Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Загальні принципи надання першої медичної допомоги

Читайте также:
  1. II. Загальні положення
  2. Аварією першої категорії, що розслідується у порядку, встановленому законодавством про охорону праці, є аварія, внаслідок якої загинуло _________ і більше осіб.
  3. Акустический каротаж(АК). Физические основы, принципиальное устройство скважинных приборов. Решаемые геологические и технические задачи.
  4. В ДИПС используют две принципиальные схемы организации индекса — прямую и инверсную.
  5. В чем заключаются сущность и принципиальные различия между либеральной, консервативной и социалистической идеологиями?
  6. В чем принципиальное отличие восточной каллиграфии от западноевропейской?
  7. Вентиляція, її види, принципи розрахунку
  8. Вимоги пожежної безпеки до інженерного обладнання. Загальні положення
  9. Головні принципи його організації
  10. Дайте визначення предмету "Історія України", вкажіть на основні методологічні принципи, джерела та значення його вивчення у вищій школі

ТЕМА 7: Надання першої медичної допомоги потерпілим

План

Загальні принципи надання першої медичної допомоги

Перша допомога при пораненнях і кровотечах

Перша допомога при ударах, переломах

Перша допомога при опіках та обмороженні

Рекомендована література:

1. Банько В. Г. Охорона праці в туристському комплексі / В.Г. Банько. – К.: Вид-во КНТ, 2010. – 232 с.

2. Гандзюк М. П., Желібо Є. П. Халімовський М. О. Основи охорони праці: Підручник, 3-є вид./ За ред. М. П. Гандзюка. – К.: Каравела, 2006. – 392 с.

3. Гогіташвілі Г. Г., Лапін В. М. Основи охорони праці: Навч. посіб. – 4-е вид., випр.. і доп. – К.: Знання, 2008. – 265 с.

4. Івах Р. М., Бедрій Я. І., Білінський Б. О., Козяр М. М. Основи охорони праці. Навчальний посібник. 4-те видання, перероблене і доповнене під редакцією Івах Р. М. – К.: Кондор, 2010. – 464 с.

 

 

Загальні принципи надання першої медичної допомоги

Перша медична допомога потерпілим при нещасних випадках і раптових захворюваннях — це комплекс термінових заходів, спрямованих на припинення впливу шкідливого чинника, на усунення загрози життю, на полегшення страждань потерпілого і підготовку його до відправки до лікувальної установи.

Перша медична допомога — це прості медичні дії, що виконуються в най-коротші терміни безпосередньо на місці події персоналом, що виявився у цей момент поряд, який пройшов спеціальну підготовку і володіє елементарними прийомами надання медичної допомоги.

Оптимальним вважається надання першої медичної допомоги потерпілому протягом 30 хвилин після травми.

Рекомендації щодо надання долікарської допомоги потерпілому

1. Звільнити потерпілого від дії на нього небезпечного чинника (електричного струму, хімічних речовин, води, механічного впливу тощо) з використанням штатних або підручних засобів і безпечних для себе прийомів.

2. Оцінити стан потерпілого, звільнити від тісного одягу, при необхідності винести потерпілого на свіже повітря.

3. Визначити характер і ступінь пошкодження, для чого обережно оголити пошкоджені ділянки, частини тіла і прийняти рішення про заходи невідкладної допомоги.

4. Вжити необхідних заходів для порятунку потерпілого у порядку терміновості — відновити дихання, зупинити кровотечу, зафіксувати місце перелому, накласти пов'язки.

Якщо турист потрапив у катастрофу, потрібно, насамперед, перш за все звільнити потерпілого, винести його з небезпечної зони, вжити заходів для відновлення життєво важливих функцій організму тощо.

5. Викликати медичних працівників, або забезпечити раціональне транспортування потерпілого в медичний заклад, де йому буде надана кваліфікована допомога.

6. Підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичних працівників.

Співробітник туристичної компанії, який відповідає за туристів, має уміти надати першу медичну допомогу при нещасному випадку, захворюванні тощо.

До прибуття медичних працівників постраждалого краще за все покласти на спину, підстелити під нього одяг, манжети і тому подібне, голову повернути набік. Якщо пошкоджена грудна клітка, переламані ребра і в результаті цього дихання ускладнене, потерпілого слід розташувати в напівсидяче положення, підклавши під спину і голову які-небудь речі. Переносити потерпілого до надання першої допомоги можна тільки у разі крайньої потреби. Бажано невідкладні заходи (зупинка кровотечі, штучне дихання, накладення шин тощо) проводити на місці аварії. Роздягати потерпілого слід обережно, не змінюючи положення тіла, і лише тоді, коли одяг ускладнює дихання або потрібно покласти на рану стерильну пов'язку або зупинити кровотечу. Накладаючи шину на руку або ногу, одяг не знімають, щоб уникнути зайвої травматизації та переохолодження потерпілого.

Аптечка швидкої допомоги з набором медикаментів і засобів, мінімальний перелік яких приведений нижче, обов'язково повинна бути на всіх транспортних засобах, а також у туристичних підприємствах, в організаціях і установах туризму або їх підрозділах.

Перелік медикаментів і засобів для надання першої долікарської допомоги

1. Індивідуальні перев'язувальні асептичні пакети (для накладення пов'язок).

2. Бинти.

3. Вата.

4. Ватяно-марлевий бинт (для бинтування при переломах).

5. Джгут (для зупинки кровотечі).

6. Шина (для закріплення кінцівок при переломах).

7. Гумовий міхур для льоду (для охолоджування пошкодженого місця при ударах, вивихах, переломах).

8. Стакан (для прийому ліків, промивання очей, шлунку і приготування розчинів).

9. Чайна ложка (для приготування розчинів).

10. Настій йоду (5%) (для змазування тканин навколо ран, свіжих подряпин на шкірі тощо).

11. Нашатирний спирт (для використання при непритомному стані).

12. Борна кислота (для приготування розчинів для промивання очей і шкіри, полоскання рота при опіках лугами, для додатків на очі при опіку електричною дугою).

13. Сода питна (для приготування розчинів для промивання очей і шкіри, полоскання рота при опіках кислотою).

14. Розчин перекису водню (3%) (для зупинки кровотечі з носа).

15. Настій валеріани (для заспокоєння нервової системи).

16. Нітрогліцерин (для прийому при сильних болях у ділянці серця і в грудях).

У готельно-курортних комплексах повинен передбачатися пункт фельдшера або лікарський медичний пункт. У готелях і місцях масового перебування туристів, окрім аптечки, повинні бути вивішені на видних місцях плани евакуації і застереження про небезпеки, які чекають туристів у воді (на морі, річці), в лісі, в горах тощо.

Для правильної організації надання першої допомоги в кожній туристичній компанії слід визначити відповідальних осіб за наявність і необхідний стан пристроїв і засобів для надання допомоги, які зберігаються в аптечках і сумках першої допомоги, і за систематичне їх поповнення. Організація надання першої допомоги в туристичних підприємствах

Власник або директор туристичного підприємства зобов'язаний:

— забезпечити наявність засобів першої допомоги на робочих місцях, а також приміщення, в якому при необхідності можна надати першу допомогу і розмістити потерпілого до прибуття лікарської допомоги;

— розмістити на видному місці інструкції різних способів надання першої допомоги (плакати, брошури тощо);

— призначити особу, що відповідає за комплектування засобів першої допомоги;

— розмістити на видному місці в надрукованому вигляді відомості про працівників, що мають навики надання першої допомоги;

— роз'яснити працівникам, як слід діяти при виникненні нещасного випадку на підприємстві, які допоміжні засоби використовувати, де їх можна одержати, а також до кого і куди слід звернутися за отриманням першої медичної допомоги;

— забезпечити при виникненні нещасного випадку або раптового захворювання доступність засобів першої медичної допомоги та її надання на місці спеціально навченим працівником, а також можливість оперативного зв'язку із службою за межами території підприємства, а також доставку того, хто одержав травму або раптово захворілого до установи охорони здоров'я або додому (відповідно до розпорядження лікаря).

Місце знаходження засобів першої медичної допомоги має бути належним чином позначено, і знаходитися в легко доступному місці. Також на видному місці повинні бути вивішені номери телефонів для виклику допомоги.

Навчання працівників, що надають першу медичну допомогу

Власник або директор туристичного підприємства організовує на підприємстві навчання працівників, які надають першу медичну допомогу, не пізніше, ніж протягом одного місяця з дня їх призначення на цю посаду. Він повинен організувати навчання з перевіркою практичних навиків надання першої медичної допомоги потерпілим від найбільш характерних для даного виду туристичної діяльності небезпечних і шкідливих чинників і обов'язкову присутність навченого персоналу на кожній ділянці робіт (для працівників) і відпочинку (для туристів).

Всі дії того, хто надає допомогу, повинні бути доцільними, обдуманими, рішучими, швидкими та спокійними. Той хто надає допомогу, повинен чітко і швидко розрізняти втрату свідомості від смерті. При виявленні мінімальних ознак життя слід негайно приступити до надання першої допомоги і передусім до дій оживлення. Ознаками життя є:

1) наявність серцебиття. Його визначають рукою або вухом на грудній клітці в області лівого соска:

2) наявність пульсу на артеріях. Пульс визначають на шиї (сонна артерія), в зоні променезап'ясткового суглоба (променева артерія), в паху (стегнова артерія):

3) наявність дихання. Його визначають за рухом грудної клітки, живота!: за зволоженням дзеркала, прикладеного до носа і рота потерпілого, за рухом шматочка вати чи бинта, піднесених до носових отворів:

4) наявність реакції зіниць на світло. Якщо освітити око пучком світла, то спостерігається звуження зіниці.

Наявність ознак життя сигналізує про необхідність негайного проведення заходів по оживленню, і допомога може виявитися ефективною. Надання допомоги безглузде при появі явних трупних ознак:

• помутніння і висихання роговини ока;

• наявність симптому «котяче око»;

• холодне тіло, поява трупних плям.

Оцінивши стан потерпілого, приступають до надання першої допомоги.

 

 




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 230 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2024 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав