Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Сутність соціального партнерства та його роль у функціонуванні ринкової економіки.

Читайте также:
  1. I. Суть і ознаки, ринкової економічної системи
  2. II. Особливості сучасної ринкової економіки в Україні
  3. буття соціального, яке поділяється на індивідуальне буття (буття окремої людини в суспільстві і в процесі історії) і буття суспільства.
  4. Бюджетне фінансування, його сутність, форми і методи
  5. В чому полягає сутність семінарських, лабораторних, практичних занять?
  6. Види державного соціального страхування від нещасного випадку та професійного захворювання.
  7. Вплив розвитку ринкової економіки на європейську економічну думку. Зародження класичної політичної економії
  8. Дайте визначення та поясніть сутність маркетингової концепції конкурентоспроможності товару та послуг.
  9. Дайте характеристику польсько-литовським уніям та визначте їх значення для соціального розвитку України
  10. Економічне зростання: сутність, типи, фактори

В умовах зростання повноважень трудових колективів у розв’язанні більшості питань, що регулюють соціально-трудові відносини, в умовах удосконалення відносин власності виникає об’єктивна необхідність узгодження інтересів різних верств населення.

Соціальне партнерство – це такий тип і система відносин між працедавцями і найманими працівниками і державою, при яких в рамках соціального миру відбувається узгодження їх соціально-трудових інтересів.

Сторонами соціального партнерства є: органи державної влади, профспілки та роботодавці.

Розв'язання соціальних конфліктів у межах соціального партнерства здійснюється за допомогою таких методів: компроміс, мирні переговори, взаємні поступки.

Як механізм регулювання соціально-трудових відносин, система соціального партнерства почала розвиватися після Другої світової війни, остаточно утвердившись лише в 60-70-і роки ХХ століття. На сьогоднішній день найбільш розвинута система соціального партнерства існує в Німеччині, Австрії, Швеції. Меншою мірою вона розвинута в США і Японії. Системи соціального партнерства немає в слаборозвинених країнах. У практику регулювання соціально-трудових відносин в Україні термін “соціальне партнерство” увійшов з кінця 1991 року.

Головною функцією системи соціального партнерства є недопущення руйнівних страйків та створення умов для динамічного розвитку виробництва і забезпечення належного рівня доходів найманих працівників.

Основою соціального партнерства є принцип співробітництва між роботодавцями і найманими працівниками, який реалізується у формі ведення переговорів, укладенні колективних договорів, узгодженні проектів нормативно-правових актів, консультацій при прийнятті рішень між суб’єктами соціального партнерства на всіх рівнях (національному, регіональному, галузевому та місцевому рівнях).

Соціальне партнерство дозволяє вирішувати такі питання: досягнення консенсусу з питань забезпечення зайнятості; створення додаткових робочих місць; застосування найманої праці з дотриманням вимог техніки безпеки та вимог охорони здоров’я, питання оплати праці, прав працівників на своєчасне отримання заробітної плати; забезпечення нормального режиму праці і відпочинку; забезпечення права працівників на участь в управлінні працею на підприємстві тощо.

Основними завданнями системи соціального партнерства в Україні є: подолання монополії у розподілі створеного продукту шляхом залучення всіх суб’єктів суспільних відносин до управління виробництвом; підвищення мотивації до праці з метою забезпечення високих кінцевих результатів роботи, що сприятиме зростанню рівня життя в країні; усунення чинників соціальної напруги у суспільстві і зменшення на цій основі негативних економічних наслідків.

Досвід зарубіжних країн свідчить, що ступінь розвиненості соціального партнерства залежить від ряду чинників, а саме: 1) ступеня демократизації управління виробництвом; 2) рівня життя більшості населення; 3) ступеня диференціації прибутків.

Наукові дослідження свідчать, що чим нижчий рівень життя і більша різниця у доходах багатих і бідних верств населення, тим популярний заклик до скидання влади і перерозподілу власності з відповідними практичними діями. І навпаки, в країнах з високим рівнем життя і невисокою диференціацією доходів прагнення соціальних партнерів до соціального миру та стабільності у суспільстві збільшується.

 




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 80 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав