Читайте также:
|
|
Природні умови досить різноманітні. У рельєфі 80% площі становлять
молоді сейсмічно активні гори Альпи та Апенніни. Є діючі вулкани (Везувій,
Етна, Стромболі). Усе дещо ускладнює освоєння території – події у жовтні, виверження Етни. Лише 20% площі займає на півночі Паданська низовина – головна житниця країни.
Клімат в Італії субтропічний: волога, тепла зима і сухе спекотне літо. Це сприяє розвитку курортного господарства. Але рослинництво тут потребує зрошення.
На півночі клімат помірний морський з надмірним зволоженням протягом року.
Мінеральні ресурси в Італії різноманітні, але забезпечена вона ними недостатньо і нерівномірно. Більшість родовищ невеликі або незручні для розробки. З паливних корисних копалин 1/3 потреб забезпечує власний природний газ на Паданській рівнині. З рудних є унікальні родовища ртутних руд на північному заході та невеликі поклади поліметалевих руд на Сардинії та північному сході. Істотними є запаси нерудних корисних копалин, будівельних матеріалів (білий мармур, граніт, самородна сірка, калійна, кухонна сіль).
Водні ресурси незначні (річки невеликі, влітку міліють, пересихають). Найбільша річка По. Річки Альп використовуються на ГЕС.
Земельні ресурси багаті. Лісові ресурси забезпечують потреби країни на 40%.
Рекреаційними ресурсами особливо вирізняються Італійська Рив’єра та Альпи.
Населення країни. Для Італії характерний І тип відтворення населення,
ПП від’ємний (-0,9 чол/кв.км).
Через регіональні диспропорції економічного розвитку в Італії відбуваються активні міграції населення з відсталого Півдня до розвинутої Півночі. В цілому для країни характерне від’ємне сальдо міграцій. Багато італійців працюють у сусідніх розвинутіших країнах. Наслідком депопуляції, міграцій молоді є «старіння нації».
Італія – країна одно національна (94%). На о.Сардинія мешкають сардинці, в Альпах, на північному сході Італії – фріули. Більшість населення є християнами-католиками.
Італія є однією з найбільш густонаселених країн світу(200 чол/кв.км). Особливо високий цей показник на півночі (300-400 чол/кв.км), тоді як в Альпах, Сардинії, крайньому півдні – 35 чол/кв.км.
Урбанізація 67%, на півночі спостерігається субурбанізація. 12% всього населення проживає у 4 найбільших містах – Рим, Мілан, Неаполь, Турин. На півдні переважають малі міста, які за характером зайнятості населення подібні до сіл, їх називають «селянськими містами».
Господарство. Італія – високорозвинена постіндустріальна країна. Для її економіки характерне панування монополістичного капіталу, який контролює провідні галузі господарства як усередині країни, так і за її межами. Значне місце належить іноземним інвестиціям. У територіальній структурі помітні разючі контрасти між розвинутою північчю та відсталим півднем. Для вирівнювання їх розвитку держава активно проводить регіональну політику, спрямовану на зростання господарства півдня.
Промисловість працює переважно на імпортній сировині.
Головна галузь – машинобудування: особливо транспортне, автомобілебудування (найбільший концерн ФІАТ, тримає під контролем 80% виробництва легкових автомобілів країни і 13% європейського автомобільного ринку, центрами є Мілан і Неаполь);
Суднобудування (Трієст, Генуя, Палермо), літакобудування (Турін, Неаполь), верстатобудування (Мілан, Турін), електроніка(Рим, Мілан, Неаполь).
Друге місце займають традиційні легка (текстильна, швейна) і харчова промисловість. На світовому ринку продукцією італійської легкої пром. є взуття, одяг, тканини; харчова спеціалізується на випуску макаронних виробів, виноградних вин, томатних і фруктових консервів, маслинової олії (1/3 світового виробництва), сиру, цукру.
Добре розвинуті хімічна пром., металургія, а значення старих галузей, особливо гірничодобувної, скорочується. Хімічна промисловість спеціалізується на виробництві полімерів, шин, фармацевтичних засобів, парфумів (Неаполь, Турін, Мілан). Чорна та кольорова металургія працюють на імпортній сировині,
Їх підприємства наближені до портів. Найбільший металургійний комбінат Європи розташований у порту Таран то.
У паливній промисловості зростає роль нафтопереробки, яка працює у портах на імпортній сировині (Генуя, Венеція).
В електроенергетиці провідну роль відіграють ТЕС (78%), велика частка ГЕС (20%). Частка АЕС 1,5%. З нових джерел – геотермальні, в Центр. Італії.
Для с/г Італії характерні високі показники зайнятості (12% ЕАН). У ЄС Італія спеціалізується на вирощуванні та експорті овочів, фруктів, вина.
½ посівних площ зайнята під зерновими – кукурудза, пшениця. З технічних – маслини, тютюн, цукрові буряки. Багато вирощують овочів, в т.ч. томатів, цитрусових, мигдалю, волоських горіхів, фундуку. За збиранням винограду І місце у світі.
Роль тваринництва незначна через нестачу кормів, але на півночі розводять ВРХ, а повсюди розводять кіз, свиней, овець.
Основний вид транспорту – морський (90% вантажообігу). У внутрішніх перевезеннях головну роль відіграє автомобільний, на другому місці – залізничний (швидкісна залізниця Мілан-Неаполь). У зовнішніх зв’язках важливе значення має авіаційний.
Італія – відомий центр міжнародного туризму, щороку її відвідують понад 50 млн туристів (екологічні проблеми).
У ЗЕЗ присутні всі форми. Головні торговельні партнери – країни ЄС (40% товарообігу припадає на ФРН, Францію, В.Британію).
Експорт: машини, обладнання, прокат металів, тканини, одяг, взуття, харчові продукти.
Імпорт: енергоносії, руди металів, ліс, хімікати, бавовна, вовна, деяке продовольство.
Італія визнала Україну 28 грудня 1991р., через місяць були встановлені дипломатичні відносини. Зовнішньоторговельний оборот між обома країнами досяг 800 млн доларів США (2,1%). Імпорт і експорт практично зрівнялися.
Українська діаспора в Італії за останні три роки подвоїлася і становить за даними різних організацій – 120-700 тис. осіб.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 108 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |