Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Блукаючий нерв.

Читайте также:
  1. XII пара - n. hypoglossus, подъязычный нерв.

10 пара черепно-мозкових нервів за характером будови відноситься до групи змішаних є найбільшою складовою частиною парасимпатичної автономної нервової системи його ядра знаходяться в довгастому мозку. Нерв виходить із черевної порожнини через яремний отвір і приймає участь в іннервації глотки, гортані, проходить до шиї із загальною сонною артерією. В грудну порожнину він дає гілки до серця, легенів із в за серцевому середостінні кожний із нервів поділяється на дві гілки: дорсальну, вентральну.

Гілки правого і лівого нерва дорсальні об'єднуються в дорсальний стовбур блукаючого нерва. Перед цим поділом від блукаючого нерва від лівого за дугою аорти від правого - за правою підключеною артерією, поворотний нерв. Він проходить між стравоходом і трахеєю і направляється до гортані як каудальний гортанний нерв. Стовбури дорсальний і вентральний блукаючого нерва проникають разом із стравоходом в черевну порожнину. Гілки дорсального стовбура направляються до вузлів сонячного сплетення і разом з його гілками входять до печінки, селезінки, шлунка, підшлункова залоза, частина кишечника де закінчуються на пристінкових або внутрішньо органних вузлах. Від вузлів ідуть завузловаті волокна, які іннервують стінку названих органів. Вентральний стовбур направлений в черевну порожнину і проникають його волокна в стінку кишечника до внутрішньо органних нервових вузлів. Нерв являється руховим для непосмугованих м'язів травлення; секреторними для кишечника і сичуга; чутливими для цих органів.

123.Будова трійчастого - нерва самий великий із черепно-мозкових нервів. Його ядра знаходяться в мозковому мосту довгастого мозку. Має два ядра; чутливий і руховий належать до групи змішаних нервів.

Черепно-мозкову порожнину покидає через овальний отвір і круглий, а також очну щілину. Він поділяється на три нерви:верхньощелепний; очний; нижньошелепний. Перший, другий є чутливими, вони забезпечують іннервацію шкіри і слизової оболонки голови. Третій нерв змішаний, він забезпечує іннервацію жувальних м'язів, і в складі цього нерва проходять гілки до зубів верхньої і нижньої щілини, язиковий нерв.

124. Відмежований від ромбоподібного поперечної щілини. Він поділяється на середній, проміжний мозок поділяється на епіталаму, таламус і гіпоталамус.

Середній побудований із покрівлі на якій розрізняють чотири горби ніжок великого мозку і покриву ніжок. Півкулі мозку зовні мають борозни і щілини. Які відмежовують закрутки.

По периферії півкуль розташовується мозкова речовина, вона являється скупченням нейронів. Біла речовина сформована відростками нейронів, які формують провідні шляхи (асоціативні) які з'єднують сіру речовину в межах однієї півкулі. Спайкові або комісуральні волокна з'єднують півкулі між собою. Найбільшою спайкою в мозку є мозолисте тіло.Проекційні волокна з'єднують кору з іншим відділи мозку і спинним мозком.

125-120. відносяться також Амонові роги(вторинні нюхові центри), склепіння третього мозкового шлуночка,що сформована білою мозковою речовиною, яка вкриває амонові роги.

126. Смугасте тіло розташоване між півкулями і нюховим мозком, на рівні нюхової борозни, представлена хвостатим ядром, сечовицеподібним, внутрішньою капсулою огороджену лушпиною і зовні капсулою.

 

Являє собою підкіркові центри і належить до найбільш старої частини головного мозку.
Розвивається кінцевий мозок із переднього мозкового міхура

127.Довгасто-мозковий відділ

В ньому знаходяться ядра слиновидільних центрів поряд з ядром 7-9 пари черепно-мозкових нервів, а також ядра 10 пари блукаючого нерва. До вузлові волокна слиновидільних центрів ідуть в складі лицьового нерва і направляються до кишкоподібного вузла. За вузлові ідуть до Донатових сосочків язика.

Краніальний слиновидільний центр його волокна направляється до підщелепного вузла. За
вузлові ідуть в під язикові слинні залози разом з 9 черепно-мозковим нервом волокна направляються
в під'язикові ганглії, за вузлові до привушної і підщелепної залоз...

128 Лицьовий нерв - ядро Знаходиться у довгастому мозку. Змішаний,являється чутливим для смакових сосочків, і руховим для мімічних м'язів. Виходить із червоного мозку порожнини через лицевий канал.

130. Плечове сплетення - утворене внутрішніми гілками 6,7,8 шийних, 1,2 грудних внутрішніх гілок спинномозкових нервів. Від сплетення відходять нерви: дорсальний лопатковий, перед лопатковий, підлопатковий, грудоспиний, пахвовий, мязово-шкірний, променевий, ліктьовий, середній, довгий грудний, латеральний грудний, краніальний грудний і каудальний грудний нерви.

132 Проміжний мозок. До проміжного мозку належить епіфіз з повідцями і вузликами повідців, які представляють епіталаму. Епіфіз - ендокринна залоза, функція якої недостатньо вивчена.

Зорові горби, 3 мозковий шлуночок і судинне сплетення його утворюють таламус. Тут знаходяться центри довільних рухів і в них крім цього розташовується 4 групи ядер. Гіпофіз: лійка, сірий горб і соскоподібне тіло утворюють гіпоталамус. Гіпофіз – ендокринна залоза, що продукує декілька груп гормонів (адено-, кортико-, соматотропні гормони). Адено- діють на розвиток статі і статевих залоз.

134 Будова органу смаку представлена смаковими цибулинами, які розташовуються в смакових
сосочках язика, а також в слизових оболонках губ, щік і навіть надгортанника. Інформація від цих
смакових сосочків відходить по барабанній струні і проходить і всклад лицевого нерва, несе
інформацію до мозку.

Язиковий нерв - гілка 5 пари черепно-мозкових нервів, являє собою пара симбіотичні волокна.

135 Будова повік. Це м'язово-шкірні складки, в основі яких знаходиться коловий м'яз ока, зовні
вкритий шкірою, а зсередини сполучною оболонкою або кон'юктивою. Розрізняють верхню повіку,
нижню і третю. Третя повіка в основі має хрящ, який вкритий з обох боків кон'юктивою.

На кожній повіці розрізняють два ребра: зовнішній і внутрішній. На зовнішній поверхні росте довге волосся - вії, на внутрішній отвори парних сальних залоз. Повіки змикаються між собою, формують гострий латеральний і більший круглий медіальний кут. Повіки захисні пристосування ока. При русі відбувається змащення поверхні ока секретом залоз, а також знімається сльоза і механічні частки. Зганяється в медіальний кут ока.

136 Молоточок - це одна із слухових кісточок розташована в середньому вусі, на ній розрізняють ручки і голівку. Ручка вправлена в барабанну перетинку, голівка з'єднана з суглобом, з коваделком. Ця кісточка являється похідними щелепного апарату, пристосована до передачі слухових коливань, які сприймає барабан, передає їх на інші слухові кісточки, а далі у внутрішнє вухо. Будова внутрішнього вуха - складається з кісточкового і перетинчастого лабіринтів. Розрізняють завитку, присінок і 3 півколові канали. М'іж перетинчастим і кістковим лабіринтом є простір заповнений пери лімфою. Всередині перетинчастого лабіринту знаходиться ендолімфа.

Розрізняють півколові канали і присінок. Це органи, що відповідають за рівновагу, визначення положення тіла в просторі.

Завитка - власне орган слуху. Півколові канали розташовані в 3 взаємо-перпендикулярних площинах. Присінок представлений двома мішечками: круглий і овальний, з'єднаний з півколовими каналами. Кожен з цих півколових каналів наполовину заповнений ендолімфою і в цій ендолімфі знаходяться кристали, на внутрішній поверхні спеціалізовані чутливі клітини.

Завитка має форму конуса, навколо якого завернута трубка. Ця трубка поділяється на 2 поверхні: барабанні і присінкові сходи так і розташований перетинчастий лабіринт завитки, на барабанній мембрані якого є 4 ряди чутливих клітин. Ці клітини сприймають коливання різної частоти і передають через чутливий нерв в центр слуху довгастого мозку.

137.До органів належать очне яблуко, захисні і допоміжні пристосування: повіки верхня, нижня, третя, кон'юктива, слізний апарат: слізні залози верхньої і третьої повік, слізного озера, слізних потоків, слізно-носової, слізний мішок.М'язи очного яблука: 4 прямих: латеральний, медіальний, дорсальний, вентральний. Дорсальний і вентральний косі м'язи і відтягував очного яблука. Жирові тіла, окістя очної ямки (переорбіта), очна ямка (орбіта). Очне яблуко побудоване з 3 оболонок: зовнішня (волокниста):рогівка, білувата (або склера). Рогівка прозора в передній частині очного яблука займає 1/5 поверхні очного яблука. Склера щільна, волокниста сполучна тканина формує бічні і задні поверхні очного яблука. Судинна поділяється на райдужку, війчасте тіло і власне судинну оболонку. Райдужка має отвір (зіниця) пігментована визначає колір очей, м'язова оболонка Якої побудована з колових пучків і радіальних, що утворюють звужував і розширювач зіниці.

Війчасте має гребені, кожен з яких, окремий м'яз, що закінчується відростком. Одним кінцем кріпиться гребінцева зв'язка, а другим прикріплюється до кришталика зв'язка з м'язами - виконує функцію акомодаційного апарата, що забезпечує розглядання предметів рівновіддалених. Власне судинна оболонка зростається з пігментним шаром внутрішньої оболонки сітківки. Сітківка внутрішньої оболонки ока, яка крім пігментного має нервовий шар. Сітківка поділяється на зорову і сліпу. На зоровій розташовані клітини, що сприймають електромеханічні коливання, вони направлені до свого пігментного шару. В очному яблуці очні камери передня і задня. Передня між рогівкою до зіниці. Задня від отвору до кришталика. Між зіницею сполучаються між собою, заповнені внутрішньоклітинною рідиною. Позаду від кришталика заповнена склистою рідиною, в стані гелі — прозора. Рогівка, внутрішньо очна рідина, кришталик, склисте тіло - світло заломлюючі середовище, одне з основних середовищ - кришталик.

138.Належить орган зору, слуху і рівноваги, нюху, смаку, дотику. Смак представлений смаковими цибулинами, що розташовані в слизовій оболонні язика, щік. губ, гортанника.

Молоточок - це одна із слухових кісточок розташована в середньому вусі, на ній розрізняють ручки і голівку. Ручка вправлена в барабанну перетинку, голівка з'єднана з суглобом, з коваделком. Ця кісточка являється похідними щелепного апарату, пристосована до передачі слухових коливань, які сприймає барабан, передає їх на інші слухові кісточки, а далі у внутрішнє вухо.

Будова внутрішнього вуха - складається з кісточкового і перетинчастого лабіринтів. Розрізняють завитку, присінок і 3 півколові канали. Між перетинчастим і кістковим лабіринтом є' простір заповнений пери лімфою. Всередині перетинчастого лабіринту знаходиться ендолімфа.

Розрізняють півколові канали і присінок.'Це органи, що відповідають за рівновагу, визначення, положення тіла в просторі.

Завитка - власне, орган слуху. Півколові канали розташовані в 3 взаємо перпендикулярних площинах. Присінок представлений двома мішечками: круглий і овальний, з'єднаний з півколовими каналами; Кожен з цих півколових каналів наполовину заповнений ендолімфою і в цій ендолімфі знаходяться кристали, на внутрішній поверхні спеціалізовані чутливі клітини. Завитка має форму конуса, навколо якого завернута трубка. Ця трубка поділяється на 2 поверхні: барабанні і присінкові сходи так і розташований перетинчастий лабіринт завитки, на барабанній мембрані якого є 4 ряди чутливих клітин. Ці клітини сприймають коливання різної частоти і передають через чутливий нерв в центр слуху довгастого мозку. До органів належать очне яблуко, захисні і допоміжні пристосування: повіки верхня, нижня, третя, кон'юктива, слізний апарат: слізні залози верхньої і третьої повік, слізного озера, слізних потоків, слізно-носової, слізний мішок.

М'язи очного яблука: 4 прямих: латеральний, медіальний, дорсальний, вентральний. Дорсальний і вентральний косі м'язи і відтягував очного яблука. Жирові тіла, окістя очної ямки (переорбіта), очна ямка (орбіта). Очне яблуко побудоване з 3 оболонок: зовнішня (волокииста):рогівка, білувата (або склера). Рогівка прозора в передній частині очного яблука займає 1/5 поверхні очного яблука. Склера щільна, волокниста сполучна тканина формує бічні і задні поверхні очного яблука. Судинна поділяється на райдужку, війчасте тіло і власне судинну оболонку. Райдужка маг отвір (зіниця) пігментована визначає колір очей, м'язова оболонка Якої побудована з колових пучків і радіальних, що утворюють звужував і розширювач зіниці. Війчасте має гребені, кожен з яких, окремий м'яз, що закінчується відростком. Одним кінцем кріпиться гребінцева зв'язка, а другим прикріплюється до кришталика зв'язка з м'язами - виконує функцію акомодаційного апарата, що забезпечує розглядання предметів рівновіддалених. Власне судинна оболонка зростається з пігментним шаром внутрішньої оболонки сітківки. Сітківка внутрішньої оболонки ока, яка крім пігментного має нервовий шар. Сітківка поділяється на зорову і сліпу. На зоровій розташовані клітини, що сприймають електромеханічні коливання, вони направлені до свого пігментного шару. В очному яблуці очні камери: передня і задня. Передня між рогівкою до зіниці. Задня від отвору до кришталика. Між зіницею сполучаються між собою, заповнені внутрішньоклітинною рідиною. Позаду від кришталика заповнена склистою рідиною, в стані гелі - прозора. Рогівка, внутрішньо очна рідина, кришталик, склисте тіло - світло заломлюючі середовище, одне з основних середовищ - кришталик.

139 Система рецепторів, що розташовані в шкірі розрізняють терморецептори. барорецептори, визначають природу зовнішнього середовища. їх більше там, де орган зустрічається із зовнішнім середовищем. В ділянці голови, на бічних поверхнях шкіри, в ділянці вух, повік, несуть механічну інформацію в центри.

140(137) Інервація: парасимпатична система автономна в складі окорухомого нерва і направляється до війчастого вузла, інер. м'язи райдужки.

141-137 Кровопостачання зовнішня очна артерія її гілки, іннервація 3,4,6 пари окоруховий, блоковий, відвідний. Іннервують м'язи ока, а повіки іннервують гілки очного нерва, гілки трійчастого, слізний апарат залози парасимпатична система автономної.Нервовий шар сітківки розвивається із переднього мозкового міхура, крім шару колбочок і паличок розрізняють одно пористі нервові клітини, які сприймають роздратування і формують зоровий нерв. Інформація поступає в проміжний мозок.

142 Одна з кісточок слухового апарату розташована в середньому вусі між молоточком і стременом. Має тіло і 2 відростки. В онтогенезі розвивається із щелепного апарату із підвіска первинної щелепи.

146 Орган нюху представлений первинними чутливими нюховими клітинами, що розташовані в дорсо-каудальному відділі носової порожнини.

Вони сприймають роздратування розчинених в повітрі речовин трансформуючи в нюховий імпульс, проходять відростки через продірявлену частину кістки і вступають в нюхові цибулини, де розташовані первинні нюхові центри.

147.Зовнішнє вухо представлене вушною раковиною, її човном і завиткою, що закінчується барабаним кільцем. Вправлена барабанна перетинка, що відмежовує зовнішнє вухо від середнього, побудована із радіальних і колових волокон спол. оформленої тканин і вкрита ззовні плоским багатошаровим, внутр. Плоским одношаровим. Звукові коливання визивають коливання барабанної перетинки, що передаються через слухові кісточки: молоточок, коваделко, сочевицеподібну, стремінце до вентрального вуха, до його овального вікна.

Ця передача відбувається в повітрі, порожнина середнього вуха заповнена повітрям що поступає через глотково-барабанні труби.

148,149 Є загальним покривом, що ізолює внутрішній вміст організму від зовнішнього середовище через рецептори, що знаходяться в шкірі забезпечує зв'язок.

З шари шкіри: зовнішній - надшкір'я або епідерміс розрізняють 5 шарів клітин: базальний або ростковий, що розташовується на базальній мембрані: зернистий, шипуватий, блискучий і зроговілий. Живими є клітини базального шару, решта поступово відмирають. Роговий шар представлений відмерлими клітинами.

Середній або основа - дерма, побудована з 2 шарів - сосочкового і сітчастого. Сосочковий має розгалужену сітку капілярних судин, через яків відбувається живлення базального шару епідермісу. В епідермісі судин немає. Сітчастий шар найтовща частина шкіри, в ньому розташовані залози шкіри і корені волосся, а також м'язи підіймачі волосся.

Підшкірна основа представлена ПСТ і жировою клітковиною. Епідерміс розвивається із ектодерми, основа із мезодерми. Похідні: рогові, залозисті.

Рогові - волосся, кігті, ратиці, копита, м'якуші, роги. Залозисті - потові, сальні, їх видозміни губні залози, молочна.

 

150. Молочна залоза розташована на грудо-черевній стінці в одних органах, в пахвинній ділянці (вим'я), в іншій по всій стінці (множинне вим'я) в ділянці грудної стінки (груднини).

Зовні вкрита шкірою - поверхнева фасція - глибока фасція, що входить формуючи скелет вимені і між перегородками альвеолотрубки функціональна частина паренхіми.Вим'я 4 частки: 2 передні і 2 задні, праві від лівих розмежовані підвішуючою зв'язкою являє собою жовту оболонку живота, що входить в вим'я, кожна має основу і сосочок, де розташований канал і за рахунок полових волокон утворюється затягував соска. Альвеолу трубки паренхіми молочної протоки молочні канали - молочна цистерна поділяється на 2 частки: вименна, соскова.Подібна залоза у кобил частки відокремлюються в І сосок у овець, кіз 2 частки, що мають окремий сосок, у свиней множинне розташоване по вентральній поверхні черев7ої стінки у вигляді окремих молочних горбків до 6 пар.

151. Копито пальцевий орган, яким вкрита 3 фаланга. 4 анатомічні частини копита6:копитна облямівка, вінчик, стінка, підошва. Вінчик і облямівка 3 шари.Роговий шар копита, рогова стінка і рогова підошва формуються роговим шаром епідермісу облямівки вінчика і стінки. Кровопостачання: продовження гілок краніальної великогомілкової артерії на тазові і пальцеві артерії, на грудні гілки серединної артерії. Іннервація: на грудні гілки ліктьового, серединної і променевого нерва на тазові гілки велико- і малогомілкового нервів.




Дата добавления: 2015-02-16; просмотров: 88 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав




lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.009 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав