Читайте также:
|
|
БП:
- в широкому розумінні – система формально визначених правил поведінки, які регулюють відносини, пов'язані з визначенням правового статусу суб'єктів БС, відносин, які складаються в процесу публічно-правового регулювання БД, а також відносин, що безпосередньо пов'язані зі здійсненням БД як систематично здійснюваних кредитними установами та НБУ БО, направлених на отримання прибутку;
- у вузькому розумінні – впорядкована сукупність правових норм, що регулюють суспільні відносини, які складаються з приводу здійснення БД і являють собою нерозривну єдність.
Банківське право регулює правові основи розрахунків, виходячи з принципу, що всі підприємства, установи й організації різних форм власності зобов’язані зберігати кошти на рахунках у банках і дотримуватися встановленого порядку проведення безготівкових розрахунків. У законодавстві чітко визначений порядок відкриття рахунків у кредитних установах, встановлені правові форми розрахунків та порядок здійснення розрахунків по цих формах.
Норми банківського права закріплюють правові основи банківського кредитування, визначають правове положення кредитних установ і принципи їх відносин з одержувачами кредитів за умов повернення, строковості та платності, а також основи валютних відносин України з іноземними державами та правила валютних операцій на території України.
Донедавна питання функціонування банків та їх взаємовідносини з клієнтурою вивчались у рамках таких навчальних дисциплін, як “Цивільне право” та “Фінансове право”, а управління в сфері фінансів і кредиту — “Адміністративне право”. В сучасних умовах постала потреба в детальнішому вивченні проблем правового регулювання банківської діяльності, враховуючи міжгалузевий характер цієї діяльності та роль, яку відіграють нині банки в економічному житті України. Між тим, правове регулювання банківської діяльності належить до найбільш складних і найменш розроблених проблем національного права, водночас банківське право поступово трансформується в самостійну галузь.
Передусім винятково важливе значення має визначення сутності банківського права і тих суспільних відносин, що ним регулюються.
Банківське право – це система правових норм, що регулюють порядок організації та діяльності банків України, їх взаємовідносини з клієнтами (юридичними й фізичними особами), що обслуговуються банками, а також порядок здійснення банківських операцій. В Україні банківське право поки ще не е самостійною галуззю права, тому що відсутні характерні лише їй предмет і метод регулювання суспільних відносин.
2. Обставини, що дають можливість виділяти БП як предметну галузь:
-наявність самостійного предмета прав. регул. (об'єкт БД – банківська діяльність; предмет – гроші в широкому розумінні);
- особливість правового регулювання;
- сфера виникнення і існування банк. правовідносин;
- неоднорідність банк. відносин;
- наявність суп. потреби і держ. зацікавленості в регулюванні, що обумовлена значенням банк сист для функціонування країни;
- наявність особливих джерел права;
- наявність специфічної системи понять і категорій.
Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 83 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав |