збагачують також розуміння соціальних закономірностей, досліджуваних соціологами, а також допомагають віднайти нові, ще не розкриті.
І соціологія, і соціальна робота вивчають соціальний контекст життя людей, їх соціальну взаємодію, способи його корекції і удосконалення.
Мета соціальної роботи – як творення особистості, так і формування комфортної для людини соціосфери, соціально доцільного суспільства, що дозволяє індивіду оптимально реалізувати себе у всіх суспільних підсистемах (праці, власності, владі, сім'ї, культурі).
Загальна соціологічна теорія, галузеві і спеціальні соціологічні теорії виступають фундаментом, основою соціальної роботи як науки і навчальної дисципліни.
Особливу роль відіграє емпіричний рівень соціологічного знання, емпіричні дослідження (розробка програми дослідження, його організації, методи і техніка збору і обробки отриманого інформаційного матеріалу). При цьому емпіричний рівень соціального знання виступає ніби зв'язуючою ланкою між теоретичною соціологією та соціальною роботою як наукою і специфічним видом діяльності.
Все це говорить про тісний взаємозв'язок соціології та соціальної роботи. Це, насамперед, стосується таких галузевих соціологічних теорій, як соціологія соціальної сфери, соціологія духовного життя, соціологія управління. Особливо тісним є взаємозв'язок між соціальною роботою, з однієї сторони, а з іншої - такими спеціальними соціологічними теоріями, як соціологія шлюбу і сім'ї, соціологія виховання, соціологія дозвілля, соціологія девіантної поведінки, соціологія особистості, соціологія молоді, соціологія способу життя, соціологія моралі, соціологія праці, та ін.
Як свідчить досвід, соціологічні методи і техніка вивчення проблем соціальної роботи виконують подвійну функцію:
· розширення і поглиблення соціологічної і соціальної освіти в цілому,
· отримання важливої первинної соціальної інформації, без чого неможливий аналіз практичної соціальної роботи, неможливе нагромадження досвіду, його узагальнення і в цілому підвищення ефективності соціальної роботи не лише як специфічного виду практичної діяльності, а й як науки і навчальної дисципліни.
Основу теорії і практики соціальної роботи складають найважливіші категорії соціології: "суспільство", "соціальна група", "особистість", "соціальний статус", "соціальна роль", "соціалізація", "соціальне самопочуття особистості", "аномія" та ін. Особливе місце серед категорій належить категорії соціальної захищеності. Соціальний працівник повинен мати знання з основ усіх наук про людину і суспільство - адже навіть не досить значні прогалини в системі цих знань шкідливі й невиправдані. Соціологія - одна із найважливіших наук, знання якої необхідні соціальному працівникові.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 188 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |