Студопедия  
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Благодійні фонди

Читайте также:
  1. Фонди соціального страхування від нещасних випадків

8. Соціальний статус працівників дошкільної освіти: низька заробітна плата, педагогічне навантаження 30 годин на тиждень (у вчителя — 18 годин), відпустка — 42 дні (у вчителя — 56 днів)

3. Розвиток теорії дошкільного виховання НДІ проблем виховання, НДІ педагогіки Академії педагогічних наук України, педагогічними кафедрами вищих навчальних закладів. Наукові розробки провідних вітчизняних учених (Г.Костюк, Д.Ніколаєнко, З.Борисова, А.Богуш, В.Котирло, Л. Артемова, Т.Поніманська та ін.).

Інститут педагогіки НАПН України — державна наукова установа, що забезпечує науково-методичне підґрунтя розвитку сучасної педагогічної науки в Україні, здійснює масштабні дослідження з упровадження новітніх освітніх технологій.

У 1960 р. у системі Академії педагогічних наук СРСР було засновано Науково-дослідний інститут дошкільного виховання, який очолив український психолог О. Запорожець(1905—1981).
НДІ дошкільного виховання став центром полідисциплінарних досліджень проблем виховання, навчання, психічного, психофізіологічного і фізичного розвитку дитини. Тут було створено оригінальні наукові, методичні розробки, які отримали широке визнання не лише в країні, а й за кордоном.

У 1975 р. впроваджено нову “Програму та методичні настанови виховання дітей у дошкільних закладах”, яку в 1986 р. було змінено “Програмою навчання і виховання в дитячому садку”. Вітчизняні вчені активно працювали над проблемами психологічного розвитку, фізичного, розумового, морального, трудового, естетичного виховання дітей дошкільного віку.

Значний внесок у розробку актуальних проблем дошкільної педагогіки зробила лабораторія дошкільного виховання Науково-дослідного інституту педагогіки України та кафедра дошкільної педагогіки Київського державного педагогічного інституту (нині Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова).

Проблема змісту дошкільної і передшкільної освіти стала предметом наукового пошуку багатьох учених у таких напрямах: історія дошкільної педагогіки (З. Борисова, В. Кузьменко)

Палітра доробків вітчизняних учених, які присвятили свої праці проблемі підготовки дітей до школи, є досить різноплановою. Досліджувалися проблеми: психологічна готовність дітей до школи та оволодіння навчальною діяльністю (Є. Аркін, Л. Венгер, Л. Виготський, П. Гончарук, Д. Ельконін, О. Запорожець, В. Котирло); розумовий розвиток дітей та підготовка їх до школи (А. Богуш, З. Борисова, Ф. Блєхер, Є. Водовозова, Г., Є. Тихеєва, О. Усова); математична підготовка дітей до школи (Н. Баглаєва, О. Кудрявцева, Т. Степанова, К. Щербакова). формування мовленнєвих умінь і навичок у процесі навчально-мовленнєвої діяльності дітей та мовленнєвої підготовки їх до навчання у школі(А. Богуш, Н. Гавриш, К. Крутій,, Н. Шиліна та ін.); наступності в роботі дошкільного закладу і школи розкрито в низці дисертаційних досліджень (О. Богінич, Т. Бондаренко, Е. Вільчковський, І, Н. Лисенко, Н. Луцан,)

4. Державні документи, що забезпечують оновлення, функціонування і розвиток сучасного українського довкілля. Основні положення Закону України «Про дошкільну освіту»

Для функціонування і розвитку сучасного українського довкілля усі дошкільні навчальні заклади у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законами України "Про освіту", "Про дошкільну освіту", "Про мови", Конвенцією ООН про права дитини, Базовим компонентом дошкільної освіти, Положенням про дошкільний навчальний заклад України, іншими нормативними актами та власним статутом, чинними програмами.

У 2013-2014 навчальному році чинними є: 1) комплексні освітні програми:програма розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт» (авт. кол. Андрієтті О.О., Голубович О.П. та ін.), програма виховання і навчання дітей від 2 до 7 років «Дитина» (наук. кер. Проскура О.В., Кочина Л.П., Кузьменко В.У., Кудикіна Н.В.),освітня програма «Дитина в дошкільні роки» (науковий керівник Крутій К.Л.)програма розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля» (авт. кол. Білан О.І, Возна Л.М., Максименко О.Л. та ін.);2) парціальні освітні програми:програма художньо-естетичного розвитку дітей раннього та дошкільного віку «Радість творчості» (авт. Борщ Р.М., Самойлик Д.В.),«Англійська мова для дітей дошкільного віку» (Шкваріна Т.М.);«Граючись вчимося. Англійська мова. Програма для дітей старшого дошкільного віку, методичні рекомендації (Гунько С., Гусак Л., Лещенко З.).

Закон України «Про дошкільну освіту» визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи дошкільної освіти, яка забезпечує розвиток, виховання і навчання дитини, грунтується на поєднанні сімейного та суспільного виховання, досягненнях вітчизняної науки, надбаннях світового педагогічного досвіду, сприяє формуванню цінностей демократичного правового суспільства в Україні.

Закон «Про дошкільну освіту» має 10 розділів:

I. Загальні положення (ст. 1-10)

II. Навчальні заклади системи дошкільної освіти, її повноваження (ст. 11-16)

III. Управління системою освіти (ст..17-21)

IV. Організація навчально-виховного процесу в ДНЗ (ст.22-24)

V. Науково-методичне забезпечення системи дошкільної освіти (ст..25-26)

VI. Учасники навчально-виховного процесу у сфері дошкільної освіти (27-36)

VII. Фінансово-господарська діяльність, матеріально-технічна база ДНЗ(37-39)

VIII. Міжнародне співробітництво (ст. 40)

IX. Відповідальність у сфері дошкільної освіти (ст. 41)

X. Прикінцеві положення.

У першому розділі визначаються основні завдання законодавства про дошкільну освіту; система дош.освіти; принципи дошкільної освіти; завдання дошкільної освіти; роль сім*ї у дошкільній освіті; мова у дош.освіті.

У другому розділі зазначаються повноваження ДНЗ; типи ДНЗ; статут ДНЗ; комплектування груп ДНЗ; статус ДНЗ; створення, реорганізація та ліквідація ДНЗ.

Третій розділ зазначає органи управліня дошкільною освітою їх завданння та повноваження.

Четвертий розділ включає вимоги до змісту дош.осв, планування роботи ДНЗ

П*ятий розділ зазначає науково-методичне забезпечення днз його завдання.

У Шостому розділі висвітлено питання прав дитини у сфері дош.осв., прав пед.. працівників., педагогічного навантаження пед.. та ін.. працівників у сфері дошкільної освіти; трудові відносини у системі дош.осв., атестація пед..працівників; питання соціального захисту дітей дошкільного віку; права та обов*язки батьків або осіб які їх замінюють.

Сьомий розділ присвячено питанням фінансово-господарської діяльності, матеріально-технічної бази ДНЗ.

У заключному 8 розділі визначається відповідальність службових осіб і громадян за порушення законодавства про дошкільну освіту.

Закон України «Про дошкільну освіту» набуває чинності з дня його опублікування.

5. Новий зміст освітньо-виховного процесу дошкільного навчального закладу та його методичне забезпечення. Типи сучасних дошкільних закладів.

Організація навчально-виховного процесу у дошкільному навчальному закладі здійснюється відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" і спрямована на реалізацію основних завдань дошкільного навчального закладу.

Зміст навчально-виховного процесу в дошкільному навчальному закладі визначається Базовим компонентом дошкільної освіти і реалізується відповідно до програм розвитку, навчання, виховання дітей “Дитина”, “Малятко”, “Українське дошкілля”, "Дитина в дошкільні роки", "Зернятко", що рекомендовані Міністерством освіти і науки України. Допускається одночасне використання варіативних програм, визначених Переліком програм, підручників та навчальних посібників, рекомендованих МОН для використання у загальноосвітніх навчальних закладах. Дошкільний навчальний заклад та його окремі групи обирають для роботи одну із зазначених програм. Рішення про вибір програми обговорюється та схвалюється педагогічною радою закладу.

Діяльність дошкільного навчального закладу регламентується планом роботи на рік, що схвалюється педагогічною радою закладу, затверджується його керівником і погоджується з відповідним органом управління освітою.

Відповідальність за організацію та забезпечення належного змісту навчально-виховного процесу покладається на керівника і кожного члена трудового колективу дошкільного навчального закладу в межах їхніх посадових обов'язків.

Для програмно-методичного забезпечення освітнього процесу слід керуватись Переліком навчальних видань, рекомендованих Міністерством освіти і науки України для використання в дошкільних навчальних закладах у 2013/2014 навчальному році, що розміщений на сайтах Міністерства освіти і науки України (www.mon.gov.ua), Інституту інноваційних технологій і змісту освіти.

Дошкільний навчальний заклад — заклад освіти дітей від двох місяців до шести (семи) років, який здійснює догляд, оздоровлення, виховання і навчання дітей.

Завдання дошкільного навчального закладу передбачає реалізацію права дитини на здобуття дошкільної освіти, її фізичний, розумовий і духовний розвиток, соціальну адаптацію, готовність продовжувати освіту. Закон передбачає такі типи дошкільних навчальних закладів:
1. Дитячі ясла — для дітей віком від двох місяців до трьох років.
2. Дитячі садки — від трьох до шести (семи) років.
3. Дитячі ясла-садки — для дітей віком від двох місяців до шести (семи) років.
4. Дошкільні навчальні заклади сімейного типу. У них виховують дітей віком від двох місяців до шести (семи) років, які перебувають у родинних стосунках.
5. Дошкільні навчальні заклади (ясла-садки) комбінованого типу для дітей віком від двох місяців до шести (семи) років. У них функціонують групи загального розвитку, компенсуючого типу, сімейні, прогулянкові, з метою здійснення дошкільної освіти з урахуванням стану здоров'я, розумового, фізичного і психічного розвитку дітей.
6. Дошкільні навчальні заклади (дитячі будинки) інтернатного типу. Вони забезпечують розвиток, виховання, навчання та соціальну адаптацію дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського спілкування, дітей дошкільного і шкільного віку, які перебувають у родинних стосунках і утримуються за рахунок держави.
7. Спеціальні та санаторні дошкільні навчальні заклади компенсуючого типу для дітей віком від двох до семи (восьми) років. Призначені для виховання дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування й реабілітації.
8. Центри розвитку дитини. Забезпечують фізичний, розумовий, психологічний розвиток і його корекцію, оздоровлення дітей, які відвідують інші навчальні заклади чи виховуються вдома.
9. Будинки дитини. Створені для медико-соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, віком від народження до трьох років.
10. Дитячі будинки сімейного типу. У них виховують дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського спілкування, віком від двох до вісімнадцяти років.
Дошкільний навчальний заклад може належати до складу навчально-виховних комплексів: “дошкільний навчальний заклад — загальноосвітній навчальний заклад”, “загальноосвітній навчальний заклад — дошкільний навчальний заклад” — або до складу об'єднання з іншими навчальними закладами. Дошкільні групи можуть бути створені при загальноосвітніх школах, школах-інтернатах, санаторних школах. За формою власності дошкільні навчальні заклади можуть бути державними, комунальними, приватними.

6. Базовий компонент дошкільної освіти в Україні. Нова редакція Базового компоненту дошкільної освіти в Україні.

Базовий компонент дошкільної освіти ― це Державний стандарт дошкільної освіти України, який реалізується програмами та навчально-методичним забезпеченням, що затверджуються Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України.

Базовий компонент дошкільної освіти розрахований на весь період дошкільного дитинства, а не лише на старший дошкільний вік, а тому його виконання всіма учасниками освітнього процесу є обов'язковим.

БКДО складається з інваріативної та варіативної частини

Інваріантну (обов'язкову для виконання) складову змісту дошкільної освіти систематизовано не за сферами життєдіяльності, як це було в попередньому БКДО, а, як і державні стандарти початкової освіти, за освітніми лініями, що забезпечує неперервність змісту освітніх ліній дошкільної і початкової ланок:

1. «Особистість дитини»

2. «Дитина в соціумі»

3. «Дитина в природному довкіллі»

4. «Дитина в світі культури»

5. «Гра дитини»

6. «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі»

7. «Мовлення дитини».

Вилучення з інваріантної частини будь-якої з освітніх ліній порушує цілісність розвитку дитини на рівні дошкільної освіти і наступність її в початковій школі.

Вперше у змісті БКДО на прохання практиків, вихователів ДНЗ подано варіативну частину за освітніми лініями:

- «Комп'ютерна грамота»;

- «Іноземна мова»;

- «Хореографія»;

- «Шахи» та ін.

Варіативну складову освітньої діяльності ДНЗ можна розширити й іншими видами дитячої діяльності відповідно до інтересів дітей і запитів батьків та створених умов для розвитку дошкільників.

Базовий компонент дошкільної освіти є Державним стандартом дошкільної освіти України, який реалізується програмами та навчально-методичним забезпеченням, що затверджуються МОНмолодіспорту України




Дата добавления: 2015-04-12; просмотров: 103 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

1 | 2 | 3 | <== 4 ==> | 5 | 6 |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.008 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав