Читайте также:
|
|
Для живлення ланцюгів управління, автоматики, сигналізації і захисту застосовується оперативний струм.
Існує три основні види оперативного струму: змінний, постійний і випрямлений. Джерелами змінного
оперативного струму є вимірювальні трансформатори струму і напруги, а також трансформатори власних
потреб (ТСН). Джерелами постійного оперативного струму служать акумуляторні батареї. Як джерела
випрямленого оперативного струму використовуються випрямні установки і спеціальні блоки живлення, які
отримують змінний струм від вимірювальних трансформаторів струму і напруги і ТСН. Крім того, як
джерела оперативного струму використовуються заздалегідь заряджені конденсатори.
Джерела оперативного струму мають бути в постійній готовності до дії в будь-яких режимах роботи
електроустановки, у тому числі і в аварійному. Постійний оперативний струм застосовується зазвичай на електростанціях, тягових підстанціях, великих трансформаторних підстанціях з первинною напругою 110 кВ і вище. Змінний струм використовується на трансформаторних підстанціях напругою 35 кВ і нижче, на невеликих підстанціях 110 кВ без вимикачів на стороні вищої напруги, що мають на стороні середньої і
нижчої напруги вимикачі з пружинними приводами.
52) Загальні принципи розподілу постійного оперативного струму.
У цих крапках загальний струм, що йде з батареї, розгалужується по галузях на частині, причому, якби опору галузей були однакові, те й струм по них протікав би однаковий. Але тому що опору галузей (провідників) різні, то струм розподіляється в них таким чином, що по галузі із самим більшим опором потече найменший струм. По галузі з меншим опором потече струм більше й, нарешті, найбільший струм потече по галузі з найменшим опором. При цьому через провідник з меншим опором буде протікати в стільки разів більший струм, чим через провідник з більшим опором, у скільки разів опір першого провідника менше опору.
Розподіл напруги уздовж провідника потенціометр: Відповідаючи на запитання, як розподіляється сила струму в провіднику, ми бачили, що вона залишається постійної у всіх крапках провідника в цей момент часу. Але що буде відбуватися з напругою (різницею потенціалів), яке буде його розподіл уздовж провідника? Щоб відповісти на це, треба знову привести порівняння, із властивостями води.
53) Схема розподілу постійного оперативного струму до ланцюгів керування, сигналізації і пристроям РЗА на шинах керування.
Схема распределения оперативного тока. От шин постоянного тока отходят цепи, питающие группы электроприемников различного назначения. Цепи управления, сигнализации и аварийного освещения обычно защищаются автоматическими выключателями, цепи питания электромагнитов включения - предохранителями.
При централизованном распределении оперативного тока для питания силовых цепей выключателей вблизи их приводов имеются шинки постоянного тока, соединенные между собой кабелями по кольцевой схеме (рис. 6.10). Для надежности питания кольцо секционируется при помощи установленных в шкафах секционных рубильников Р1-2, Р3-4. Секции кольца питаются от шин постоянного тока отдельными линиями. Аналогичные схемы выполняются для каждого РУ.
Секционирование шинок на щитах постоянного тока выполняется для повышения надежности питания нагрузки и резервирования питающих линий в случае их повреждения и отключения.
Питание цепей управления отдельных присоединений осуществляется через предохранители или автоматические выключатели и переключатели, с помощью которых питание каждой цепи может отключаться или переводиться на питание от шинок ЕС1 или ЕС2. Цепи сигнализации получают питание через переключатели, имеющие два положения: "Включено" и "Отключено".
54. Захист ланцюгів оперативного струму від КЗ. Контроль за їхнім станом.
Для защиты цепи оперативного тока от к. з. применяют трубчатые предохранители или автоматы, реагирующие на возрастание протекающего через них тока. Использование Пробочных предохранителей в цепях оперативного тока запрещено из-за возможности нарушения контакта в предохранителе при сотрясении или изменении температуры, а также из-за того, что прерывистый контакт при ввертывании и вывертывании пробочного предохранителя может привести к ложному действию устройств РЗА. Защиту от к. з. в цепи оперативного тока, выполненную при помощи предохранителей, стремятся осуществить таким образом, чтобы при к. з. перегорала плавкая вставка предохранителя, ближайшего к месту повреждения, а остальная цепь оперативного тока продолжала бы оставаться под напряжениемПристрої релейного захисту та автоматики експлуатують місцеві служби релейного захисту, автоматики і телевимірювань.
Тому оперативний персонал оглядає ці пристрої, перевіряє їх справність і готовність до дії не рідше одного разу на місяць за наявності телесигналізації про несправність пристроїв.
Якщо вони відсутні, огляди проводять не рідше за на тиждень при обслуговуванні підстанцій ОВБ (оперативні виїзні бригади).
При огляді пристроїв релейного захисту, автоматики і вимірювань обслуговуючий персонал вивчає записи в журналі релейного захисту або картах РЗА про всіх роботах, виконаних за минулий після останнього огляду період, зміни до уставках, схемах, пристроях РЗА, введених знову або виведених з роботи, а також записи в оперативному журналі. Після цього перевіряє справність аварійної та попереджувальної сигналізації, сигналізації положення вимикачів, наявність напруги на шинах оперативного струму, всіх джерел постійного і змінного струму і режим роботи Підзарядна пристроїв.
55. Автоматичні вимикачі і запобіжники в ланцюгах керування, сигналізації РЗА, їхня коротка характеристика.
Основной вид защиты цепи управления и сигнализации — защита от коротких замыканий осуществляемая с помощью плавких предохранителей или автоматических выключателей.
Цепь управления подключатся на междуфазное напряжение через отдельный пакетный выключатель и защищается отдельными предохранителями. Иногда при использовании магнитных пускателей устанавливается предохранитель лишь в одной фазе цепи управления.
Питание цепей управления пониженным напряжением через понижающий трансформатор повышает надежность работы аппаратов управления. Следует иметь в виду, что для обеспечения безопасности обслуживающего персонала включение аппаратуры управления на фазное напряжение можно допускать лишь при соблюдении определенных требований, а именно:
1) если по крайней мере на двух ступенях силовой распределительной сети, начиная от двигателя, установлены автоматические выключатели (или максимальные реле — для электродвигателя);
2) если при защите предохранителями с помощью специальных устройств достигается одновременное отключение всех трех фаз двигателя при сгорании на любой ступени предохранителей в двух фазах.
Для этого можно применить дополнительное реле напряжения, контролирующее напряжение между двумя фазами, например А и В, при этом цепь управления подключается к третьей фазе С.
Замыкающий контакт реле вводится в цепь катушки линейного контактора или пускателя, нулевой вывод которого должен быть надежно присоединен к нулевому проводу или к заземленному корпусу электрического аппарата (электрошкафа).
Для цепи управления на постоянном токе обычно используются напряжения 110 и 220 В. В тех схемах, где применяется слаботочная аппаратура, электромагнитные муфты и т. п., напряжение питания не превышает 24 В.
Защита цепи управления осуществляется наиболее часто предохранителями типа ПР2, а также различными резьбовыми (пробочными) предохранителями на токи до 60 А.
56. Вимоги до ізоляції ланцюгів постійного оперативного струму. Контроль стану ізоляції.
На приєднаннях щита постійного струму встановлюється апаратура,забезпечує оперативні та неоперативні комутаційні операції і захист відхідних кабелів. Апаратура вибирається по робочому струму (для тривалих навантажень), напрузі, динамічної стійкості і захисним характеристикам. У ланцюгах АБ, зарядно-підзарядні агрегатів,живлення електромагнітів масляних вимикачів і шинок управління встановлюються селективні автоматичні вимикачі або запобіжники. Селективність роботи забезпечується різними уставками спрацьовування, які на живильних лініях більше, на відхідних - менше.Враховуючи особливу відповідальність приймачів, підключених до шин постійного струму, живлення їх слід виконувати з підвищеною надійністю. Для цієї мети передбачається харчування по двох кабелях від різних систем шин.
Мостова схема контролю ізоляції оперативногопостійного струму. На шинах щита постійного струму (центру харчування) монтують пристрій контролю - ізоляції, яке дозволяє вести безперервний контроль за станом ізоляції всієї мережі оперативного струму.
Зниження опору ізоляції на одному з полюсів живильної установки може призвести до вельми неприємних наслідків: у розгалуженій розподільчої мережі завжди може з'явитися другий замикання на землю і як наслідок можуть утворитися обхідні ланцюга через землю;
внаслідок контакти якогось ключа управління або реле можуть виявитися зашунтірован-ними, що викличе помилкове включення або відключення вимикача.
57. Порядок виявлення місця замикання на землю в мережі постійного струму.
Електричний струм замикається на землю через провідники, що мають з нею контакт. Причинами замикання і стікання струму в землю є:
-замикання електричної мережі в результаті аварії на заземлений корпус електроустановки;
-падіння проводів на землю;
-пробій чи ушкодження ізоляції електричних кабелів. При замиканні струму на землю відбувається різке зниження потенціалу - напруга визначається як добуток струму замикання на землю
Струм в землі призводить до появи потенціалів на заземлювачі, на металевих частинах комунікацій, що знаходяться поблизу заземлювача, у землі та на її поверхні навколо місця замикання і стікання струму в землю.
Різниця потенціалів поблизу замикання може досягати великих значень і тому є небезпечною для людини, що наближається чи рухається в зоні замикання. Людина при цьому зазнає впливу електричного струму по шляху "нога-нога". Розтікання струму в землі, різниця потенціалів між сусідніми точками, а, отже, і небезпека ураження людини залежать:
- від значення струму замикання на землю;
- провідності ґрунту;
- опору заземлених конструкцій;
- їхньої форми і ступеня зіткнення з ґрунтом;
- напруги в мережі (до 1000 В);
- розгалуженості;- стану ізоляції та ін.ш.
58. Використання реле прямої дії, вбудованих у привода вимикачів
Безконтактні магнітні реле (БМР) призначені для вмикання різноманітних пристроїв при подачі сигналу управління. Таким чином, вони використовуються з тією ж метою, що і звичайні електромагнітні реле. Але якщо вмикання навантаження за допомогою електромагнітних реле відбувається за рахунок замикання електричних контактів, то в безконтактних реле вмикання навантаження відбувається за рахунок значної і дуже швидкої зміни опору. Отже, вмикання і розмикання відбуваються без розриву кола і відповідно без пов’язаних із таким розривом наслідків: іскріння, дугоутворення, окислення і зношування контактів.
Основною перевагою безконтактних реле є висока надійність, що обумовлена саме відсутністю контактів і рухливих частин.
Принцип дії безконтактного магнітного реле заснований на використанні в магнітному підсилювачі позитивного зворотного зв’язку з Кзз > 1. У § 2.2.2 була розглянута побудова характеристики магнітного підсилювача з позитивним зворотним зв’язком. З цієї побудови видно, що із збільшенням коефіцієнта зворотного зв’язку характеристика стає усе більш несиметричною і її права вітка зростає усе крутіше і крутіше. Теоретично вже при Кзз = 1 виникає стрибкоподібне збільшення струму в навантаженні, тобто релейний режим. Практично внаслідок втрат енергії в осерді і відхилення його характеристики намагнічування від ідеальної релейний режим наступає при Кзз = 1,05 ¸ 1,3.
59. Застосування схем з дешунтуванням котушки відключення вимикачів. Область застосування цих схем.
На рис. 4.5.1 зображена схема для приводу з двома котушками відключення. Схема виконується на реле РТ-85 або РТ-95, що мають потужні перемикаючі контакти (до 150 А).
Рис. 4.5.1
Особливості схем з дешунтуванням
1. Для їх виконання потрібні реле, контакти яких володіють необхідною потужністю для перемикання проходить через них струму КЗ 100... 200 А.
2. Після спрацьовування захисту навантаження трансформаторів струму різко зростає за рахунок підключення котушки відключення. У результаті чого збільшується похибка трансформаторів струму і вторинний струм, що проходить по реле, зменшується. Похибка трансформаторів струму повинна бути такою, щоб вторинний струм був достатній для утримання в спрацюють стані реле і надійного дії котушки відключення вимикача.
Поведінка МТЗ при подвійних замиканнях на землю.
Трансформатори струму на всіх елементах мережі даного напруги встановлюються на однойменних фазах. Це робиться для селективного відключення ліній в мережі з ізольованою нейтраллю при подвійних замиканнях на землю.
При пошкодженні, зображеному на рис. 4.6.1, бажано відключити тільки одну з ліній. При установці трансформаторів струму у фазах А і С захист відключить тільки першу лінію.
Даний спосіб розстановки трансформаторів струму дозволяє забезпечити селективність в 2/3 випадків. Область застосування МТЗ
МТЗ застосовується в якості основного захисту для радіальних мереж до 10 кВ. Як резервна застосовується в мережах всіх напруг.
Переваги
1. Простота. 2. Надійність. 3. Невелика вартість. 4. Забезпечує селективність в радіальних мережах з одностороннім харчуванням.
Недоліки
1. Великі витримки часу, особливо поблизу джерел живлення, в той час як саме тут потрібно швидко відключати КЗ.
2. Недостатня чутливість при КЗ в розгалужених мережах з великою кількістю паралельних ланцюгів і значними струмами навантаження.
Дата добавления: 2015-01-30; просмотров: 321 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |