Читайте также:
|
|
Це захворювання новонародженого, обумовлене несумісністю крові плоду та матері по антигенній системі резус - фактор, системі АВО та, зрідка, іншим факторам крові.
В організмі Rh - негативної жінки протирезусні антитела утворюються тоді, коли вона вагітна Rh - позитивним плодом. Ці антитіла проникають через плаценту й гемолізують еритроцити плода. Так виникає гемолітична хвороба. При несумісності крові матері та дитини за системою АВО гемолітична хвороба новонароджених виникає за рахунок агглютиногену А або В, які присутні в еритроцитах плоду, але відсутні у матері. Ізоаглютініни материнської крові проникають через плаценту й призводять до гемолізу еритроцитів плоду; таким чином, ГХН може розвинутись, якщо у матері група крові О(І), а у плода - А(ІІ) або В(Ш).Основний ушкоджуючий фактор при ГХН є ускладнення підвищеного гемолізу - гіпербілірубінемія з неконьюгованим токсичним білірубіном. Гіпербілірубінемія з НБ призводить до ушкодження головного мозку, печінки, нирок і т.д.
Клінічні форми ГХН.
Є три форми ГХН: набрякова, анемічна і жовтянична. Набрякова форма зустрічається рідко і має найважчий перебіг. Дитина народжується з вираженими набряками всіх тканин, блідістю шкіри, асцитом, печінка і селезінка дуже збільшені. Більшість дітей з цією формою ГХН народжуються мертвими, 50% гинуть в перші години після пологів від серцево - судинної недостатності. Анемічна форма зустрічається також рідко і характеризується блідістю шкіри, слизових. Загальний стан порушений мало. Кількість еритроцитів і гемоглобіну швидко зменшується наприкінці першого тижня і навіть на другому тижні життя при наявності природного годування (материнське молоко є потенційним джерелом ізоантитіл).
Жовтянична форма ГХН є найбільш поширеною. Уже під час народження дитини може бути жовтяничне забарвлення навколоплідних вод і пуповини. Обов'язковим симптомом є жовтяниця, яка виникає у 1-шу - 2-гу добу життя і швидко наростає. Печінка та селезінка збільшені. З посиленням жовтяниці погіршується загальний стан - млявість, зниження фізіологічних рефлексів, діти погано ссуть з грудей. В загальному аналізі крові - анемія, лейкоцитоз, рівень кількості білірубіну збільшується погодинно, що може призвести до білі рубінової енцефалопатії (ядерної жовтяниці) Колір сечі темний за рахунок жовчних пігментів.
Лікування ГХН симптоматичне:
- оптимальний температурний режим;
- киснева терапія,
- вигодовування молочними сумішами до 5- 7доби, потім - молоком матері;
- очисні клізми;
- проведення фототерапії монохроматичними лампами синього та денного світла (при цьому потрібно екранувати очі та статеві органи). Сеанси тривають 16— 18 год із перервами на 1 год кожні 2—3 год;
- внутрішньовенне крапельне введення 5-10% розчину глюкози, 5% розчин
альбуміну,
- препарати мембраностабілізуючої дії (есенціале, амінофосфадин, вітамін Е, рибофлавін)
- ентеросорбенти, фенобарбітал per os.
У разі важких форм єдиним ефективним методом лікування є замінне переливання крові через вену пуповини. Це хірургічне втручання здійснюють у маніпуляційній або в операційній залі з суворим дотриманням правил асептики та антисептики. Медсестра допомагає лікарю технічно та слідкує за станом дитини Переливають свіжо законсервовану одногрупну резус негативну кров донора при резус-конфлікті, при АВО-конфлікті переливають 0(1) групи. У наступний час частіше переливають кріоплазму IV групи, змішуючи її з еритроцитами 0(1) групи крові з розрахунку 150— 180 мл/кг. Кров замовляється свіжоцитратна (термін — не більше за 3 доби). Після ОЗПК продовжують консервативну терапію та здійснюють термометрію, фізіологічні показники та проводять контроль аналізу крові на білірубін, клінічного аналізу крові, сечі.
Профілактика ГХН у жінок з резус-негативною групою крові повинна передбачати охорону першої вагітності, тому що перша дитина народжується здоровою. Породіллям із Rh-негативною кров'ю проводять специфічну профілактику анти-IgD у дозі 250 мкг через 48—72 год після перших пологів за відсутності антитіл. Жінкам з високим рівнем резус-антитіл під час вагітності роблять підсадку шматка шкіри чоловіка, інфузійну та загальнозміцнюючу терапію в стаціонарі.
СИНДРОМ ДИХАЛЬНИХ РОЗЛАДІВ
- це гостре порушення функції легенів, що характеризується генералізованим ателектазом, розвивається майже виключно у недоношених дітей в перші години життя. Смертність від цього захворювання складає 20 - 95 %.
Етіологія Призводять до цієї патології:
- дефіцит сурфактанту (речовина, що вистилає внутрішню поверхню альвеол і протидіє їх спаданню);
- невеликі розміри альвеол;
- надмірна м'якість стінок грудної клітини.
Чинники, що сприяють розвитку СДР: недоношеність, кесарський розтин, гіпоксія і асфіксія, наявність цукрового діабету у матері.
Клініка. В перші години життя з'являються прискорене дихання (понад 80 за хв.), втягування під час вдиху між ребрових проміжків і мечоподібного відростка, утруднений посилений видих, стогін, пригнічення ЦНС. Шкіра ціанотична, з рота виділяється піна, іноді забарвлена кров'ю.
Лікування. 1.Екзогенне введення сурфактанту.
2. Оптимальний температурний режим кувезу.
3. Оксигенотерапія, ШВЛ.
4. Раціональне вигодовування.
5.Корекція ацидозу, інфузійна терапія.
ЗАХВОРЮВАННЯ ШКІРИ І ПУПКОВОЇ РАНКИ
Захисна функція шкіри новонародженого знижена, тому через неї в організм може проникнути будь - яка інфекція. Місцевий імунітет недостатній, тому хвороби шкіри і пупкової ранки не можна вважати місцевим явищем. Захворювання шкіри і пупкової ранки бувають інфекційні і неінфекційні.
Неінфекційні захворювання шкіри.
Поганий догляд за шкірою новонародженого, недбале підмивання після сечовипускань чи випорожнень нерідко призводять до попрілостей. Розрізняють три ступені попрілостей: перший - почервоніння шкіри без порушень її цілості, друга - різке почервоніння з утворенням ерозій, третя - мокнуча поверхня шкіри, що утворилась внаслідок злиття ерозій.
Лікування: Треба дотримуватися широкого вільного сповивання. Ще кращим є відкритий спосіб лікування з ультрафіолетовим опромінюванням. Набули поширення присипки з ксероформу, стрептоциду, тальку, цинку срібла. Якщо поверхня мокра, роблять примочки з 0, 25% розчину срібла нітрату. Обов'язковими є щоденні гігієнічні ванночки з відварами череди, лікарської ромашки, слабким розчином калію перманганату.
Пітниця - велика кількість дрібних червоних вузликів та плям, обумовлене гіперфункцією потових залоз внаслідок перегрівання дитини. Загальний стан не порушений! Лікування: правильний тепловий режим, гігієнічні ванни.
Інфекційне запалення шкіри спричинюється різною мікрофлорою, найчастіше стафілококом, рідше стрептококом, кишковою і синьогнойною паличками тощо.
Везикулопустульоз характеризується появою дрібних гноячкових висипань, розміри яких від зерен проса до горошини. Ці елементи розміщуються у природних складках шкіри, на тулубі і кінцівках, на шкірі голови. За умови невеликої кількості таких висипань загальний стан дитини не порушується.
Пухирчатка новонароджених має вигляд пухирців діаметром 0,5-2см із червоною облямівкою на шкірі шиї, кінцівок, живота, які наповнені серозно- гнійною рідиною. Коли вони розкриваються, оголюються ерозивна поверхня, іноді вкрита крапельками крові. У разі значної їхньої кількості погіршується загальний стан дитини, підвищується температура, іноді спостерігаються диспепсичні явища. Перебіг хвороби може бути тривалим і призвести до розвитку сепсису.
Ексфоліативний дерматит Ріттера - найбільш тяжка форма стафілококового ураження шкіри новонароджених. При цій хворобі має місце епідермоліз, ерозії великих ділянок шкіри, значна інтоксикація.
Бешиха (рожа) - стрептококове ураження шкіри і підшкірної клітковини, має місце набряк, загальна інтоксикація.
Псевдофурункульоз - мікробне запалення потових залоз новонародженого.
Профілактика Основою профілактики є найсуворіше дотримання стерильності (брудні руки персоналу і матері, предмети догляду тощо). Хвору дитину необхідно негайно ізолювати, виділивши для цього окремий персонал, Такі заходи запобігають поширенню інфекції.
Лікування. Необхідне місцеве застосування дезінфекційних засобів і суворе дотримання чистоти під час догляду. Також призначають дезінтоксикаційну терапію, антибіотики, імунопрепарати (протистафілококовий гаммаглобулін і антистафілококову плазму), УФО.
Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 79 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |