Студопедия
Главная страница | Контакты | Случайная страница

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатика
ИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханика
ОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторика
СоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансы
ХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника

Фінансовий механізм державного регулювання соціального страхування.

Читайте также:
  1. Вдосконалення організаційних механізмів та методичних засад викладання програмних знань у базовій школі з метою забезпечення їх засвоєння абсолютною більшістю учнівського загалу.
  2. Види загальнообов’язкового державного соціального страхування
  3. Віддзеркалення поняття “саморегуляція соціального процесу” в теоретичній спадщині
  4. Внутрішній і зовнішній фінансовий аналіз
  5. Генезис, сутність, зміст та форма системи саморегуляції соціального процесу
  6. Державне регулювання конкуренції як “шостий” чинник конкурентного середовища. Основні елементи державної політики регулювання конкуренції в Україні.
  7. Державний нагляд у сфері управління коштами соціального страхування
  8. Дія механізму блокування спуска
  9. Дія механізму досилання і механізмів затвора
  10. Досвід країни Європейського союзу в організації соціального страхування

Фінансовий аспект соціального страхування, реалізацію якого й забезпечують відповідні страхові установи, обумовлює необхідність виникнення та функціонування окремих груп фінансових відносин між різними суб’єктами в центрі яких виступають фонди соціального спрямування. Упорядкований механізм реалізації фінансових відносин в сфері соціального страхування відображено на рис. 3.3.

Рис. 3.3. Схема взаємозв’язків в системі державного соціального страхування

 

Систематизована на рис. 3.3. сукупність фінансових відносин наголошує

на наявності значного кола учасників системи соціального страхування. При цьому, наголошуємо на можливості умовного поділу суб’єктів соціального страхування на три групи, а саме: суб’єкти, які формують бюджети соціальних фондів; особи, на користь яких розподіляються видатки фондів соціального спрямування; установи, які регулюють і контролюють процес здійснення державного соціального страхування.

Таке групування дає підстави зробити висновок, що при одночасній необхідності функціонування державних органів регулювання та управління соціальним страхуванням саме своєчасне і ефективне наповнення бюджетів Фондів соціального страхування створює фінансову основу для виконання ними своїх

функцій, що полягають у якісному соціальному захисті застрахованих осіб.

Зважаючи на це, логічною є наявність і функціонування, законодавчо окреслених та взаємопов’язаних фінансово-економічних категорій (рис. 3.4).

Сукупність страхових випадків є досить різноманітною, що пояснюється широким спектром соціальних ризиків, які є передумовою виникнення страхових подій. При цьому вони поділяються за віднесенням їх до окремих видів со-

ціального страхування, що наочно відображено на рис. 3.5.

 

Рис. 3.4. Взаємозв’язок категорій системи розрахунків за соціальним

страхуванням

 

Аналіз джерел формування та напрямків використання коштів державних цільових фондів є одним з найважливіших елементів оцінки фінансових відносин між такими фондами (страховиками) з однієї сторони та роботодавцями (страхувальниками) і працівниками (застрахованими особами) з іншої, при здійсненні кожного з видів державного соціального страхування. Схематично упорядкований перелік даних джерел наведено на рис. 3.6.

Дослідження законодавчо окресленого кола основних платників страхових внесків з приводу державного соціального страхування підтверджує наявність двох основних груп платників: ті, хто здійснюють сплату в обов’язковому порядку і ті, хто страхуються на добровільних засадах.

Одночасно чинне законодавство свідчить, що для платників роботодавців величина нарахованих страхових внесків збільшує розмір витрат і прямо впливає на результат їх діяльності. В той же час розмір платежів до Фондів соціального страхування визначений стосовно окремого працівника зменшує їх оподатковуваний дохід.

Важливим елементом фінансових відносин роботодавців (страховиків) з

фондами державного соціального страхування є визначення бази для нарахування страхових внесків. Визначення даних параметрів соціального страхування по відношенню до працівників підприємств характеризується своїми особливостями (табл. 3.1).

 

Рис. 3.5. Групування страхових випадків в розрізі видів соціального

страхування

 

Наведена в табл. 3.1 інформація доводить факт, що визначення бази для розрахунку страхових внесків включає врахування комплексу різноманітних видів доходів, які мають спільну ознаку - є заробітною платою, або виплатами прирівняними до неї, в тому числі компенсаційними або заохочувальними. При цьому переважне право в регулюванні даного процесу належить діючим нормативно - інструктивним матеріалам в сфері соціального страхування.

Підсумовуючи здійснені дослідження щодо формування бази обчислення страхових внесків в системі соціального страхування, слід зупинитися на тому, що в останні роки чується багато критики відносно недостатньої ефективності використання в ролі такої саме фонду оплати праці, коли мова йде про роботодавців (страхувальників). В якості основних аргументів приводяться ситуації, пов’язані з приховуванням реального об’єкта для нарахування страхових внесків, тобто перенесенням частини його в тінь.

 

Рис. 3.6. Джерела фінансування Фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування

 

За таких умов ряд вчених опрацьовують варіант зміни фінансового механізму формування фінансових ресурсів системи державного соціального страхування шляхом переходу до нарахування страхових платежів у відсотках до розміру отриманого доходу (виручки) від реалізації, тобто поставивши його у залежність від результатів господарської діяльності роботодавців. Цим самим має втілитись ідея пропорційного зростання рівня соціального захисту населення України із зростанням їх номінальних доходів.

Поряд з цим, перехід на розрахунок внесків до соціальних фондів у формі єдиного соціального внеску, з огляду на одержаний дохід від реалізації продукції, має значно розширити ресурсну базу для формування цих фондів за рахунок тих видів доходів, які раніше не використовувалися як ресурсне джерело, а також робить неможливою мінімізацію розміру внесків та створює умови для

виведення доходів „з тіні”.

Таблиця 3.1




Дата добавления: 2015-09-11; просмотров: 81 | Поможем написать вашу работу | Нарушение авторских прав

Тема 1. Сутність, принципи та роль соціального страхування | Економічна сутність та необхідність соціального страхування. | Місце і роль соціального страхування в системі соціального захисту населення | Особливості виникнення та історичний розвиток соціального страхування. | Сучасний стан функціонування системи загальнообов’язкового державного соціального страхування | Перспективи розвитку системи державного регулювання соціального страхування в Україні | Суб’єкти управління коштами соціального страхування. | Управління механізмом формування коштів соціального страхування (Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). | Державний нагляд у сфері управління коштами соціального страхування | Тема 5. Страхування тимчасової втрати працездатності |


lektsii.net - Лекции.Нет - 2014-2025 год. (0.006 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав