|
Цей вид тренінгу своєю появою зобов'язаний відомому психологу Курту Левіну. Він розробив теорію поля - життєвого простору, під яким він розумів «сукупність співіснуючих і взаємопов'язаних факторів, що визначають поведінку індивіда в даний час». Ця сукупність факторів охоплює і особистість, і її психологічне оточення, створюючи єдине психологічне поле.
Власне Т-групи беруть свій початок в1945 р На заняттях лабораторним тренінгом під керівництвом К.Левіна в1947 р В США створюється Національна лабораторія тренінгу. Цілі роботи Т-груп зазвичай містять такі основні аспекти:
розвитока самопізнання за рахунок зниження бар'єрів психологічного захисту і усунення нещирості на особистісному рівні;
розуміння умов, що ускладнюють або полегшують функціонування групи (розмір групи, членство);
осягнення міжособистісних відносин в групі для більш ефективної взаємодії з іншими;
оволодіння вміннями діагностики індивідуальних, групових та організаційних проблем (вирішення конфліктних ситуацій в групі і зміцнення групової згуртованості).
Різні напрямки Т-груп ріднить між собою і загальне розуміння принципів і елементів групової динаміки, в поняття якої входить 5 основних елементів: Цілі і норми групи; структура групи і проблема лідерства; згуртованість групи і фази її розвитку.
Важливу роль відіграє ОС, саме інформація про нас, отримана від інших учасників групи, часто відкриває людині те, що вислизає з її свідомості, але очевидна для оточуючих людей. ОС дозволяє учасникам коригувати неадекватний образ дій і виробляти більш оптимальну стратегію поведінки. для того, щоб перебудова неефективних стереотипів проходила в психологічно безпечних умовах, учасникам Т-груп пропонується можливість експериментування з власною поведінкою в штучно створеному середовищі, в атмосфері підтримки і довіри. Згодом набутий досвід можна використовувати в реальному житті. У цій можливості криється одна з причин великої популярності Т-груп. Крім того, учасники тренінгу отримують від тренера необхідну інформацію і набувають навички успішного спілкування, як опис поведінки, комунікація почуттів, активне слухання і конфронтація.
В даний час існує безліч різновидів Т-груп, що часом поєднуються з іншими напрямками тренінгу. Взявши свій початок з груп тренінгу базових умінь, Т-групи розділилися на три основні течії:
загальний розвиток індивідуума (тренінг сензитивності);
формування і дослідження міжособистісних відносин;
організаційний розвиток - підхід, в рамках якого фахівці працюють над поліпшенням діяльності цілих організацій шляхом оптимізації трудових взаємин.
В Т-групах при достатньої кваліфікації тренера учасники можуть придбати цінні комунікативні вміння, досвід аналізу міжособистісних взаємин і групової динаміки, починають краще усвідомлювати власні та чужі потреби, розширюють діапазон своїх поведінкових можливостей, стають більш підготовленими до вирішення життєвих проблем, виробляють адекватну самооцінку і стають більш сприйнятливими до почуттів інших людей.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 104 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |