Читайте также:
|
|
Частка ринку фірми - це питома вага товарів фірми в загальній місткості даного ринку збуту. Виражається цей показник У відсотках.
На рис. 3.4. наведена графічна інтерпретація залежності між ринковим попитом на товар і маркетинговими заходами, які спрямовані на просування цього товару на ринку.
![]() |
Витрати на маркетинг
Рис. 3.4. Ринковий попит як функція від маркетингових витрат
Мінімальний обсяг продажу товару Q1буде забезпечений і без особливих зусиль з боку виробника. Зростання витрат на маркетинг призводить до суттєвого збільшення попиту, який, в свою чергу, намагатиметься досягти деякої верхньої межі Q3(місткості ринку). Однак активізація маркетингової діяльності не буде пропорційно підвищувати ринковий попит. Різниця між мінімальним ринковим попитом і потенційною місткістю ринку (Q1-Q3) показує маркетингову чутливість попиту даного ринку. У зв'язку з цим можна говорити про два типи ринку - той, що розвивається, і стабільний. Місткість ринку, який розвивається (наприклад, ринок нових товарів), здебільшого залежить від рівня витрат на маркетинг (велика відстань між Q1 і Q3). На стабільний ринок рівень маркетингових витрат уже не може справляти суттєвого впливу.
На ринку покупців, коли існує суттєва конкуренція, частка товарів фірми в загальному обсязі продажу їх на ринку практично пропорційна її маркетинговим зусиллям. На цьому припущенні ґрунтується кількісне визначення частки ринку підприємства.
Менеджерам з промислового маркетингу доцільно аналізувати ринковий попит за двома напрямами. Перший - це обчислення загальної місткості ринку ТПП, яка визначає ринковий потенціал конкретного товару. Другий напрям передбачає визначення ймовірного рівня продажів, які фірма може очікувати в залежності від умов, що склалися на ринку, та запланованих маркетингових зусиль Збір вихідних даних та вибір методу оцінки місткості ринку обумовлені перш за все категорією ТПП.
Найближчими категоріями до споживаних товарів, є "допоміжні матеріали та послуги" та "матеріальні компоненти", які споживаються фірмою у виробничому процесі, але не входять у склад готового виробу чи своєю присутністю лише впливають на виробничий процес (наприклад, каталізатори). Дані, які необхідні при оцінці місткості ринку в цьому випадку, наступні:
- число потенційних організацій-споживачів, (прорангованих за розміром);
- число реальних споживачів, прорангованих за розміром;
- рівень активності в розрахунку на одного реального користувача;
- рівень одиничного споживання на одиницю активності(технічний коефіцієнт);
- обсяги виробництва на одного споживача.
Під рівнем споживання розуміють технічні характеристики товару, які легко ідентифікуються. Розподіл підприємств за розміром та рівнем активності виясняється із різноманітних галузевих та комерційних довідників.
Попит на промислове обладнання безпосередньо залежить від потужностей підприємств-споживачів. Якщо число потенційних організацій-споживачів є великим, то загальну місткість ринку доцільно розраховувати за методом ланцюгових підстановок. Припустимо, підприємство виробляє верстати з ЧПУ. Місткість ринку цього ТПП буде розраховуватись за формулою:
Q = N • Р • К1 • К2 • К3 • К4
де N - кількість організацій-споживачів даної продукції;
Р - середній обсяг їх прибутку;
К1 - питома вага прибутку, яка використовується організаціями-споживачами на технічне переозброєння і реконструкцію виробництва;
К2 - питома вага затрат на машини і обладнання у питомій вазі прибутку, що визначається К1;
К3 - питома вага затрат на металообробне обладнання в сумі затрат, що визначаються К2;
К4 - прогнозована питома вага затрат на верстати з ЧПУ в сумі витрат, що визначаються К3.
Якщо споживачів небагато і кожний з них може укласти угоду на значні поставки, для визначення місткості ринку Доцільно використовувати метод сумування ринків, що вимагає виділення всіх потенційних споживачів ТПП на кожному з Ринків і сумування можливих обсягів збуту.
Контрольні питання
1.Визначте поняття "потреби", "попит", "управління попитом".
2.Розкрийте основні фактори впливу на поведінку організацій-споживачів ТПП.
3.Характеристика організаціями-споживачами ТПП.
4. Назвіть мотиви закупівлі ТПП організацій-споживачів.
5.Визначте і дайте характеристику етапам процесу здійснення закупівлі ТПП.
6. Ситуації, які впливають на рішення про закупівлю ТПП.
7.Прогнозування попиту на ТПП.
8.Визначте поняття місткості та частки ринку.
9.Методи визначення місткості ринку.
10.Що таке метод ланцюгових підстановок і коли він застосовується у промисловому маркетингу?
11.Поясніть сутність методу сумування ринків і ситуації його застосування у промисловому маркетингу.
Дата добавления: 2015-04-20; просмотров: 128 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |