Читайте также:
|
|
Наявність публічної бібліотеки є обов'язковою в кожному селищі, а також в кожній сільській адміністративно-територіальній одиниці і визначається Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 р. № 510 "Про мінімальні соціальні нормативи забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні". Зокрема, у населених пунктах з кількістю жителів від 500 чолові до 3 тис. Чоловік повинна діяти як мінімум одна загальнодоступна бібліотека на території сільської (селищної) ради; у населених пунктах з числом жителів понад 3 тис. чоловік – одна бібліотека на 3-5 тис. чоловік.
Кількість працівників бібліотеки визначається відповідністю обсягів роботи нормам робочого часу на основі процесів бібліотечної роботи.
Публічна бібліотека розміщується з урахуванням її максимальної просторової доступності. Використовується будь-яка зручна для жителів форма доступності: в стаціонарній бібліотеці, бібліотечному пункті і з використанням пересувних засобів (бібліобус) або засобів комунікації.
Доступність публічної бібліотеки для всього населення забезпечується її зручним місцезнаходженням – в центрі населеного пункту, на перетині пішохідних шляхів, поблизу транспортних розв’язок, в найбільш відвідуваних культурних, торгових, ділових місцевих центрах.
Публічна бібліотека може розташовуватися в спеціально збудованому окремому приміщенні, або в блок-прибудові до житлової або громадської будівлі, а також в спеціально пристосованому приміщенні житлової або громадської будівлі. У будь-якому випадку дотримуються архітектурно-планувальні і будівельні норми, відповідні функціональному призначенню бібліотечної установи, забезпечується зручний і вільний підхід для користувачів і під'їзд для виробничих цілей самої бібліотеки та людей на візках.
Приміщення бібліотеки повинно відповідати її значущості як об’єкта культурного призначення і принципам діяльності, включаючи: реалізацію бібліотечних технологій (надходження і рух документів, доступ в бібліотеку, шляхи переміщення користувачів і персоналу); привабливу зовнішню і внутрішню архітектуру і оформлення; підтримка в процесі експлуатації стану, відповідного стандартам і нормам (освітлення, температурний режим, пожежна безпека і ін.); доступ для людей з обмеженими фізичними можливостями.
Створенню привабливого іміджу бібліотеки, її доступності для місцевих жителів і приїжджих громадян сприяють також: вільні підходи до бібліотеки, чистота прилеглої території; видима і легко впізнана назва бібліотеки і грамотна реклама; автомобільна стоянка, навіс для велосипедів; сквер, парк; місця для дитячих ігор, малі архітектурні форми; торгівля супутніми товарами (книжковий кіоск, магазин, кафетерій); система вуличних вказівників.
Обслуговуючий персонал бібліотеки має носити іменні бейджі.
Щоденний режим роботи (у тому числі, перерви, вихідні, санітарні дні) публічної бібліотеки встановлюється з урахуванням потреб місцевих жителів і інтенсивності її відвідин.
Час роботи бібліотеки не повинна бути меншим за 40 годин на тиждень (відповідно до рекомендацій міжнародних стандартів) і не повинен повністю співпадати з режимом робочого часу основної частини населення.
Час роботи бібліотечних пунктів (і пересувних форм обслуговування) залежить від місцевих умов.
Дата добавления: 2015-04-11; просмотров: 69 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |