Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Забезпечення охорони праці і організація роботи з цих питань на підприємстві

Читайте также:
  1. III. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ
  2. III. Вимоги безпеки під час роботи.
  3. V. Організація, проведення та документальне оформлення семестрового контролю
  4. VІІ. МАТЕРІАЛИ МЕТОДИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАНЯТТЯ
  5. Аварією першої категорії, що розслідується у порядку, встановленому законодавством про охорону праці, є аварія, внаслідок якої загинуло _________ і більше осіб.
  6. Автоматизований вибір заходів (АВЗ) з профілактики виробничого травматизму з охорони праці
  7. Адміністративна і дисциплінарна відповідальність медичних працівників
  8. Адміністративно-правове забезпечення управління у сфері транспорту і зв’язку
  9. Актуальні проблеми охорони праці в наукових дослідженнях.
  10. Аналіз виробничого травматизму на підприємстві.

Тема. Правове забезпечення охорони праці

 

ПЛАН

1. Поняття охорони праці

2. Забезпечення охорони праці і організація роботи з цих питань на підприємстві

3. Охорона праці жінок

4. Охорона праці неповнолітніх

5. Трудове законодавство про охорону праці осіб зі зниженою працездатністю

6. Порядок розслідування і обліку нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом

Поняття охорони праці

 

Забезпечення права працівників на безпечні і здорові умови праці, закріпленого в Конституції України, належить до компетенції охорони прані.

Під охороною праці трудове законодавство розуміє систему забезпечення безпеки здоров'я і життя працівників, яка включає правові, соціально-економічні, організаційно-технічні, санітарно-гігієнічні, лікувально-профілактичні, реабілітаційні та інші заходи. Хоча в більш широкому значенні охорона праці — це визначені трудовим законодавством норми, що встановлюють гарантії щодо охорони трудових прав працівників.

Правове регулювання охорони праці в Україні здійснюється положеннями КЗІІП України (гл. XI, XII, XIII), Закону України «Про охорону праці», прийнятому 14.10.92 р., та розробленими і прийнятими на їх основі численними державними галузевими і міжгалузевими нормативними актами.

Правове регулювання включає розробку правил та інструкцій з охорони праці, норм щодо організації роботи з питань охорони прані, норм щодо компенсацій і пільг за роботу в важких, шкідливих і небезпечних умовах, праці жінок, неповнолітніх осіб та осіб зі зниженою працездатністю, правил розслідування та обліку нещасних випадків на виробництві.

Воно базується на принципах визнання і забезпечення пріоритету життя і здоров'я працівників стосовно результатів виробничої діяльності підприємства чи організації, встановлення єдиних нормативних вимог з охорони праці для підприємств всіх форм власності, державного управління діяльністю в галузі охорони праці, в тому числі нагляду і контролю за дотриманням законодавства про охорону праці, повної відповідальності власника за створення безпечних і здорових умов праці. Складність завдань, що стоять перед охороною праці, потребує її тісної співпраці з іншими галузями науки: технічними (забезпечення безпечних умов експлуатації обладнання та устаткування), медичними і біологічними (оскільки основним об'єктом охорони праці є людина і довкілля), ергономікою, інженерною психологією, технічною естетикою (взаємодія людини з технікою). І зви­чайно ж, з охороною праці тісно пов'язана правова наука, оскільки вона розробляє та встановлює норми, що визначають міру відповідальності за незабезпечення безпечних для життя та здоров'я умов праці.

 

Забезпечення охорони праці і організація роботи з цих питань на підприємстві

Обов'язок по забезпеченню безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган. Виконання цього обов'язку вимагає від них точного дотримання вимог нормативних актів (інструкцій, правил, стандартів) з охорони прані, розроблених на державному міжгалузевому і галузевому рівнях.

Нормативно-правові акти, що містять єдині вимоги з охорони праці, яких повинні дотримуватись підприємства і організації всіх форм власності, розробляються Національним науково-дослідним інститутом охорони праці і базовими організаціями міністерств і відомств. Робота ця проводиться під керівництвом і за участю спеціалістів Державного комітету України з нагляду за охороною праці, та з питань санітарної, пожежної, ядерної та раді­аційної безпеки — за участю відповідних органів державного нагляду.

Нормативні акти з охорони праці, які діють в межах підприємства (положення, інструкції, що встановлюють правила поведінки працівників, виконання робіт), розробляються безпосередньо в організаціях і на підприємствах і повинні відповідати вимогам, визначеним державними міжгалузевими і галузевими нормативними актами з охорони праці.

Роботу щодо забезпечення охорони праці на підприємстві організовує служба охорони праці, яка повинна створюватись на підприємствах виробничої сфери, де кількість працюючих становить 50 і більше чоловік. Структура і чисельність служби охорони прані визначаються власником (уповноваженим ним органом). На підприємствах з меншою чисельністю працюючих виконаний функцій служби охорони праці може бути покладено па посадову особу, обізнану з питаннями охорони прані, за сумісництвом.

У своїй діяльності служба охорони праці керується Типовим положенням, затвердженим Державним комітетом України з нагляду за охороною праці (наказ № 73 під 3.08.93 р.) і підпорядкована безпосередньо керівникові підприємства. Саме на службу (відділ) охорони праці покладено обов'язок організувати забезпечення підприємства нормативними документами з охорони праці і техніки безпеки: інструкціями, стандартами, правилами: розробку і затвердження правил поведінки працівників на виробничих територіях І в приміщеннях, правил експлуатації устаткування і обладнання, що діють тільки па ньому підприємстві.

Служба (відділ) охорони праці організує навчання та проведення інструктажу з техніки безпеки, організує роботу з метою досягнення встановлених нормативів безпеки, розроблення і здійснення заходів для створення здорових і безпечних умов праці.

Організація робіт з охорони праці включає:

— забезпечення безпеки виробничого устаткування, виробничих процесів, будинків, споруд;

— нормалізацію санітарно-гігієнічних умов праці:

— інструктаж з техніки безпеки і навчання працюючих безпечним умовам праці;

забезпечення працюючих засобами індивідуального захисту;

забезпечення оптимальних режимів праці і відпочинку;




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 87 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав