Читайте также:
|
|
Формування й утвердження екологічного підходу в індивідуальній соціальній роботі зумовлені виокремленням у 60-ті роки XX ст. у самостійну галузь знань з екології людини (соціальної екології) — науки, предметом якої є вивчення законів і закономірностей взаємодії суспільства і навколишнього середовища (природи), розвитку системи «суспільство — природа», проблем збереження і охорони людини.
Зародження покладених в основу соціальної екології ідей почалось ще на початку XX ст. у США з виходом у світ праць «Місто» та «Екологія людини», які присвячувались соціальному конструюванню міста, описували його соціально-культурну інфраструктуру в період стрімкої індустріалізації та урбанізації. Їх авторами були американські соціологи Роберт Езра Парк (1864—1944), Ернест Берджесс (1986—1966) та Родерік Маккензі (1985—1940), представники так званої Чиказької школи соціології.
У соціальній роботі екологічна модель найяскравіше представлена життєвою моделлю (Life model), яку в 1972 р. почали розвивати американські вчені Карел Гермейн (1916—1995) і Алекс Гіттерман (нар. 1936), які її основні положення згодом виклали в книзі «Життєва модель та практика соціальної роботи» (1980).
Екологічна модель соціальної роботи — модель, зміст якої полягає у використанні активних методів адаптації і соціалізації клієнта задля досягнення ним особистісних змін, рівень яких відповідав би й вимогам навколишнього середовища, а також у впливі на соціальне і фізичне середовище для того, щоб воно якомога більше відповідало правам, потребам і життєвим цілям особистості.
Звернення соціальних працівників до екологічної теорії було продиктоване життєвою необхідністю врахування особливостей, проблем взаємодії людини з навколишнім середовищем. Якщо більшість теорій соціальної роботи зосереджувалася лише на особистості, вважаючи навколишнє середовище фоном її життєдіяльності, то екологічна наголошує на цінності не лише довкілля у всіх його вимірах, а й усіх взаємозв'язків, взаємообмінів. При цьому людина своєю діяльністю змінює оточення, а довкілля своїми впливами змінює людей, що є свідченням їх взаємного пристосування. У цих теоретичних координатах і викристалізувалася екологічна модель соціальної роботи.
Спеціалісти, які вдаються до неї, намагаються методами адаптації і соціалізації клієнта стимулювати його особистісні зміни задля досягнення відповідності його стану вимогам навколишнього середовища. Їх старання можуть спрямовуватися і на зміну соціального і фізичного середовища, щоб воно якомога більше відповідало правам, потребам і життєвим цілям особистості.
Отже, теоретичним стрижнем екологічної моделісоціальної роботи є ідея, відповідно до якої у роботі з клієнтом, особливо на етапі втручання, необхідно зважати на впливи середовища, оскільки фізичні і соціальні умови можуть бути джерелом стресу (відсутність житла, географічна ізоляція), об'єктами змін (зміна місця проживання), інструментами допомоги (житло, родина, друзі, хатні рослини і тварини). Взаємний обмін у системі «особистість — довкілля» є безперервним процесом, у якому кожна сторона постійно щось змінює (форму, показники тощо). У їх взаємодії виникає причинно-наслідковий зв'язок складних ситуацій, на які переважно спрямована соціальна робота.
Екологічний підхід у соціальній роботі спирається на теорію систем, збагачує її розумінням того, як впливає на функціонування людини її взаємодія з іншими людьми, їхніми сім'ями, громадами, суспільством.
Оцінювання становища клієнта за критеріями екологічного підходу враховує співвідношення стресових і підтримуючих чинників, ризики і захисні фактори. Дуже важливо з'ясувати особливості суб'єктивного осмислення людиною власного життя, оскільки її індивідуальна інтерпретація своєї ситуації залежить і від думок інших членів суспільства.
Залежно від реальних умов буття клієнта, мети практичне здійснення роботи може ґрунтуватися на концепції життєвого стресу, концепції протистояння, концепції ніші та ареалу, концепції родинності, концепції життєвих навичок та ін.
Концепція життєвого стресу. Прихильники її стверджують, що співвідношення «людина — довкілля» може мати позитивне або негативне значення для людини. Позитивним це співвідношення буває, якщо людина сприймає події як виклик, який відповідає рівню її самооцінки і можливостей. За негативного співвідношення існуючі або усвідомлювані вимоги довкілля (втрати, конфлікти) або їхня ймовірність перевищують здатність людини протистояти їм. Такий стрес пов'язаний із відчуттям небезпеки, яка викликає негативні емоції (неспокій, провину, розлюченість, безпорадність, зневіру, занижену самооцінку).
Концепція протистояння. Базується на здатності людини долати негативні наслідки змін чи стресів або протистояти їм. Пізнавальна і методологічна цінність цієї концепції полягає у витлумаченні суті, проблем і механізмів соціальної адаптації. Як свідчать дослідження, при виникненні внутрішнього стресу протистояння сприяє розв'язанню проблем та управлінню емоціями, що потребує використання клієнтом своїх внутрішніх і зовнішніх ресурсів. За належної їх розвинутості протистояння є успішним і клієнт може уникнути впливу стресу або подолати його. Низький рівень сформованості внутрішніх і зовнішніх ресурсів є передумовою недостатнього протистояння стресам, унаслідок чого можуть виникнути порушення фізичного здоров'я, емоційні розлади, неадекватна суспільна поведінка.
Багатьом клієнтам соціальної роботи властива низька самооцінка, яка асоціюється з тривогою та стражданнями особи щодо її можливості подобатися іншим людям, налагоджувати з ними стосунки, бути успішною у професійній діяльності тощо. Такій особі значно важче протистояти стресам і долати їх. Тому соціальному працівнику у такому випадку слід працювати над підвищенням самооцінки клієнта, що позитивно вплине на його здатність справлятися із стресовими ситуаціями. Корисне у такій ситуації і навчання різним технікам запобігання стресу та його зменшення, з яких доцільним є оволодіння навичками фізичної релаксації, планування часу та робочого навантаження, вміння відпочивати та переключатися на інші види діяльності тощо.
Концепції життєвої ніші та ареалу. Згідно з ними людині, як і будь-якому живому організму, для виживання, розвитку і самореалізації потрібні певні фізичні і соціальні умови — облаштовані міста і села, зручне житло, зайнятість, матеріальний добробут, які підтримують здоров'я і соціальну діяльність. Однак мільйони людей через бідність, бездомність, забруднення довкілля змушені займати життєві ніші, які не відповідають їхнім потребам. Це призводить до ізоляції, відчаю, дезорієнтації. Особливо важливими є положення цих концепцій для роботи у громадах, багато з яких потерпають від наявності таких маргінальних, деструктивних і стигматизуючих ніш, як «бездомний», «хворий на ВІЛ/СНІД», «наркоман», «стара людина», «зек», «голубий», «розумово відсталий», «псих», «алкаш» тощо.
Концепція родинності. Кожній людині для нормальної життєдіяльності необхідна певна підтримуюча система, яку утворюють родичі, друзі, сусіди, колеги по роботі, навіть домашні, свійські тварини, хатні квіти. Людина, яка має таку систему соціальної підтримки, не так страждає від фізичних, емоційних і соціальних порушень, тобто значно легше переносить стрес. Тому для соціальних працівників у роботі, наприклад з бездомними, більшість з яких під час життя на вулиці втрачають родинні стосунки, надзвичайно важливим є налагодження та відновлення цих стосунків, що, в свою чергу, передбачає таку діяльність, як знаходження родичів, з'ясування їх життєвої ситуації (наприклад, навряд потепілому зможе допомогти його брат, який страждає на алкогольну залежність), інформування їх та переговори з ними, організація зустрічі тощо.
Концепція навичок. Суть її полягає у тому, що для повноцінного функціонування людини в суспільстві необхідні відповідні вміння і навички, що є передумовою її самодостатності. Живучи у динамічному, постійно змінюваному світі, ритм якого весь час прискорюється, а вимоги ускладнюються, вона повинна упродовж усього життя розвивати набуті навички й опановувати нові.
Самовдосконалення людини відбувається за такими напрямами, як духовна і фізична сила, особистісна культура, професіоналізм, становище в суспільстві тощо. Завдання соціальних працівників, які використовують у своїй діяльності екологічну теорію, полягає в аналізі відповідності потреб і можливостей, цілей і прав клієнта
Питання для самоконтролю
1. У чому ви бачите зв'язок соціології та соціальної роботи?
2. Назвіть основні складові технології моніторингу системи соціального обслуговування.
3. Назвіть найголовніші, на вашу думку, ознаки соціологічного мислення соціального працівника.
4. Чому зростає роль соціології в сучасний період суспільного розвитку?
Семінарське заняття питання:
1. Системна модель соціальної роботи. Сутність, показання, протипоказання застосування.
2. Екологічна модель соціальної роботи.
3. Концепції життєвого стресу, протистояння, життєвої ніші та ареалу, родинності, навичок. Сутність, показання, протипоказання застосування.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 584 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |